نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491906
رئیسی: نشاط جوانان محدود به شادی‌های ناسالم غربی نیست
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۰
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه نباید تصور کرد نشاط جوانان تنها محدود به شادی‌های ناسالم الهام گرفته از فرهنگ غربی می‌شود، گفت:‌ جشن‌های دهه کرامت جلوه‌ای از شادی و نشاط مبتنی بر ارزش‌های اسلامی است.

به گزارش تسنیم به‌نقل از آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید‌ابراهیم رئیسی در دیدار با اعضاء ستاد گرامیداشت دهه کرامت رضوی، با تأکید بر لزوم تلاش در جهت رونق هرچه بیشتر جشن‌های میلاد رضوی اظهار داشت: باید با همه ظرفیت‌های اداری، فرهنگی، اجتماعی و نخبگانی در جهت رونق هرچه بیشتر دهه کرامت و برگزاری متفاوت آن نسبت به سنوات گذشته با ابتکار، خلاقیت و نوآوری تلاش کرد.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به این روایت از امام رضا(ع) که می‌فرمایند «إنّ النّاسَ لَو عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لَاتَّبَعُونا؛ اگر مردم زیبایی‌های سخنان ما را می‌شناختند، بی‌شک از ما پیروی می‌کردند.» افزود: ظرفیت جذب مردم در کلام و سیره حضرت رضا(ع) وجود دارد و این هنر اهل قلم و فرهیختگان جامعه است که زیبایی کلام را برای جامعه بشری تبیین کنند.

وی تحقق جامعه‌سازی قرآنی را در پرتوی کلام حضرت رضا(ع) ممکن دانست و ادامه داد: گرامیداشت هر ساله دهه کرامت بدون برنامه‌ریزی فرهنگی خلاقانه، علمی و مؤثر، نتیجه مطلوبی را به‌دنبال نخواهد داشت. باید جامعه را آگاه ساخت که تأسی از شخصیت حضرت ثامن الحجج(علیه‌السلام) در نسل‌ها و ادوار مختلف مایه سعادت دنیوی و اخروی انسان است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این مطلب که تأسی به سیره حضرت رضا(ع) در تمام شئون زندگی فردی و اجتماعی انسان معاصر سبب رقم خوردن تمدن اسلامی می‌شود، تصریح کرد: سیره و آموزه‌های زندگی حضرت ثامن الائمه(ع) باید در متن زندگی انسان معاصر وارد شود و این مهم جز با آشکار شدن زیبایی کلام حضرات معصومین(ع) ممکن نیست.

وی فرهنگ اسلامی را غنی از آموزه‌های تمدن ساز و کاربردی دانست و افزود: گنجینه‌های عظیمی از کلام نورانی و راهگشای ائمه هدی(ع) در اختیار ما است، که متأسفانه با بی‌توجهی از کنار آن‌ها رد می‌شویم و به دنبال نسخه نجات از بیگانگان هستیم.

رئیسی سیره رضوی را گنجینه‌‌ای عظیم از علم و حکمت خواند و اظهار داشت: بزرگترین رسالت جشن‌های دهه کرامت آشنایی جامعه با حقایق سیره رضوی است. باید برای دانشگاه مشخص شود که حضرت رضا(ع) باب العلم هستند، بازار ما باید بداند که عمل به بایدها و نبایدهای حضرت ثامن الحجج(ع) سبب رونق بازار و تولید می‌شود. امروز اشتغال و تولید در کشور می‌تواند در پرتوی عمل به آموزه‌های حضرت رضا(ع) رونق یابد.

وی دهه کرامت را فرصتی مناسب برای ورود سیره رضوی به متن جامعه معرفی و بیان کرد: آموزه‌های امام علی بن موسی الرضا(ع) باید در متن تصمیم‌سازی و تصمیم‌گری‌های کشور قرار داشته باشد، بخش نامه‌ها و سخنرانی‌ها برای تبیین و تنویر افکار عمومی خوب است، اما کافی نیست. برای ترویج سیره رضوی در جامعه باید در اقدام، عمل و اجرا زیبایی‌های کلام ائمه اطهار(علیهم‌السلام) را برای جامعه روشن کرد.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان جشن‌های دهه کرامت را جلوه‌ای از شادی و نشاط مبتنی بر ارزش‌های اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: در جشن‌های دهه کرامت رضوی باید نشان داد که فرح و شادمانی می‌تواند مبتنی بر آموزه‌های دینی در جامعه شکل بگیرد. می‌توان در چار چوب ارزش‌های دینی فرح و نشاط‌ را برای جامعه به ویژه جوانان به ارمغان آورد.

وی با تأکید بر اهمیت موضوع توجه به جوانان و نوجوانان، عنوان کرد: قطعاً می‌توان با راهکارهای صحیح برترین شادمانی و نشاط‌ها را در پرتوی آموزه‌های رضوی برای جوانان و نوجوان ایجاد کرد، اما یافتن این راهکارها از متن فرهنگ و سیره رضوی مستلزم کار کارشناسی و ورود نخبگان و صاحب نظران به این عرصه است.

رئیسی با تأکید بر اینکه تزریق و ترویج روحیه نشاط در میان جوانان در چارچوب فرهنگ رضوی و ارزش‌های دینی باید در دستور کار باشد، اظهار کرد: دهه کرامت رضوی فرصت مغتنمی برای گسترش و ترویج روحیه نشاط و شادمانی اسلامی در میان جامعه و جوانان است.

وی افزود: نباید تصور کرد نشاط جوانان تنها محدود به شادی‌های ناسالم الهام گرفته از فرهنگ غربی می‌شود. نسخه‌های بسیار غنی از نشاط، فرح و شادمانی در دین و ارزش‌های دینی اسلام وجود دارد و این برعهده فرهیختگان و مسئولان است که آن‌ها را به جامعه معرفی کنند.

تولیت آستان قدس رضوی اعتاب مقدسه و مناسبت‌های مذهبی اسلامی را دارای ظرفیت‌های عظیم انسان‌سازی و تربیتی دانست و تصریح کرد: دهه کرامت بهترین زمینه برای هم‌اندیشی و همراهی در جهت رفع مشکلات کشور به برکت نام حضرت رضا(علیه‌السلام) است. جمعیتی که در اماکن متبرکه اعتاب مقدس جهان اسلام حضور می‌یابند و در گرد پرچم حضرات معصومین(علیهم‌السلام) جمع می‌شوند، در دنیا بی‌نظیر است و تمام هنر ما این است که از ظرفیت‌های در دسترس در راستای اهداف متعالی الهی و اسلامی استفاده کنیم.
۱۳۹۶/۰۶/۰۹ ۲۲:۰۲
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۱۵:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۴ ۲۱:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۳۱ ۲۱:۳۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۱ ۲۰:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۴ ۲۱:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۲ ۱۹:۴۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۱ ۱۵:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۳ ۰۹:۵۶
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۰ ۲۰:۴۶
 
 
کلمات کلیدی : رئیسی، فرهنگ غربی
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۲ ۱۳:۵۹:۰۶
جشن های دیگر چی؟ (4472164) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۳ ۲۰:۱۹:۰۹
در تاریخ کهن هخامنشی در هر ماه یک روز را جشن میگرفتند تا روحیه مردم شاد شود مثل جشن مهرگان و...جشن نوروز دوازده روز بوده و به نشانه دوازده ماه سال بوده است.ببینید نیاکان ما چه روانشناسان خبره ای بودند که نشاط اجتماع را رمز موفقیت جامعه میدانستند.ا... (4473912) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۲ ۱۴:۲۸:۴۸
جناب اقای رئیسی - لطفا ..چند مورد ازاین نشاط و شادی مورد نظرتان را معرفی نمایید (4472238) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۲ ۱۴:۳۴:۴۰
موسیقی، رقص و آواز و دست زدن غربی هستند؟ (4472247) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۲ ۱۶:۰۲:۵۹
موسیقی و دست و آوازی که منجر به رقص بشه
بله (4472425) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۲ ۱۷:۲۶:۵۰
منظورت این است که در سرزمین های شرقی بویژه ایران و خاورمیانه رقص نبوده و از غرب آمده؟ (4472514) (alef-11)
 
اکسیر
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۲ ۱۶:۱۱:۱۰
سلام.درسته ،منهم نمیگم شادی کردن وابسته به چند مورد خاصه.ولی واقعا مصادیق رو نمیدونم.شما یه مربی فرهنگی.دو برنامه شاد و نشاط آور توصیه کنید.واقعا نمیدانم.با مصادیق شادی بیگانه ام (4472440) (alef-11)
 
اکبر
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۲۲ ۱۹:۰۲:۰۶
اصلاً متن رو نخوندینا!!!
گفته تو جشنهای دهه کرامت این سبک رو پیاده میکنن... (4472599) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.