توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 481501
انواع ترس‌های کودکان را بشناسیم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۰
یک مشاور تربیتی درباره ترس کودکان گفت: ترس کودکان انواع مختلفی دارد به طوریکه علل بعضی از ترس‌ها طبیعی است اما بعضی‌ها با دلایل خاصی به وجود می‌آید.

به گزارش ایسنا، رضوان مسعودمیدانچی  با بیان اینکه به‌طور کلی ترس‌ها علل زیستی و روان‌شناختی دارند، اظهار کرد: برخی اوقات ترسی که کودک از خود نشان می‌دهد به یک نیاز روانی ارتباط دارد؛ به عنوان مثال ترس کودک از مدرسه ممکن است به علت وابستگی زیاد او به پدر یا مادر از نظر روانی باشد و در واقع ترس او ریشه در این وابستگی دارد.

وی اضافه کرد: تغییر در شیوه زندگی مثل تغییر محل سکونت، جدا شدن از والدین و ... به‌صورت ترس از تاریکی، ترس از حیوانات و ... خود را نشان می‌دهد بنابراین برخی از ترس‌های مشخص و معین کودک می‌تواند ریشه‌های روان‌شناختی داشته باشد و به طور مستقیم با موضوع آن ترس مرتبط نباشد.

مسعودمیدانچی با اشاره به اینکه گاهی خانواده‌ها هستند که مشکل ترس را در کودک به وجود می‌آورند، ادامه داد: ممکن است کودک ترس از یک مسأله خاصی را در محیط خانواده یاد گرفته باشد این اتفاق بر اساس فرآیند یادگیری صورت می‌پذیرد چرا که والدین در آموزش اکثر رفتارها به‌عنوان الگو و سرمشق کودک هستند.

وی با بیان اینکه کودک با مشاهده رفتارهای مختلف می‌آموزد چه چیزی ترسناک است و چه چیزی ترسناک نیست، خاطرنشان کرد: گاهی ترس کودک ناشی از شیوه‌های زیستی غلط والدین است؛ به عنوان مثال والدین برای وادار کردن کودک به انجام کاری او را تهدید کرده و یا از چیزی می‌ترسانند.

این مشاور مرکز مشاوره رسش یادآور شد: تماشای فیلم‌های ترسناک، تصادف، دزدی، نزاع و ... از جمله مواردی است که می‌تواند در کودک ترس ایجاد کند.

وی ادامه داد: برخی از ترس‌ها در سنین خاصی طبیعی‌ هستند اما اگر چنین ترس‌هایی بیش از دو سال به طول بینجامد حتما به توجه و درمان نیاز دارد چرا که یک ترس عادی نباید چنین مدت‌زمانی طول بکشد و گاه بدون نیاز به مداخلات درمانی به‌تدریج کاهش پیدا کرده و بالاخره از بین می‌رود.

وی با اشاره به اینکه این‌گونه ترس‌ها را ترس بیمارگونه می‌نامیم، عنوان کرد: اگر ترس در عملکرد روزانه کودک تأثیر بگذارد باید مداخله درمانی از طریق روانشناس انجام شود.
 
کلمات کلیدی : سلامت روان + روانشناسی + استرس و اضطراب + ترس کودکان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.