توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 442009
یادداشت جمهوری اسلامی
تقویت بنیه دفاعی کشور حق طبیعی ملت است
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۶
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور تازه کار آمریکا در تازه‌ترین مواضع خصمانه خود علیه جمهوری اسلامی ایران، ضمن اشاره به آزمایش موشکی اخیر ایران ادعا کرد ایران با آتش بازی می‌کند و من مثل اوباما مهربان نیستم. نامبرده افزود آنها قدر محبت‌های اوباما را نمی‌دانند.

این سخنان جدید ترامپ یک روز پس از جوسازی «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی جدید آمریکا مطرح شده که طی آن فلین درخصوص آزمایش اخیر موشکی به ایران هشدار داده بود. ترامپ تصریح کرد در مورد پیامدهای آزمایش موشکی به ایران اخطار داده است. اینکه ترامپ به چه می‌اندیشد و چه نیاتی را در سر می‌پروراند، موضوعی است که هنوز پاسخ روشنی برای آن ارائه نشده ولی تا آنجا که به ایران و آزمایش موشکی اخیر مربوط می‌شود، اولاً آمریکای ترامپ در نخستین حرکتش در شورای امنیت سعی کرد مسئله را در اجلاس اضطراری این شورا مطرح کند ولی پاسخ شنید که آزمایش موشکی ایران نقض برجام نیست و با قطعنامه‌های شورای امنیت نیز مغایرتی ندارد. طبعاً این نمایندگان آمریکای ترامپ بودند که از آن جلسه ناکام و با دست خالی خارج شدند. هشدار و اخطار ترامپ هم نشان می‌دهد واشنگتن در این ماجرا تنها مانده و سایر اعضای شورای امنیت حاضر نشده‌اند به جوسازی‌های واشنگتن بپیوندند. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام داشته آزمایش موشکی ایران نقض برجام نیست. صرفنظر از این مسائل، نکته اساسی در عملکرد جمهوری اسلامی ایران در قلمرو مسائل دفاعی این است که برای تقویت بنیه دفاعی خود، با اقتدار و اعتماد به نفس عمل می‌کند و واکنش‌ها، جنجال‌ها و فضاسازی‌های سیاسی – تبلیغاتی را در عملکرد و تصمیمات خود تاثیر نمی‌دهد. روشن است که ایران برای ارتقاء سطح توانمندی‌های دفاعی خود نیازمند جلب نظر و کسب موافقت و همراهی هیچکس نیست و این نکته حیاتی را در طول 8 سال دفاع مقدس در برابر جنگ تحمیلی وحشیانه‌ای که صدام و حامیانش به راه انداخته بودند، آموخته است. طبعاً اگر توان رزمی و بنیه دفاعی امروز کشور در آن روزها و سال‌های سخت و سرنوشت ساز در اختیار ما می‌بود و دشمنان ملت ایران از وجود چنان ظرفیت دفاعی بومی در کشورمان آگاهی داشتند، قطعاَ جنگ تحمیلی 8 ساله به وجود نمی‌آمد و اگر هم صورت می‌گرفت، در کمتر از چند روز، سرنوشت جنگ به سود ملت ایران و به زیان قطعی صدام و حامیانش یکسره می‌شد. روشن است که تقویت بنیه دفاعی ایران، نه تنها به زیان هیچکس نیست بلکه موجبات ثبات و امنیت در این منطقه پرالتهاب را فراهم ساخته و می‌سازد و به توطئه گران هشدار می‌دهد که با آتش بازی نکنند. این نکته بسیار جدی و حیاتی است که اگر ایران از توان و ظرفیت عظیم دفاعی امروزش برخوردار بود، نه تنها آنهمه خرابی‌ها، ویرانی‌ها و بحران‌های ناشی از جنگ 8 ساله به وجود نمی‌آمد، بلکه صدها هزار شهید گرانقدر جنگ تحمیلی، همچنان در قید حیات می‌بودند و کشور را با توان و انگیزه فزاینده‌ای می‌ساختند، استان‌های غربی و مرکزی کشور آسیبی نمی‌دید و آن همه خسارت ناشی از جنگ و پیامدهایش هرگز بر مردم سلحشور ایران تحمیل نمی‌شد.

توان رزمی، بنیه دفاعی کشور و به ویژه ظرفیت‌های موشکی ایران از این دیدگاه، یک «قدرت بازدارنده» است که از یکطرف دشمنان را نگران می‌کند و آنها را از هرگونه زورآزمائی با ایران باز می‌دارد و از طرف دیگر موجبات دلگرمی و اعتماد به نفس روزافزون برای ملت و یاران انقلاب می‌شود.

این حق طبیعی هر ملتی است که برای دفاع از استقلال، تمامیت ارضی، حفظ و تضمین امنیت ملی خود از تمامی توان و ظرفیت و استعدادهای خود بهره گیرد و بالاترین ضریب امنیت ملی را برای ملت و نظام سیاسی خود فراهم سازد. این حق هر ملتی است که بیشترین تلاش خود را برای مایوس کردن دشمنانش به کار گیرد و با اقدامات هشدار دهنده‌اش به دوست و دشمن بفهماند که در راه حفظ کیان کشور با کسی رودربایستی ندارد و از هیچ تهدیدی نمی‌هراسد. جای تعجب است کشورهائی که ننگ همدستی و حمایت از صدام را در کارنامه سیاه خود دارند، اکنون از توان و ظرفیت موشکی ایران اظهار نگرانی می‌کنند که چرا ایران برای دفاع از خود هشیارانه عمل می‌کند و برای تضمین قلمرو دفاعی خود از هیچ تهدیدی باک ندارد و حتی تحریم‌ها هم آنرا از تلاش و سرمایه‌گذاری در این زمینه منصرف نکرده است؟ البته ترامپ تهدید کرده که مثل اوباما مهربان نیست و گویا در جریان مذاکرات برجام نیست که طرف آمریکائی سعی داشت موضوع فعالیت‌های موشکی ایران را هم به بحث و چانه زنی بگذارد ولی مذاکره کنندگان ایران تصریح کردند که بنیه دفاعی و موشکی ایران اساساً قابل بحث و مذاکره نیست.

این بدان معنی است که آمریکای اوباما هم خواستار مقابله با توانمندی‌های موشکی ایران بود ولی راه به جائی نبرد.
ترامپ، حتی اگر اعتراف هم نمی‌کرد، با عملکردش در کوتاه مدت نشان داده که به هیچ یک از اصول و معیارها وفادار نیست وحتی به کودک 5 ساله هم دستبند می‌زند و آنرا سمبل تهدید علیه امنیت ملی آمریکا! معرفی می‌کند. البته همین عملکرد ترامپ بخوبی ابعاد شکنندگی و ضربه پذیری امنیت ملی آمریکا در مقیاس داخلی و جهانی را آشکار می‌سازد. اگر کودک 5 ساله‌ای که به تازگی نام خود را آموخته و حتی از بیان مسائل روزمره‌اش هم ناتوان است، تهدیدی جدی علیه امنیت ملی آمریکا محسوب می‌شود، همین پدیده بخوبی ناپایداری و بی‌ثباتی آمریکا را در مقیاس داخلی و جهانی به رخ می‌کشد و ترامپ نمی‌تواند مدعی تلاش برای بازگرداندن قدرت به چنین کشور ناتوانی باشد.

همین رفتار غیرعادی ترامپ، زنگ‌های خطر را در همه جا علیه آمریکا به صدا در آورده است. ترامپ دچار جنون و روان‌پریشی است و همه چیز را علیه خود و همه را «دشمن» می‌بیند. همین دستورالعمل‌های مسئله‌دار ترامپ، ماهیت واقعی رئیس‌ جمهور کشوری را آشکار می‌سازد که قرار است به عنوان تنها ابرقدرت، به تصور خودش دنیا را اداره، هدایت و رهبری کند! اینکه درون سلول‌های خاکستری مغز ترامپ چه می‌گذرد، شاید موضوع چندان مهمی نباشد لکن ترامپ بداند که ملت ایران با بهر‌ه‌گیری از تجربه جنگ تحمیلی 8 ساله، برای تامین، حفظ و ارتقاء امنیت ملی خود و تضمین ثبات کشور محتاج دریافت اجازه و موافقت هیچکس نیست بلکه آنرا حق طبیعی خود می‌داند.
 
کلمات کلیدی : توان موشکی + قدرت دفاعی + آزمایش موشکی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.