نظر منتشر شده
۲۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 140400
اولويت‌ناشناسي اقتصادي رئيس دولت
فرهاد دادجو، 1 بهمن 90
تاریخ انتشار : شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۲۹
دي ماه ۱۳۹۰ در شرايطي پايان يافت كه مهمترين رخداد اقتصادي آن تشديد فشارهاي خارجي به اقتصاد ايران و ركوردشكني نرخ ارز و طلا در كشور بود (هرچند افزايش بهای طلا در برابر تاثیرات وسیع نرخ ارز، کم اهميت است). ۲ ماه پيش در حالي كه كارشناسان بازار رسيدن قیمت سكه طلا به ۸۰۰ هزار تومان تا خرداد ۱۳۹۱ را پيش‌بيني مي‌كردند و رئيس كل بانك مركزي براي شكستن انتظارات تورمي، اقدام به پيش‌فروش سكه براي ۵ ماه آتي كرد، كمتر گمان مي‌رفت كه در دي‌ماه سال جاري بهای مورد انتظار ۵ ماه آينده شكسته شود. از سوی دیگر روند صعودي ارزش دلار در برابر ريال كه در آذرماه گمانه‌زني مي‌شد در پايان سال ۱۳۹۰ به ۱۸۰۰ تومان برسد، نيز در همين دي‌ماه محقق شد (یعنی رشد ۷۰ درصدی نرخ ارز در شش ماه!). ضلع سوم اين مثلث كه در هفته‌هاي اخير شواهد آن در تهران مشاهده شده (نقطه شروع خيز قيمت كشوري)، رشد معنادار قيمت زمين و مسكن است. همه اين‌ها هم دلیل روشني برای ناكارآمدي برخی سياستهاي دولت به شمار می‌رود و هم پيامدهاي بسيار وسيعي بر رفاه خانوارها و انگيزه توليد و سرمایه‌گذاری مولد دارد.

در شرايطي كه طي هفته‌هاي اخير كمتر محفل خانوادگي يا كاری یا دانشگاهی خالي از بحث التهاب اقتصادي سپری می‌شود، مروري بر صحبتهاي رئيس دولت طي نيمه دوم دي‌ماه نشان مي‌دهد چنين واقعه اقتصادي بزرگي (كه بي‌تدبيري مسئولان مي‌تواند آن را به فاجعه و خيانت در سال جهاد اقتصادي تبديل كند) تقريبا هيچ بروز و ظهوري در موضع‌گيري‌هاي ايشان نداشته است. سکوت محض وزیر اقتصاد و بر باد رفتن اعتبار رئیس کل بانک مرکزی (که با این همه افتضاح و کوتاهی در فساد بزرگ بانکی بدون خجالت همچنان سرکارش حاضر می شود) موجب شده است که عملا از سوی دولت هر اظهارنظر و موضع گیری شنیده شود مگر در خصوص مهمترین رخداد اقتصادی حاضر. این در حالی است که اگر این تلاطم‌ها در اقتصاد آمریکا یا اروپا رخ داده بود حتما تاکنون رئیس دولت ایران بیانات مفصل و مبسوطی در باب آن داشتند اما ظاهرا ضريب اهميت چنين موج اقتصادي نزد ایشان و تیم اقتصادی دولت، اگر در ایران باشد، نزديك به صفر است و احتمالا توطئه دشمنان دولت و ملت!

گران قیمت ترین عامل تولید در هر کشور، وقت رئیس جمهور است. در شرایطی که ارزش پول ملی به شکلی بی سابقه سقوط کرد، رئیس جمهور ایران مشغول چه کارهایی بوده است؟

بر اساس مندرجات سايت رسمي نهاد رياست جمهوري سخنان مهم ايشان طي دو هفته اخير به اين شرح بوده است:

* در جمع كاركنان وزارت اطلاعات، ۱۴ دي

* مراسم معارفه دستيار ويژه رئيس جمهور، ۱۷ دي

* يك هفته سفر به كشورهاي آمريكاي لاتين از ۱۸ تا ۲۴ دي

* مصاحبه خبري پس از ورود به تهران، ۲۴ دي

* جلسه هيات دولت، ۲۵ دي

* مصاحبه با شبكه تلويزيوني خارجي، ۲۶ دي

* مراسم توديع رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، ۲۶ دي

* سخنراني در هفدهمين جشنواره رازي، ۲۷ دي

* مراسم هفته هوای پاک و خودرو پاک، ۲۹ دی

جستجو در تمام سخنرانی های دو هفته اخیر رئیس جمهور مويد آن است كه حتی یک جمله موضع‌گیری در خصوص بازار ارز و ارزش پول ملی به چشم نمی‌خورد. اگر نخواهیم این سکوت را نشانه رضایت رئیس دولت از رشد صعودي ارز بدانیم یا باید آن را تاکتیکی برای مقابله با این بحران بشماریم، که روند بازار در هفته‌های اخیر نشان از تداوم بحران دارد یا اینکه به اولویت‌ناشناسی دولت اذعان کنیم. مگر نه این است که نحوه تنظیم جلسات و ملاقات‌ها، صرف وقت برای موضوعات، موضع‌گیری صریح یا اشارات و کنایات ضمنی، همگی معیارهایی است که جامعه بر اساس آنها اولویت مسئولان را می‌شناسد؟ مگر نه اینکه نامگذاری سال و کثرت بیانات اقتصادی رهبر معظم انقلاب یا حضور ایشان در مجتمع‌های صنعتی، نماد اظهار اولویت ایشان به این حوزه است؟ مگر نه اینکه دیپلماتهای خارجی یا اصحاب رسانه از کمیت و کیفیت موضع‌گیری سیاستمداران کشور، دغدغه‌های آنها را می‌شناسند؟

حال باید پرسید در ماه گذشته که بی‌شک تلاطم های اقتصادی، شاه‌بیت مسائل اهالی صنعت و تجارت و کشاورزی و بانکداری بوده و بلکه دغدغه شبانه‌روزی بخش وسیعی از مردم گردیده است، رئیس جمهور محترم چه وزنی برای اهتمام به این معضل قائل بوده است؟ در تعارض میان انبوه نیازها و از سویی محدودیت منابع جامعه، مگر نه این است که هنر سیاستگذار اقتصادی در اولویت‌بندی خردمندانه خود را نشان می‌دهد؟ آیا این رفتار و موضع‌گیری دولت محترم مطابق با اولویت‌های واقعی اقتصاد ماست؟ شعار عدالت و حمایت از محرومان چه نسبتی با ثروتمندشدن یک شبه دلالان ارز و طلا و رانتجویان مطلع و وابسته و از سوی دیگر رشد مجدد بهای مسکن برای مردم طبقه متوسط دارد؟ مگر غیر از این است که با کاهش ارزش ریال و تشدید تورم، قدرت خرید مردم و حتی قدرت خرید ۴۵ هزار تومان یارانه نقدی اعطایی دولت نیز به شدت کاهش می‌یابد؟ پاسخگوی این خیانتها در حق قدرت خرید مردم و این بی‌کفایتی ها و این فجایع اقتصادی کیست؟
کلمات کلیدی : اولويت‌ناشناسي اقتصادي رئيس دولت بازار ارز دلار گراني طلا سكه بي عرضگي وزير احمدي ن‍ژاد واكنش
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۴:۳۴:۵۲
مهم نیست که سرمایه ملی ما به باد می رود مهم این است که در حیاط خلوت امریکا چاوز با لباس زیر به دیدن ما بیاید (616392) (moderator22)
 
Sweden
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۱۱:۴۴
دولت و بانک مرکزی خائن به کشور هستند:


دلار آمریکا : 1900 تومان
دلار کانادا : 1900 تومان
یورو : 2500 تومان
دینار کویت: 6000 تومان
دلار استرالیا: 1980 تومان
پوند : 3000 تومان
دینار عراق : 1560 تومان
لیر ترکیه : 1005 تومان
ذرهم امارات: 520 تومان (616757) (moderator22)
 
Germany
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۲۳:۰۶
این را هم بگو تحریم بانکی ارزی کالایی هستیم همه چیز را تقصیر دولت نینداریم اندکی انصاف، شما از وضعیت بین المللی خبر داری؟ هر دولت دیگری بود نمیتوانست کاری کند (616782) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۸:۳۸:۲۹
اجازه بدهید خود دولت مردان از خودشان و منافع ملی دفاعی بکنند بعد شما هم وکیل مدافع ایشان شوید!!

دریغ از اندک التفاطی و دریغ از اندک توجهی نسبت به انتظارات رعیت!!! (616918) (moderator22)
 
مقداد
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۸:۴۱:۵۷
آقای با انصاف

قیمت پول رایج افغانستان رو آدم خجالت می کشه با ایران مقایسه کنه . بگم قیمت یک افقانی الان چقدر شده ؟ بگم ؟ (616928) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۹:۳۵:۱۲
شاید بالا رفتن قیمت سکه و ارز همان فاز دوم طرح هدفمند کردن است که رئیس جمهور وعده اش را داده بود. (617019) (moderator22)
 
در جستجوی ناظر
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۰:۴۸:۵۲
عزیز دل برادر
ظاهرا شما متوجه اصل ماجرا نشده اید. مطلب را یک بار دیگر ملاحظه بفرمایید . این نابسامانی اوضاع اقتصادی مختص ایران نیست . در همان آلمانی که شما این مطلب را از آنجا فرستاده اید اوضاع وضع خوبی ندارد. ولی سوال اینجاست که آیا کابینه خانم مرکل و بانک مرکزی آلمان هم این قدر نسبت به اوضاع بی تفاوت هستند ؟؟؟حزب حاکم و حتی حزب مخالف در بوندستاگ آن چنان قضایا را موشکافی می کنند که متخلف جرات تخطی از قانون را نداشته باشد. اما اینجا جلوی چشم همه دستگاه های نظارتی چوب حراج به دارایی این ملک و ملت زده می شود و صدا هم از کسی ( البته منظورم مسئولین امر است) در نمی آید. آیا این نشانه وادادگی در اقتصاد نیست ؟ (617162) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۱:۴۵:۳۲
اقا شما هیچی نگی بهتره.
دارن مردم رو نابود ميكنن.همه اين فشارا رو قشر متوسط و ضعيف جامعه مياد.خودشون نشستن فقط حرف ميزنن پس كو عمل ؟
تو كه عقل كلي از همه چيز خبر داري بايد بدوني از نظر ارزي هيچ كمبودي نداريم ميلياردها دلار پول داريم.
اين راه خارج كردن نقدينگي نيست از دست مردم (617250) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۰۲:۵۵
انصاف برای چی برای خلافکاری های مکرر و نابودی اقتصاد کشور و تحویل کشور نابود شده از درون به خارجیان!
به پول عراق نگاه کنید 1560 تومان و پول افغانستان حدود 32 تومان!

بهترین کار استعقا است !

میلیاردها دلار درآمد ارزی کجا رفته است بیش از 720 میلیارد دلار بدون حساب درآمدهای دیگر دولت؟
ما هنوز پول نفت را می گیریم این پولها کجا است؟
اختلاس 3000 میلیارد تومانی که بدون طی مراحل قانونی داده شده است!

انصاف برای چه ! برای کاهش بیش از 70 درصدی پول ملی کشور.
عذه ای تحریم ها را کردن بیرق اسلام (617285) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۱۰:۵۴:۵۸
نخیر. استعفا کافی نیست. این افراد به اتهام تخریب اقتصاد کشور باید مورد بازخواست قرار بگیرند. (619471) (moderator19)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۰۵:۴۱
همه این اتفاقات نتیجه سیاست های همین دولت است!
بقیه دولت ها هم تو همین دنیا حکومت کردند
دنیا که عوض نشده؟
دولت ما و سیاست ما تغییر کرده! (617290) (moderator22)
 
United Kingdom
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۲۹:۴۸
تو جنگ آر پی جی رو میدن دست طرف،سر و ته میگیره شلیک میکنه.بعد بر میگرده میبینه همه لت و پار افتادن رو زمین،میگه ایول،وقتی با خودیا اینجوری کرده،ببین با دشمن چیکار کرده.حالا حکایت رییس دولت ما و داستان پایان سیطره دلار بر دنیا و منزوی شدن کشور های غربیه.خبر نداره آر پی جی رو بر عکس شلیک کرده! (617330) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۷:۵۵:۲۵
مگه شما هم در آلمان تحریم کردن ؟ (618506) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۹:۰۰:۳۸
خوب جنابعالی بفرمایید که چه کسانی حساسیتها را در این تنش بین المللی بالا بردند که کار به اینجا کشید ................ (618604) (moderator19)
 
میت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۶ ۱۱:۴۸:۳۶
رو رو برم.حتما وقتی افتادیم و از فلاکت مردیم اون وقت شمامی گید اااا چرا این جوری شد؟ بابا جان اوضاع داغون تر از اونیه که فکر می کنی. جوری شده که هر چی که می خوای بگیری ساعتی یا هم که دقیقه ای داره قیمتش بالا می ره جان من . (627552) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۹:۵۶:۰۰
موضوع این است که دولت طرح تقلیدی هدفمندی بارانه ها را بجای طرح بومی جا زد این هم اثارش (617063) (moderator22)
 
Netherlands
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۵:۰۲:۴۰
آن آقایی که به استیضاح وزیر اقتصاد و تیم اقتصادیش در جلسه استیضاح رای ندادند باید پاسخگوی این اقدامشان باشند. زاستی از اقای میرتاج الدینی چرا خبری نیست؟ (617750) (moderator22)
 
برزين
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۷:۱۷:۱۸
ارزش دلار سالهاست كه بطور مصنوعي در مقابل ريال پایین نگهداشته شده است. چیزی که تولید داخلی را بکلی نابود کرد، و میلیونها دلار را از کشور خارج کرد(طبق امار رسمی فقط ۲۵۰ میلیون دلار در ۵ ساله گذشته از ایران به کانادا امد). این یک توفیق اجباری است برای اصلاح این وضعیت. دولت باید وضع اضطراری اعلام کند، ۱۰۰۰ دلار مسافران را قطع کند. ورود کالاهای لوکس را ممنوع کند. اجازه بدهد ارزش دلار شناور شده و بازار بطور اتوماتیک ارزش واقعی اش را تعیین کند. مواد ضروری مردم را جیره بندی کند. تولید داخلی را تشویق کند. 
(617776) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۵:۱۶:۰۵
اگر نمی دانی بدان ارزش واقعی دلار 820 تومان است (618294) (moderator19)
 
بابک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۰۰:۳۵:۱۶
بازم جا داشت. چند تا مورد دیگه هم می گفتی. اینجا ایرانه با ذخایر عظیم نقت و گاز و موقعیت بی نظیر جغرافیایی. اینجا یک کشور جنگ زده نیست که لزئمی به این کارها باشه. بازار رو ول کنند به حال خودش تا مردم نتیجه بی کفایتی و بی درایتی مدیران نالایق رو بکشند (619021) (moderator22)
 
بی خبر
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۰:۰۲:۳۷
1- چند وقت قبل عده ای نا معلوم ! در بانک کارگشایی سکه ها خریدند به قیمتی بسیار کمتر از بازار و شمش ها بردند بسی ارزانتر ! اندکی که گذشت همان ها که از قضا بازار و اقتصاد مردم بدبخت دستشان بود سکه را رساندند به عرش اعلا و شما بیابید پرتقال فروش را !
معلوم است که چرا حرف نمی زنند ، هر آدمی با ضریب هوشی کمی بیشتر از هویج می فهمد که خوردند و بردند و ما ماندیم لخت و عور !

2- نزدیک به دادگاه اختلاس 3000 میلیاردی هستیم. همان ها که کمک کردند به اون آدم که چنین اختلاسی کند نشستند و فکر کردن چکنیم ؟ نتیجه گرفتند که کاری کنند که افکار عمومی آنقدر درگیر شود که یادش برود آن گندکاری آقایان را...
خب چه چیز بهتر از یک التهاب کلان اقتصادی ، چیزی که غنی و فقیر را درگیر کند و دیگر کسی یادش نیاید که دزد کی بود...

وقتی آدم خودش کاری را می خواهد بکند و کسی هم نیست گوش آدم را بگیرد، دیگر چرا با حرف حتی اندکی خرابش کند؟ (617899) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۲۱:۴۴:۵۹
همین الآن هم بانکهای دولتی در حال دادن وامهای میلیاردی بدون وثیقه یا بد وثیقه به بعضیها هستند و کسی هم بکارشان نظارت نمیکند (618783) (moderator19)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۱۷:۴۲:۰۰
شرمنده دلار 2200 تومان
ببخشید اشتباه کردم بانک مرکزی گفته 1400 تومان
تلویزیون هم تایید کرده
اشتباه از من بود (620988) (moderator19)
 
الیار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۱۳:۰۸
سلام به همه دوستان و هموطنان عزیز
یادتان که هست ، یه بار اقای دکتر فرمودند : بیائید گوجه را از سر کوچه ما تهیه فرمائید . یه بار دیگه فرمودند که این دولت پاک ترین دولت تاریخ است . یه بار هم فرمودند که در این مملکت فقیر نداریم و کسی محتاج به نان شب نیست . ولی خیلی ها با این گفته ها مخالفت کردند.
بعد از این اتفاقات اخیر در بازار پول و سرمایه کشور و بعد از خوشگذرانی ایشان و دوستانشان و کشورهای دوست ، شاید باز ایشان خواهد امد و خواهد گفت که بیائید دلار و سکه را از سر کوچه ما و بقالی آن تهیه فرمائید چون سر کوچه ما دلار 705 تومان و سکه تمام طرح جدید 310هزار تومان است و این قیمت ها که اخیرا اعلام میشود و من هم از بعضی ها شنیده ام ، دروغ هستند . در ضمن ارزش پولی امریکا و اروپا در طول تاریخ به این حد پائین نبوده و ارزش پولی ما در طول تاریخ اینقدر قدرتمند نبوده .
واقعا که باید تاسف خورد به حال دولتمردانی که در خیالات خود غوطه ورند و از واقعیت های موجود جامعه بی خبر.
و من ا... التوفیق (616763) (moderator22)
 
Germany
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۲۳:۴۴
اندکی انصاف اندکی فقط (616784) (moderator22)
 
ناشناس خداشناس
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۳۹:۲۵
اندکی انصاف بابت چی ؟ بابت کی ؟ به چه قیمتی ؟ تورو خدا یه کم واقع بین باش بجای با انصاف الکی بودن ! (616818) (moderator22)
 
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۹:۲۸:۴۵
وقتی مینویسی فکر هم می کنی ؟ انصاف ؟ (617003) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۲۲:۴۸
انصاف به چی؟ دلار شده 1900 عزیز من کی میخوای از خواب بیدار بشی؟ (617325) (moderator22)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۵۰:۵۰
به این کامنت رای مثبت دادم تا بتوانم بعدا بگویم در روزی که همه شکست و نابودی ارزش پول ملی، را برای رسیدن به اهداف سیاسی خود استفاده می کردند، من واقع گرا بودم... (617379) (moderator22)
 
وحيد
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۵۷:۲۰
دوست من موضوع اينه كه تو اين شرايط كه شرايط معيشت مردم خداي نكرده! ممكنه دچاره لطمه هاي جبران ناپذيري بشه سكان دار اقتصاد مشغول به جه كارهاييند؟ (617516) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۵۷:۱۷
شما پرچم آلمان بغل اسمت بود
وافعا می تونی نظر بدی که کی منصف هست
شما زیر پرچم آلمان یا ما زیر پرچم ایران
بمان برخی ها از کجا رفتن اونجا انشا الله بلانسبت شما (617392) (moderator22)
 
گمیزا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۱۱:۵۱
مشتی! کدام انصاف. چه آشی چه کشکی. کجای کارید شما؟ از خواب غفلت بیدار شوید شما را به خدا (617417) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۸:۲۲:۳۴
فقط اندكي انصاف؟
كافيه؟ (617813) (moderator22)
 
United Kingdom
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۵:۳۶:۵۵
با این نرخ ارز ، جواب بدبختی های دانشجو های خارج از کشور رو کی می خواهد بده ؟ (618339) (moderator19)
 
بهت زده !!!!!
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۸:۴۸:۰۳
من خودم رو میگم ؛ به ذره انصاف داشته باشید !!!! هنوز مثل کشور دوست و رفیق ، زیمبابوه ( البته از نوع چند سال قبلش !!!!) نشدیم ولی نباید ناامید شد ؛ با این ره که به ترکستان می رود ، تا مدتی دیگه و بخصوص برای خرید جهیزیۀ عرویس و ماشین و..... باید تمامی قیمت های هر لحظه بالا تر رفته رو ، با وجه رایج !!!! دلار پرداخت کنیم ؛
(616939) (moderator22)
 
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۱:۵۶:۲۷
حباب به این گندگی ،هرگز نادیده ملتی‌!...

مجلس به این بی‌ همّتی ، هرگز نادیده کشوری!!!.. (617275) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۴۸:۵۳
رئیس جمهور عدالت پرور ما چنان بلایی بر سر کلمه عدالت اوردند که تا قرنها هر که این کلمه را بشنود از فرسخ ها دورتر فرار کند.... (617499) (moderator22)
 
فهيم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۴:۳۸:۱۴
جالب تر اينكه مجلسيان هم نشستن تو مجلس معلوم نيست چيكار مي كنند.
شايد به علت سرما در مجلس رو بستند كه سوز نياد يهويي سرما بخورن. (616400) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۴۶:۴۱
با این بالا رفتن ساعت به ساعت قیمت ارز و سکه که تورمی بیشتر را در آینده به دنبال خواهد داشت، چطور می توان برای یک سال آینده لایحه بودجه کل کشو را تهیه، تصوب و اجرا کرد؟ کار بسیار مشکلی است. (616698) (moderator22)
 
ضمن عرض خدا قوت به تمام دست اندرکاران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۱۴:۳۱
خبرگزاری فارس: به دنبال افزایش قیمت طلا در بازار داخلی هم اکنون سکه طرح جدید در بازار به ارزش 882 هزار تومان رسیده است.

ما منتظر میلیونیش هستیم، (متاسفانه هیچ کاری از دستمونم بر نمیاد) بنابراین هیچ جا نمیریم همینجا هستیم! (616767) (moderator22)
 
کیوان
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۱۴:۲۷
کاش مهریه زنم رو داده بودم ،نسبت به سه ماه پیش دو برابر شده،اینطوری بره بالا،اگه مهریشو به اجرا بزاره باید هرچی دارم بفروشم،سکه هاشو بدم (617423) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۴۷:۱۶
براي همينه كه جناب رئيس جمهور در ارائه لايحه بودجه سال آينده دست دست ميكنند. منتظرند قيمت ارز و سكه تثبيت بشه!! (617495) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۰۱:۲۶
برادر من بدترین خطاب‌ها به مجلس شد و مجلس چیزی نگفت٬ از یکی-دو هفته دیگه هم که مجلسی‌ها به جای رسیدگی به امور مالی کشور ایران و این سقوط بی‌سابقه٬ به دنبال تبلیغات انتخاباتی برای دریافت رأی لازم جهت حضور ۴ ساله‌ی بعدی هستند... انتظار بیشتری دارید؟ (616734) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۳۳:۳۳
همون بهتر که مجلس کشور را رها کند و فقط بیانیه صادر کند. نهایتش استیضاح است و رای اعتماد دوباره و شعار و راه پیمیایی در صحن علنی مجلس و همین آش و همین کاسه. (617458) (moderator22)
 
سعید
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۴:۴۲:۱۶
اقای احمدی نژاد مملکت درباره ارز و سكه رو پاک بیخیال شده.وضعیت روز به روز بدتر از دیروز.جالب اینجاست که بعضی از حقوق بگیرهای نزدیک! میگن مملکت عالیه ؛فقط یه مشکلاتی هم هست!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یا خبر ندارن و خوش خیالن و متوهم و یا میدونن و دارن مردم رو ........ (616414) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۰۲:۵۳
خبر دارید جناب آقای توکلی در دو مجلس گذشته نسبت به افزایش بهای بنزین در دولت خاتمی چقدر اعتراض کردند؟

آقای توکلی حالا چرا اعتراض نمی‌کنید که بهای بنزین چندین برابر شد؟ ارزش پول ملی یک هفته‌ای سقوط کرد...

آقایان اینطور می‌خواهید به جنگ با امریکایی بروید که ارزش پولش ۲۰٬۰۰۰ برابر پول ایران٬ است؟ (616740) (moderator22)
 
من بیدارم
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۴:۵۲:۲۶
با سلام
از متنی که نوشتید و این همه صداقت در گفتار شما ممنونم
کاش دولتمردان ما مثل شما فکر می کردند (616447) (moderator22)
 
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۰۰:۲۵
سکوت ایشان بی دلیل نیست ،صبر کنید حتما" در شب قبل انتخابات خبر خوشی برای مردم از سوی دولت اعلام خواهد شد!!!!!!! تا گروه متحد ایشان موفق به تصاحب 3/2 کرسی های مجلس شوند!!!! (616471) (moderator22)
 
Australia
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۰۵:۱۵
واقعا عالی بود
انشاله نماینهای محترم از شما حرف زدن و شجاعت رو یاد بگیرن

من فقط دوست داشتم یک جمله هم در مورد اینده می نوشتی ولی مشکلی نیست من می نویسم

اگه نا ۱ ماه دیگه قیمت ارز و سکه افزایش پیدا کنه نیروی انتظامی به در هر خونه رفته و نه تنها ارز و سکه را جمع اوری بلکه دارنه این اموال رو به جرم اقدام علیه نظام بازداشت خواهند کرد

در کل ما با زور همه کار میتونیم انجام بدیدم از جمله حل مشکلات اقتصادی! (616480) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۳۸:۳۰
این ها شجاعت نیست. این ها اضطرار هست. والا وقتی قیمت سکه به این حد می رسد مرغ همسایه هم به قد قد میافته دیگه چه برسه به .... (617473) (moderator22)
 
parsa
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۰۸:۱۵
دولت با توجه به فشار های موجود نوعی بی توجهی به فضای موجود را در برنامه کارش قرار داده!
این دولت با دولت 4 سال گذشته تفاوت های زیادی داشته... (616491) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۰۳:۴۰
نه عزیز برادر این همون دولته فقط حالا نتیجه سیاستهاش معلوم شده. (616615) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۵۰:۵۰
حالا به تدریج نتیجه کار خستگی ناپذیرشان در منهدم کردن سازمان برنامه و جایگزین کردن مدیران با تجربه بوسیله افراد کوچک و بی تجربه برای همه روشن می شود.
جالب است که در این دستگاه دولتی که سالی دهها هزار میلیارد تومان برای مردم خرج بر می دارد یک نفر پیدا نمی شود که بتواند یک برنامه کوتاه مدت برای مدیریت این بحران ارایه کند. (616710) (moderator22)
 
برزين
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۷:۵۳:۴۵
ارز ش برابری همه ارز های دنیا، رابطه مستقیم با تورم دارد. در طی دهسال گذشته، ارزش برابری دلار به ریال بطور مصنوعی پایین نگه داشته شده است. اگر دولت بخواهد ارزش دلار را به هزار تومان برگرداند باید چند میلیارد  دلار به بازار ترزیق کند. ایا این کار در حالی که بانک مرکزی در تحریم است و بزودی ممکن است که نفت تحریم شود درست است؟ ما نمیتوانیم انتظار داشته باشیم همه چیز مثل سابق باشد. ما اگر به غنی کردن اهمییت میدهیم، در شرایط بحرانی، باید به جیره بندی و کنترل حرکت دلار دست بزنیم. (617789) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۲۱:۵۵:۰۲
واقعا مردم چقدر باید هزینه این بی تجربگی ها را بپردازند؟ (618795) (moderator19)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۹:۴۴:۱۸
یادم هست سال 85 یا 86 که ایشان سازمان مدیریت را منحل کردند و بودجه تورمی و چند برابری را در لایجه بودجه ارائه کردند در شیراز همایش تشکیل شد و از عواقب بسیار زیاد این اقدام ذولت توسط رییس سابق بانک مرکزی و معاونین سابق اقتصادی و ... سازمان منحله گفته شد و از جمله :

1- با این لایحه تورمی دولت دیگر منابعی جهت تامین اعتبارات تا 5 سال آینده را نخواهد داشت
2- ارزش ریال به شدت سقوط خواهد کرد (617040) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۱۰:۲۳
چون نیک نظر کرد پر خویش در آن دید. گفتا ................... (616497) (moderator22)
 
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۱۲:۵۸
ای بابا/خب در درجه اول مجلسی که طی دو دوره گذشته بی چون و چرا از این دولت و همه ارکان آن حمایت کرده است و هیچگاه بطور جدی در مقام نظارت و کنترل متاسفانه کار جدی انجام نداده باید پاسخگو چنین شرایطی باشد (616503) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۱۴:۵۷
اين جانب از طرف جامعه ي دلالان ايران از تمام باعث و بانيان نهايت سپاس و قدرداني را داشته و اميد دارم كه همچنان اين روند ادامه داشته باشد.در ضمن ما جامعه دلالان مخالف افزايش نرخ سود بانكي هستيم
از طرف جامعه دلالان ارز و طلا و سكه ايران (616510) (moderator22)
 
United Kingdom
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۱۶:۳۷
به نوشته برخی از سایت ها و مطبوعات، تنها دولتی که از زمان مادها تاکنون موفق شد ظرف یک سال ارزش پول ملی را نصف کند، همین دولت بوده است! و جالب اینکه در این زمینه هیچ موضع گیری خاصی هم از طرف مجلس انجام نشده است! (616511) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۱۶:۴۷
احتمالا سکوت الهام بخش وحدته (616512) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۱۹:۴۶:۰۶
البته سکوت این دولت بهتر از عدم سکوتش و عمل نکردنش بهتر از عمل کردنش است (621466) (moderator19)
 
ALIASGHAR
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۱۷:۱۶
اقایون فکر میکنید رییس جمهور محبوب ملت برای چی با افزایش نرخ سود بانکی مخالفت میکنه؟
واضح و روشنه...کافی ی نگاه به جراید و روزنامه های اقتصادی بندازین دولت 5000 میلیارد تومان به شرکتهای پیمانکار وزارت نیرو(مپنا.ایران ترانسفو و...)بدهکاری دارد...از طرف دیگه برای اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها 35000 میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرده...از طرف دیگه جریان اختلاس 3800 میلیارد تومانی... میشه ی خزانه ملی خالی خالی خالی...در چنین شرایطی واضحه که دولت برای پایین آوردن ارزش واقعی بدهی های ریالی خودش باید ارزش پول ملی رو به شدت پایین بیاره و دلار کسب شده نفتی رو به بالاترین قیمت ممکن تبدیل به ریال کنه تا بتونه این کوه عظیم بدهی های معوقه خودش رو کوچیک و کوچیکتر کنه...حتی اگه به قیمت افزایش 40% نرخ تورم و فشار به اقشار کم در آمد و ضعیف منتهی بشه!
تنها چیزی که در حال حاضر مفته و مالیاتی بر آن وضع نشده شعاره.
ای کاش همانطور که بر سر در سازمان ملل شعر سعدی علیه الرحمه را نوشته اند بر سر در نهاد ریاست جمهوری مینوشتند:
((دو صد گفته چو نیم کردار نیست!))
نمیدانم در کجای دنیا و با کدام عقل سلیم در شرایط تزریق این حجم نقدینگی نرخ بهره را کاهش میدهند؟آقایان تا کجا وتا به کی این ملت مظلوم و بیچاره باید تاوان ندانم کاریهای پیاپی و متوالی و ظاهرا ناتمام شما را پس بدهند؟کاش کمی از آلام و مصایب وسختی معیشت ملت را میدانستید.
اینهمه از بدی دلالها و سفته باز بازها نگویید چرا که سیاستهای شما به گونه ایست که ملت خود بخود به سمت اینکار رانده میشوند...آنهم نه برای پیشرفت و بهبود شرایط اقتصادی...که با برنامه های خردمندانه شما (؟!!!)چیزی جز رویا نیست... بلکه برای حفظ وضعیت موجود...پیشرفت پیشکش پسرفت نکنیم...
آقایان باور کنید گفتن یک کلمه:((نمیتوانم))کار سختی نیست...به خدا به اینجای ملت رسیده...کاری نکنید که علاوه بر روگردانی ملت از انقلاب مردم از اسلام هم برگردند...دور نیست آنروز...صبر و تحمل ملت هم حد واندازه ای دارد...در کجای دنیا رییس کل بانک مرکزی در سیاست های 1 ساعته و 1 روزه نرخ دلار را به راحتی بالا و پایین میکند و بعد به راحتی آب خوردن میگوید :(میخواستیم حد تحمل بازار را بسنجیم)
زندگی 75 میلیون ایرانی شده ابزار کسب تجربه و آزمایش آقایان!!!
به خدا که رسیدن به ایران هسته ای تنها راهش این نیست... (616515) (moderator22)
 
Germany
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۵۶:۰۸
شماها حواستان نیست میلیونها دلار را بانک مرکزی روی 1200 به بازار؟! داد و الان دلار شده 1800، صدها میلیارد سکه را روی 540 داد به بازار سکه الان 800 شده این یعنی چوب حراج زدن به خزانه مملکت. (616602) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۹:۲۸:۱۸
متاسفم فکر میکنید برای چی باید اینکار می شد ایا شما اموال خونه تون رو هم به همین ارزانی حراج میکنید یا اگر براتون ارزش داشته باشه اونها ارزون میفروشید (617002) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۹:۳۱:۰۰
اقای بهمنی ، اقای حسینی کجائییییییییییییید (617009) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۰:۵۱:۰۴
سلام برادر عزیز مگرخبر ر نداری که اقای حسینی وزیر محترم اقتصاد در امریکای جنوبی اقتصادانان را ارشاد میفرمودند . ولی خارج از شوخی فکر میکنم امروز وقت ان رسیده که دست از لجاجت برداریم و از اقتصادانان بزرگ ایرانی صادقانه درخواست کمک کنیم بخصوص هموطنان عزیز که درخارج از کشور هستند بخواهیم تا با ارایه یک برنامه مدون اقتصادی هموطنان خود را یاری دهند بالاخره انها اگر به انقلاب پایبد نباشند ایران را دوست دارند حتما پشیمان نخواهیم شد امروز جای سر کوفت وسرزنش یکدیگر باید همه دست در دست هم بفکر کشور عزیزمان ایران سر بلند باشیم و کاری کنیم که ایندگان نیاکان خود را مشتی فرصت طلب ومال اندوز تلقی نکنند بامید سرافرازی ایران سربلند و مردم ازاده ان منوچهر (617958) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۲۲:۰۵:۲۷
یک راهکار موثر ، ایجاد رونق و تحرک اقتصادی است البته سعی وکوشش در تداوم آن هم شرط اساسی آن است (618811) (moderator19)
 
افشین
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۱:۳۳:۵۲
تمام این داستان ها از کم کردن نرخ بهره شروع شد و اگر دولت تمام خزانه خودش رو بفروشه مردم خریدارن...
تنها راه حل افزایش نرخ بهره به مقداری بیشتر از نرخ تورم است...
که از اولین و ساده ترین علم اقتصاد است.
(617232) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۵:۲۷:۲۷
قیمت واقعی دلار حدود 900 تومان است
و 1200 تومان قیمت بیش از 30 درصذ بالاتر از قیمت واقعی دلار است (618325) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۲۱:۵۹:۴۸
که البته این اختلاف قیمتها همه به جیب رانت خوارها سرازیر میشود. (618801) (moderator19)
 
کریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۲۹:۳۷
در واقع دستگاه دولتی در 10 روز گذشته دو اقدام مهم انجام داده است که منجر به رشد 25 درصدی طلا و ارز شده است:
1- با طرح افزایش سود بانکی و سپس با معلق گذاشتن آن بازار را ملتهب کرده است. در حالی که اگر نه آن تصمیم اعلام می شد و نه سخن از مخالفت با آن مطرح می شد قیمتها نسبت به آن روز تغییر زیادی نمی کردند. این نا هماهنگی باعث رشد دلار از 1550 تومان به 1780 تومان و رشد سکه از 620 تومان به 780 تومان شد.
2- قطع پیش فروش سکه در نرخ قبلی که امروز اتفاق افتاد منجر به رشد سکه از 780 تا حدود 850 تومان و رشد دار از 1780 تومان به نزدیکی 2000 تومان شده است. در حالی که اگر بانک مرکزی واقعا به حباب بودن قیمت سکه 600 تومانی اعتقاد داشت باید بجای به رسمیت شناختن قیمت بازار آزاد بر قیمت خود پافشاری می کرد تا نقدینگی آزاد مانند سه روز آخر هفته گذشته به مسیر کم خطر بانک مرکزی هدایت می شد و با کاسته شدن از نقدینگی آزاد خودبخود قیمت در بازار آزاد کاهش می یافت.
بنا بر این بهتر است از مسئولین بخواهیم که بقیه وقت خود را هم صرف بازدید از موزه ها و پارکها کنند و با مداخله های نسنجیده خود باعث شعله ور تر شدن آتش نشوند.
متاسفانه بانک مرکزی با اتخاذ تصمیمات زیگزاگی در واقع بهترین زمینه برای سودجویی سفته بازان را فراهم می کند و حتی در مواردی که سیاستهایش نزدیک به موفقیت هستند ( مانند همین طرح پیش فروش) به راحتی تسلیم جوسازیهای منفعت طلبانه می شود و در واقع آب به آسیاب هرج و مرج اقتصادی می ریزد.
اگر بانک مرکزی امروز بجای قطع کردن پیش فروش و افزایش قیمت پیش فروش بعدی فقط تعدادی از سکه های پیش خریدی را زودتر از موعد تحویل می داد با نمایش خوش حسابی خود به راحتی اعتماد از دست رفته را بر می گرداند و می توانست ابتکار عمل را در بازار به دست گیرد. اما متاسفانه بجای اینکار از قول معاون خودش به دروغ مدعی اعلام قبلی در مورد یکماهه بودن پیش فروش شد و با این دروغ ته مانده اعتبار خود در بازار را هم به حراج گذاشت.

تقاضای ما از آقایانی که دستی در قدرت دارند آن است که به هر طرق که می توانند پیش فروش را به شرایط قبلی بر گردنند و نسبت به تحویل تدریجی سکه های پیش فروش شده ( حتی از محل نیمی از سکه های حراجی در بانک کارگشایی) اقدام کنند تا مردم عادی با مشاهده این حرکت از افزایش قیمت در بازار آزاد نا امید شده و بجای نگرانی مداوم در مورد سرنوشت هزینه های زندگی مجددا به کار و تلاش عادی خود برگردند.
هر راهی که بجای نمایش ثبات بیانگر بی ثباتی و تذبذب و سردرگمی مدیران باشد نتیجه ای جز اضطراب عمومی و هرج و مرج اقتصادی و در نهایت هرج و مرج اجتماعی نخواهد داشت. با آتش بازی نکنیم! (616545) (moderator22)
 
مشکل تحریم
Germany
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۰۱:۳۹
هر دولت دیگری بود این مشکلات را داشت چرا نامردی میکنید کشور تحت تحریم ارزی و طلایی هست این عدم امنیت در مردم باعث شده این بیایند سمت ارز و طلا.
به جای تخریب راهکار بدهید، الان هم راهکارهای اقتصاد ازاد جواب نمیدهد شرایط خاص است و این دولت بدشانسی اورده که کار ارزشمند هدفمند سازی با تحریم بانکی همزمان شده همه هم ریختن سرش (616609) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۵۵:۱۲
افزایش حجم نقدینگی و برداشت 9000 میلیارد تومانی در ابتدای سال و علی احساب 5000 میلیارد تومانی از فروش آتی نفت که مجموعا باعث افزایش 75000 میلیارد تومانی نقدینگی شده اند و مقاومت در مورد توصیه کارشناسی برای افزایش نرخ سود بانکی مربوط به تحریم نیست.
اینها فقط مربوط به بی تدبیری است. اگر دولتی لایق بر سرکار می بود در این شرایط با تدبیر بازارها را آرام می کرد نه اینکه با حرکات زیگزاگی و نابخردانه هر روز مردم را در جهت سفته بازی و دلالی تحریک کند. (616718) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۰۱:۴۱
تنها تحریم نیست بلکه دروغهاو وعدههای توخالی دولت درطی این سالهابه مردم نشان دادکه نمی شود به ان وقولهایش اعتماد کرد (616735) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۰۹:۱۲
تخریب رو خوب گفتی... کار ما همین شده که هر حرفی میشه تخریب (616753) (moderator22)
 
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۸:۲۷:۰۶
این دولت به هیچ راهکاری توجه نمی کنه جز حرف خودش!!!
چند بار تا حالا اقتصادان های کشور راهکار ارائه دادند؟ توجه کرد؟؟؟؟؟
(616896) (moderator22)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۹:۵۰:۴۰
بد شانسی معنا ندارد هیچ موقع یادم نمی رود انروزی که وزیر امور اقتصادهر موقع طرح هدفمندی میگفت هر گاه که طرح با مشکل مواجه شد کت در می ارم هلش می دم.بعد هم امدند جشن گرفتند و گفت نیاز به کت در اوردن نبود فقط به یک نسیم احتیاج داشت به فکر همچین روزهایی هم باید بودند.ادن دولت بد شانسی نیاورده بلکه بی خردی کرده است (617049) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۹:۵۵:۲۲
سی ساله که این مملکت تحریمه.چرا در این سی سال وضعیت اقتصادی به این افتضاحی نبود؟نه جانم موضوع بی کفایتی و بی تدبیری دولت فعلی است وعدم درک صحیح از اقتصاد. (617060) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۱:۰۰:۱۵
عزیز دلم، از آلمان که نمی شه. پاشو بیا اینجا، چشم ما هم قول می دیم دیگه سیاه نمایی نکنیم عوضش بشینیم دور هم یک فکری بکنیم. تو اول بیا بعد! (617184) (moderator22)
 
Norway
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۴۴:۰۷
اون موقع که دلارهای نفتی رو پارو می کرد نگفتی خوش شانسی حالا می گی بد شانسی آورده؟
اون موقع اگر به فکر پس انداز و ساختن زیرساختهای مملکت بود الان کاسه چه کنم چه کنم نگرفته بود دستش که رئیس بانک مرکزیش بگه دست کسی رو که به من بگه برو می بوسم. (617361) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۳۳:۵۰
دلارهای نفت صد دلاری که در این هشت سال فروخته شد کجا رفت .تحریم بهانه است. (617459) (moderator22)
 
حمید رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۳۶:۲۷
شما ظاهرا حافظه تاریخی ضعیفی دارید!!چطور این دولت در روزهای مست از فروش نفت با بالاترین قیمت تاریخی زیر ساخت سازی نکرد تا امروز شما آن را بد شانس خطاب نکنید. کاش اینجا بودید وصدای خرد شدن استخوان وغرور خانواده ها را میشنیدید ودیگران رانامرد خطاب نمی کردید! (617466) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۰:۱۹:۴۶
بسیار عالی در چنین شرایطی دولت باید ارز محدود نه مسافری در شبکه بانکی بفروشد به قیمت 1400تومان خواهید دید ارزش دلار توسط دلال ها با کله سقوط می کند دومین راه اصلی افزایش نرخ سود سپرده می باشد (617566) (moderator22)
 
Netherlands
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۱۹:۵۰:۰۳
عملکردش بد بوده بدشانسی چیه؟! (621478) (moderator19)
 
Netherlands
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۱۹:۵۲:۴۳
دولت با کمال تعجب بهترین سالهای سازندگی را با بی تدبیری از بین برد (621484) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۳۲:۳۲
چی بگه؟ همون بهتر که ایشون صحبت نکنه درباره ی این موضوع چون حرفهاش بیشتر از افزایش قیمت ها اعصاب ما رو خورد می کنه. (616551) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۳۴:۰۴
اگر واقعا دولت دستی در این کار ندارد بگوید ونخواهد توانست چون می داند تمام حرفهای این فرد کاملا درست است. (616553) (moderator22)
 
Germany
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۳۵:۰۸
کاری که این دولت و رییس محترم آن انجام میدهد بعدها فهمیده میشود دارد خودش را فدا میکند برای اینده ملت و کشور، فحش ها را به جان میخرد تا این اقتصاد یارانه ای و رانتی را درست کند، خدا را شکر در ارز و طلا مجلس نمیتواند دست و پایش را ببندد و با کوتاه نگری نگذارد تا این سالم سازی و جراحی اقتصادی انجام گردد، باید ارز به قیمت ازاد برسد و این رانت خوری جمع شود همچنین طلا، در سایر امور که مجلس باز دست و پای او را بست خدایا این احمدی نژاد را از شر بدخواهان حفظ بفرما
مشکل شما این است که فقط همین حالا را نگاه میکنید نه بعدا را، آن اشتباهی که با قانون تثبیت قیمتها کردید و استخوان لای زخم گذاشتید را ای مجلسیون دارید تکرار می کنید وای بر شما، (616557) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۵۲:۵۴
دوست عزیز
در این چند ماه طبق آمارهای موجود حدود 20 میلیارد دلار و 10 میلیون قطعه سکه در قیمتهای زیر قیمت بازار آزاد از طریق کانالهای خاص توسط بانک مرکزی به همین رانت خوران داده شده است که سود آنها تا امروز از مرز 20- هزار میلیارد تومان گذشته است. یعنی برای ریشه کن کردن این رانت مبلغی بیش از 6 برابر اختلاس بزرگ به رانت خواران هدیه شده است! بله اگر دولت برنامه ای برای آزاد کردن نرخ دلار و سکه و حذف رانت داشت می توانست رسما اعلام کند که می خواهد نرخ دلار و طلا را آزاد کند و از آن پس دلار و طلا را فقط از طریق بورس و به صورت رقابتی عرضه می کرد تا همه در شرایط مساوی قرار بگیرند.
این چه نوع ریشه کنی رانت است که در آن چنین حجم عظیمی رانت در اختیار تعدادی معدود قرار گرفته است؟ (616595) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۵۴:۱۲
شما مطمئني از آلمان مي توني وضعيت اقتصاد رو رصد كني؟
مي دوني اين رييس جمهور محبوب شما در بيانات خود ارزش واقعي دلار را زير 800 تومان اعلام مي كرد؟ (616598) (moderator22)
 
برزين
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۸:۲۱:۲۵
ارزش دلار را كه رئيس جمهور تعيين نميكنه، بازار تعيين ميكنه. (617812) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۴:۰۴:۳۷
ارزش پول ملی رو اما سیاست های دولت تعیین میکنه. الان به نظر شما تقاضای پول افغانستان و اینور اونور هم بالا رفته که پولشون از پول ما جلو زده؟ برادر من الکی دفاع نکن از این دولت. سیاست های دولت که از همان اول با برنامه ریزی مشکل داشت باعث وبانی این وضع شده و الان هم با ممنوع کردن کار دلالان باعث ایجاد یک بازار سیاه شده که نتیجش همینه که الان می بینید (618199) (moderator22)
 
کشورم
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۰۰:۲۸:۵۴
پس چرا اقای احمدی نژاد فرمودند دلهر رو روی 1100تک نرخی می کنیم؟ (619015) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۳۶:۱۴
دوست عزيز زمانی كه هدفمندی يارانه ها شروع شد قيمت بنزين فوب خليج فارس حدود 500 تومان بود و بنزين ايران 100 تومان الان بعد از هدفمندی بنزين 400 تا 700 تومان است و به قيمت فوب1200 تومان ( با ارز واقعی )
ميشه بگيد چه چيزی درست شده؟؟؟ (616672) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۳۸:۲۱
خوب با حقوق بالا تو آلمان کیف می کنی (616677) (moderator22)
 
Germany
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۴۲:۴۳
عزیزان من شما تحت تاثیر این هجمه عطیم به دولت و رییس آن قرار گرفته اید دولت نه روزنامه ای نه تلویزیونی دارد نه سایتی مظلومترین دولتهاست، ببینید چقدر سایت و روزنامه بر علیه دولت مینویسد

خوب شما تحت تاثیر فرار میگیرید، هر تصمیمی خواست بگیرد این مجلس دستش را بست، حتی اگر بگوید ماست سفید است شما میگویید سیاه است، الان ما تحت تحریمیم ، همه کمک کنیم به دولت، مجلس آقای توکلی بیایند طرحها و مصوبات دولت را تایید کنند دستش را نبندند،
والله اقای احمدی نژاد یک ریال پرونده مالی ندارد پاکدستترین رییس جمهور است قدرش را بدانید
اینقدر خون به جگرش نکنید،
همه مردم دنیا او را دوست دارند، هر جا بگویی احمدی نژاد با افتخار از ظلم ستیزی و شجاعت او میگویند،
در مورد سکه و ارز هم ببینید کدام باندها خریده اند، یکبار روزنامه ایران نوشت چه هجمه ای کردند قصیه سفارت انگلیس را کی درست کرد؟، به خاطر مصالح نظام احمدی نژاد اسم این باندهای خرید ارز و سکه را نمیگوید اجازه بدهند رسوایشان میکند (616689) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۰:۰۴:۴۴
سلام میگم شما نکند خود احمدی نژاد هستید چون خودش هم این روزها از خودش اینقدر دفاع نکرده و کامل سکوت کرده استو با هیچ رسانه ای صحبتی در باره وضع موجود نداشته ،حالا چرا زیر چتر آلمان این حرفها را میگی؟ (617087) (moderator22)
 
نخبه غیر مقیم
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۰:۵۹:۵۷
سلام
بنده یه توصیه جانانه به این عزیز مقیم آلمان دارم. شما باید سریعا خودتون رو به یکی از سفارتخانه ها و سرکنسولگری های ایران در آن کشور برسانند تا ترتیب حضورتون در نشست آتی نخبگان ایرانی خارج نشین داده بشه.
فقط یادت باشه اگر اینجوری رفتی ایران جای ما رو هم خالی کنه.
آره داداش (617182) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۱:۵۳:۲۳
شما که انقدر این دولت و رئیس اش رادوست داری چرا رفتی المان؟ عزیزم بیا ایران !
چرا نمی آیی همین جا از نعمت وجود این دولت بهرمند بشی. خوب نیست از
یک دولت انقدر دفاع کنی بعد حاضر نباشی زیر سایه آن دولت زندگی کنی (617266) (moderator22)
 
Netherlands
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۱۶:۳۵
زوزنامه ایران و 7 تا کانال تلویزیونی و تمام رادیوهای ایران حتما از من طرفداری می کنند نه از دولت! (617309) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۲۱:۴۴
من نفهمیدم بالاخره اشغال سفارت انگلیس درست بود یا غلط؟ (617322) (moderator22)
 
Netherlands
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۳۷:۱۱
lبنده کاملا موافق شما هستم. ما نباید خون به جگر رئیس جمهور کنیم و باید بگذاریم دولت با خیالی آسوده خون به جگر ما کند. منظورتون همین بود دیگه نه؟ (617469) (moderator22)
 
Korea, Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۹:۵۹:۲۳
شما احیانا سفیر ایران تو آلمان نیستی!؟ (617893) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۲۱:۲۳:۳۸
بميرم دولت هيچ روزنامه و رسانه اي نداره!!! (621763) (moderator19)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۵۶:۴۷
ببخیشد شما قراره چند سال زندگی کنی نکنه فکر کردی عمر هم پارتی بازیه
بعدش از کدوم مجلس میگی همین مجلس که با این همه تخلف نتونست یه سوال از رییس جمهور بپرسه در ضمن اگر تو ایران نیستی که اصلا به خودت فشار نیار که دفاع کنی (616724) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۲۲:۵۲
من فكر ميكنم شما از همان بيدردهايي هستيد كه از جيب اين دولت ارتزاق ميكنند چون اگر ميدانستيد كه مردم چگونه به قول معروف صورت خود را با سيلي سرخ نگه ميدارند اينگونه از اين دولت مملكت خراب كن دفاع نمي كرديد.واقعا چه بر سر ما خواهد آمد با اين ندانم كاريها و بايد ما حقوق بگيران خرد چه خاكي بر سرمان بكنيم.چگونه چرخ زندگي را بايد بچرخانيم. (616780) (moderator22)
 
برزين
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۸:۳۰:۲۸
چرا شخصیش میکنید؟ اگر کسی نظری گفت که با شما مخالف بود، مزدور میشه؟ حرفی که ایشان میزنه از لحاظ اقصادی درسته. اگر نمیفهمید که چی میگه ازش سئوال کنید نه توهین. (617821) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۲۳:۱۱
دوست عزیز با عرض معذرت ما نمی تونیم الان به بچه هامون نون خشک و اب بدیم وبهشون بگیم صبر کنین تا دو یا سه سال دیگه که سیاست های اقای رییس جمهور جواب داد بهتون چلو کباب وچلومرغ میدیم (616783) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۰۱:۲۷
قربان ایشون المان دارند حالشون را میکنند بعد می آن ایران
از بچه های ما بردگی میگیرند
(617398) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۰:۴۰:۵۸
ایشون با دورکاری از آلمان دارن دولت و حمایت می‌کنن شما چطور از اینجا نمی‌تونین؟؟؟؟؟!!!!!!!! (617154) (moderator22)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۱۶:۵۶
راستی با حقوقی که میگیری چند تا سکه میشه خرید؟ (617311) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۴۱:۰۳
-سکه الان 800 تومان است و بانک مرکزی میلیونها سکه را در حدود 30% زیر قیمت یعنی حدود 540 تومان فروخت، آیا این تاراج زدن به بیت المال نیست؟
آیا این رانتخواری در روز روشن نیست نمیبینید؟
-----------------------------------
-باید تمام این فروش سکه ها کنسل شود و پول ثبت نام کنندگان با سود بانکی به آنها پس داده شود و بررسی شود چه تعداد از این سکه ها را رانتخوارها خریدند.
---------------------------
این بازی قبلا هم سر دلار هم اجرا شد بانک مرکزی گفت دلار به اندازه کافی هست و میریزیم توی بازار
دلار مملکت و بیت المال را در 1200 تومان را فروخت و الان دلار شده 1800 یعنی باز بیت المال مملکت را حراج کردند زیر قیمت
------------
حساب کنید چند هزار میلیارد تومان از این معاملات و تصمیمات بانک مرکزی به کشور ضربه خورده است؟
----------------
این صدمات و رانتخواریها برای استیضاح کافی نیست؟ برای محاکمه و دادگاهی شدن کافی نیست؟ (616564) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۳۸:۴۷
مشکل اصلی این است که تا هر سیاستی به موفقیت نزدیک می شود و در آستانه کنترل بازار قرار می گیرد رانت خواران با فشار سیاسی آن را تعطیل می کنند و سیاست متناقضی را در پیش می گیرند.
همین پیش فروش اگر چند روز دیگر ادامه می یافت دیگر نقدینگی آزاد برای بالا بردن قیمت در بازار آزاد باقی نمی ماند و قیمت در بازار آزاد کاهش می یافت اما چنین کاری به ضرر غولهایی بود که دهها هزار سکه را در اختیار دارند.
به همین دلیل با فشار همانها پیش فروش متوقف شد تا سکه یکشبه نزدیک به صد هزار تمان بالا برود و سکه دارها بازای هر هزار سکه خود یکصد میلیون تومان ناقابل به جیب بزنند( در واقع از جیب مردم بزنند). (616678) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۳۹:۲۲
میزان نقدینگی موجود در اقتصاد کشور حدود 330 هزار میلیارد تومان است. کدام پیش فروش سکه یا فروش دلار می تواند این حجم نقدینگی را جمع کند؟ در ضمن دولت در نتیجه سیاست انبساطی که دارد این پولها را دوباره باز توزیع می کند نمونه اش هم 3 هزار میلیارد تومان یارانه ماهانه مردم است. الان دولت باید هزینه های خودش را کنترل کند وگرنه مشکل از این هم بیشتر می شود. (617347) (moderator22)
 
Norway
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۵۱:۲۶
من فکر می کنم هر قدر دیگه هم پیش فروش ادامه پیدا می کرد بازار مثل جارو برقی همه رو می خورد. در همین یک ماه که از پیش فروش می گذره چرا قیمت ترمز نداشت؟ سود بانکی باید اصلاح می شد که بعضی ها نگذاشتند (617382) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۴۱:۵۱
بي كفايتي هاي روز افزون و خدمتگذاري هاي بي وقفه به قشر مستضعف و مردم عادي ايراني، توسط قوه محترم مجريه فقط مربوط به دي ماه سال 90 نيست بلكه از آن روزي كه 6 سال پيش به كابينه دولت وارد شدند، قيمت مسكن يكباره سر به فلك كشيد مگر يادتان رفته است. من هنوز نفهميدم آن برادراني كه بيش از ما مردم ايران، در مقابل اين كشور، دين، انقلاب و مقام رهبري احساس مسئوليت ميكنند، آيا جزء قشر مستضعف و مردم عادي ايران نيستند؟ مگر آنها تورم ، ركود اقتصادي ، كاهش ارزش پول ملي، از دست رفتن فرصت هاي اقتصادي، كاهش اميد به زندگي و ... و ... درك نكردند و نمي بينند؟ اين همه سكوت و ملاحظه كاري و حمايت براي چيست؟ (616567) (moderator22)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۵۰:۲۵
مهم اینه که دولت در سال جهاد اقتصادی به کوری چشم دشمنانش 3-2 مییلیونی شغل ایجاد و تورم را تک رقمی و سود سپرده بانکی را کم کرده و آمار هم الهی شکر کنتور نمی اندازد (616591) (moderator22)
 
peypey
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۵:۵۳:۴۱
دوست عزيز رئيس جمهور محترم چون از جاهايي خريد مي كنن كه قيمت ها با قيمت جايي گه ما خريد ميكنيم متفاوت هست ايشون نمي تونن متوجه تورم و رشد تصاعدي قيمت ها بشن مطمئنا دلار و سكه و ساير اقلام رو با قيمتي متفاوت قيمت ما ها خريد ميكنن و افرادي هم كه دور و بر ايشون هستن اجازه نميدن از اين موضوع با خبر بشن به همين خاطر اظهار نظري نيكنن. البته مثل ساير مسئولين هم دچار مشكل رئيس جمهور شدن .(البته چه زود دير ميشه هنوز آخرين جمله آقي محسن رضايي درمناظره يادم نرفته كه ميگفت مطمئنا برنامه هاي اين آقا مملكت رو به مشكل ميرسونه . خدا عاقبت همه رو بخير كنه .) (616597) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۰۷:۵۶
وقتیکه ۲-۳ سال سیاست‌های ۸ ساله‌ی دولت خاتمی رو کمابیش ادامه دادند٬ کمی آرامش در اقتصاد بود... اما بعد از آنکه دولت مستقیم در امور اقتصادی کاملاً دخالت کرد:

۱. شورای پول و اعتراض لغو شد. (خودمختاری اقتصادی)
۲. سه بار ریاست بانک مرکزی عوض شد (تلاطم ریاست نهاد اقتصاد)
۳. بزرگترین اختلاس تاریخ٬ انجام شد (اثری بدتر از تحریم‌ها)
۴. در همان ابتدای کار٬ به جای گوش سپردن به کارشناسان٬ وزیر اقتصاد عزل شد (تلاطم مدیریت اقتصادی)
۵. بهره‌ی بانک‌ها کاهش یافت. (افزایش نقدینگی)

باز هم باید گفت؟

آقایان اوضاع خوب است؟ استکبار نابود است؟ (616747) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۰۴:۵۲
اقاي رئيس جمهوراگرهمينطورادامه دهي غيرازاينكه اقتصادمملكت سقوط ميكندخودت نيز سقوط ميكني (616620) (moderator22)
 
reza
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۱۰:۱۰
asare bi arzesh shodane rial irani hamin ke kargar afghani man ham az man dollar mikhad on savad nadare (616633) (moderator22)
 
محمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۱۱:۵۰
لطفا این را درج کنید
جناب آقای رئیس جمهور باور کنید که با ادامه این روند در صداقت شما شک خواهیم کرد. می گوئید چرا ؟
برای اینکه آلان چندین ماه است افرادی سود جو ازاختلاف قیمت ارز دولتی روزانه فربه می شوند و اکثریت مردم هرروز فقیر تر لطف کنید اگر نمی توانید قیمت ارز را به قیمت سابق برگردانید لاقل قیمت آن را آزاد کنید تا همه با یک شرایط بتوانند ارز دریافت کنند .
لطفا جلوی فساد را بگیرید . (616636) (moderator22)
 
Norway
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۵۴:۰۱
تازه بعد از این می خوای شک کنی؟ (617385) (moderator22)
 
مراد
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۱۵:۵۳
آقا خیلی از یادداشتتان خوشم آمد ، اما خوب که چی ، دلم می خواست آخر هفته یک سری به دیزین می زدید ، روزنامه همشهری را که می خوانید تبلیغات آژانسهای خارج از کشور تقریبا تمام صفحات را پر کرده ،در شیراز دنبال طلا فروشی میگردند که که فقط 20 میلیارد پول از آدمهای شکم گنده گرفته تا طلای دولتی به آنها بدهد وفرار کرده و... پس همچین هام وضع بدک نیست شورش نکنید همگی باهم هم پیاله ایم مگه نه ، حالا یکی رییس جمهور یکی نماینده مجلس یکی شما یکی هم مثل من ، بالاخره ما ایرانی ها از پس هم خوب بر می آییم . ولی بقول معروف شاهنامه آخرش خوش است . باید صبر کرد و دید . (616643) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۲۰:۱۷
آقاي دكتر كه آقا پسرشون مشكل كار ندارند و يك نشر يه رو مي گيرند و سايرين بهرمند از وام و... آقا دامادشون همه كه تو اين قحطي رجال چند شغله ميشندو... بيچاره مردم افتادند دست اين جماعت
اون روزهايي كه نمايندگان عرير مجلس دست به فروش اعتبار نداشتشون د ر حضور
دولتي ها فكر مردم نبودند كه به هزار اميد بهشون راي دادند حالا دكتر اومده مردم رو بيچاره كرده مرحبا دكتر خوب خونه اميد مردم رو ناديده گرفتي (616648) (moderator22)
 
ALIASGHAR
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۳۳:۵۴
بزک نمیر بهار میاد...
کمبزه با خیار میاد...
بی زحمت این کامنت آخری((کاری که این دولت و رییس محترم...)
آقا دو تا سوال دارم:
1)شما احتمالا جزو این هیات اخیر که با پول مالیات بنده و امثال من تشریف برده بودن آمریکای لاتین نیستید؟
2)اگه پاسخ سوال قبلی منفی بود عاجزانه ی مرکز درمانی معرفی میکنم که تشریف ببرید چشم گوش و مشاعرتون رو معاینه کنن...خدا رو چه دیدی شاید هنوز دیر نشده باشه! (616669) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۴۹:۴۳
ماه گذشته هم دلار یه سر به 1800 زد فرداش یارانه ها پرداخت شد یه کاری کردن که مردم واقعا برن بگن ما یارانه نمی خوایم آخه تا کی خودمونو گول بزنیم اگه واقعا مرگ بر امریکا و امریکا هیچ غلتی نمی تواند بکند که بابا دلار چی میگه تو این مملکت که همه چیز به اون مربوطه فعلا دلار هر غلتی دلش می خواد می کنه (616707) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۶:۵۶:۳۵
آقای نماینده مجلس که توی سایتت از این مقاله‌های خوب می‌نویسی! شماها کمتر از دولت مقصر نیستیتد! پس وظیفه مجلس چیه؟ کی می‌خواهید از اختیاراتتون استفاده کنید؟ چرا به جای اینکه رییس جمهور و وزیر اقتصادش رو بیارید تو مجلس و استیضاح کنید منتظرید که بیاد توی تلوزیون سخنرانی کنه؟!!! (616723) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۱:۲۷:۳۲
استیضاح چیه کنترل مجلس پس چی شد؟ ایا حقوق مجلسی که گرفتید به نظر خودتون حلالتونه و تونستین مشکلات مردم رو حل کنید.
1- حوزه مسکن: قیمت مسکن چندین برابر شده و مسکن مهر به دلیل دوری و ضف قابل استفاده نیست.
2- بهداشت و درمان: به گفته خود اقایون مردم دارن 10 برابر هزینه واقعی رو پرداخت می کنن.
3- اقتصاد: فقر در جامعه گسترده شده و قشر متوسط جامعه هم زیر خط فقر قرار گرفتند.
4- بیکاری: این حوزه که دیگه وضعش مشخصه و می بینیم کارخونه های بسیاری که دارن روز به روز تعطیل می شن و بیکاری افزایش پیدا میکنه. جالب اینجاست که در تلویزیون چند روز پیش رفت به شیراز و هب افرادی که تو سایت اشتغال اسم نوشته بودن که کار پپیدا کردن زنگ میزد و جالبتر اینکه همه در جاهایی مشغول به کار شده بودند که قدمتی حتی بیشتر از این نظام رو داشت و دولت این ها راهم به پای خودش می نویسه و اشتغال رایی میدونه!!!
5- بین الملل: امروزه با ایرانیان مسافر در خارج از کشور بدترین نوع رفتار رو می کنن که نتیجه عمل وحشیانه در سفارت انگلیس بود.
حال اگر بازهم این مال رو حلال می دونید از ان استفاده کنید.
والسلام (617655) (moderator22)
 
علی
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۰۲:۲۱
یعنی کسی نیست به داد این مردم برسه.این مردم همون هایی هستند که حماسه 9دی را خلق کردن ایا اینگونه باید مزد فداکاریها و جان فشانی های خود را بگیرند (616737) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۱۲:۵۷
چه ربطی به 9 دی داشت؟ (616762) (moderator22)
 
Germany
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۱۵:۴۷
عزیزان کمی هم فکر کنید که این دولت هم دارد کارهایی میکند البته اگر بگذارند کمی حوصله کنید اجازه بدهید مثلا چرا فکر نمیکنید این بحث دلار و سکه برای بیرون کشیدن نقدینگی از دست مردم است مثلا نظر در یکی از سایتهای اقتصادی درج شده ولی متاسفانه باندهای قدرت و ثروت نمیگذارند دولت کار کند والله دولت و دولتمردان یک سکه هم نخریده اند ولی ببینید کدام سیاستمداران سکه خریده اند و باز طمع دارند
---
سه روز بعد از شروع پیش فروش وقتی که 700 هزار سکه پیش فروش شده بود آقای بهمنی استقبال از پیش فروش را کم ارزیابی کردند. از این اظهار نظر برمی آید که بانک مرکزی خودش را برای حجم بسیار بیشتری آماده کرده بود. بنا بر این بعید است که بخاطر افزایش استقبال از پیش فروش آنرا متوقف کنند. البته فشار گروههایی که در حال بازی با قیمت طلا هستند ممکن است باعث چنین اتفاقاتی هم بشود.
اگر سخنان آقای بهمنی در مورد خرید و وارد کردن 17 میلیارد دلار طلا در یکسال گذشته را بپذیریم آنگاه بانک مرکزی برای فروش تا حدود 35 میلیون سکه بر مبنای همان طلای وارداتی مشکلی نخواهد داشت.اما فروش این حجم از سکه مستلزم خروج حدود 20 هزار میلیارد تومان پول از چرخه اقتصادی است که معادل کاهش 100 هزار میلیارد تومانی (حدود 30 درصدی)نقدینگی کشور است که نمی توان باور کرد چنین اتفاقی در یک اقتصاد ممکن باشد مگر آنکه تورم منفی شدیدی را ایجاد کند. به عبارت دیگر اگر چنین تقاضایی به سمت طلا بیاید خودبخود سطح نقدینگی و به همراه آن سطح عمومی قیمتها کاهش خواهند یافت که در نتیجه قیمت طلا نیز باید کاهش یابد و تقاضای پیش خرید هم کاهش خواهد یافت.
این همان خاصیت خود کنترلی در اقتصاد است که بدون دخالت دولت یا سایر انحصارات قادر به محدود کردن نوسانات شدید در عرضه و تقاضاست. (616768) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۸:۲۶:۲۰
اگر مباحث قبلی و بعدی را هم نقل می کردید معلوم میشد که آن کسی که این نظر را دیشب در آن سایت اقتصادی نوشته بود دقیقا منظورش این بود که اگر امروز پیش فروش قطع نشود و ادامه یابد معلوم می شود که دولت با برنامه در حال کنترل نقدینگی است اما اگر امروز پیش فروش قطع شود معلوم میشود که گروههایی در حال بازی با قیمت طلا هستند و می توانند نظر خودشان را از طریق بانک مرکزی اجرا کنند.
امروز که پیش فروش قطع شد معلوم شد که دولت فاقد چنان برنامه ای بوده است و در عوض بازیگران طلا آن قدر در دستگاه اجرایی نفوذ دارند که می توانند با استفاده از آن مخربترین تصمیمات ممکن را اجرا کرده و یکشبه صدها میلیارد تومان کاسب شوند. (616893) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۰:۲۷:۴۷
"عزیزان کمی هم فکر کنید"
بابا تو اصلا مي دوني فكر چيه
چي مي گي واسه خودت
رئيس جمهور گفت دلار 800 تومن هم نمي ارزه حالا شده 1950 تومن
مي دوني يعني چي
يعني هدفمند كردن يارانه ها و اعتبار ايران و اقتصاد و توليد همه هیچی
وقتي نميدوني براي فردات تصميم بگيري يعني فرو پاشي اقتصاد وقتي جنسي رو مي فروشي فكر ميكني 15 درصد سود كردي بعد همون جنسو با 30 درصد بالاتر بايد بخري يعني فلاكت يعني اگر مي خوابيدي خونت نمي رفتي سر كار بهتر بود (617132) (moderator22)
 
سعید
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۱:۱۸:۵۸
با سلام
عزیزم کمی منطقی فکر کنی جواب چندان سخت نیست :
1 ـ اگر این کارها برای جمع آوری نقدینگی است ، کدام اقتصاد دان عاقلی توصیه کرده است که نقدینگی را با نقدینگی می توان جمع نمود؟(طلا و ارز حودش نوعی نقدینگی است)
2 ـ چرا پیش فروش؟ ایشان مگر نمی فرمایند به اندازه 50 سال طلا داریم و حتی در سوپر مارکت ها سکه می فروشیم، پس این آقا چرا پیش فروش میکند؟چرا نقد فروشی نمی کند؟یعنی سکه را ضرب کند و در اختیار بانک بگذارد و بگوید هر کس میخواهد بیاید پولش را بدهد و بخرد. ایشان با پیش فروش کردن به بازار تقاضا این علامت غلط را می دهد که با نک مرکزی توانایی پاسخگویی به تقاضا را ندارد.
مشکل در عدم اعتماد است و بس و این نتیجه پریشان گویی مسئولان اقتصادی در چند سال اخیر است. (617212) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۲۲:۵۴
نقدینگی وقتی از دست مردم خارج می شود که همین الان دلار یکدفعه 1000 تومان شود و برای مدت طولانی همین قیمت بماند نه اینکه فردا 2000 تومان شود و این تورم باعث شود سال دیگر دلار 3000 تومان شود و دولت مجبور به چاپ اسکناس بیشتر و بیشتر بدلیل بی ارزش شدن ریال شود مانند کشور زیمباوه !

جمع شدن نقدیمگی یا افزایش بی حد نقدینگی! (617326) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۴۴:۱۱
با گران کردن پیش فروش سکه معلوم شد چگونه می خواهند نقدینگی را جمع کنند!

وقتی طلا گران می شود ارزها هم در ایران جدیدا گران می شوند و وقتی ارزها گران می شوند کالاها هم گران می شوند!


و جالب اینجا هست که با کشف منابع عظیم گاز در ایران ارزش ریال افزایش نیافت!

جالب اینجا هست که باند های ثروت و قدرت از بانک مرکزی قدرتمند تر هستند! و برای همین بانک مرکزی از تزریق ارز به بازار آزاد امتناع می کند تا باندهای ثروت و قدرت براحتی هر عملی را انجام دهند ! و جالب اینجا هست که بانک مرکزی به اسم افزایش تزریق دلار به بازار آزاد از دادن آن خودداری می کرد و مقدار آن را کم و کمتر کرد تا بکل قطع کرد و حالا بهانه باندهای ثروت است که البتهدرست است و وابسته به رانتهای دولت هستند و دلار مرجع را در بازار آزاد می قروشند !
(617362) (moderator22)
 
صادق
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۴۵:۰۴
عزيزم توآلمان نشستي خبرنداري !!!
بخداماملت ايران راضي هستيم اين آقايان هيچ كاري نكنند! چون بدبختي ازوقتي شروع ميشه كه اينها بخوان كاركنند!!!
خدابدادمون برسه. (617364) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۰۳:۱۴
بابا بازم آلمان که

خجالت هم بد چیزی نیست ها
از دور نشستی میگی لنگش کن

بکذار مردمی که داخل هستند و مملکت را دارند حرف بزنن

متشکر میشم (617403) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۱:۱۹:۱۵
بیرون کشیدن نقدینگی با گرون فروشی به مردم امکان پذیره؟ اصلا ایا این کار حلاله؟ در ضمن بانک قیمتش از این پایین تره اما به مردم نمی ده می ده به دلالا و اونا با قیمت بالا به مردم می فروشن. اگرم می خوان که نقدینگی رو کنترل کنن راه داره و اونم اینه که سود بانکی رو زیاد کنن و همچنین سود اوراق مشارکت رو. (617646) (moderator22)
 
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۲۲:۲۳:۲۷
بعد شما قیمت ارز رو چطور توجیه می کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (618830) (moderator19)
 
Kuwait
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۲۵:۳۳
اونهایی که میلیاردر (دلار) شدند طبقه متوسط و پایین نیستند اونهایی این وضع را بوجود اوردند که بار خویش را ببندند. یقینا این بازی حداقل اول کار کاملا برنامه ریزی شده بود و بسیاری برای روز مبادا خود اندوختند و امروز هم خداخدا می کنند برکنار بشوند تا از فشار رها شده بروند پی زندگی روشن اینده رویایی شان.

هیچ فکر کرده اید چرا بانک مرکزی از همان روز اول ارز را به نرخ ازاد نفروخت؟ لااقل درامدش به خزانه می رفت!

اما اگر چنین می کرد کسی نانی گیرش نمی اید. همه می دانند این بحران ارز توسط خود دولت ایجاد شد و همانها که رانت اطلاعاتی داشتند میلیاردها دلار بردند .ولی کی رسیدگی کند ؟ مجلس هشتم ؟
(616786) (moderator22)
 
جانباز مستعفی اجباری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۲۷:۴۰
من از بیگانگان هرگز ننالم که هرچه کرد به من ان آشنا کرد.
یک سئوال اگر حضرت علی سلام الله علیه بود چه برخوردی میکرد. آیا ایشان فقط به دستبوسی چاکران و قصه سرائی متملق گویان اکتفا میکرد؟
حال با این اعمال و رفتارمان انتظار فرج آقامان را داریم و آرزوی شهات در بین دستان ایشان را داریم. زهی خیال باطل.
اگر امروز آقای احمدی نژاد استعفا دهد کارخیری است برای ایشان و برای ملت ایران. به احترام آقامان قسم هرچه سر این ملت می آید از دوستان نادانی است که بدون داشتن توانائی و لیاقت مسئولیت پذیرفته اند. (616789) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۷:۲۷:۴۳
یک دانشجو من تو این شرایط وظیفه مجلس می دونم که محافطه کاری رو کنار بزاره و تو مجلس از رییس جمهور توضیح بخواد وگرنه مجلسیان هم باید پاسخگو باشن. (616790) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۰:۵۲:۳۴
یعنی چه وگرنه؟ مجلس همین الان هم باید پاسخگو باشه!
مگر غیر از اینه که وظیفه داشتن نظارت کنن که اوضاع بخرانی نشه؟ پس باید پاسخگو باشه که چرا جلو این بحران رو نگرفت و دست دولت رو باز گذاشت اینقدر در کارهاش! (617621) (moderator22)
 
بهشتی
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۸:۱۷:۳۲
فکر می کنم ، عامل تمام این مصیبتها بی لیاقتی و ندانم کاری بعضی از مسئولین هستند. کسانی که علی الرغم این همه گرفتاری مردم می گویند: (نه مشکلی نیست ! همه چیز سرجاش! )
ما از جنگ ، تحریم و .... نمی ترسیم ، اما از ریاست آدمای بی عرضه و ناتوان و مدعی خسته شدیم. (616876) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۸:۴۰:۳۴
یادتون هست که رییس جمهور همین چند وقت قبل گفت 1 دلار 700 تومان هم نم ارزه؟ می گفت نخرید.
فقط مجلس میتونه از اهرم قدرت وفشار استفاده کنه .بخود داریم جوش میزنیم. (616923) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۸:۴۱:۵۷
تورم و گرانی بخدا شده لحظه به لحظه کی می خواهین بیدار بشین (616927) (moderator22)
 
ناشناس
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۸:۴۶:۲۸
به نظر من جدای از بحث جاذبه دلار برای سرمایه گذاری ویا افزایش قیمت آن برای سرمایه گذاری خرد بررسی کنیم که چه نیازی به این پول داریم تقرییا برگردیم به سیاست زمان جنگ . ما برای خرید ویا سفر اجباری یک مسافر به این پول نیاز داریم .این پول را در شرایط فعلی در اختیار کسانی با ضوا بط قانونی قرار داده و نسبت به بازگشت آن بصورت کالا تعهدات لازم را اخذ کنیم . واز پرداخت ارز به صراف خود دارینموده تنها از کانال بانک در اختیار تاجر ویا تولید کننده قرار دهیم. وبرای مسافر نیز با ضوابط جدی تر اقدام شود لازم است این موضوع بطور ضربتی اجرا شود قطعااین پیشنهاد بسیار اجمالی و نیاز به کارشناسی فوری دارد. ضمنا سابقه این سیاست را زمان ما در تاریخ اقتصاد کشورمان داریم . دوستانه عرض کنم وقت بسیار تنگ است تصمیم گیری سریع وجدی را میطلبد. (616937) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۹:۲۵:۳۳
الان دولت و این جناح و اون جناح و فلان حزب و بهمان گروه به فکر تصاحب صندلی های مجلس هستند. کسی به فکر اقتصاد مردم نیست. (616995) (moderator22)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۱۹:۴۸:۳۱
گناه مجلس و نمایندگان از رییس جمهور و دولت بیشتره ،الان اولین کاری که مجلس و نمایندگان باید بکنن احضار رییس جمهور است (617043) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۰:۱۵:۱۲
مجلس شورای اسلامی چه کار میکند وکیل مردم است یا وکیل دولت ؟ ایا فکر میکنند مردم دعهد قجر زندگی میکنند . پس بنشیند تا دولت به انها رای دهد (617105) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۰:۱۸:۳۱
آقای توکلی،یه رئیس جمهور چیکار باید بکنه تا استیضاح شده ؟ (617112) (moderator22)
 
x
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۰:۲۸:۲۶
يادتان باشد مگرنه اين است كه مجلس در راس امور است اگر دولت مقصر بوده دو برابرش راه هم مجلس و خود نمايندگان "دولت"مقصر بوده اند (617134) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۰:۳۱:۲۴
اگر چنین اتفاقاتی در هر کشور دیگری می افتاد به کمتر از استیضاح چنین دولتی ختم نمی شد. (617139) (moderator22)
 
رضا
Korea, Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۹:۵۱:۵۳
استیضاح؟! اگر چنین اتفاقاتی در هر کشور دیگه ای می افتاد خیلی قبل از این که کار به اینجاها برسه خود دولت عذرخواهی و استعفا کرده بود. ما از "دفاع از حق مردم" فقط ژستش رو بلدیم. (617884) (moderator22)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۰:۳۹:۱۹
سلام با تشکر
کاش یک آماری از رئیس جمهور کشورهای دیگه میدادین تا تفاوت صفر با 100 کاملا روشن بشه. (617149) (moderator22)
 
مهدی
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۰:۵۵:۰۴
تو این مملکت کارشناس مسائل خارجی داریم که بیاد تحلیل کنه ،

ولی یه کارشناس اقتصاد نداریم که بیاد وضع نامناسب سکه و دلار رو تحلیل کنه ....: (617172) (moderator22)
 
منصور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۱:۰۴:۲۶
کجا میریم؟
قيمت طلا در بازار جهانی در ساعت 21:01:27 به وقت تهران:

1666.5 $

پيش بيني قيمت طلا،نقره و مس (تومان)-ساعت به روز رسانی:21:01:27
قيمت هر مثقال طلای 17 عيار: 345000
قيمت هر مثقال طلای 18 عيار: 367020
قيمت هر گرم طلای 18 عيار: 79640
قيمت هر گرم نقره : 2040
قيمت هرکيلو گرم مس : 16300
قيمت طلا در بازار ايران(تومان)-ساعت به روز رسانی: 18:06 شنبه 01/11/90
قيمت هر مثقال طلای 17 عيار: 345000
قيمت هر مثقال طلای 18 عيار: 367020
قيمت هر گرم طلای 18 عيار: 79640
قيمت هر مثقال طلای 19 عيار: 386600
قيمت هر گرم طلای 19 عيار: 84040
قيمت هر مثقال طلای 20 عيار: 407640
قيمت هر گرم طلای 20 عيار: 88620
قيمت هر مثقال طلای 21 عيار: 428190
قيمت هر گرم طلای 21 عيار: 93090
قيمت هر مثقال طلای 22 عيار: 448260
قيمت هر گرم طلای 22 عيار: 97450
قيمت هر مثقال طلای 24 عيار: 489360
قيمت هر گرم طلای 24 عيار: 106380
پيش بيني قيمت سکه (تومان)-ساعت به روز رسانی:21:01:27
تمام سکه بهار آزادی طرح قديم: 930000
تمام سکه بهار آزادی طرح جديد: 915000
نيم سکه بهار آزادی : 455000
ربع سکه بهار آزادی : 230000
قيمت فروش سکه در بازار ايران(تومان)-ساعت به روز رسانی: 18:06 شنبه 01/11/90
تمام سکه بهار آزادی طرح قديم: 930000
تمام سکه بهار آزادی طرح جديد: 915000
نيم سکه بهار آزادی : 455000
ربع سکه بهار آزادی : 230000
سکه يک گرمی : 115000
قيمت فروش سکه در بانک(تومان)-ساعت به روز رسانی: 18:12 چهارشنبه 28/10/90
تمام سکه بهار آزادی طرح جديد: 922000
نيم سکه بهار آزادی : 452000
ربع سکه بهار آزادی : 230000
سکه گرمی : 103000
نرخ جهانی کالاهای اساسی(دلار)-ساعت به روز رسانی:21:01:27
قيمت پلاتين: 1533.24
قيمت نقره: 32.05
قيمت مس: 8227.01
قيمت پالاديوم: 674.74
قيمت گندم: 610.25
قيمت سويا: 1185
قيمت ذرت: 613
قيمت قهوه: 225.24
قيمت شكر: 24.83
قيمت الوار: 240.69
قيمت بنزين: 278.4
قيمت گاز طبيعی: 2.33
قيمت نفت خام: 97.79

نرخ جهانی شاخص بازارها(دلار)-ساعت به روز رسانی:21:01:27
قيمت Nikkei: 8765
قيمت S&P500: 1310.5
قيمت NASDAQ: 2434
قيمت Dow Jones: 12662
قيمت DAX: 6432
قيمت CAC: 3333.5
نرخ جهانی فلزات(دلار)-ساعت به روز رسانی:09:18 شنبه 01/11/90
قيمت سرب: 2131
قيمت روی: 2011
قيمت آلومينيم : 2180.5
قيمت قلع: 21975
قيمت نيکل: 19670
قيمت فولاد: 509
نسبت ارز ها در بازار جهانی-ساعت به روز رسانی:21:01:27
يورو به دلار: EURUSD 1.2932
پوندبه دلار: GBPUSD 1.557
دلار استراليابه دلار: AUDUSD 1.0486
دلار نيوزيلندبه دلار: NZDUSD 0.8059
دلار به دلار کانادا: USDCAD 1.0125
دلار به فرانک سوئيس: USDCHF 0.9339
دلار به ين ژاپن: USDJPY 76.93
دلار به يوان چين: USDRMB 6.3175
دلار به روپيه هند: USDINR 50.28
دلار به دلار سنگاپور: USDSGD 1.2718
دلار به دلار هنگ کنگ: USDHKD 7.7596
دلار به کرون نروژ: USDNOK 5.9279
دلار به کرون سوئد: USDSEK 6.7797
دلار به کرون دانمارک: USDDKK 5.7481
دلار به رند آفريقای جنوبی: USDZAR 7.9224
دلار به پزوی مکزيک: USDMXN 13.1697
دلار به لير تركيه: USDTRY 1.8288
پوند به ين ژاپن: GBPJPY 119.79
يورو به ين ژاپن: EURJPY 99.5
دلار استراليابه ين: AUDJPY 80.66
يورو به فرانک سوئيس: EURCHF 1.208
دلار کانادا به ين ژاپن: CADJPY 75.96
پوند به فرانک سوئيس: GBPCHF 1.4542
فرانک سوئيس به ين ژاپن: CHFJPY 82.35
يورو به پوند: EURGBP 0.8304
دلار به رينگيت مالزی: USDMYR 3.105
دلار به دينار عراق: USDIQD 1163.1
دلار به درهم امارات: USDAED 3.6728
قيمت ارز در بازار ايران(تومان) ساعت به روز رسانی: 16:14 شنبه 01/11/90
ارز خريد فروش
دلار آمريکا 1800 1900
دلار کانادا 1800 1900
يورو 2300 2500
پوند انگلستان 2850 3000
دلار استراليا 1840 1980
فرانک سوئيس 1850 2000
کورون سوئد 255 275
کورون نروژ 292 302
کورون دانمارک 290 310
يکصد ين ژاپن 2150 2330
دلار هنگ کنگ 200 215
رینگیت مالزي 570 595
لير ترکيه 975 1005
ريال عربستان 465 485
دينار کويت 5500 6000
درهم امارات 500 520
هزاردينار عراق 1450 1560
يوان چين 285 295
روپيه هند 32 38
بات تايلند 57 67
افغانی افغانستان 25 32
درام ارمنستان 4.5 5.5
ليره سوريه 20 26
روپیه پاکستان 16 21
منات آذربايجان 1950 2050
قيمت ارز در بانک (ريال) ساعت به روز رسانی: 10:24 شنبه 01/11/90
ارز خريد فروش
دلار آمريکا 11278 11313
دلار استراليا 11828 11867
دلار کانادا 11140 11177
يورو 14585 14635
پوند انگليس 17576 17636
فرانک سوئيس 12077 12121
يکصد ين ژاپن 14662 14708
دينار بحرين 29935 30032
درهم امارات 3071 3086
ريال عربستان 3010 3020
دينار کويت 40514 40648
کورون سوئد 1664 1670
کورون نروژ 1902 1909
کورون دانمارک 1964 1971
دلار هنگ کنگ 1455 1460
ريال عمان 29310 29405
روبل روسيه 360 364
ريال قطر 3100 3110
هزاروون کره جنوبی 9957 9991
ليرترکيه 6167 6190باحذف صفرازپول ملي (617191) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۱:۱۳:۰۶
دلار با به جا گذاشتن رکوردی تاریخی به ۱۹۰۰ تومان، یورو به ۲۵۰۰ و پوند به ۳۰۰۰ تومان رسیده است. هر قطعه سکه طلای بهار آزادی نیز ۹۳۰ هزار تومان به فروش می رسد.
اینها می خواهند مدیریت جهان را در دست بگیرند؟
اکر ما نفت کاز نداشتیم باید......
(617202) (moderator22)
 
بدبخت
Latvia
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۱:۱۵:۰۷
بعد فوت زنم ماهي يك سكه به پدر زنم بابت مهريه ميدم باحقوق ماهي 500 هزار تومان سكه 900 هزاري را چطوري تهيه كنم اين دولت كه قرار بود به داد محرومان برسد اگر قيامتي باشد يقه همه را مي گيرم آه خدا.. (617205) (moderator22)
 
mreb
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۱:۲۸:۲۱
حقوق من 1میلیون تومان است اول سال می نونستم 3 تا سکه کامل بخرم الان ا دونه کامل با یک هشتم یک سکه حلا حساب منید نرخ تورم را میشه حدود 250 % دست همتون درد نکنه و من ا... التوفیق (617224) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۲۳:۱۸:۴۹
یادت باشه سال دیگه سعی کن حقوقتو با سکه بگیری (618908) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۱:۳۹:۴۳
همون سكه پيش فروشي 546000 تومني دولت با احتساب دلار 1500تومن داره به مردم عرضه ميشه در صورتي كه دلار مرجع 1130تومنه اين يعني خود دولت ميخواد قيمت دلار و سكه بالا باشه.
الان تحريميم ولي به اندازه كافي ارز و طلا داريم.اين راه خارج كردن نقدينگي از دست مردم نيست.به خدا نيست.اينا فقط دارن مردم متوسط و ضعيف و نابود ميكنن.اون پولدارا هم پولدارتر.فقط شعار ميدن كه به فكر مردميم.كو ؟
چيكار كرديد ؟ (617243) (moderator22)
 
علی
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۱:۴۹:۵۵
آقای دکتر توکلی
امید ما به همین دو سه تا نماینده باسواد و شجاع است خواهشمندیم در این زمینه یک اقدام قاطع بفرمایید کمر ما شکست. (617259) (moderator22)
 
ALIASGHAR
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۱:۵۲:۱۱
جناب آقای بهمنی ریاست محترم بانک مرکزی!
با سلام.خدا قوت.احتراما حضور انور جنابعالی عرضه کنم با توجه به تحصیلات عالیه و اخذ مدرک دکترای اقتصاد توسط حضرتعالی و اتخاذ تصمیمات 1 روزه و حتی 1 ساعته خلق الساعه توسط حضرتتان و نیز به کار بستن سیاستها و برنامه هایی که عقل از سر هر بنی بشری میپراند و کسب تجارب بسیار زیاد به قیمت بر باد دادن هست و نیست هزاران هزار نفر از هموطنان عزیز و نیز برنامه های مدون جهت به خاک سیاه نشاندن اقتصاد ایران و ایرانی...
عرضه میدارم بد نیست ریاست فدرال رزرو آمریکا را عهده دار شوید.امید است با توجه به سوابق درخشان حضرتعالی اقتصاد آمریکا تا پایان ماه مارس روی خاکستر بشینه و دلار بشه 1 قرون و به این ترتیب از شر شیطان بزرگ خلاص شویم. با تشکر از حضرتعالی (617262) (moderator22)
 
حسين
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۱:۵۸:۰۷
با سلام و عرض خسته نباشی
از رئیس جمهور تشکر می کنم
اول به خاطر افزایش ارزش ریال
دوم به خاطر تک رقمی کردن تورم
سوم به دلیل مبارزه با فساد
و به دلیل تمام کارهایی که در مناظره های انتخاباتی گفت و انجام نداد...
از مجلس تشکر میکنم
اول به خاطر نظارت بر دولت
دوم به خاطر دفاع از حقوق ملت
سوم به خاطر.سوگندی که نمایندگان خواندند و به ان وفادار بودند (617278) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۰۵:۴۳
انشا اله اگر اقا امام زمان )عج( تو این روزها ظهور کنند
مطمنا برای ستاندن داد مظلومین از ظالمان از ایران کار خود را شروع خواهند کرد
به امید ظهورش صلوات (617291) (moderator22)
 
[جورشری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۳۶:۱۵
ماهم به رئیس جمهور محترم وهم به مجلس یان عزیز ارادت داشته وداریم و حامی آنها خواهیم بود ولی یادمان که هست آقای بنی صدر می گفتند بگذارید عراقی ها بیایند جلو ونگران نباشید ما نقشه خاص خودمان راداریم و سرآخر دیدیم که اگر دخالت بنیانگذار انقلاب نبود چه فاجعه عظیمی رخ میداد واگر دخالت به موقع ایشان نبود مشخص نبود تاکجای خوزستان دست عراقی ها(البته و صد البته برادران و خواهران گرسنه ما) می افتاد و باز هم یادمان هست که آقای بنی صدر با چهره زنانه سرازکجادرآوردند.
انشاءا... حضرات بیشتر بجای اینکه به فکر سایر ملل باشند به فکر مردم خودمان باشند چون اگر مشکلی پیش بیاید بایستی دست به سوی همین مردم بزرگوار دراز کنیم وآن ضرب المثل یادمان نرود که میگوید:کس نخوارد پشت من/ جز ناخن انگشت من . درضمن ما مگر وجدان عمومی ملتها هستیم که هر کس در هرجای دنیا غلطی کرد مافورا" اعتراض کنیم و دشمنی به صف طویل دشمنان خود اضافه کنیم . انشاءا... خداوند به مسئولین عقل مملکت داری عطا فرماید. (617340) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۴۸:۴۱
بعد از یکماه پاسخگو باشند اگر بخواهند پاسخ بدند مثنوی هفتاد من کاغذ می شه پاسخ پیشکش تشریف ببرند رحمتشون رو جای دیگه خرج کنند چه مجلسیها چه... (617373) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۴۹:۱۰
دولت هم روزنامه دارد وهم سایت دارد.هیچ دولتی بعد از انقلاب هم تلویزیون نداشته است وتلویزیون خیلی هم از دولت حمایت می کند مگر مواقعی که دولت خیلی خرابکاری می کند.حالا اگر بعضی ها خیلی طرفدار دولتند دست بالا کنند ویک روزنامه تاسیس کنند کسی جلویشان را نگرفته است.شاید میترسند کسی روزنامه شان را نخرد وورشکست بشوند (617375) (moderator22)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۵۰:۲۲
دولتي كه خود را عقل كل مي دانست و به سخنان و هشدارهاي كارشناسان دلسوز خارج از دولت وقعي نمي نهاد و حتي با بداخلاقي آنان را مشتي ورشكسته سياسي و رانت خوار معرفي مي كرد . دولتي كه ضعيفترين دولتها از نظر كار كارشناسي بود ... دولتي كه از دولتهاي پيشين به خاطر مفاسد مالي و... انتقاد مي كرد اما در دولتيش عظيمترين اختلاسها و مفاسد مالي اتفاق افتاد.. دولتي كه 100 نفر از دوستان و اقوام و آشنايان را با هزينه بيت المال به نيويورك برد در حاليكه با شعارها و ژستهاي ساده زيستانه روي كار آمد .. دولتي كه دولتهاي قبلي را به بسته بودن حلقه مديريتي متهم مي كرد و كابينه اش را 70 ميليوني مي خواند اما عملا يكي از بسته ترين حلقه هاي مديريتي بين دولتهاي مختلف بعد از انقلاب را داشت و.....
به اينجا رسيده است كه از اداره كشور در حوزه هاي مختلف به ويژه اقتصادي و فرهنگي و مسائل و آسيبهاي اجتماعي ناتوان است... و البته مجالس هفتم و هشتم با ضعف نظارت خود و چشم پوشي بر قانون گريزيها و اقدامات غلط و غيركارشناسانه دولت . اگر تقصيرشان بيشتر از دولت نباشد كمتر نيست.. مجلس ضعيف دولت ضعيف را به وجود مي آورد..مجلسها به وجود مي آيند كه جلوي سركشي احتمالي دولتها را بگيرند. (617377) (moderator22)
 
مرد مرده
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۵۱:۱۱
سوال: چه کسانی یا چه کسی در قبال وضعیت رو به فاجعه کنونی بایستی حقیقتا پاسخگو باشند یا باشد؟!!...جواب:دولت نهم و دهم پاکترین دولت تاریخ این سرزمین است! نتیجه: فاجعه ای نیست حضرت نویسنده برو .... (617381) (moderator22)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۲:۵۳:۱۶
آقایان محترم دارند جهاد اقتصادی می کنند
مردم ما خوشبخترین مردم جهان هستند!!!!!!! (617384) (moderator22)
 
ایران
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۰۰:۱۴
مجلسی که 6 سال درمقابل اینمه بی قانونی وفرار ازقانون دولت بی تفاوت بوده چطور میتونه روزهای آخرش بیاد واز رئیس دولت سوال کنه به نظر من تمام مشکلات کنونی حاصل کار های این نماینده های مجلس است. (617396) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۰۱:۴۴
می دانم که الف تحملش را ندارد اما حقیقت تلخ است


چو ناکس به ده کدخدایی کند / کشاورز باید گدایی کند

به یزدان که گر ما خرد داشتیم / کجا این سرانجام بد داشتیم

(617399) (moderator22)
 
بینام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۰:۰۱:۰۹
شما مثل اینکه خبر ندارید که ایران در شرایط تحریم است و جو روانی ایجاد شده موجب شده تا همه اقشار جامعه دنبال تبدیل پول خود به طلا وارز باشند به نظر شما این هیجان ایجاد شده را چکونه میتوان کنترل کرد هر چه سکه گرانتر میشود هجوم مردم برای خرید بیشتر میشود . ایا افزایش سود بانکی التهاب بازار راکم میکنذ.اگر شرایطی مثل سونامی ایجاد میشد ایا گسی به کسی رحم میکرد (617527) (moderator22)
 
صادق
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۰۸:۰۹
رييس جمهور در پاسخ به سوالي درباره احتمال حمله نظامي آمريكا عليه ايران اظهار داشت: بر اين باور هستيم كه در آمريكا عقلايي وجود دارند كه از اقدامات جنون آميز عده‌اي جلوگيري كنند؛ ضمن اينكه ملت ايران نيز به خوبي ياد گرفته كه چگونه در شرايط سخت زندگي كند..0
(617410) (moderator22)
 
Sweden
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۰۰:۰۷:۵۹
به خدا این عدالت نیست که فشارها فقط به طبقات ضعیف و متوسط منتقل شود (618971) (moderator19)
 
محمد
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۱۵:۴۳
گفتم اقتصاد خواندم چون اقتصاد علمه ، گفتم زیر ساختها مناسب هدفمندی نیست دولت هم خودش را بدبخت کرد ( عدم توان پرداخت ) و هم مردم را، گفتم رشد نقدینگی مملکت را منفجر می کنه ، گفتم عدم مدیریت هزار برابر مخرب تر از تحریم هست چرا که تحریم چیز تازه ای نیست ، گفتم اقتصاد برنامه و مشورت میخواد ، گفتم فشار روی مردمه و .... و هر چه بیشتر گفتم کمتر گوش شنوا یافتم ! (617425) (moderator22)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۱۸:۳۸
بابا ماردونا رو ول کنید یکی بیاد جلوی غضنف رو بگیره!! (617430) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۳۴:۴۹
آقاي توكلي! بجاي واكنش به سخنان بعضي نمايندگان و درج در سايت الف اين نمايندگان را جمع كنيد و اين آقاي رييس جمهور رادرباره این وضع مورد سوال قرار دهد
يك بيكار عائله مند (617462) (moderator22)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۴۲:۱۰
خداییش فکر میکنید عزمی برای کنترل بازار ارز و طلا وجود دارد؟ اگر هم گاهی حرکات نمایشی دیده میشود برای اینست که به مردم پیام بدهند دولت در کنترل اوضاع ناتوان است تا بازار رشد بیشتری کند.
(617482) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۰:۵۳:۱۸
به نام یزدان
صحبت از نامگذاری امسال با نام جهاد اقتصادی از سوی رهبر معظم انقلاب شد،که باید بگویم سراسر امسال به ویژه 6 ماه دوم سال جاری بحث اصلی راجع به اقتصاد بود،اما با این تفاوت که عنوان این اقتصاد عناوینی مثل بزرگترین اختلاس بانکی کشور،بحران،تورم،التهاب،تحریم و غیره بود و متاسفانه ذره ای از جهاد در عمل توسط آقایان به چشم نخورد و غیر از این هم انتظار از ایشان نیست زیرا شخصی که برای برخی در ابتدای تشکیل دولت نهم برای ابقای وی در معاون اول ریاست جمهوری یک هفته در برابر حکم حکومتی رهبر انقلاب ایستادگی کرد و یازده روز در منزل ماند و باز هم در برابر حکم حکومتی مقاومت کرد انتظار تعهد عملی به نام گذاری امسال از سوی رهبر انقلاب نیست. (617624) (moderator22)
 
تازه داماد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۱:۵۰:۵۱
يكي به داد من برسه كه بايد تا دو هفته ديگه سرويس طلاي جشن عقد رو جور كنم

ولي از اين يادداشت هم خوشم نيومد، خاهشاً خار چشم شيطان بزرگ بودن را به شقيقه ربط نديد

دولت توبحث ارز و سكه خراب کرده ولي انصاف داشته باشيد و نقاط مثبتش را بد جلوه نديد. با اين جور كارها ايرادهاي صحيحتون هم ناديده انگاشته مي‌شود (617672) (moderator22)
 
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۳:۲۸:۱۲
دوستان عزیز یه سوالی ذهن منو مشغول کرده اگه جواب بدید ممنون میشم.میگن پشتوانه پول هر کشوری ذخیره طلاشه پس چرا ما ذخیره طلا رو با ریال عوض میکنیم؟یعنی طلا میدیم جاش ریال پر میکنیم اونم زیر قیمت بازار در واقع حراج..... با تشکر (617713) (moderator22)
 
برزين
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۳:۲۷:۰۰
تقريبا از ١٩١٣ در دنيا، دیگر پشتوانه پول طلا نیست. این پروسه از ۱۹۱۳ شروع شد و در ده ۷۰ میلادی پایان یافت. البته بانک های مرکزی مقداری دلار دارند که در شرایطی به میزان ان اضافه میکنند و یا کم میکنند. امریکا با همه قروضی که دارد، هنوز بزرگترین زخیره طلا را در بانک مرکزی دارند. (618155) (moderator22)
 
اقا
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۴:۵۶:۴۵
به نظر این حقیر باید پول یارانه ها جور میشد که از این راه به نتیجه رسید حالا هر وقت اراده کنند میتونن پایین بیارند بستگی به جیب خزانه داره (617747) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۵:۵۷:۰۵
ماکه امدیم خارج درس بخونیم با این وضع دلار چیکار کنیم اگروسط راه برگردیم که خیلی ضرر کردیم اگر هم بخوایم بمونیم به چه قیمتی ؟فشار روی خانواده -قرض وقوله-یا خدای ناکرده.......؟ اگر دانشجویی در خارج به دلیل اوضا پیش امده به کارهای خلاف کشیده شود واعتبار خود -خانواده وکشور را ببرد چه کسی مسئول است؟ (617760) (moderator22)
 
Germany
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۳:۴۶:۴۷
عزیزم سختکوشی را از همین خارجیها یاد بگیرد دانشجویند کار دانشجویی می کنند و خرجشان را در می اورند عار هم نیست پیتزا دلیوری میکنند
اخر دولت باید خرج شما را هم بدهد؟ (618179) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۲۳:۰۵:۵۷
دانشجویان خارجی در کشور ها اجازه کار ندارند اگر نمی دانید تحقیق کنید و بعد حرف بزنید (618889) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۱۵:۰۳:۱۷
چطور میتونن کار خلاف کنند ولی نمیتونند کار ابرومند بکنند؟ (620163) (moderator7)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۱۵:۰۱:۴۴
کامنتت نشان از خارج از کشور نداره !!! منظورت از خارج کجاست ؟ (620157) (moderator7)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۷:۰۳:۲۰
شخص رییس جمهور به خاطر اصرار بیهوده اش بر عدم افزایش سود بانکی باعث این اتفاقات شده. وقتی خیر سرشون شورای پول و اعتبار که ترکیبی از وزرا و اقتصاددانان هست تصمیمی با توجه به شرایط موجود میگیرن و بعد یک نفر ، فقط و فقط یک نفر میاد واسه کشور تصمیم میگیره و با این مصوبه مخالفت میکنه غیر از اینه که کارش اخلال در امنیت اقتصادی هست؟ (617774) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۰۰:۱۶:۴۹
بتظر من هم مختل شدن اقتصاد از همان روزی که دستور کاهش سود بانکی صادر شد کلید خورد (618986) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۰۸:۳۰:۵۵
این ها همه دست پخت گروه انحراف است.می خوهند مردم را از شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی باز دارند تا دشمن به اهداف خود برسد. (617822) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۲۲:۵۳:۰۲
مشکل همینه تا اومدین اظهار نظر کنیم گفتید دشمن داریم! (621994) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۰:۴۹:۳۹
سلام بی تفاوتی شخص دوم ممکلت تا کی؟دفاع از مستضعف کجا رفت؟رییس جمهور باید استعفا بدهد چه برسد به رییس بانک مرکزی با این افتضاح.....سال جهاد اقتصادی (617955) (moderator22)
 
حسن
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۱:۰۴:۰۹
درسال جهاداقتصادی دیدن این التهاب واشوبدراقتصادکشورواقعاازاردهنده است.تبعات این تنش درماههای اینده میتواند به گرانی وتورم بی مهاروغیرقابل کنترل تبدیل گردد.ایا کشوری باهفتاد هشتاد میلیارددلاردرامد فروش نفت پول ملی واقتصادش باید اینگونه باشد ورییس جمهور محترمش هم مصوبه حداقلی شورای پول واعتبارواقتصاددانان ومجلس رادرموردافزایش نرخ بهره نادیده بگیردومعلق کندوفقط نظاره گر سقوط پول ملی باشد بنظر میرسد نمایندگان محترم مجلس باید بشکل فوری موضوع را بررسی ودرصورت امکان درخمت مقام معظم رهبری وبا رهنمودهای ایشان التهاب را کاهش دهند.در ضمن به اقای رییس جمهور محترم که مدافع کاهش نرخ سود بانکی است عرض میکنم دراقتصادهای بانرخ تورم پایین کاهش سود به تحرک اقتصادی منجر میشود ودرکشورهای باتورم بالا به رانتخواری وهزار مصیبت دیگر که متاسفانه شاهد بخشی ازان درکشورمان هستیم. (617984) (moderator22)
 
علی
India
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۱:۰۵:۵۶
اصلا دولت اشتباه....
این مجلس و نمایندگان مردم چرا هیچ کاری نمی کنند...
(617988) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۳:۰۸:۱۰
فروش دلار به عنوان یک کالا ی امریکایی ان هم به 2 برابر قیمت واقعی ایا خدمت به مردم است ؟ یا خدمت به امریکا ؟جرا وزارت اطلاعات کاری نمی کند؟ (618124) (moderator22)
 
برزين
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۳:۱۷:۵۰
فرق است بین انتقاد و پروپاگاندا. بسیاری از اظهارات خوانندگان گرامی بخاطر کم اطلاعی در باره مکانیزم ارزشگذاری ارز جنبه پروپاگاندا بخود میگیرد. بسیاری از کشورها در دوره بحران اقتصادی ارزش پول خود را بطور مصنوعی پایین مي اورند. در ده ۹۰ میلادی، ارژانتین ارزش پول خود را به کمتر از سی درصد انچه بود تقلیل داد. در حال حاضر در یونان، اگر بخاطر داشتن واحد پول مشترک با اتحاد اروپا نبود، بخش عمده بحران با تقلیل ارزش پول  از بین میرفت. هم اکنون، هم چین و هم امریکا هر دو با سیاستهای مالی معین ارزش ارز خود را پایین تر از انکه بازار تعیین میکند قرار داده اند. بیشتر واردات ایران کالاهای مصرفی و لوکس و اتوموبیل های گران است. وقتی دلار ۲۰۰۰ تومن میشود، معنی اش اینستکه فرش ایران در بازار جهانی تخفیف زیادی میگیرد. پول نفت را باید در راه افزایش تولیدات خرج کرد نه وارد کردن کالاهای لوکس با ارزی که بطور مصنوعی قیمتش پایین نگهداشته شده. (618138) (moderator22)
 
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۹:۲۵:۴۱
آقای برزین اون کشورها صادرات محور هستند، اون هم صادرات صنعتی و متنوع نه مثل ما تک محصولی و واردات محور. (618634) (moderator19)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۰۰:۲۱:۰۲
پس با این فرمایشات اگر دلار مثلاً بشود 10 هزار تومان خیلی باید بهتر بشود دیگه!!! (618996) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۱۴:۳۱:۳۳
جناب برزین دقیقا این اتفاق در حال شکل گیری است که دیگر ورود بعضی از اجناس خارجی که امکان ساخت داخل کشور را دارد متوقف شده و ساخت ان محصولات به سمت تولید کنندگان داخلی سوق پیدا کرده (620006) (moderator19)
 
ایر صم
Bulgaria
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۳:۴۲:۱۳
بابا چرا اینقدر مردم خودشونو ناراحت میکنن مگه چی شده یکمی دلار گران شده یکمی همه سکه "عوضش کشورهای حیات خلوت امریکا ازما راضی اند بخصوص برادر چاوز. فقط من تو فکر اینم که خدا قسمت ما کرد که چند ماه پیش رفتم کربلا در ان روزها دلار خیلی کم گران شد انحا وقت خرید به ما میگفتند پول ایرانی خراب. دلار بدید این حرف برای ما خیلی گران میامد که یک کشور اشغال شده و ویران درباره ما چی میگن. الان من موندم که حالا چی میگن یا اصلا پول ما رو بحساب میارن (618170) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۴:۱۲:۴۱
روز يكي از شعرهاي زيباي شاعر بزرگ ايران زمين، فردوسي را خواندم،
از آن خيلي لذت بردم، دوست دارم شما هم آن را بخوانيد:

در ایــــن خاک زرخیز ایران زمیــــــن

نبودنــد جز مردمــــی پـــاک دیـــــن

همه دینشـــــان مردی و داد بــــــود

وز آن کـشـــــــور آزاد و آبـــــاد بــــود

چو مهر و وفا بود خـــود کیششـــان

گـــــنه بود آزار کــــس پیششـــــان

هــمه بنـــــــده ناب یـــــــزدان پـــاک

هـمــــه دل پر از مهر این آب و خاک

پــــدر در پـــــدر آریــایـــــی نــــــــــژاد

ز پشـــــت فریــــدون نیکـــــو نهــــاد

بـــزرگی به مـــــردی و فرهنــــگ بود

گدایـــــی در این بـــوم و بر ننگ بود

کــجا رفت آن دانش و هـــــــــوش ما

که شد مهر میهن فــــراموش مـــــا

که انداخت آتـــــش در ایـــن بوستان

کــــز آن سوخت جان و دل دوستان

چه کردیم کـــــین گونه گشتیم خار؟

خـــــرد را فکندیم این ســــــان زکار

نبود این چــــنین کشور و دیـــــن ما

کـــــجا رفـــــت آییـــــن دیریــــن ما؟

به یزدان که این کشـــــور آباد بـــــود

همـــــه جـــــای مـــــردان آزاد بـــود

در این کشور آزادگــــی ارز داشــــت

کشـــــاورز خــود خانه و مرز داشت

گرانمــایـــه بود آنکــــــه بودی دبـیـــر

گرامـــــی بد آنکــــس که بودی دلیر

نه دشمن دراین بوم و بر لانه داشت

نه بیگانه جایی در این خانه داشت

از آنروز دشمن بـــــما چیره گـــــشت

که مـــــا را روان و خرد تیره گشـــت

از آنـــــروز ایــن خـــــانه ویرانه شـــــد

که نـــــان آورش مرد بیگانـــــه شـد

چـــــو ناکس به ده کدخــــــدایی کند

کشـــــاورز بایـــــد گدایـــــی کنـــــد

به یـــــزدان که گـــــر ما خرد داشتیم

کجـــــا این سر انجــــام بد داشتیم

بســـــوزد در آتش گرت جـــــان و تـن

بـــــه از زندگی کـــــردن و زیستـــن

اگـــــر مایه زندگی بنــــــــدگی است

دو صد بار مردن به از زنــدگی است

بیـــــا تا بکوشیـــــم و جنگ آوریـــــم

بـــــرون سر از این بار ننـــــگ آوریـم (618214) (moderator22)
 
amir
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۵:۰۳:۱۰
من یه لیسانس فنی مهندسی بیکارم چون کار گیر نیومد دارم فوق میگیرم, تمام دوستامم فوق لیسانس از دانشگاههای خوبن ولی یا بیکارن یا با سرمایه پدر کار میکنن. ما خودمون مشکلات و با پوست و جون خودمون داریم احساس میکنیم, اینکه بخوایم چشمو از واقعیت ببندیم مثل زمانی که رییس جمهور محترم گفتند دلا 700 میارزه الان چرا نزدیک 2ت شده و پول ایران اینقدر بی ارزش. اون کالاهایی که تو دنیا به دلار فروخته میشه ما باید ضربدر 2000کنیم. شما دنیا رو چین و روسیه میدونید فقط?
من معتقدم اگر ما اداب دیپلماسی و ادب حرف زدن در مجامع بین المللی رو داشتیم الان هم برنامه هسته ایمون پیش میرفت هم تحریم نمیشدیم. شما را به اون چیزی که بهش اعتقاد دارین و جون عزیزاتون قسم میدم بیشتر از این ظلم نکنید شما خواستید اقتصاد رو درست کنید به مردم فشار اوردید, پلیس راهنمایی خواست امار کشته ها رو که بیشترش به علت جاده ها و ماشینای غیراستانداره رو کم کنه اومد جریمه ها رو چند برابر کرده و بازم مردمو تحت فشار قرار داده, سران کشور نتونستن با یه سیاست درست کاراشونو پیش ببرن الان مردم تحت فشارن چون من خودم میبینم از ماست و چایی گرفته تا میوه و پوشاک همه چی گرون شده. حالا این بماند که من جوان 28 ساله نمیدونم چطوری ازدواج کنم, چون مهندس بیکارم شهرم صنعتی نیست محرومه هرکی هم بخواد ازدواج کنه فقط طلایی که باید واسه عروسی در کمترین حد عرف بخره الان ده ملیون بیشتر در میاد, دیگه چه برسه به بقیه خرجا و یه مهندس اگه بهترین جا بره سر کار چون سابقه و پارتی نداره ماهی 700 بش میدن نه یک ملیونم بدن باید 12 ماه یک تومان هم خرج نکنی تا بتونی 10-12ملیون داشته باشی واسه شروع زندگی. واقعا با ده دوازده ملیون چه میشه کرد? عروسی گرفت? وسایل زندگی خرید یا خونه اجاره کرد یا میشه باهاش 12تا دونه سکه خرید, طولانی شد
یکباره دیگه این مسوولان رو قسم میدم به جای اینکه الکی بگین ما تو دنیا محبوبترینیم و دشمنامون ذلیل و منزوی, یک مدت هم به فکر مردم کشورتون باشید به فکر ما جوونا که واقعا نمیدونیم چیکار باید کنیم چون فردامون معلوم نیست که برنامه ریزی کنیم واسه زندگی. نسل قبل من یعنی پدرانمون با یه حقوق کارمندی ساده تونستن هم ازدواج کنن هم چندین بچه داشته باشن هم خونه بسازن هم واسه اینده بچه هاشون یه حرکتی بکنن و یه زندگی شرافتمندانه و پاک و باابرو داشته باشن ولی الان حقوق بازنشته پدر من فقط میتونه خرج قبضا و نون و ... بده و من جوان هم احساس مسوولیت میکنم که به جای اینکه به فکر اینده خودم باشم در سن 27-8 سالگی به این فکر باشم که یه کاری پیدا کنم که کمک خرج پدرم باشم. به هرحال دردو دل بود شاید خواستم خودم اروم بشم چون بعید میدونم صدای امسال من رو کسی بشنوه.
مردم ایران اغلب مردم نجیبی هستند, شایسته بهترین ها هستند.
(618275) (moderator22)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۷:۴۷:۱۶
ارز دولتی مسافران تفریحی راقطع کنید (618493) (moderator19)
 
کوروش
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۰۰:۴۴:۴۵
یاد شهیدا بخیر که نیستن حاصل خون ریخته شده شونو نمیبینن در عجبم از همسنگراشون که اکثرا وکیل و وزیرو مسوولن چجور این اوضاعو میبیننو کاری نمیکنن حرفی نمیزنن مگه میشه همسنگر باکری ها و فهمیده ها باشیو غیرتت قبول کنه این اوضاعو واقعا حاصل خون این همه شهید اینه چجور میخاید جواب بدید اون دنیا اقایون وکیل و وزیر و مسوول جناب اقای توکلی کاری کنید تروخدا (619028) (moderator22)
 
در به در
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۰۹:۰۹:۴۳
پارسال به علت کمبود نقدینگی قرار بود به هر کارمند دولت به جای عیدی یک سکه تمام بهار آزادی بدن ، اگه میشه امسال به جای عیدی یک سکه تمام بها آزادی بدن (619300) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۱۷:۳۳:۵۹
تودعا کن خودعیدی رو بتونن بدن سکه پیشکش (620943) (moderator19)
 
عليرضا
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۰۹:۴۹:۰۵
اين روزا فقط دارم به اون دنيا فكر ميكنم ... به اينكه بعد از مرگم حداقل يه زندگي خوب اونجا دارم ... خدايا از اين دنيا بريديم لطفا زودتر مارو به اونور برسون ... (619384) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۱۰:۳۷:۳۲
جناب کوروش اتفاقا بر اساس ایات قران مجید شهدا زنده اند و ناظر اعمال و رفتار ما هستند . شهدا با نثار جان خود خود رای فدای استقلال این مملکت کردند . اما ما چه کردیم ؟ (619443) (moderator19)
 
Sweden
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۲۰:۲۱:۱۷
اصلا میگذارند ما کاری انجام دهیم؟ خود میبرند و میدوزند و به حرف هیچ خیر خواهی توجه نمیکنند (621576) (moderator19)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۵ ۱۶:۲۳:۳۶
مردمان عــــــــــــــــزیز اصلا نگران نباشید این گرانی ها یک حبـــاب میترکه(گفته های دولتمردان در زمانی که سکه 360 هزار تومان بود چندین ماه پیش) (626328) (moderator19)
 
عبدالله
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۷ ۱۵:۲۲:۵۵
تأمین مخارج سفر های استانی
مخارج قشلاق نیویورک به همراه اعوان و انصار جهت خرید مدرسه بچه ها
هنوز توسط سازمان برنامه تهیه نشده
(629038) (moderator22)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.