توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 440506
ظریف: روابط ایران و روسیه عامل مهمی در امنیت و ثبات منطقه است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۵
وزیر خارجه ایران گفت که گسترش روابط ایران و روسیه نه فقط به نفع دو کشور بوده بلکه عامل مهمی در امنیت، ثبات و توسعه مناطقی چون آسیای مرکزی و خاورمیانه است.

به گزارش تسنیم، محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی به همایش 515 سال روابط ایران و روسیه نوشت: برگزاری همایش و نمایشگاه اسناد تاریخی به مناسبت 5 قرن روابط ایران و روسیه اقدامی مهم و ارزشمند در روابط دو کشور است.

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراسیون روسبه دو کشور ریشه دار با پیشینه و تاریخی کهن هستند که جلوه های تمدنی و فرهنگی آنها، همچنین آوازه جهانی شخصیت‌های بزرگی مانند حافظ، سعدی، فردوسی، تولستوی، چخوف، پوشکین، و ده‌ها شخصیت دیگر مایه مباهات و فخر ادبیات جهان شده‌اند. کمتر کشورهایی را در جهان می‌توان سراغ گرفت که مانند ایران و روسیه مناسبات آنها به 5 قرن برگردد.

این رابطه فراز و فرودهای خود را داشته و با خاطرات تلخ و شیرینی همراه است اما ورای این خاطرات درس بزرگ این روابط کهن و پر لایه آن است که ایران و روسیه به عنوان دو همسایه باید روابط گسترده‌ای داشته باشند و روابط دو کشور باید در چند وجهی کردن و گسترش اففی و عمودی این رابطه بکوشند.

گسترش این رابطه نه فقط به نفع دو کشور بوده بلکه عامل مهمی در امنیت، ثبات و توسعه مناطقی چون آسیای مرکزی و خاورمیانه است.

امیدوارم روابط دوستانه جمهوری اسلامی ایران و روسیه که در سه دهه گذشته در حال گسترش بوده و در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است، در سایه اراده مسئولان دو کشور و تجربه 5 قرن مناسبات تاریخی در تمامی عرصه‌ها رشد و گسترش یابد.

بدون تردید برگزاری موفق این همایش تصویر خوبی از روابط دو کشور بر جای خواهد نهاد که می‌تواند زمینه گسترش پیوندهای مردمی و فرهنگی بین دو کشور را فراهم کرده و به تحکیم روابط دو جانبه هم کمک کند.

اطمینان دارم تبادل نظر نخبگان و صاحبنظران علمی و فرهنگی دو کشور در این نشست فرصت تازه‌ای را برای رونق بخشیدن به دیپلماسی فرهنگی ایجاد کرده و به تحکیم و تقویت مناسبات فی مابین کمک خواهد کرد.

به باور من مراودات مستمر فرهنگی که مزین به حضور نخبگان و اندیشمندان دو کشور باشد علاوه بر اینکه می‌تواند به شکوفایی هر چه بیشتر اندیشه‌ها و آگاهی بخشی به نسل جوان امروز دو کشور منجر شود، می‌تواند به گسترش روابط در حوزه‌های سیاسی و تجاری کمک کند.
 
کلمات کلیدی : ایران، روسیه، ظریف
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.