توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 296562
واشنگتن: ایران باید بخشی از راه‌حل بحران سوریه باشد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۳۷
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که بازدید از پارچین نشانه‌ای از باز شدن در سایت‌های نظامی ایران به روی بازرسان آژانس است و بازرسی اخیر از پارچین هم بر طبق روند معمول انجام شده است.

«جان کربی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا امشب در خصوص نحوه بازدید «یوکیو آمانو» مدیرگل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از پارچین و بازتاب آن در دستگاه دیپلماسی ایالات‌متحده سخن گفت.

به گزارش فارس، خبرنگار آسوشیتدپرس پرسید که آیا ورود آمانو به سایت پارچین نشانه‌ای از باز شدن در سایت‌های نظامی ایران به روی بازرسان آژانس است؟ سخنگو پاسخ داد: «بله»

کربی در خصوص کیفیت نمونه‌برداری‌های امروز از پارچین هم به بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تکیه کرد و گفت: «بازرسی‌ها بر اساس روند معمول آژانس انجام شده است.»

«رضا نجفی» نماینده ایران در آژانس البته گفته که بازرسی‌های امروز و حضور آمانو در پارچینف بدون حضور بازرسان خارجی بوده؛ خبرگزاری‌های غربی اما می‌گویند که بازرسان خراجی بر روند کار نمونه‌گیری در پارچین نظارت داشته‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون اشاره صریح به حضور و یا عدم حضور بازرسان خارجی در هنگام کار، بحث بازرسی‌های امروز را به توافق محرمانه میان ایران و آژانس برای حل موضوع پی‌ام‌دی ربط داد و گفت: «راستی‌آزمایی بازرسی انجام گرفته در پارچین، بر اساس پادمان‌های آژانس انجام شده و شخص یوکیو آمانو هم این را تأیید کرده است.»

کربی ادامه داد: «انتظار داریم ایران باز هم با روند اجرای تعهدات هسته‌ای خود، همکاری داشته باشد.»

سخنگو در ادامه به گفت‌وگوها و تلاش‌ها برای حل بحران سوریه پرداخت و در موضعی نادر گفت: «ایران باید بخشی از تلاش‌ها باشد.»
 
کلمات کلیدی : ایران+آمریکا+سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.