توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 416469
یو سی اف:مذاکره سیاسی روسیه با آمریکا بی‌نتیجه است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۰
کارشناس روس معتقد است که با تغییر رئیس جمهور آمریکا، مذاکرات صلح متوقف نخواهد شد، اما این مذاکرات هیچگونه نتیجه‌ای هم در بر نخواهد داشت و همه چیز در میدان نبرد مشخص می‌شود.

به گزارش تسنیم به نقل ایراس، ولادیمیر یو سی اف، رئیس مرکز مطالعات سیاسی و اجتماعی روسیه در رابطه با چگونگی تحولات در سوریه برای حل بحران از طریق مذاکره سیاسی گفت: مذاکرات صلح در سوریه، تا حد زیادی می‌تواند از طریق روسیه، ایران و ترکیه حاصل شود. هر قدر سریع‌تر این مثلث همکاری ایجاد شود، زودتر می‌توانیم شاهد بهبود شرایط باشیم.

وی ادامه داد: آمریکا تا زمان آغاز به کار رئیس جمهور جدید خود، هیچگونه توافقی انجام نخواهد داد. قطر نیز حمایت خود از گروه‌های تروریستی داعش را معلق کرده و این گروه به اندازه کافی فعال نیست. عربستان سعودی به شدت به ترکیه وابسته است، چرا که کلیه حمایت‌ها از شورشیان از طریق ترکیه صورت می‌گیرد. اردن نیز وابسته به آمریکا می‌باشد، ولی این کشور نیز در صورت ایجاد مثلث همکاری روسیه، ایران و ترکیه، مخالفتی نخواهد داشت. اسرائیل منافع خود را دارد، ولی نمی تواند در سطح جهانی تأثیرگذار باشد، همچنین نمی‌تواند از حل این مشکل توسط ما جلوگیری کند.

رئیس مرکز مطالعات سیاسی روسیه در توضیح علاقه‌مندی مسکو به مذاکره سیاسی با آمریکا در رابطه با بحران سوریه، تصریح کرد: روسیه به صورت بسیار روشنی از شرایط واقعی حاکم در سوریه آگاه است، ضمن اینکه هیچکس نمی‌تواند حساب زیادی روی آمریکایی‌ها باز کند، اما روسیه نمی‌خواهد که آمریکا را در این مسئله دخالت دهد و فقط به همین دلیل است که خواهان مذاکره با آنهاست.

روسیه به ترکیه اعتماد کامل ندارد، اما حل مشکلات بدون ترکیه امکان پذیر نیست

یو سی اف همچنین در رابطه با برقراری مذاکرات روسیه و ترکیه خاطرنشان کرد: برقرار شدن مذاکرات روسیه با ترکیه، دلیل بر این نیست که روسیه به ترکیه کاملاً اعتماد دارد، اصلاً اینگونه نیست، بلکه به این دلیل است که بدون ترکیه، این مشکلات قابل حل نمی‌باشد.

این کارشناس روس در بیان دلیل تمایل روسیه برای مذاکره با آمریکا، اظهار کرد: علت این تمایل، تلاش برای محدودسازی دخالتهای آمریکا در بحران سوریه است. در حال حاضر گفت‌وگوی جدی بین دو کشور در این  زمینه صورت نگرفته است، اما این مسئله زمانی که روسیه و آمریکا، فعالان مشترک روند صلح در مذاکرات سوریه هستند، ساختار مناسبی را ایجاد می‌‌کند که این ساختار برای مشروعیت بخشی به نتایج، الزامی می‌باشد.

رئیس مرکز مطالعات سیاسی روسیه با توجه به انتخابات آمریکا و تاثیر آن بر تحولات منطقه گفت: با تغییر رئیس جمهور آمریکا، مذاکرات صلح متوقف نخواهد شد، اما این مذاکرات هیچگونه نتیجه‌ای هم در بر نخواهد داشت، همه چیز عملاً و در میدان نبرد مشخص می‌شود؛ چرا که ارتش سوریه با حمایت ایران و روسیه به صورت موفقیت‌آمیزی مبارزه خواهد کرد. روند صلح، بحث بدون نتیجه‌ای است.

وی افزود: دولت جدید آمریکا، استراتژی خود را ارائه خواهد کرد، اما استراتژی موجود و استراتژی که بعد از مستقر شدن رئیس جمهور جدید اتخاذ خواهد شد، متفاوت خواهد بود. این راهبرد مشخص‌کننده توازن قدرت خواهد بود که کاملاً متفاوت و برای آمریکا بدتر خواهد بود، بعید است که این استراتژی بتواند برای ما مفید باشد.

یوسی اف با توجه به بهبود نسبی روابط روسیه با ترکیه و تاثیر آن بر همکاری سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای پیشبرد طرح‌های امنیتی، تبیین کرد: همکاری سه جانبه این کشورها برای سوریه دارای اهمیت بسیار بالایی است. روند بهبود روابط روسیه و ترکیه ادامه داشته و همکاری‌ها در زمینه‌های امنیتی و در سطوح وزارت دفاع و بالاتر توسعه یافته است، اما این نکته وجود دارد که در ترکیه، مشکل اساسی بشار اسد نیست، بلکه مشکل، کردها هستند که باید به صورت مشترک روی این مسئله متمرکز شویم. روند تقویت روابط ما، شرایط خوبی را نیز برای ایران در جهت توسعه روابط با ترکیه ایجاد می‌کند و آنها را در موضوعاتی مانند جدایی‌طلبی کردها، جنگ با تروریسم و مبارزه با قاچاق مواد مخدر نزدیک می‌‌کند.

وی در پایان با بیان اینکه همکاری‌ها در بخش نظامی باید توسعه یابد، تصریح کرد: این همکاری‌ها می‌تواند شامل دو بخش فنی- نظامی(تحویل سلاح، آموزش نیروهای متخصص) و همکاری‌های نظامی در شاخه‌های وسیع تر باشد. لازم است سطح همکاری‌های نظامی و فنی خود را به همکاری‌های نظامی گسترده‌ ارتقا دهیم. البته در شرایط کنونی لازم است که پایگاه هوایی نظامی مشترک به منظور مبارزه با گروه‌های افراطی در سوریه ایجاد شود.
 
کلمات کلیدی : مذاکره ، روسیه، آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.