توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496263
حلقه منتقدان حکومت افغانستان گسترده‌تر شد
تاریخ انتشار : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۸
 هیئت حزب افغان ملت و جبهه نوین افغانستان به ریاست «انورالحق احدی» روز گذشته با «عطا محمد نور» والی بلخ از اعضای ارشد ائتلاف نجات دیدار کرد که قرار است نتیجه این دیدار نیز به زودی اعلام شود.

به گزارش تسنیم، «انورالحق احدی» وزیر سابق اقتصاد و رئیس حزب افغان ملت روز گذشته با «عطا محمد نور» رئیس اجرایی حزب جمعیت و از اعضای ارشد ائتلاف نجات افغانستان در بلخ دیدار کرده است.

در این دیدار دو طرف در مورد ائتلاف ملی برای نجات افغانستان گفت‌وگو کردند.

حزب افغان ملت که قبل از این به عنوان حزب سوسیال دموکرات نیز شناخته می‌شد، بیشتر شهرت یک حزب قومیت‌گرا و صرفا پشتون را دارد که دیدار انوار الحق احدی رئیس این حزب با عطا محمد نور عدم رضایت اقوام پشتون از اشرف غنی را نیز می‌رساند.

ائتلاف جبهه ملی نوین افغانستان نیز به رهبری حزب افغان ملت با مشارکت شش حزب سیاسی و تعدادی از فعالان مدنی و سیاسی سال گذشته در مخالفت با تشکیل حکومت وحدت ملی اعلام موجودیت کرد و خواستار انتخابات زود هنگام در این کشور شده بود.

انورالحق احدی به رهبری هیئت متشکل از اعضای ارشد جبهه ملی نوین افغانستان و حزب افغان ملت در دیدار با عطا محمد نور اعلام کرد که وضعیت فعلی کشور اصلا قابل قبول نیست زیرا این وضعیت از مردم این کشور قربانی می‌گیرد.

عطا محمد نور نیز در این دیدار تصریح کرد که عدم توجه دولت به دیدگاه احزاب سیاسی و سازمان‌های اجتماعی و انحصار قدرت از سوی حکومت سبب ایجاد فضای بی‌اعتمادی شده و بحران را در این کشور گسترش داده است.

وی در ادامه هدف از تشکیل ائتلاف سیاسی نجات افغانستان را بیرون بُردن این کشور از وضعیت بحرانی توصیف کرده است.

این در حالی است که اگر جبهه ملی نوین افغانستان که ائتلافی بین شش حزب سیاسی عمدتا پشتون محسوب می‌شود با ائتلاف نجات افغانستان توافق کند جبهه منتقدان اشرف غنی بیش از پیش تقویت خواهد شد که در نتیجه راهی جز مذاکرات برای حکومت باقی نخواهد ماند.

از سوی دیگر ائتلاف نجات افغانستان که توسط ژنرال دوستم، محقق و عطا محمد نور تشکیل شده است ائتلافی بین رهبران شمال که اقوام، تاجیک، اوزبک و هزاره محسوب می‌شوند، اما با پیوستن حزب افغان ملت و جبهه ملی نوین افغانستان این ائتلاف چهره فراقومیتی به خود خواهد گرفت.

با این حال اخیرا مشاور عبدالله رئیس اجرایی دولت و رهبر نهضت اسلامی افغانستان نیز گفته بود که ائتلاف‌هایی که برای اصلاحات در دولت ایجاد شده است، در واقع برای تحقق توافقنامه سیاسی حکومت وحدت ملی تلاش می‌کنند.

رهبر نهضت اسلامی هشدار داده است که عبدالله نیز از ایجاد این ائتلاف‌ها رضایت دارد، اگر در جریان این ائتلاف خواسته‌های ما توسط ارگ ریاست جمهوری پذیرفته نشود، عبدالله نیز برای تحقق خواست مشروع مردم به صحنه خواهد آمد.

با این حال به نظر می‌رسد که احزاب سیاسی در حال صف بندی علیه حکومت وحدت ملی هستند، که مقاومت و عدم تعامل اشرف غنی با احزاب سیاسی در این کشور حکومت وحدت ملی را تا آستانه فروپاشی به پیش ببرد.
 
کلمات کلیدی : افغانستان+طالبان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.