توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 438861
آیت‌الله مکارم شیرازی: با شعار دادن، اقتصاد مقاومتی محقق نمی‌شود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۶
آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه با شعار دادن و برگزاری همایش، مشکل اقتصاد کشور رفع و اقتصاد مقاومتی محقق نمی‌شود، گفت: مشکل در صورتی رفع می‌شود که دولت، فروشنده و مردم به تولید داخلی اهمیت دهند.

به گزارش حوزه، آیت‌الله مکارم شیرازی صبح روز چهارشنبه (۶ بهمن) در درس خارج فقه در مسجد اعظم، با اشاره به اینکه یکی از مشکلات کشور، تعطیلی کارخانه‌های داخلی است، اظهار کرد: به نظر بنده یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی، رونق تولید داخلی است؛ اگر تولید داخلی تقویت شود، مشکل مهمی نخواهیم داشت و حتی تحریم‌ها هم موثر نمی‌شود.

ایشان بر لزوم همکاری سه گروه برای تقویت تولید ملی تاکید کرد و افزود: یکی از گروه‌هایی که باید فعال باشد، دولت است؛ دولت باید از ورود کالای قاچاق ممانعت کند و اجازه ندهد مصنوعات خارجی نه از طریق قاچاق نه از طریق مبادی رسمی، بازار ما را در اختیار بگیرند.

لزوم جلوگیری دولت از ورود اجناس مشابه داخلی

این مرجع تقلید بر لزوم جلوگیری دولت از ورود اجناس مشابه داخلی به کشور تاکید کرد و افزود: همچنین وقتی بازار داخل از کالای قاچاق پُر شود، تولید داخلی متوقف می‌شود و افول تولید ملی زمینه‌ساز افزایش بیکاری و اثرگذاری تحریم‌ها خواهد شد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه فروشندگان ما در بازار به سراغ تولیدات خارجی نرود، گفت: برخی می‌گویند بازار پُر از مصنوعات خارجی است؛ وقتی بازار در اختیار اجناس خارجی باشد، تولیدکننده چه چیزی تولید کند؟

این استاد حوزه تصریح کرد: با یک تولیدکننده مصاحبه کرده بودند که می‌گفت من در تشکیلات خود ۱۵۰ کارگر داشتم، اما اکنون دو کارگر دارم، زیرا فروشندگان، اجناس خارجی مشابه کالای داخل را در بازار می آورند.

مردم از کالای خارجی استقبال نکنند

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه نمی‌شود، همه قصور را گردن دولت انداخت، گفت: همچنین مردم نقش مهمی در رونق تولید داخلی دارند؛ مردم دنبال خرید اجناس خارجی می‌روند و وقتی نسبت به این امر اقبال باشد، فروشنده هم جنس خارجی می‌آورد و اقتصاد مقاومتی زمین می‌ماند.

سه گروه مقصر در عدم رونق تولید داخلی

وی با بیان اینکه هر سه گروه دولت، فروشنده و مردم در زمینه عدم رونق تولید داخلی مقصر هستند، گفت: آنچه مسلم است تقویت تولید داخلی، یک کار جمعی است؛ اگر می‌خواهیم مملکت روی پای خودش بایستد، همت جمعی می‌خواهد؛ دولت اهتمام بورزد، فروشندگان سراغ تولید داخلی بروند و مردم هم مشتری تولید ملی باشند.

وی همچنین بر لزوم تقویت کیفیت اجناس تولید داخلی تاکید کرد و افزود: وقتی کیفیت تولیدات کاهش داشته باشد، مردم استقبال نمی‌کنند؛ کیفیت باید بالا باشد؛ انبوه کمیّت مهم نیست، بلکه انبوه کیفیت مهم است.

با شعار دادن مشکلات اقتصادی رفع نمی‌شود

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه با شعار دادن و همایش برگزار کردن مشکل اقتصاد کشور رفع و اقتصاد مقاومتی محقق نمی‌شود، گفت: مشکل در صورتی رفع می‌شود که دولت، فروشندگان و مردم به تولید داخلی اهمیت دهند.

این استاد حوزه علمیه افزود: اگر ما اقتصاد قوی داشته باشیم، در مقابل تهدیدات خارجی هم قوی می‌شویم و آنها هرچه گزینه درست کنند و تحریم کنند، اثرگذار نخواهد بود.
 
کلمات کلیدی : مکارم شیرازی + اقتصاد مقاومتی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.