توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 459967
شوک حمله آمریکا به سوریه در روسیه
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۴
حمله موشکی آمریکا به سوریه که بر خلاف مقررات بین المللی تجاوز به یک کشور عضو سازمان ملل بشمار می رود، در مسکو متحد نظامی - سیاسی دمشق شوک واکنش ها را در پی داشته است.

به گزارش ایرنا، در بالاترین سطح سیاسی کرملین اعلام کرد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه حمله موشکی آمریکا به سوریه را کمک به مبارزه با تروریسم نمی داند و این اقدام را ضربه به روابط مسکو و واشنگتن می شناسد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه امروز (جمعه) در گفت وگو با خبرنگاران در باره حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی «الشعیرات» در استان حمص سوریه گفت: این اقدام واشنگتن به روابط روسیه و آمریکا که در وضع ناگواری قرار دارد، ضربه ای سخت می زند.

خبرگزاری روسیا سگودنیا به نقل از سخنان پسکوف نوشت: نکته اصلی اینکه رئیس جمهوری روسیه معتقد است، این اقدام آمریکا ما را به هدف نهایی مبارزه با تروریسم نزدیک نمی کند و برعکس مانع جدی در مسیر ایجاد ائتلاف بین المللی برای مبارزه و مقابله موثر با این پدیده شرارت آمیز است.

وی افزود: این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در دوره مبارزات انتخاباتی، مقابله با تروریسم را به عنوان یکی از اهداف اصلی خود اعلام کرده بود.

سرپرست هیات نمایندگی روسیه در سازمان ملل هم با انتقاد از برنامه حمله نظامی آمریکا به سوریه، اعلام کرد: مبتکران چنین اقدامی سرنوشت کشورهای عراق و لیبی را مرور کنند.

ولادیمیر سافرونوف سرپرست هیات نمایندگی دائمی روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران گفت: حمله آمریکا به سوریه پیامدهای منفی دارد و تمام مسئولیت چنین وضعیتی بر دوش افرادی است که مبتکر چنین اقدام های مشکوک و غمناکی هستند.

بنا به اعلام شبکه خبری روسیه 24، وی لحظاتی پیش از آغاز حمله موشکی آمریکا به سوریه، گفته بود: برای رسانه ها و جبهه دیپلماسی روسیه پوشیده نیست که تمامی این مباحث در شورای امنیت سازمان ملل در مسیر جنگ اطلاعاتی برای آماده کردن شرایط با هدف آغاز عملیات نظامی انجام می گیرد.

سافرونوف گفت: به همین دلیل در رایزنی ها، آشکارا گفتیم، مبتکران چنین طرح هایی به این موضوع به صورت اساسی بنگرند که اقدام های نظامی در عراق، لیبی و دیگر کشورها چه پیامدهایی داشته است.

وی همچنین تاکید کرد که هشدار می دهم، مسئولیت پیامدهای این اقدام ها بر دوش مبتکران آن خواهد بود.

همچنین امروز اعلام شد که پس از بولیوی، روسیه نیز برای بررسی موضوع حمله موشکی آمریکا به سوریه که یک پایگاه مهم عملیات ارتش این کشور در مبارزه علیه تروریست ها را هدف قرار داده، خواستار برگزاری فوری جلسه شورای امنیت شد.

ویکتور اوزروف رئیس کمیسیون امور دفاعی شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) که این خبر را اعلام کرده، افزوده است: این اقدام آمریکا ممکن است به عنوان تجاوز به یک کشور عضو سازمان ملل قلمداد شود.

همچنین ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که بیانیه رسمی این کشور در برابر تجاوز مستقیم آمریکا به سوریه صادر خواهد شد.

شبکه تلویزیونی تسارگراد روسیه در این باره گزارش داد: بیانیه به زودی در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت.
ویکتور اوزروف رئیس کمیسیون امور دفاعی شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) هم گفته است: حمله موشکی آمریکا به پایگاه نیروی هوایی سوریه، می تواند تلاش های ضدتروریستی در این کشور را تضعیف کند.

وی افزود: این حمله همچنین ممکن است توافق ها با مخالفان دولت سوریه از جمله در نشست ژنو را از بین ببرد.
مقام روسی ادامه داد: همکاری بین نظامیان روسیه و آمریکا در سوریه هم امکان دارد، پس از حمله موشکی آمریکا متوقف شود.

الکسی پوشکوف رئیس کمیسیون اطلاع رسانی و سیاست سازی شورای فدراسیون روسیه نیز روز جمعه با خطرناک خواندن پیامدهای حمله نظامی به سوریه، اعلام کرد که لشکرکشی دونالد ترامپ به این کشور، وی را همردیف جرج بوش و باراک اوباما رئیسان جمهوری پیشین آمریکا قرار می دهد.

وی مدتی کوتاه پیش از آغاز حمله موشکی آمریکا به سوریه در یادداشت توئیتری خود افزود: هر رئیس جمهوری آمریکا در قرن 21 جنگ ویژه ای را در خاورمیانه داشته و لشکر کشی ترامپ به سوریه نیز وی را در همین ردیف قرار خواهد داد.

یوری شویتکین معاون کمیسیون امور دفاعی دوما نیز اعلام کرد: حمله موشکی آمریکا برای تقسیم کردن سوریه به دو بخش انجام گرفته است.

بنا به اعلام خبرگزاری روسیا سگودنیا، وی افزود: این اقدام نشان می دهد که آمریکا از موفقیت های ائتلاف ضدتروریستی سوریه و روسیه نگران است و حتما این حمله را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح می کنیم.
پس از حدود 19 ماه عملیات موفقیت آمیز نظامی روسیه و ارتش سوریه که گروههای تروریستی به ویژه داعش و جبهه النصره را زمینگیر کرد و به عقب نشینی واداشت، حمله موشکی آمریکا می تواند موفقیت های مسکو را نیز هدف قرار دهد.

اکنون از بین بردن دستاوردهای ضدتروریستی روسیه و سوریه می تواند هدف اصلی حمله آمریکا باشد، زیرا پیشروی تروریست ها با هدف سرنگونی حکومت بشار اسد، مسکو را در برابر انتخابی سخت قرار خواهد داد که اصلی ترین آن سپرده شدن سوریه به دست تروریست های مورد حمایت چند کشور غربی-عربی از جمله آمریکا است.

نخستین تجاوز مستقیم آمریکا در دوره ترامپ به مواضع ارتش سوریه بامداد جمعه با شلیک 59 موشک به پایگاه هوایی شعیرات در استان حمص آغاز شد.

این حمله موشکی بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل و کنگره آمریکا و از ناوهای آمریکایی مستقر در دریای مدیترانه و به بهانه حمله شیمیایی به خان شیخون در استان ادلب انجام شده است.

این درحالی است که دولت سوریه بکارگیری هرگونه سلاح شیمیایی را رد کرده است.

ارتش سوریه در شرق استان حمص با گروه تروریستی داعش و در شمال آن با گروه تروریستی جبهه النصره مبارزه می کند.
 
کلمات کلیدی : سوریه، حمص، حمله آمریکا به سوریه، روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.