توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503264
خطرهای سیگار کشیدن در دوران بارداری
بخش سلامت الف، 28 مرداد 96
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۶
واضح است که مادران در دوران بارداری نباید سیگار بکشند، اما تاثیری که سیگار در رحم ایجاد می کند بسیار شگفت آور بوده که به طور واضح قابل درک نیست.

وب سایت زوم تک - واضح است که مادران در دوران بارداری نباید سیگار بکشند، اما تاثیری که سیگار در رحم ایجاد می کند بسیار شگفت آور بوده که به طور واضح قابل درک نیست. در تحقیقات اخیر مشخص شد که دلیل اصلی آسیب سیگار به جنین، رادیکال های آزاد و مولکول های ناخواسته است که اطراف بدن مادر حرکت می کنند.
 


این تحقیق، مطالعه ای بین المللی است که در دانشگاه تکنولوژی سیدنی، دانشگاه Chulalongkorn در تایلند و موسسه kolling در استرالیا انجام شد.

سرپرست گروه تحقیق برایان اولیور، بیان می کند: «در مطالعات پیشین تصور می شد ، نیکوتین بیشترین تاثیر مخرب و نامطلوب را بر سلامت مادران و فرزندان دارد اما در تحقیقات اخیر فهمیدیم زمانی که فردی سیگار می کشد، رادیکال های آزاد (اکسیدان ها) از طریق استنشاق وارد جریان خون شده و بر کل بدن تاثیر می‌گذارند. به هنگام سیگار کشیدن فقط ریه ها درگیر نیستند ،مولکول ها، که تحت عنوان رادیکال های آزاد شناخته شده اند، باعث صدمه به بدن شده و حتی میتوانند سبب ایجاد سرطان شوند.»

وی افزود: «رادیکال های آزاد مولکول هایی مثل پراکسید هیدروژن (H2O2)  هستند که بسیار واکنش پذیر بوده و می‌توانند بافت های بدن را از لحاظ شیمیایی تغییر دهند. در زنان باردار، این تغییرات و واکنش های شیمیایی به طور گسترده و چشم گیری به جنین انتقال می یابد و به هیچ طریقی نمی توان از این انتقال جلوگیری کرد یا تاثیرات مخرب آن را کاهش داد.»

مطالعات انجام شده روی افراد نشان داده بود که سیگار کشیدن مادران باعث مشکلات ریوی نوزادان، محدودیت جریان هوا در شش ها و عفونت های تنفسی در دوران نوزادی، کودکی و حتی نوجوانی می‌شود.

اما محدود کردن این آسیب ها چیزیست که برای دانشمندان مهم می باشد. چرا که باید در نظر گرفت بسیاری از زنان در مناطق بسیار آلوده زندگی کرده یا فرم های دیگر نیکوتین را در قالب سیگارهای الکتریکی استفاده می کنند.
 
در حال حاضر دانشمندان مشغول به بررسی مناطق آلوده و تاثیر آلودگی هوا بر مادران غیر سیگاری و ماردان سیگاری که از انواع مختلف نیکوتین استفاده میکنند، هستند. زیرا معتقدند زنان باردار غیر سیگاری و کودکان شان نباید قربانی آلودگی هوا شوند. نتایج این تحقیقات به زودی به صورت مقاله ای در مجله فیزیولوژی آمریکا – فیزیولوژی سلولی و مولکولی ریه منتشر خواهد شد.
 
 
کلمات کلیدی : دوران بارداری+سیگار+جنین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.