توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 366889
عربستان، خواستار افزایش قیمت نفت؟!
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۰
وزبر نفت عربستان اخیرا درباره افزایش قیمت نفت در بازارها صحبت کرده، در حالی که این کشور پیش از این خواستار کاهش قیمت نفت بود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، فوربز نوشت: در حقیقت ، عربستان اقداماتی فراتر از صحبت در خصوص افزایش قیمت نفت انجام می دهد و در حال افزایش قیمت نفت است. علی النعیمی وزیر نفت وقت عربستان ماه فوریه خطاب به استخراج کنندگان نفت شیل گفت بازار آنها را نابود خواهد کرد.

این روزنامه آمریکایی نوشت: عرضه مازاد بر نیاز نفت موجب نابودی استخراج کنندگان نفت شیل می شود زیرا آنها زیر ساخت های با صرفه اقتصادی در اختیار ندارند تا بتوانند در جنگ فعلی قیمت مقاومت کنند. این نبرد، این تهدید را به همراه دارد که قیمت نفت را به حدود بیست دلار برساند.

نوسانات در تولید

خالد الفالح وزیر جدید نفت عربستان هفته گذشته پیامی متفاوت برای تولید کنندگان نفت شیل داشت. فالح در مصاحبه با روزنامه هوستون کرانیکل گفت :« عرضه مازاد بر نیاز دیگر وجود ندارد.ما فقط تا مدتی مازاد ذخایر داریم تا اینکه وضع تنظیم شود.»

براساس این گزارش باید گفت چند اتفاق روی داده است. نخست ، استخراج کنندگان نفت شیل در آمریکا واقعا در هم کوبیده شده اند. در نتیجه ، میزان عرضه نفت به بازار کاهش یافته است.دوم ، عرضه سهام شرکت ملی نفت آرامکوی عربستان با هدف جمع آوری پول و پایان دادن به مشکلات مالی و اجتماعی بوده است؛ مشکلاتی که به سبب جنگ دو ساله بر سر قیمت ها بوجود آمده است. در نتیجه این جنگ قیمت ها ، قیمت نفت از صد و هفت دلار به بیست و شش دلار کاهش یافت.

سوم ، عربستان اکنون یک وزیر نفت جدید دارد تا اطمینان یابد افزایش قیمت نفت اتفاق خواهد افتاد.
اینکه آیا آرامکو پیش از عرضه سهام خود موفق خواهد شد قیمت های نفت را بالا نگه دارد به سه عامل بستگی دارد:

نخست ، وضع اقتصادی جهان که سرعت تقاضا برای نفت خام را تعیین می کند.
دوم ، اینکه آیا ایران همچنان نفت استخراج خواهد کرد تا سهم خود را از بازار افزایش دهد.
سوم ، استخراج کنندگان نفت شیل در آمریکا با چه سرعتی حوزه نفتی خود را بازگشایی خواهند کرد.
در این اثناء ، بازارهای نفتی باید خود را برای وضع دشواری آماده کنند که ممکن است قیمت نفت خام به چهل یا حتی سی دلار برسد و بعد تا شصت دلار افزایش یابد.
 
کلمات کلیدی : عربستان ، نفت ، شیل ، قیمت ، آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.