توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475185
بیانیه اجلاس «سران اسلامی-آمریکایی» در ریاض و تشکیل نیروی ۳۴ هزار نفری
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۰
در پایان نشست سران اسلامی-آمریکایی با حضور دونالد ترامپ، بیانیه‌ای ضد ایرانی منتشر شد که بخشی در آن در خصوص تشکیل نیرویی 34 هزار نفری برای مبارزه با چیزی است که آن را «تروریسم» می‌نامند.

به گزارش فارس، در پایان اجلاس سران برخی کشورهای عربی، اسلامی با رئیس جمهور آمریکا که با حضور سران 55 کشور اسلامی و عربی در ریاض (در 21 می) برگزار شد، بیانیه‌ای ضد ایرانی صادر شد و طی آن اعلام شد که این نشست، نقطه عطفی در تاریخ روابط جهان عرب و جهان اسلام با ایالات متحده آمریکا به شمار می‌رود. 

به نوشته خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، در بیانیه مذکور، از تاسیس مرکز جهانی مبارزه با افراط‌گرایی که مقر آن در ریاض است، استقبال و بر آمادگی کشورهای حاضر در این نشست، برای تامین 34 هزار نیرو از کشورهای اسلامی به عنوان نیروهای حامی عملیات علیه تروریسم در سوریه و عراق تاکید شد. هرچند که دولت لبنان پس از انتشار این بیانیه اعلام کرد که در جریان این بیانیه و محتوای نشست ریاض نبوده است.

مهمترین بندهای ذکر شده در بیانیه ریاض در ادامه می‌آید:

1. تاکید رهبران کشورهای شرکت کننده بر التزام به مبارزه با تروریسم با همکاری و هماهنگی مستمر. 

2. قدردانی رهبران از تصمیم اتخاذ شده برای تاسیس «ائتلاف استراتژیک خاورمیانه» که جزئیات و کشورهای عضو آن در سال 2018 اعلام خواهد شد. 

3. استقبال رهبران از تاسیس مرکز جهانی مبارزه با افراط گرایی در ریاض. 

4. تمجید رهبران از  تلاشهای کشورهای عربی و اسلامی برای مبارزه با تروریسم، به ویژه هماهنگی و حمایت از دولت قانونی یمن برای مبارزه با گروهک‌های تروریستی در این کشور. 

5. استقبال رهبران از اعلام آمادگی کشورهای اسلامی عضو ائتلاف اسلامی-نظامی ضد تروریسم برای تامین 34 هزار نفر نیروی مبارزه با گروهک‌های تروریستی در عراق و سوریه. 

6. تاکید رهبران بر اجرای قطعنامه‌های بین‌المللی درباره مبارزه با تروریسم. 

7. استقبال رهبران از امکان امضای توافق نامه مبارزه با حامیان مالی تروریسم، و تاسیس مرکزی برای مبارزه با آنان، که مقر آن در شهر ریاض خواهد بود.

8. تاکید رهبران بر اهمیت ایجاد استراتژی واضحی برای آینده جوانان و استفاده از مهارتهای آنها و تلاش برای حمایت و تربیت آینده سازان کشورها. 

9- توافق ترامپ و ملک سلمان بر ضرورت مهار دخالت‌های ایران در امور داخلی سایر کشورها و ایجاد فتنه‌های طائفه‌ای و حمایت از تروریست‌های مسلح.

10- اعلام خطرناک بودن مسئله موشک‌های بالستیک ایران

11- محکومیت نقض قوانین بین‌المللی روابط دیپلماتیک از سوی ایران

12- امضای توافقنامه در راستای تاسیس «مرکز هدف قرار دادن منابع مالی تروریسم» به میزبانی ریاض.

13- بازبینی در برخی بندهای توافق هسته‌ای امضاء شده با ایران
 
کلمات کلیدی : ترامپ+عربستان+اعراب+ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.