نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 345585
دلایل مجرد ماندن تان را می دانید؟
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۱
فکرهایی که شامل "همه یا هیچ" می شوند، به "حدس زدن افکار دیگران" می پردازند و "خیلی کلی یا خیلی جزئی به دیگران نگاه می کنند" از جمله خطاهای فکری هستند که احتمال مجرد ماندن را افزایش می دهند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛در این مطلب می خواهیم به جوانانی اشاره کنیم که نه مشکل اقتصادی دارند و نه معضل فرهنگی- اجتماعی خاصی اما هم چنان بر مجرد ماندن اصرار دارند. از این شواهد نتیجه می گیریم که باید عوامل دیگری هم در این مسئله دخیل باشند. این عوامل کدام اند و به عنوان یک فرد، چه قدر می توانیم در رفع آن ها موثر باشیم؟

گفتیم که مجرد بودن نتیجه اجتماع چندین دلیل است، اما چند تا از این دلایل همان چیزهایی هستند که واقعا هستند؟! مثالی می زنم: «آقای دکتر حدود ۴۰ ساله ای مدت ها پیش از دوستانش خواسته بود که اگر گزینه مناسبی برای ازدواج سراغ دارند به او معرفی کنند. البته چون به لحاظ مشغله کاری وقتی برای جلسه معارفه نداشت سفارش داده بود که به عنوان قدم اول عکس ها و اطلاعات آن ها برایش ایمیل شود، بدون اینکه خودش عکسی در اختیار کسی بگذارد».

این آقای که هم چنان هم مجرد است مشکل اقتصادی ندارد، از لحظه رتبه بندی های اجتماعی هم که وضعش بد نیست، پس به قول خودش می ماند دو چیز: یکی کمبود وقتش و دومی خلقیات زنان امروزی؛ اما آیا این ها دلایل واقعی مجرد ماندن او هستند؟ به عبارت دیگر چه دلایل مهم تری ممکن است در پس ظاهر استدلال های او پنهان شده باشد؟ در ادامه به چند مورد از این دلایل می پردازیم:

۱- اجتناب از تکرار کودکی
رسم بر این ست که والدین تسهیل کننده ازدواج فرزندانشان باشند، اما گاهی ناخواسته به مانع آن تبدیل می شوند. ریشه این ماجرا به نوع رابطه ای که فرزند در زمان کودکی از آن ها شاهد بوده بر می گردد. به عبارت دیگر اگر آنچه که کودک از رابطه پدر و مادر می بیند، دوستی و تفاهم باشد یک تاثیر بر تمایل او به ازدواج می گذارد و اگر شاهد خصومت ورزی های آن ها باشد یک تاثیر دیگر.

مجردهایی که معتقدند «ازدواج مساوی با بدبختی است» و یا «نمی توانند از این دوران طلایی (مجردی) دل بکنند»، شاید با چنین تجربه هایی مواجه بوده اند.

۲- کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس
کمبود عزت نفس، افکار و رفتار ما را تحت تاثیر قرار داده و به کاهش شانس ازدواج کمک زیادی می کند! چگونه؟ وقتی که عزت نفس کافی نداریم صدای منتقدی را در ذهن خود می شنویم که می گوید: «هیچ کس از من خوشش نخواهد آمد»، «من جذاب نیستم»، «کی می آید خواستگاری من؟»، «کی زن من می شود؟» و…

در این وضعیت رفتاری هم که از خود نشان می دهیم، شامل بستن راه های ارتباطی با افراد جدید، منفی بافی، تن دادن به رابطه با کسی که از استانداردهای مورد نیاز برای ازدواج فاصله دارد و… می شود.

به علاوه کاهش عزت نفس کاهش اعتماد به نفس را به همراه می آورد. در این شرایط نمی توانیم در روابط به خودمان اعتماد کنیم، بنابراین از عهده مدیریت درست آن ها بر نمی آییم و طوری رفتار می کنیم که دیگران آن را حمل بر بی اعتمادی ما نسبت به خودشان می کنند. در نتیجه آن ها هم کمتر به ما اعتماد می کنند و تمایلشان را به ارتباط بیشتر با ما از دست می دهند.

۳- خطاهای فکری
فکرهایی که شامل «همه یا هیچ» می شوند، به «حدس زدن افکار دیگران» می پردازند و «خیلی کلی یا خیلی جزئی به دیگران نگاه می کنند» از جمله خطاهای فکری هستند که احتمال مجرد ماندن را افزایش می دهند. برای مثال جملات قالبی معروفی مانند «همه زن ها عین هم اند»، «مردها به چیزی جز خودشان فکر نمی کنند» و «زن و شوهرهای امروزی فقط دو روز اول عاشق هم هستند» مصادیق گفتاری این قبیل اشتباهات فکری هستند.

۴- ترس از دست دادن منطقه امن
همه آدم ها برای خودشان منطقه امنی دارند چون همه به احساس کنترل بر زندگی نیاز دارند. وقتی در روابطمان تجربه تلخی پیدا می کنیم، مرزی روانی- عاطفی را برای این جنبه از روابطمان تعیین کرده و داخل آن بی اضطراب زندگی می کنیم. گاهی هم تحت عنوان عادت کردن به زندگی به یک رویه مشخص به این منطقه پناه می بریم. در این شرایط به سادگی راضی به از دست دادن امنیت ساختگی مان نمی شویم.

۵- معیارهای بلند پروازانه
دخترخانم ۳۱ ساله ای به شوخی گفت که «همسر مورد نظر او را باید برایش بسازند». از آنجا که در هر شوخی واقعیتی نهفته است، از همین جمله وسواس او قابل حدس است. جوانان زیادی هستند که مثل این خانم آن قدر در معیارگذاری ازدواج مته به خشخاش می گذارند که همسر مناسبشان در جهان «نیست» به نظر می رسد.

۶- انزوا
وقتی از دیگران کناره گیری می کنیم گزینه های کمتری از توفیق آشنایی با ما برخوردار خواهند شد!

حواسمان به خودمان باشد
بالا و پایین های زندگی زخم هایی را بر روان همه ما می اندازد. بعضی زخم ها مثل یک خراش می مانند و با گذر زمان خود به خود خوب می شوند اما بعضی آن قدر عمیق اند که ممکن است عفونی شوند. راه پیشگیری از این وضعیت توجه کردن آگاهانه به «خود» است. یعنی فکر کردن به اتفاقات گذشته و تاثیرات آن ها بر خود و نترسیدن از مواجه شدن با ترس ها و گره های روانی.

صدای منتقد درونمان را به چالش بکشیم
این کار کمک می کند عزت نفس و اعتماد به نفسمان بهبود پیدا کنید. در نتیجه شبکه ارتباطاتمان هم گسترده تر می شود. البته اول باید ببینیم این صدا از کجا آمده است. خیلی وقت ها ریشه این صدا انتقادهای نا به جایی است که در کودکی از والدینمان شنیده ایم.

یادمان باشد که ما بزرگسالیم. درست است که تحت تاثیر کودکی هستیم اما امکاناتی داریم که می توانیم این تاثیرها را کم کنیم. امکاناتی مثل گفت و گو کردن با خود، بررسی صدای منتقد درون و فیدبک گرفتن از دوستان صمیمی در مورد جذابیت خود.

فکرمان را به دام بیاندازیم
درباره خطاهای فکری مطالب زیادی نوشته شده است. سعی کنیم این خطاهای فکری را شناسایی کرده و آن ها را اصلاح کنیم. مثلا خطاهایی مثل همه و هیچ کردن را می توانیم با نسبی کردن اصلاح کنیم. جمله ای مثل «همه مردها مثل همند» می تواند به این جمله تبدیل شود: «ممکن است بعضی از مردها ویژگی منفی داشته باشند اما این به همه آن ها مربوط نیست».

با گذاشتن یک نقطه به خط بعدی برویم
اگر رنجش مهمی را تجربه کرده ایم از آن فاجعه نسازیم، سرکوبش هم نکنیم. محکوم بودن به تحمل مادام العمر جراحت ها را نیز به فراموشی بسپاریم. به جای این کارها با توجه آگاهانه به آن از بار عاطفی اش کاسته و برای بهبودی اقدام کنیم.

قانون شکنی کنیم
قانون گذاشتن و منطقه امن ایجاد کردن تا جایی خوب است که فرصت های جدید را از ما نگیرد که اگر این طور بشود، باید آن ها را زیر پا گذاشت. به جای محدود کردن باید ذهن را برای آشنایی های جدید گشوده تر کنیم و بدون بررسی کافی، درباره دیگران نظر ندهیم.
 
کلمات کلیدی : مجردی+ازدواج+وام ازدواج+طلاق
 
مجرد 46 ساله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۰۸:۲۶:۰۶
اینها فقط حرف است. من مشکل جسمی دارم. نه منفی فکر می کنم نه کوتاه امده ام نه هیچکدام از این مواردی که اشاره شد را دارم اما به خواستگاری هر دختری که میرم جواب رد می شنوم.

ای صحبت ها ساخته ذهن افرادی است که خودشان تن و روحشان سالم است و به خیال خود راه نشان مردم می دهند در حالیکه واقعیت زندگی چیز دیگری است. تا جای آن افراد نباشی نمی توانی دردشان را بفهمی. پس لطفا نسخه خوش خیالی برایشان نپیچید. (3648237) (alef-11)
 
آریا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۰۸:۳۵:۴۷
هرگز از یادنبریم یکی از پیامدهای مهلک مدرنیسم به سبک غربی رسیدن به جامعه تک جنسیتی است و این بمعنای آن است که دیگر نه مردان ما بمعنای واقعی کلمه مرد اند و نه زنان جامعه زن حقیقی اند و نتیجه این اختلاط دنیاهای ذهنی زن و مرد میشود دلزدگی این دو تیره از همدیگر و عدم تمایل به تشکیل خانواده درست منطبق بر این قانون فیزیکی که قطبهای همنام همدیگر را دفع میکنند... (3648252) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۰۹:۰۰:۳۳
خدایی شما دلیلش را نمی دانید.. (3648295) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۲۱:۵۶:۰۸
دلیل اصلی بی پولی و بی شغلی است. این دو را حل کنید 80 درصد مجردها ازدواج خواهند کرد. (3649771) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۰۹:۳۸:۱۱
لطفا سانسور نفرمایید.

دلیل اصلی ازدواج نکردن بنده این است که هیچ حسی نسبت به جنس مخالف ندارم. از کودکی بی پدر بزرگ شده ام و این باعث شده غیر از چهره های پدری به هیچ کس دیگری علاقه نشان ندهم. سطح تحصیلاتم بالاست. وضع مالی ام نیز بد نیست اما وقتی می بینم اکثر طلاق ها سر نارضایتی جنسی است با وجود اصرار اطرافیان نمی توانم برای ازدواج پیش قدم شوم. خط قرمزهای مذهبی زیادی برای خود دارم و دچار نوعی سرگشتگی و تعارض درونی شده ام. مسئولان امثال مرا به دست فراموشی سپرده اند و هیچ کس هم قادر به درک ما نیست. دلم می خواست حسم مثل اکثریت بود تا من هم می توانستم تشکیل خانواده دهم اما چه کنم که نیست و هیچ وقت هم نخواهد بود. نمی دانم با این فشار تنهایی تا کجا می توانم زنده ماندن را تحمل کنم. (3648373) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۳:۵۵:۴۰
خیلی خوب بود

بنده هم همحس شما هستم و کاملا حرفاتون رو درک کردم
امیدوارم الف ساسور نکنه تا به گوش مسوولین ، علما و عقلا برسه (3648881) (alef-11)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۰۹:۴۷:۳۶
به نظر بنده عادت به مجردی و همان حفظ وضع موجود و عدم ریسک پذیری هم یکی ار علتهای اصلی تاخیر می باشد (3648406) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۲۰:۱۰:۰۳
بله واقعا حرفهای منطقی زدید ترس ترس ترس ترس (3649621) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۲۱:۵۹:۱۳
ای بابا. هی اینها رو بگین مردم رو بندازین تو چاه ویل! اگر پول دار هستین و خوشتون میاد خودتون رو آزار بدین که خب بفرمایین ازدواج کنید. اگر هم ندارید بهتره فکرش رو از سرتون بیرون کنید. مسئولیت زندگی شخص دیگه ای هم قراره روی دوشتون باشه نا سلامتی (3649777) (alef-11)
 
بهادر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۱۴:۵۷:۴۸
ازدواج مثل یک هندوانه نشکسته است من دوست دارم هندوانه را به شرط چاقو بگیرم. در غیر این صورت کامم تلخ میشود. (3998608) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.