توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 427881
چرا سفیر روسیه از بادیگارد روسی استفاده نمی‌کرد؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۵
برای بیش از ده سال مقامات ترکیه به تیم ویژه زاسلون (هفتمین بخش از مرکز امنیت شخصی سرویس اطلاعات خارجی روسیه) اجازه نداده اند که از دیپلمات های روسیه در کشورشان حفاظت کنند. این در حالی است که در حقیقت هدف اصلی آنها ضمانت امنیت کارکنان سفارت خانه های خارجی در کشور ترکیه است.

به گزارش انتخاب، راشا بیاند هدلاین نوشت: یکی از کارکنان نیروهای ویژه روس که خواست نامش فاش نشود توضیح داده که هیچ کس نمی توانست از سفیر روسیه در ترکیه حفاظت کند.بیش از ده سال است که آنکارا به نیروهای ویژه سرویس امنیت و اظلاعات خارجی زاسلون اجازه نمی دهد که برای حفاظت فیزیکی از دیپلمات های روسیه وارد ترکیه شوند.

برای بیش از ده سال مقامات ترکیه به تیم ویژه زاسلون (هفتمین بخش از مرکز امنیت شخصی سرویس اطلاعات خارجی روسیه)اجازه نداده اند که از دیپلمات های روسیه در کشورشان حفاظت کنند. این درحالی است که در حقیقت هدف اصلی آنها ضمانت امنیت کارکنان سفارت خانه های خارجی در کشور ترکیه است.

نیروهای زاسلون در بسیاری از کشورها فعالند. این نیروها به خوبی نه تنها برای حفاظت امنیت فیزیکی بلکه برای توانایی های عملیانی نیز آموزش دیده و مسلحند. بعد از ترور سفیر روسیه در آنکارا ترکیه بلافاصله بحث درباره امکان داشتن نیروهای زاسلون را برای حفاظت از دیپلمات های روسی مطرح کرد. یکی از کارکنان نیروهای ویژه با پایگاه خبری روزبالت گفت و گو کرده است که

گفت و گوی آنها در زیر آمده است:

 اگر نیروهای ویژه زاسلون از آندری کارلوف حفاظت میکردند آیا از تراژدی مرگ او جلوگیری میشد؟

در این شرایط ما میتوانیم بگوییم اگر نیروهای ما در آن زمان در ترکیه بودند چه اتفاقی می افتاد. میشود یقین داشت که اگر آنها حضور داشتند دیگر چنین فردی پشت دیپلات نمیتوانست اینگونه قرار بگیرد. در کنار او دو فرد مسلح با لباس های ساده بودند که مراقب سالن و رفت و آمد ها بودند و میتوانستند دیپلمات را در شرایط غیر منتظره اینچنینی همراهی کنند. دیگر نیروهای زاسلون هم به طور پوششی در سالن حاضر میبودند. کارلوف باید در شهر با ماشین های ضد گلوله حرکت میکرد و نیروهای زاسلون نه تنها مسلح بلکه با اسلحه های خودکار او را همراهی میکردند. کارلوف چنین حفاظت هایی نداشت و این مشکل ما نیست.

چرا الان هیچ نیروی زاسلونی در ترکیه نیست با توجه به اینکه چنین اتفاقاتی هم افتاده است؟

تهدید علیه کارکنان سفارت خانه ها در ترکیه بیش از ده سال پیش وجود داشت. در آن زمان تعدادی از مبارزان که در شمال قفقاز در جنگ بودند به ترکیه رفت بودند. آنها بسیار خطرناک بودند از طرفی تعدادی از سازمان های افراطی و تروریستی نیز که سمپات این گروه بودند به آنها در ترکیه پیوستند. بیش از ده سال پیش مساله دیپلمات ها در ترکیه مطرح شد و گفته شد که نیاز به حفاظت از دیپلمات ها توسط گروه زاسلون است. اما برای این منظور ما نیاز به اجازه ترکیه داشتیم و در آن زمان عم اجازه لازم را کسب نکردیم.

آیا این بدان معنی است که کارلوف هیچ حفاظتی نداشت؟

بله به همین معنی است. بعضا راننده دیپلمات ها نقش حفاظتی را بازی میکند. اما 90% موارد اینها افرادی اند که فقط در آن زمان حضور دارند بدون اینکه هیچ آمادگی ای داشته باشنتد و بتوانند در شرایط این چنینی از دیپلمات ها حفاظت کنند.

دلیل اینکه ترکیه خواستار حفاظت از مقامات روسیه و دیپلمات های این کشور نیست چیست؟

نیروهای زاسلون انبارهای بزرگی از سلاح دارند زمانی که به یک کشور میروند و این شامل مدل های مختلف اسلحه و تکنولوژی های مختلف اعم از اتوموبیل های ضد گلوله تا تجهیزات دیگر است. زمانی که قرار میشود اینها جایی حضور داشته باشند این انبارها را نیز با خودشان میبرند. ترکیه با روس هایی که مسلح باشند در کشورش مخالف است. اگر چه این تیم مبارزان کوچک باشد و عملیاتش نیز منحصرا امنیت دیپلمات ها باشد.

آیا امروز نیروهای زاسلون در بسیاری از کشورها فعالند؟

میتواند بگویم لیست کشورهایی که از این نیروهای ویژه استفاده میکنند موسع است. برای مثال این نیروها در عراق، سوریه ؛ لیبی ، یمن و دیگر کشورها فعالند و حضور دارند.

آیا بعد از ترور کارلوف نظر ترک ها نسبت به حضور این نیروها تغییری کرده است؟

تا جایی که من میدانم بحث درباره حضور نیروهای زاسلون در ترکیه به محض اینکه این اتفاق افتاد آغاز شد. ما انتظارداریم در آینده ای نزدیک دستوز حضور این نیروها در ترکیه صادر شود.
 
کلمات کلیدی : آندری کارلوف + سفیر روسیه در آنکارا + ترور سفیر روسیه در ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.