توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 419989
وزیر خارجه انگلیس: حامی برجام هستم/ باید تجارت با ایران را تقویت کرد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۲
وزیر امور خارجه انگلیس با تاکید بر این‌که برجام در مسیر درستی رو به جلو قرار دارد، گفت: تلاش برای برقراری روابط جدید اقتصادی با ایران در صدر سیاست‌های لندن در آسیا قرار دارد.

به گزارش ایسنا، بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس در سخنرانی خود در اندیشکده چتم هاوس مستقر در لندن درباره سیاست خارجی این کشور، تاکید کرد: انگلیس از تقویت تجارت با ایران حمایت می‌کند و تلاش برای برقراری روابط جدید اقتصادی با ایران در صدر سیاست‌های ما در آسیا قرار دارد.    

او در پاسخ به سوال یکی از حضار درباره اولویت‌های دولت و این که میان برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) و روابط خارجی بر مبنای مناسبات دوجانبه کدام یک نزد او از اهمیت بیش‌تری برخوردار است؟ گفت: وظیفه ما در وزارت خارجه این است که با دوستان و شرکای‌مان در اتحادیه اروپا تعامل داشته باشیم و اطمینان یابیم که آن‌ها درک می‌کنند که روابط دوجانبه ما با آن‌ها قرار است اگر قوی‌تر نشود، به همان قوتی که اکنون دارد، باقی بماند. هم‌چنین روابط ما با اتحادیه اروپا هم‌چنان ادامه خواهد داشت. تصمیم برگزیت به این معناست که ما قرار است در مسیری که در آن تعامل و مشارکت بیش‌تر در جهان داریم، دیده شویم.

جانسون در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که انگلیس بیرون از اتحادیه اروپا که برای خود نقشی جهانی تعریف می‌کند، چه نقشی می‌تواند در آشتی دادن آمریکا و ایران بازی کند؟ اظهار کرد: من حامی تقویت روابط با ایران و برجام هستم. من فکر می‌کنم این توافق، در مسیر درستی رو به جلو است و ما باید با دولت آمریکا در این باره صحبت کنیم تا ببینیم موضع آن‌ها چیست و بر نقاط مثبت این روند تاکید کنیم. رشد تجارت از جمله دستاوردهای مثبتی است که میان انگلیس و ایران شاهد آن هستیم. البته حجم آن هنوز به میزانی نیست که ما می‌خواهیم اما این روند رو به افزایش است. این موضوعی فوق‌العاده است. من در سخنرانی خودم زیاد از تجارت صحبت کردم زیرا به نقش آن کاملا باور دارم  و من فکر می‌کنم که تجارت با ایران اکنون بسیار حائز اهمیت است.
 
کلمات کلیدی : بوریس جانسون + وزیر امور خارجه انگلیس+ توافق هسته ای + برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.