نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 481287
«تناقض‌گویی و دیپلماسی آشفته» ترامپ و تیلرسون در قبال بحران قطر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۶
یک خبرگزاری آمریکایی با تاکید بر تناقض‌گویی‌های ترامپ، تیلرسون و پنتاگون درباره بحران قطر، نوشت اظهارات تند ترامپ، ریاض را علیه قطر جسورتر کرد.

به گزارش تسنیم، خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در گزارشی به تناقض‌گویی و دیپلماسی آشفته «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه این کشور در قبال بحران قطر پرداخت.

این خبرگزاری آمریکایی نوشت در حالی که ترامپ به دنبال تشدید فشارها بر قطر است و خواستار توقف آنچه «سطح بالای حمایت مالی قطر از تروریسم خواند»، شده است، تیلرسون تلاش می‌کند تا بدترین بحران دیپلماتیکی به وجود آمده در طول سال های اخیر میان کشورهای حاشیه خلیج فارس را کاهش دهد.

بر اساس این گزارش، درخواست ترامپ از قطر برای عدم تامین بودجه گروه های افطار گرا و استقبال رئیس جمهور آمریکا از تحرکات اخیر کشورهای عربستان سعودی و مصر در قطع روابط دیپلماتیک با قطر، در تضاد با پیامی است که روز گذشته (جمعه) توسط وزیر امور خارجه آمریکا و تنها یک ساعت بعد از اظهارات ترامپ مطرح شد. تیلرسون ضمن درخواست برگزاری گفت و گوهای آرام و متفکرانه، از همسایگان قطر خواست تا محاصره قطر را کم کنند.

ترامپ در حالی قطر را تامین کننده مالی از تروریسم توصیف کرد که عربستان سعودی نیز با همین ادعا، به توجیه قطع روابط دیپلماتیک خود با قطر پرداخته است.

آسوشیتدپرس نوشت که بر خلاف درخواست تیلرسون برای عدم تشدید بحران میان کشورهای عربی و قطر، اظهارات تند ترامپ احتمالا منجر به جسورتر کردن بیشتر عربستان سعودی و سایر کشورهای عربی در منزوی کردن قطر می شود.

از طرف دیگر، وزارت امور خارجه آمریکا در حالی می گوید که دولت واشنگتن در آخرین لحظه از طرح کشورهای عربی برای قطع روابط با قطر مطلع شده است که ترامپ گفت که او و وزیر امور خارجه آمریکا و سران نظامی این کشور در جریان سفر ترامپ به عربستان سعودی، درباره ضرورت توبیخ قطر تصمیم گرفتند.

این خبرگزاری آمریکایی نوشت روز گذشته (جمعه) با پیامدهای ناهمسان و دیپلماسی آشفته ای از طرف آمریکا همراه بود به طوری که تیلرسون بر آسیب اقتصادی و انسانی و نظامی محاصره قطر و تاثیر این محاصره بر حضور و فعالیت نظامی آمریکا در خاورمیانه و جنگ علیه داعش تاکید داشت اما «جف دیویس» سخنگوی پنتاگون تاکید داشت محاصره قطر صرفا روی برنامه ریزی بلند مدت نظامی آمریکا و نه عملیات پایگاه نظامی العدید که محل استقرار حدود 10 هزار نظامی آمریکایی است، تاثیرگذار خواهد بود.

این خبرگزاری آمریکایی نوشت که بحران به وجود آمده میان قطر و کشورهای عربی، یکی از بدترین نوع بحران ها در طول دهه های اخیر به حساب می آید. روز گذشته و در راستای تشدید فشارها بر قطر بود که همسایگان این کشور، 12 سازمان و 59 نفر را وابسته به قطر توصیف و در فهرست تحریم های تروریستی قرار دادند.

قطر چنین اتهاماتی را بی اساس توصیف کرده است.
 
کلمات کلیدی : قطر + قطع روابط دیپلماتیک + امارات + اعراب + عربستان + ترامپ + آمریکا
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۲۳:۵۰:۳۵
تناقض نیست. برنامه است برای اینکه دویست سیصد میلیارد دلار هم قطر را تلکه کنند. (4421536) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.