توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414722
گاردین:‌ کنار گذاشتن توافقه هسته‌ای آسان نیست
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۹
روزنامه گاردین در مقاله‌ای با اشاره به وعده ترامپ مبنی بر کنار گذاشتن توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی نوشت: برچیدن توافق هسته‌ای ایران آسان نیست و دیگر کشورهای طرف توافق مجاب شده‌اند که این توافق با ارزش و مهم است.

به گزارش ایسنا، گاردین نوشت:‌ در ماه مارس ۲۰۱۶ دونالد ترامپ در کمیته روابط عمومی آمریکا - اسراییل به سخنرانی پرداخت. او درباره حمایت‌اش از اسراییل در صورت رییس‌جمهور شدن صریح و روراست بود و کاملا نسبت به ایران و توافق هسته‌ای با ایران که از سوی اوباما مذاکره شد، قاطع بود و می‌گفت: اولویت اول من برچیدن توافق فاجعه‌بار با ایران است.

این مقاله می‌افزاید: اما برچیدن توافق با ایران این‌قدرها هم آسان نخواهد بود. علاوه بر ایران و ایالات متحده 5 امضا کننده دیگر نیز وجود دارند. بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه که همگی این کشور ها مجاب شده‌اند که این توافق با ارزش و مهم است. حتی اخیرا به نظر می‌رسد عربستان سعودی تغییر عقیده داده که بهتر است توافقی باشد تا این که آن را از دست داد. اگر ترامپ علیه این توافق اقدام کند (یا این که فقط کنار بنشیند و اجازه دهد تا جمهوری خواهان افراطی قوانین تحریمی جدیدی را تصویب کنند) این انتظار می‌رود که ایرانیان از توافق هسته‌ای کناره‌گیری کنند و به سیاست‌های گذشته خود یعنی غنی‌سازی اورانیوم بازگردند که می‌تواند روزی برای خلق یک سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد. این موضوع برای اسراییل و هرکس دیگری بد خواهد بود و هم‌چنین وجه بدی از ترامپ خواهد ساخت.

برخی افراد این موضوع را در آن زمان نادیده گرفتند اما جریان دیگری در سخنرانی ترامپ در آیپک وجود داشت. اشاره‌ای به چیز دیگر. او گفت این توافق بد بود – و ما در ازای آن مطلقا چیزی به دست نیاوردیم. اندکی بعد او گفت که دست کم این توافق را تقویت می‌کند تا ایران را کاملا پاسخگو نگه دارد.

این گونه تصور می‌شود که ریاست جمهوری ترامپ برای چشم‌انداز توافق هسته‌ای نسبت به ریاست جمهوری کلینتون به مراتب بدتر است اما ممکن است ضرورتا این گونه نشود. ترامپ پیشنهاد داده که ممکن است برای نابود کردن داعش در سوریه با روس‌ها همکاری کند که ممکن است عملا به معنی همکاری با ایران نیز باشد.

در بخش دیگری از این مقاله به بررسی کاندیداهای پست وزارت خارجه آمریکا پرداخته شده و آمده است: یکی از نامزدهای احتمالی وزارت خارجه در دولت ترامپ، جان بولتن بوده است که سیاست مورد علاقه‌اش در قبال ایران بمباران این کشور بوده است. دیگر افراد مورد نظر نیوت گینگریچ و رودی جولیانی بوده‌اند. همه این سه نفر یک چیز مشترک دارند. آن‌ها در حمایت از گروه تبعیدی سازمان مجاهدین خلق صحبت کرده‌اند.

گاردین می‌نویسد: سازمان مجاهدین خلق (منافقین) سازمان غیرعادی است تا به امروز این سازمان به یک فرقه مذهبی شباهت دارد که پیروانش را شست‌وشوی مغزی می‌دهد، پول و اموال‌شان را می‌گیرد و آن‌ها را از والدین و خانواده‌های‌شان جدا می‌کند. این سازمان از فهرست سازمان تروریستی در سال ۲۰۱۲ حذف شد اما پیش از این تاریخ، بمب‌گذاری و ترورهایی را درون ایران مرتکب شد. این سازمان در دهه ۱۹۶۰ به عنوان گروهی مارکسیستی اسلامی خشونت طلب مخالف شاه شکل گرفت. این گروه حمایت مسلحانه مهمی از انقلاب سال ۱۹۷۹ انجام داد ولی پس از آن عرصه را به هوادان امام خمینی (ره) واگذار کرد و مجبور به خروج از ایران شد و بعدها در عراق صدام حسین پایگاهی تشکیل داد. به دلیل این که در جنگ ایران - عراق در طرف صدام علیه ایران جنگید در میان ایرانیان به طور کامل بی‌اعتبار شده است. هیچ فردی حتی با وجود ادعای قضاوت درست چه رسد به مقامات عالی‌رتبه نباید از سازمان مجاهدین خلق حمایت کنند.
 
کلمات کلیدی : انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا+ترامپ+پیروزی ترامپ+برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.