نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 354927
طرف های مذاکره کننده با ایران در گروه 1+5 بانک ها را به معامله با ایران تشویق کردند
بخش خبری الف، 31 اردیبهشت 95
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۱
طرف های مذاکره کننده با ایران در گروه ۱+۵ روز پنجشنبه در نشستی در شهر بروکسل بلژیک از بانک ها و موسسات مالی خواسته اند از انجام معاملات مشروع با ایران پرهیز نکنند.

در این دیدار که با حضور جان کری، فیلیپ هاموند، فرانک والتر اشتاین مایر، ژان مارک آیرو به همراه فدریکا موگرینی برگزار شد، آنان در مورد اجرای طرح جامع اقدام مشترک و موضوعات مرتبط با پرونده هسته ای ایران و لغو تحریم ها تبادل نظر کردند.

در این دیدار همه طرف‌ها با صدور بیانیه ای خواستار پایبند ماندن به مفاد توافق هسته‌ای و اجرای برجام شدند.

در این بیانیه آمده است: تحت طرح جامع اقدام مشترک (JCPOA)، اتحادیه اروپا و ایالات متحده تحریم های اقتصادی و مالی خود را در ارتباط با موضوع هسته ای ایران در ازای محدودیت فعالیت‌های هسته ای این کشور برداشته اند. تعهد به لغو تحریم ها در روز اجرای برجام یعنی ۱۶ ژانویه، ۲۰۱۶ انجام شد و در نتیجه، در زمان حاضر فرصت های اقتصادی گسترده ای برای شرکت ها و مؤسسات مالی در اروپا و سراسر جهان برای کسب و کار در ایران وجود دارد.

وزرای خارجه ۱+۵ و موگرینی در این بیانیه گفته اند: تا زمانی که شرکت ها و مؤسسات مالی بین المللی برای تعامل با ایران تمام
منافع اروپایی ها و سایر شرکت های جهانی در ایران بالاست. و به نفع ما و به نفع جامعه جهانی است که از موثر بودن برجام برای همه طرف ها اطمینان حاصل شود؛‌ از جمله از طریق فایده رساندن به مردم ایران
قوانین را دنبال کنند ما سد راه فعالیت های کسب و کار آنها با این کشور ها نخواهیم شد. در برجام، تمام طرفین متعهد شدند تا هر گامی را برای اطمینان به دسترسی ایران در زمینه های تجارت، تکنولوژی، مالی و انرژی بردارند.

وزرای خارجه آمریکا، آلمان، بریتانیا، فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه مشترکی که پنجشنبه شب منتشر شد نوشتند:‌ "ما سر راه کسب و کار مجاز با ایران نایستاده ایم. و سر راه شرکت های بین المللی یا موسسات مالی که با ایران تعامل دارند، تا وقتی از قوانین پیروی می کنند، نخواهیم ایستاد."

براساس توافقی که تابستان گذشته میان ایران و قدرت ها امضا و از ماه ژانویه سال جاری به اجرا گذاشته شد، تحریم های مربوط به برنامه اتمی ایران لغو شده است. با این حال بخش های دیگری از تحریم ها که به مسائلی غیر از برنامه اتمی مربوط می شود به قوت خود باقی است.

ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، روز پنجشنبه در کنفرانسی در لندن تازه ترین مقام ایرانی بود که نسبت به مشکلات کشورش در مورد انجام آزادانه معاملات شکایت کرد.

او در کنفرانس "یورومانی" گفت تحریم‌های باقی‌مانده، قواعد دست و پاگیر در غرب و نبود امکان معامله با دلار باعث ایجاد مانع در تجارت با ایران شده است.

دیوید لیپتون، معاون اول صندوق بین المللی پول، هم روز سه شنبه در دیداری با آقای سیف در تهران اشاره کرد که ایران در ارتباط با آنچه ادعا می شود حمایت گذشته از تروریسم و نقض حقوق بشر است همچنان با تحریم های آمریکا مواجه است که این کشور را از بخش مهمی از نظام مالی جهان محروم می کند و باعث پرهیز شرکت های غربی از سرمایه گذاری در ایران می شود.

بانک های اروپایی که اغلب در خاک آمریکا شعبه دارند در ازسرگیری معاملات با ایران با احتیاط زیاد عمل کرده اند.

با این حال در بیانیه تازه قدرت های غربی آمده است:‌ "منافع اروپایی ها و سایر شرکت های جهانی در ایران بالاست. و به نفع ما و به نفع جامعه جهانی است که از موثر بودن برجام برای همه طرف ها اطمینان حاصل شود؛‌ از جمله از طریق فایده رساندن به مردم ایران."

جان کری وزیر
ما متوجهیم که شرکت ها ممکن است سوالاتی درباره تحریم های مشخص یا نگرانی هایی درباره انجام معامله با ایران داشته باشند. و آماده ایم از این سوالات به سرعت رفع ابهام کنیم
خارجه آمریکا برای شرکت در نشست وزرای ناتو به بروکسل رفته است.

در این بیانیه آمده است:‌ "ما متوجهیم که شرکت ها ممکن است سوالاتی درباره تحریم های مشخص یا نگرانی هایی درباره انجام معامله با ایران داشته باشند. و آماده ایم از این سوالات به سرعت رفع ابهام کنیم."

آنها شرکت های خارجی را ترغیب کردند برای یافتن پاسخ سوال‌هایشان به دولت های این چهار کشور مراجعه کنند.

مقام های آمریکایی از جمله آقای کری در هفته های اخیر در چند مورد بانک ها و موسسات مالی را به همکاری با ایران ترغیب کرده اند.

جان کری روز پنجشنبه هفته پیش در دیداری با نمایندگان بانک‌های اروپایی در لندن اطمینان داد که آنها به خاطر تسهیل معاملات مشروع با ایران تنبیه نخواهند شد.

فیلیپ هموند، وزیر خارجه بریتانیا، هم در همان نشست گفت که اگر قدرت های جهانی می خواهند از هدف خود برای عادی سازی روابط با ایران اطمینان حاصل کنند و به انزوای بین المللی این کشور پایان دهند، باید بانک ها را قانع کنند که سرمایه گذاری در ایران بی خطر است.

او گفت:‌ "این اولین مانع در مسیر مسابقه است، اگر اینجا زمین بخوریم دیگر هرگز شانس نشان دادن همه فوایدی که می تواند از این توافق (برجام) نشات گیرد را نخواهیم داشت؛‌ توافقی که آن همه وقت و انرژی برد."

ایران امکان استفاده از دلار آمریکا برای مبادلات تجاری را ندارد و نظام مالی آمریکا به روی این کشور بسته است و به همین دلیل ایران نمی‌تواند دارایی‌های آزاد شده در چارچوب برجام را به ارزهای معتبری مانند دلار مبادله یا وارد کشور کند.

قدرت های غربی در بیانیه روز پنجشنبه اشاره کردند که آمریکا و کشورهای اروپایی "مشغول تلاش برای یافتن بخش هایی هستند که می توان در آنها با ایران همکاری کرد، از جمله استفاده از اعتبار صادراتی برای تسهیل تجارت، تامین مالی پروژه ها و سرمایه گذاری در ایران."

در این بیانیه همچنین اشاره شد که شرکت های خارجی شاید با تغییر رفتار دولت ایران ترغیب به فعالیت در این کشور شوند.
 
کلمات کلیدی : برجام+اجرای برجام
 
یاسر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۴:۳۳:۴۲
اعتدالی ها چه قدر خوش خیال اند,برجام که یک سند,بین المللی است,در متقاعد کردن بانک ها به همکاری با ایران,ناکام بود,انوقت تشویق کلامی امریکا,انها را متقاعد,کند؟!!!!!احتمالا همین تشویق,کلامی,از سوی برجامی ها نشانه پایبندی غرب به تعهدات,تفسیر خواهد شد!!!! (3715186) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۸:۱۶:۳۷
بانک ها زمان دولت نهم و دهم در سال 2012به خاطر اتهام تروریستی به ایران از مبادلات دلاری منع شدند نه به خاطر برنامه هسته ای
رسیدن ایران به سال 1384 شاید دهه ها طول بکشد مردم که هیچ امیدی ندارند ولی اعتدالیون امیدوارند . بالاخره باید یکی پیدا بشه که به مردم امید بده وگرنه مردم رو از کف خیابون نیمتونید جمع کنید (3715516) (alef-13)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۴:۳۷:۴۹
براورد غرب این است که جناحی در ایران,با اهداف حزبی,همه جوره پای تمجید از برجام هستند,پس میتوان از اجرای تعهدات شانه خالی کرد,اگر اقایان در زمان همان,نخستین نقض برجام(تحریم روادید) به جای توجیه,یکپارچه علیه ان مو ضع میگرفتند,الان غربی ها,اینقدر دبه نمی کردند, (3715190) (alef-13)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۴:۳۸:۳۴
اقایان وزارت خارجه کم پیدا شده اند!!!!! (3715192) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۴:۴۰:۳۴
ترغیب بانکها برای معامله با ایران توسط جان کری چطور می تواند موثر باشد وقتی که 6 ماه دیگر در آمریکا انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده و دولت جدید روی کار خواهد آمد؟ دولتی که ممکن است شخصی به نام ترامپ رییسش شود. ترامپی که گفته اولین کاری که می کند این است که برجام را
لغو خواهد. البته یک سال دیگر در ایران هم انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد . انتخاباتی که ممکن است در آن احمدی نژاد هم کاندید شود.
بانکهای اروپایی با توجه دلایل ذکر شده در بالا عجله ای برای معامله با ایران ندارند. (3715199) (alef-13)
 
ج اد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۴:۴۲:۱۰
موضوع هسته ای که در سال 92 موجب رای اوردن روحانی شد,با "تقریبا هیچ" شدن برجام,موجب رای اوردن رقیب او در سال 96 خواهد شد,!!!!! (3715202) (alef-13)
 
یاسر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۴:۴۳:۲۷
در اینده سپهر سیاسی ایران,برجامی ها به عنوان ساده لوحان,شناخته خواهند شد!!!! (3715206) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۷:۳۴:۳۲
شما به این فکر خوش باشید (3715459) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۴:۵۸:۳۲
انشالله راه پیشرفت کشور باز شود (3715226) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۴:۵۹:۰۲
اقتصاد بسته به هیج جا نخواهد رسید باید راه تبادل پولی باز شود (3715229) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۵:۲۹:۴۰
واقعیت اینه که بانک ها منتظر نتایج ریاست جمهوری امریکا هستند و تا زمانی که اطمینان پیدا نکنند که رییس جمهور بعدی ایالات متحده به برجام پایبنده هیچ گونه همکاری جدی ای با ایران نخواهند داشت (3715280) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.