نظر منتشر شده
۳۴۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 297426
یک سوزن به هموطنان عجیب و غریبمان؛
آن هایی که در منا کشته شدند،حقشان بود؟!
صادق روحانی، 3 مرداد 94
تاریخ انتشار : جمعه ۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۸

اخبار دردناک یکی پس از دیگری از مکه و منا می آید و درد بر درد انباشته می شود.

دیگر همه در جریان فاجعه انسانی که در عربستان روی داده است قرار گرفته اند. زنان و مردانی که لباس احرام به تن کرده بودند، یعنی «دل از این دنیا شسته ایم و به می خواهیم به شیطان سنگ بزنیم»، در روزی که قرار بود عید مسلمانان شود، قربانی شدند و هزاران مسلمان در گوشه و کنار جهان عزادارشان. صحنه ای وحشتناک، دردناک و فاجعه ای انسانی. تصویر انبوه جنازه ها که روی هم انباشته شده اند، به این زودی ها از خاطرها زدوده نخواهد شد. عید مسلمانان عزای بشریت شد.

در این میان اما اتفاقی شاید دردناک تر روی داد که نمی توان بی تفاوت از کنارش گذشت. اگرچه حتی نوشتن درباره آن و سخن گفتن از آن مشکل تر باشد. فضای مجازی که در سال های اخیر خیلی خیلی سریعتر از فرهنگ استفاده از آن، رشد کرده است گاهی جلوه هایی از خود ما و هموطنانمان را نشان می دهد که باعث شرمساری است.

باور من این بود که هیچ کسی از کشته شدن انسان ها در یک حادثه نباید خوشحال باشد. باور من این بود که در پس این حادثه مانند خیلی از حوادث سال های اخیر، باید منتظر ابراز همدردی ها و اشک ها و تالم های هموطنانمان در فضاهای محازی و شبکه های اجتماعی باشیم. اگرچه همه این ها بود، اما بودند عده ای کم و عجیب و غریب از هموطنانی هم که معتقد بودند آن هایی که کشته شده اند، حقشان بوده است. عده ای که شاید کینه شان از دولت سعودی را به صورت احمقانه ای بر سر کشته شدگان حادثه خالی می کردند. عده ای که ابایی نداشتند کینه شان را علنی کنند.

می خواستم چیزی درباره این ها بنویسم که یک سوزن به خودمان زده باشیم و بعد طلبکار عالم و آدم. اما دیدم متنی که دوستی درباره این ها نوشت و در صفحه شخصی اش منتشر کرد، همه حرف من را می زند. بنابر این تصمیم گرفتم که آن را بازنشر بدهم. او در صفحه فیسبوکش نوشت:

دارم به لحظه‌های هراس آدم‌ها فکر می‌کنم. هراسی که وقتی مرگ دنبالت می‌کند به جانت می‌افتد... می‌خواهد کودکی سوری باشد که اسلحه به رویش بلند شده، یا دست نیمه جان آدمی که به انتظار کمک در هوا تکان می‌خورد و بعد بی‌پاسخ روی زمین رها می‌شود.
خودم را می‌گذارم جای کسی که زیر دست و پا می‌ماند و نفس کم می‌آورد... یک حاجی ساده، که پولش را جمع کرده و لابد سال‌ها انتظار کشیده برای رسیدن، بدرقه‌ی یک عالم آدم پشت سرش بوده و حالا همان آدم‌های منتظر دارند جای پارچه‌ی زیارت قبول، پارچه‌ی تسلیت آویزان در و دیوار می‌کنند.

به آدم‌هایی فکر می‌کنم که به باورشان زنده اند، باورهایی که برایشان عزیز است، همان اندازه‌ای که زندگی را دوست دارند.
بغض دارم از دیشب، حجم این همه کینه دیوانه‌ام کرده. نمی‌دانم چه شده به این‌جا رسیدیم، نمی‌دانم چه‌طور می‌شود عکس‌العمل یک آدم در مقابل از دست رفتن جان یک انسان بی‌گناه شانه بالا انداختن باشد و گفتن این‌که: حقش بود...

حقش بود که چی؟ حقش بود که بمیرد؟ چون به چیزهایی باور داشت که شاید با باور بعضی‌ها فاصله داشته باشد؟ نمی‌فهمم...از دیشب هراس افتاده به جانم، هراس از زندگی کردن میان آدم‌هایی که مرگ هزار نفر برایشان تراژدی انسانی نیست، که برایش جوک می‌سازند و شانه بالا می‌اندازند.

هراس دارم، انگار که مرگ افتاده باشد به جان من... چه فرقی می‌کند زندگی کردن در دنیای دیوانه‌ی دیوانه با مردن؟

+ پی‌نوشت: برای من آن خبرنگاری که برای پناهجویان زیر پا می‌گیرد با آن کسی که می‌نویسد حقش بود که مرد، چون پولش را ریخت توی جیب عرب‌ها در یک لیست هستند، لیست سیاه آدم‌هایی که دنیا را تنگ می‌کنند و نفس کشیدن را سخت. که مرزها را پررنگ می‌کنند و دنیای دیوانه را، دیوانه تر.
 
کلمات کلیدی : منا+حج تمتع+حادثه مکه
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۱۹:۰۲
احسنت. نمی دانم چطور می توان از مرگ انسانی که رفته تا فریضه دینی اش را انجام دهد خوشحال بود؟ (3212203) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۳۳:۱۷
با سلام
همانطور که میدانید عربستان در 6 ماه گذشته به طرز وحشیانه ای مردم یمن را مورد حمله قرار داده است که اخبار ان هم همه جا پخش شده و انسانی نیست که ان صحنات فجیع را ندیده باشد حال در این وضعیت چرا عده ای باید بروند و جیب عربستان را پر کنند تا دوباره بمب خریده بر سر مردم یمن بریزد؟ ایا این دو واقعه جرثقیل و حادثه دیروز نشانه های خشم خدا نبوده؟ چرا در همه این سالها فقط در همین سال خاص این همه تلفات داریم و حوادث متعدد هم رخ داده؟ خود امام خمینی هم حج را تعطیل کرده بودند لذا به نظر من توجیهات عده ای برای حج رفتن درست نیست. (3212230) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۴۹:۳۸
یکی هم یه چیز در مورد کشته های یمن بگه .

به خدا اونا هم ادم هستند. (3212649) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۰۶:۳۵
جالب اینکه کسانی به مدیریت عربستان و مقدار تلفات دارند اعتراض می کنند که در مقابل این همه تلفات در جاده ها و عدم صلاحیت مدیران خودروسازی سکوت اختیار کرده اند. هر چند که کاره عربستان در مدیریت زائران نادرسته ولی واقعاً خودی ها چه گلی به سر ما زدند که بخواهیم از ناخودی ها توقع داشته باشیم. (3212673) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۵۲:۰۹
البته در اینکه آل سعود عربستان را اشغال کرده و پس از انقلاب نهایت دشمنی را با ایران داشته شکی نیست بزرگترین حامی صدام و مشوق او آل سعود بود اما اینها یی که می شنوید عقده گشایی عده ای است که هنوز در 1400 سال پیش مانده اند و فکر می کنند هنوز در جنگ بین اعراب مسلمان و ساسانیان هستند. (3212717) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۵۱:۴۴
عزیز دل ! هرجا که فتنه ای در عالم هست یه سرش به یه عرب یا یه صهیونیست ختم میشه ! تحقیق کن ببین چرا همین سوسمارخورها بهت میگن :« عجم» ! (3214911) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۷:۴۵:۱۱
مبهم حرف می زنید (3215014) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۲۶:۱۵
مرگ بر وهابیت و وهابیون دشمنان اسلام و بشریت (3212871) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۰:۱۱:۵۳
قدیما رسم بود اگر کسی عزادار می شد نمک به زخمش نمی ریختند ولی گویا بعضیا آن قدر از این حادثه ذوق زده شدند تا دق دلشان را سر دین و دین باوری و شعائر دینی خالی کنند که یادشان رفته گروهی از هموطنانمان ناباورانه کشته شده اند و باید خوشحالی شان را چند مدتی در دلشان پنهان کنند و خود را به سرعت لو ندهند!!!
ای کاش کمی مطالعه می کردند تا بدانند کسی در عربستان دنبال خدا نیست. خدا از رگ گردن به ما نزدیکتر است و در عربستان گم نشده که حاجی پیدایش کند.
حاجی وقتی حاجی می شود که مستطیع شده باشد و وقتی مستطیع شدباید خمس پولش را داده باشد . پس حاجی با پرداخت خمسش قلب کودک سرطانی را شاد کرده و با پول خمس و زکاتش اشک شوق بر چشمان عاشق آن مادر فقیر جاری کرد و. ...
آری ؛ اگر همه آن 17 میلیون ایرانی که برای دیدن کنسرت ابی در دوبی و گردش در سواحل آنتالیا و پاتایا و... میلیاردها تومان خرج کردند هم مثل حاجی ها مجبور بودند پولی برای کمک به مستمندان خرج کنند دیگر انتظار وصال دوجوان سال ها به طول نمی کشید.
اگر علاوه بر این همه صدقات و انفاق ها و اطعام هایی که مذهبی ها می کنند ، غیر مذهبی ها هم چنین سخاوتمندانه عمل می کردند مشکلات جامعه زودتر حل می شد.
جالب این که رفتن به دوبی عربها و خرج کردن آنجا اشکالی ندارد ولی مکه رفتن چرا. کاش غیر مذهبی هایی که مرتب برای تفریح دوبی میرفتند و فریاد ایران ایرانشان به آسمان بلند است فقط یکبار خرج تفریحشان را به دختران ایرانی ای میدادند که از فقر آنجا روسپی گری میکنند.
آری ای حاجیانی که در مسیر انجام دستورات الهی هم بذل مال کردید وهم با توطئه و حماقت آل سعود که بازماندگان آل سفیانند جانتان را گذاشتید حجتان مقبول و سعیتان مشکور. (3212911) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۲:۰۸:۳۰
خدا به بازماندگان حاجیان عزیز صبر و همه انهایی که جان خود را در ااین حادثه از دست داده اند را رحمت و حجشان قبول حق و دعا می کنم هر چه زودتر حال زخمی ها بهتر شود و لعنت و نفرین بر همه کسانی که در این فاجعه دست داشتند و لعنت و نفرین بر دشمنان اسلام و شریعت ما شیعیان پیروان خاتم الانبیا هستیم و بر شیعه بودنمان افتخار می کنیم و تا ظهور اقایمان و پیروزی حق بر باطل شعار خواهیم داد مرگ بر منافقین اسلام (3213962) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۴۱:۳۴
اون 17 ملیون ایرانی اولا که ادعا نکردن که با آنتالیا رفتن میرن بهشت! منتی سر کسی ندارن! دوما دارن مالیات میدن و از هیچ امتیاز و رانتی بهره مند نیستن! سوما و مهمتر از همشون اگه شما ها سرتون به کار خودتون باشه اون 17 ملیون تو کشور خودشون تفریح و استراحت میکنن! زیارت رفتن تو ایران ممنوع نیست! میشه رفت مشهد میشه رفت قم! این تفریح و زندگی مثل بقیه دنیاست که توسط شما ممنوع شده! شما لابد انتظار دارید که اون 17 ملیون که صبح تا شب دارن عین ... کار میکنن بیان همون پس اندازشونم بدن شما تا شما امر به معرفشون کنید!!!
در آخر زیاد سخ نگیر عزیز! شما ها هم باید مثل ما به توهین و تخریب عادت کنید! آشی که خودتون پختید! ازش لذت ببرید! (3214882) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۷:۰۶:۰۶
قابل توجه جنابعالی ! از سه نفر اول ثروتمند دنیا ، نفر اول و دوم بخشی از ثوت خودد را صرف امور خیریه می کنند و نفر سوم هیچ کمکی نکرده ! اما جالبش اینجاست که نفر اول و دوم اصلا به خدا اعتقاد ندارند و نفر سوم یک مدهبی متعصبه !
اینایی که فرمودید ربطی به کنسرت فلان خواننده ی لوس آنجلسی نداره ! اما اگر بدونید که درآمد عرستان از حج صرف تقویت و رسیدگی به داعش میشه ، باز هم مشرف میشید به خانه خدا ؟
زمانی که جوانان همکیش شما از فقر و عدم استطاعت مالی برای ازدواج به فساد رو می آرند ، شما برای سفر حج خرج می کنید؟
زمانی که در خیابون محل زندگی شما ، هستند افرادی که در کارتن شب شون را صبح می کنند ، به سفر حج میرید؟
فرض کنین همه اونهایی که به سفر آنتالیا و تایلند و .... میرن اصلا اعتقادی به این چیزا ندارن ، شما که دارید چه کردید؟
اصلا فرض کنید همه اینا توطئه عربستان بوده ، یا بی کفایتی در برگزاری مراسم حج ، شما که با پذیرایی ماموان فرودگاه های عربستان آشانایی دارید ، شما که داغ جرثقیل را دیدید ، پرا باز هم راه افتادید رفتید ؟ مگه عربستان با این نشانه ها قبلش هشدار نداده بود؟

با این همه ، در سوگ هموطنان خود نشسته ایم ، هموطنانی که در خانه خدا دعوت حق را لبیک گفتند و به سوی خودش شتافتند .
روحشان قرین رحمت الهی ! (3214942) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۰:۵۸:۱۵
اگر علاوه بر این همه صدقات و انفاق ها و اطعام هایی که مذهبی ها می کنند ، غیر مذهبی ها هم چنین سخاوتمندانه عمل می کردند مشکلات جامعه زودتر حل می شد. (3216333) (alef-3)
 
m.y
۱۳۹۴-۰۷-۰۷ ۱۴:۵۷:۲۶
خداوکیلی شیر مادرت حلالت
انشاءالله آقا امام زمان دست هممون رو بگیره و هدایتمون کنه (3223157) (alef-13)
 
مریم
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۴۴:۳۴
دقیقا با شما موافقم احسنت (3241863) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۱:۴۸:۵۸
حج امری واحب است و تا ضرورت نشود حق تعطیلی واجب خداوند نیست

کسی هم مدعی نیست که مراجع و رهبران ایران علم غیب داشته باشند

باید صبر کنیم تا ابعاد این جریان بزرگ روشن شود آنوقت می توان تصمیم گیری صحیح نمود

متاسفم برای کسانی که به جای تحلیل صحیح مسائل اینطور سطحی قضاوت می کنند (3212972) (alef-13)
 
nahid
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۷:۳۰:۰۳
اخه واجبه به چه قیمت؟ به این قیمت که درآمد ملی یه کشوری که به مسلمانان جهان حمله میکند را زیاد کنیم
یعنی جیب عربها پر شود تا با همکاری دشمنان ما به خودما ضربه بزند
واجبه ؟ولی میتونسن به عقب بندازن
پس کلا دولت ایران مقصره
نباید بعد این حادثه بذارن کسی بره
کم نیس جان حدودا 2000 نفر در یک روز گرفته شد
به زبان 2 هزار کم است ولی وقتی یکی از بستگان شما فوت شده بود به عمق فاجعه بیشتر پی میبردید (3217461) (alef-13)
 
مریم
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۴۶:۵۹
شما مجبور نیستی پس نرو دیگران خودشون تصمیم میگیرن (3241872) (alef-3)
 
مهدی آ
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۶:۳۲:۴۴
توجیحات جناب عالی اصلا مهم نیست

خدا حج را واجب قرار داده است .

ما این همه عالم دینی داریم که در صورت نیاز باید اونها نظر بدهند که آیا این فریضه واجب دینی را میتوان مدتی عقب انداخت و یانه ؟

شما که درس دینی نخوندی در مورد مسائلی که فهم اون رو نداری حرف نزن (3213084) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۹:۵۲:۴۶
خواهشا کلمات رو درست بنویسید توجیه درست است نه توجیح
بعد امام خمینی حج را ممنوع کرده بود پس چیزی نیست که نشه تعطیلش کرد استدلالی شما نداشتی (3213510) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۲:۴۱:۰۸
به نظر خود آل سعود تا سه سال حج ایرانی ها را ممنوع کرد (من که اینطور شنیدم و باید تحقیق کرد)
ثانیا کسی نگفت که حج در هر شرایطی واجب است و تعطیل بردار نیست
باید در این خصوص مراجع تقلید (بعد از اثبات عمدی بودن حادثه منا) که متخصص امر هستند نظر بدهند نه من و شما ...
اندازه نگاه دار که اندازه نکوست
هم لایق دشمن است و هم لایق دوست (3214103) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۰:۴۴:۴۴
ما که عقلمان کم است وقدرت تفکر نداریم بذار اونا فکر کنند و نتیجه گیری
البته اگر فکر کنند
الان دارند فکر میکنند

چند روز دیگه همه چیز فراموش میشه نگران نباشید (3215332) (alef-3)
 
m.y
۱۳۹۴-۰۷-۰۷ ۱۵:۱۱:۴۲
لطفا قبل مطرح کردن هر چیزی اول در موردش تحقیق بفرمایید که اطلاعات اشتباه به ملت ندی

امام خمینی صراحتا حج عمره رو تحریم کردن نه حج تمتع رو حتی بعد از کشتار حجاج در سال 66

جناب، تحریم واجب دینی شرایط خیلی خاصی داره که علمای دین از من و شما بهتر بلدن و خوب می دونن که چه باید بکنن (3223205) (alef-13)
 
کاوه
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۹:۵۴:۲۰
مهدی آ اینقدر حرص نخور- اینقدر عصبانی شدی که یه عالم غلط غولوط املایی و انشایی در نوشته ات بود- توجیح غلط است، درستش توجیه است. این بحث درس دین هیچ ارتباطی به اینکه رابطه سیاسی با عربستان قطع شود، ندارد و در هیچ کجای دین نگفته که فقط کسی که درس دینی خوانده، باید در مورد قطع رابطه با یک کشور نظر دهد- البته برای کسی که نخواهد مغزش را بکار بیندازد و همیشه دوست دارد کسی برایش تصمیم بگیرد، شاید این تفکر تو قابل قبول باشد.تو باید بدانی که آنکه فهم ندارد که به نظر یک هموطن احترام بگذارد، به احتمال قریب به یقین خودت هستی. قطعا تو هم صلاحیت و فهم قضاوت در مورد تفکر دیگران را نداری!!
کمی ادب اگر به خرج بدهی بد نیست- رفتار تو یعنی رفتار یک مسلمان است؟ کار تو شبیه کار پیامبر و ائمه اطهار است؟ خدا نکند - اعوذ بالله (3213517) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۰۲:۳۹
در مورد افردای که بار اول است یا به نیابت دیگران که ناتوان هستند به حج می روند حرفی نیست ولی افرادی که هر سال به حج می روند و با افتخار هم به رخ دیگران میکشند چه توجیهی وجود دارد . (3213547) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۲:۴۳:۱۹
در احادیث صریح برای رفتن بیشتر به حق تشویق شده است
البته ما دستگاه نیت خوان نداریم که بفهمیم چه کسی برای ریا می رود و چه کسی برای خدا ... پس نباید قضاوت سطحی داشت (3214116) (alef-13)
 
مسعود
۱۳۹۴-۰۷-۰۷ ۰۷:۴۱:۰۰
برادر عزیزم عصبانیت نهفته در متن شما زیبنده انسان مسلمان نیست (3221443) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۰۱:۲۴
برادر عزیز اگر اقتصاد بدانید
خواهید دانست که درامد حج در مقابل درآمدهای نفتی عربستان بسیار ناچیز است
عربستان خدا خدا می کند که حج خصوصا حج ایرانی تعطیل شود (3213173) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۱:۴۹:۵۸
عربستان خوشحال تره که ما به اونجا نریم تا همون کاری که با بقیع و حرم های شریف آنجا کرد با حرم مطهر پیامبر و مسجد الحرام بکنه.
حالا اگه بعضیا زندگی چند روزه دنیا رو به هر قیمتی میخوان و برا شون مهم نیست زندگی واقعی یعنی چی خب نرن حج !کسی از اونا دعوت نکرده !اوناهم برا دیگران نسخه نپیچن و عذاب وجدانشونو با سرزنش انسانهای آزاده ای که در راه عقیده درستشان به شهادت رسیدن نشون ندن لطفا!!!! (3216461) (alef-3)
 
مودی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۳۹:۲۴
اخوی ؛ یه نگاه به متن بنداز ببین چی نوشته بعد اظهار نظر کن.... ننوشته که آل سعود خوب یا بد هستند... نوشته اینکه از مرگ نزدیک به دو هزار انسان که تنها جرمشان این است که با ما همفکر نیستند خوشحال شویم یعنی اینکه فرسنگ ها با خوی انسانیت فاصله گرفته ایم .... (3213258) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۴۵:۱۰
با سلام

ضمن عرض تسليت به بازماندگان كشته شدگان و ارزوي سلامتي براي مجروحين
من با اينكه به شخصه با توجه به اوضاع فعلي اين نوع سفرها را واجب نميدانم (البته اين فقط نظر من است) اما از اينكه عده اي از هموطنانم بيگناه كشته شوند و من بخودم اجازه دهم بگويم كه دچار خشم خداوند شده اند احساس شرم ميكنم. واقعا امثال اين هموطن چه فكر كرده اند كه همه مشكلات جامعه را به گردن خداوند مي اندازند؟ اين ادمها فقط بخاطر يكسري اشتباهات انساني و يا با نگاه بدبينانه كينه ورزي هاي انسانهاي ديگر كشته شدند شما چطور به خودت حق ميدهي انرا به گردن خداوند بياندازي؟ اينها به سفري رفتند كه از ديد انها واجب بوده ولي بر اثر حوادثي كه لابد بدون مقصر هم نيست جان خود را از دست داده اند شما به چه حقي در مورد انها قضاوت ميكني؟ اري در كشور مشكل فراوان است به اين بنده خدا ها چه ربطي دارد؟ تو كه الان زنده هستي چه كاري براي جامعه ات ميكني كه ان مرحومين يا مجروحين بايد ميكردند و نكردند؟ شرم و حيا هم چيز خوبي است. اگر دلت بحال كشورت ميسوزد بلند شو كار بكن يكم از تفريحات سالم و ناسالمت كم كن و دستي بالا بزن و بجاي له كردن اين و ان يك كار درست بكن قدمي براي مملكت بردار. دلي رو شاد كن و دستي رو بگير مرگ سرنوشت همه ماست چه اينجا چه اونجا از اينكه خداوند به تو فرصت داده استفاده كن و يه حركتي بكن. اينقدر انتقاد كردين و كرديم كجا رو گرفتيم؟ مديريت همه دنيا رو زير سوال برديم و منع همه دنيا رو كرديم حالا چي داريم؟ اصلا خودمان چي هستيم؟؟؟ بابا اين حرفها رو ول كنيد! يه سوزن به خودمون بزنيم بعد يه جوال دوز به ديگران! (3213279) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۱۵:۱۲
زمان آن رسیده که مراجع دینی حکم لازم را بدهند (3213585) (alef-13)
 
رهگذر
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۱:۱۶:۱۹
ایرانیان بیشتر کجا سفر می کنند:
.
ترکیه :
بیشتر آمار مسافرت برای ترکیه می باشد که حدود 6 میلیون سفر در سال می باشد و اگر هزینه هر نفر با خرید به طور متوسط سه و نیم میلیون تومان در نظر گرفته شود کل این هزینه بالغ بر 21 هزار میلیارد تومان خواهد شد که حدود 30 برابر مسافرت های حج تمتع به عربستان می باشد.

مالزی:
در سال حدود 75 هزار نفر به مالزی سفر می کنند که هزینه هر نفر با خرید حدود 4 میلیون تومان برآورد می شود که کل این مبلغ 300 میلیارد تومان است.

تایلند :
در سال حدود 80 هزار نفر به تایلند سفر می کنند که هزینه هر نفر با خرید حدود 4 میلیون برآورد می شود و کل این مبلغ 320 میلیارد تومان است.

امارات:
در سال حدود 280 هزار نفر عازم امارات هستند که هزینه هر نفر با خرید بطور متوسط 2/5 میلیون تومان برآورد می شود که کل این مبلغ 700 میلیارد تومان است .
حج تمتع :
امسال حدود 64 هزار نفر عازم حج تمتع بودند که هزینه هر نفر با خرید حدود 11 میلیون تومان برآورد می شود که کل مبلغ 704 میلیارد تومان می شود.
حج عمره :
در سال حدود 800 هزار نفر برای حج عمره عازم هستند که هزینه هر نفر با خرید حدود 2/5 میلیون برآورد میشود که کل مبلغ 2000 میلیارد می شود.
.
.
.

در سال بیش 25 هزار میلیارد هزینه مسافرت به 5 کشور بالا توسط ایرانیان می باشد که کل سهم عربستان حدود 2/7 هزار میلیارد تومان می باشد( که علاوه بر آن قسمت عمده هزینه حج به حبیب کاروان های ایرانی هواپیمایی بر می گردد) که این یعنی کمتر از 10 درصد و اگر منصف باشیم هزینه ای که فقط به کشور عربستان تعلق می گیرد را در نظر بگیریم کمتر از 5 درصد کل مسافرت های خارجی ایرانیان به این پنج کشور است .می شود.
ولی هنگام توهین به مقدسات و سفر حج کل معنویات این سفر به فراموشی سپرده شده و عدد مغرض به فکر فقرا و اولویت های داخل کشور و یا تحریم حج می افتد.
ولی با دیدن آگهی های تبلیغاتی برای چهار کشور دیگر هیچ گونه اعتراضی ندارند
در ضمن هزینه سفر به کشورهایی حاشیه دریایی خزر و روسیه و اروپا و آمریکا و کانادا و غیره در این محاسبات منظور نشده است. (3213793) (alef-13)
 
منتقد
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۰۷:۰۶
دوست عزيز بسياري از افرادي كه اين سفرها رو ميرن ادعاهاي عمل به تعاليم ناب اسلام رو ندارن. اونا سبك زندگي و اهدافشون خيلي فرق داره. ولي از كسي كه تلاش داره با هر عملش به خدا نزديكتر بشه ديدن فقر جوانهاي شهرش و خرج كردن پولش براي تقرب شخصيش به خدا قابل قبول نيست (3214437) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۰۹:۰۸
انگار عربستان با آن همه ثروت نجومی اش لنگ چندرغاز پول حاجیان ایرانیه!
اتفاقا حضور شیعیان در حج خاری است در چشم وهابیون که به هیچ عنوان نباید قطع بشه. (3214221) (alef-3)
 
فضیل
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۹:۰۷:۰۶
درسته برای عربستان پول کمی هست اما میدانی در هر سال چند نفر برای زیارت خانه خدا به حج میرن میدانی با این پول میشه شکم ند آدم گرسنه و یتیمو پر کرد یا چند جوانو به خونه بخت فرستاد یا هزینه چند بیمار که هزینه دوا و درمان ندارن داد.بخدا هست آدمهای که به حج میرن اما خونه همسایشان شب شکم خالی می خوابن. (3216092) (alef-13)
 
کاوه
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۳۵:۴۳
دوست عزیز
الان وقت این نیست که ببینیم توجیه رفتن حج درست است یا نیست!!! عده ای از هموطنان عزیزمان به دیدار خدا شتافتند چرا که پسر شاه عربستان با 200 نیروی نظامی قصد رمی جمره می کند و به همین دلیل چند خیابان سر راه حجاج به دلایل امنیتی بسته می شود و دفعتا یک دروازه گوچک را باز می کنند و فشار جمعیت باعث این حادثه تلخ می شود. nasimonline فیلم کامل این حادثه را گذاشته، پادشاه عربستان و رژیم سعودی با مخفی نگه داشتن عمل جانشین ولیعهد که پسر شاه عربستان نیز می باشد، سعی در این دارد که دلیل اصلی این حادثه را افشا نکند. به هر صورت تصورش را بکنید که یک نفر با اینهمه مشقت و هزینه به دیدار خانه خدا بشتابد و به دلیل حماقت پسر سلطان و خود خواهی او، چنین اتفاقی بیفتد. واقعا دردناک است. خدا به بازماندگانشان صبر بدهد. تردیدی نیست که آنها که کشته شده اند مورد لطف و بخشش خدای تبارک قرار خواهند گرفت. نباید در چنین شرایطی حرفی زد که مثل کارد به دل بازماندگان این حادثه فرو رود. این انصاف و انسانیت نیست. (3214313) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۰:۵۷:۰۳
متاسفم با این افکار جاهلیت (3216329) (alef-3)
 
هما
۱۳۹۴-۰۷-۰۷ ۱۸:۱۴:۳۴
عزیز من اگر عربستان این غلطها را کرد خدا هم اینطور آنها را مفتزح کرد ، در ثانی الآن از زمان امام راحل و کبیرمان سالهاست که میگذرد و ما یک قطب قدرت منطقه شده ایم پس الان دشمنی این ملعونان از خدا بی خبر با ملت بزرگ ما بیشتر شده است و آنها منتظرند که ما حج را تعطیل کنیم آنها همین را میخواهند تا تهمت نامسلمانی به ما بزنند و ما را تکفیر کنند و از دست این فاجران هرچه بگویید بر می آید به مسلمانان یمن و سوریه اجازه حج نمی دهد و چیزی نیست اما اگر ما این فریضه را تحریم کنیم دست آویز این کثافتهای بی دین میشود و بدتر خواهد بود پس آب به آسیابشان نریزیم و آن کس که مزخرفاتی مبنی بر اینکه حقشان بو د را گفته باید فکر فاسدش را اسلاح کند زیرا ما باهم هم خونیم چرا که همه ایرانی هستیم ، خدا همه این رفتگان را با مولایشان محشور بفرماید انشاالله (3223721) (alef-13)
 
شهرام///////////////
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۵۹:۵۵
بنده میخوام همینجا از تلویزیون انتقاد کنم که چرا این صحنه ای که شما هم گذاشتید رو پخش میکنه
باور کنید پدرو مادرم هر وقت اینو میبینند چند دقیقه با صدای بلند گریه می کنن...

واقعا متاسفم برای اینکه قلب مردم رو از آل سعود بیشتر بسوزونید همچین تصویرهایی رو نشون میدید

و ضمنا بنده اولش که اینو شنیدم نمیدونم بغض کی تویه گلوم بود که گفتم بهتر که کشته شدند
ولی بعدش که خوب فکر کردم که اینها کجا و در چه راهی کشته شدند دیگه از همون موقع به اونها میگم شهدای راه خدا...

متاسفم که من در جامعه ای بزگ شدم که شهید شدن رو فقط در 8سال جنگ در برابر عراق حساب میکنه

و همیچنین به خانواده این افراد تسلیت میگم و میگم که به پدر یا مادر یا برادر یا...خودتون که در این راه کشته شدن افتخار کنید
که چون زیارت فلان امام زاده که نبوده زیارتی بوده که خداوند در قران دستور داده و بستگان شما در راه خدا و برای خدا کشته شدند... (3212275) (alef-13)
 
سینا
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۴۷:۲۳
3 ساله تلویزیون داره جنایات داعش (تولیه عربستان) رو سانسور میکنه
خدا به شما صبر بده ان شاء الله اما باید این تصاویر پخش بشه (3212452) (alef-13)
 
آریابان
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۴۵:۰۸
واقعا این چه بلا ها و مصیبت هائیه که پشت سر هم بر سر مسلمونها نازل میشه ؟!؟!؟!؟!؟!؟
اون از وحشیگری و درنده-خوئی های داعشی های افراطی دربدنام کردن نام مسلمونها ، اون از دربدری و آوارگی دسته دستۀ مهاجرین پشت مرز های اروپا که با فلاکت و بدبختی از لای سیم خاردار ها هم که شده بزور رد میشن و اینهمه بدرفتاری ها رو تحمل میکنن ، اینهم از این وقایع دردبار پشت سر هم که در خانۀ امن الهی در انتظارشونه و ..... !!! ؛ (3212539) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۴۲:۲۰
ابروی اسلام در غرب رفت . ابروی حج رفت . حرمت میهمانان حرم خدا رفت.
مسلمانان به شکل انسانهای بدوی نشان داده شدند . (3212637) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۷ ۱۵:۱۶:۲۸
آبروی مسلمون با این چیزا نمیره عزیز

مسلمون پیش خدا آبرو داره (3223228) (alef-13)
 
عمار یاسر
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۵۸:۴۶
هر چند می دانم نظرم را منتشر نمی کنید اما باید بگویم که مردم ازمرگ کسی خوشحال نمی شوند بلکه مسئله چیز دیگریست.
آنهایی که می گویند حقشان است شاید اصل مطلب را نمی توانند برسانند و آن این است که هزینه ای که مردم بابت حج به دولت عربستان پرداخت می کنند و هزینه های جانبی آن جمع می شود که دولت عربستان آن پول ها را صرف هزینه کشتار مردم سوریه ، یمن ، عراق و توطئه علیه کشور خودمان می کنند.
با حج نرفتن اصول مسلمانی ما از بین نمی رود اما در این وضعیت ایام فتنه آل سعود رفتن به حج کمک به کشتار مسلمانان سوریه ، عراق ، یمن و خطر برای کشورخودمان است. (3212663) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۰۴:۲۸
بابا اونیکه مینویسه حقش بود منظورش این نیست که از مردن این افراد خوشحال باشه. او داره به این رفتار زوار که علیرغم تمامی کینه دوزیهای اعراب باز پولش را به جیب آنها ریخته ودر حالیکه در کشور خودمان مستحق فرا وان است به اقتصاد اعراب کمک میکند اعتراض میکند. (3212284) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۵۳:۴۸
چرا فقط حجاج نباید پولشون رو تو جیب عربها بریزند. عربها تو دبی نیستند؟ تایلندی ها چی ؟ ترکیه چی ؟ پول تو جیب اونا ریختن مشکلی نداره؟ (3212465) (alef-3)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۵۵:۵۴
شما هم دارید بزرگش می کنید. کسی نشنیدم بگه حقش بود!!!!

اونهایی که اعتراض می کنند که کسی نباید پولش رو توی جیب عربها بریزه روی صحبتشان با هموطنانی است که قصد رفتن چندباره به حج را دارند. اتفاق های اخیر و سو مدیریت و بی توجهی عربها به حاجیان و کشتار دیگر مسلمانان در کشورهای دیگر فتح باب این صحبتها شده است وگرنه کسی نیست که از مرگ یک انسان متاثر نشود.

کسی حق ندارد این قضیه را قضا و قدر بداند و یا مقصر اصلی آن را صرفا حاجیان بداند، این قضیه ناشی از سو مدیریت مسئولین عربستان، سپس مسئولین زایرین و عجله خود زائرین است. ولی به هر حال کسانی که کشته شده اند مظلومانه در این حادثه گرفتار شدند. (3212469) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۳۸:۴۸
به این منظور باید بنویسه حقش بود؟
حقش بود که بمیره؟
این چه دفاع بی ربطیه می کنید از کسانی که علناً ... (3212707) (alef-13)
 
مهتاب
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۰۵:۴۲
حج واجب الهی است وفرمان صریح خداوند در قرآن،انفاق واحسان به فقراء وظیفه ای دیگر،که با هم تعارض ندارند،پس ناآگاهانه امر الهی را زیر سوال نبرید. (3212838) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۱:۵۰:۵۳
شما از خودت دفاع کن با این اظهار نظرات سطحی ...
بترسید از اینکه ناخواسته حرفی بزنید که خدا را خوش نیاید ..
از ظالم بگویید نه اینکه به مظلوم بیچاره طعنه بزنید (3212973) (alef-13)
 
عرفان
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۰۷:۳۹
باز هم حق نداره بنویسه. این طور افراد مشکلشون با دین نه با ال سقوط
فریضه حج واجب همین که شیعه هستیم کلی بهانه و ... برامون دارن
حالا حج رو هم تعطیل کنیم که کاملا کافر میخونن ما رو. (3212984) (alef-13)
 
عرفان
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۲۰:۰۴
دوستان روشن فکر نمای شما آیا در قبال رفتن و هدر دادن پول(دلار)در سواحل آنتالیای ترکیه که هر روز هواپیماهای ترکیش ایر رو پر میکنند و پول فقرا رو به حامیان داعش و النصره میریزند مطلبی ذکر نفرمودند؟

الف پر شدی از ..... تبریک میگم خدمت شما (3212994) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۶:۵۸:۲۲
اگه دین و ایمان داشته باشی باید بدونی که حج بر افرادی که توانایی مالی دارند واجب شرعیه. تا جایی که اگر خود شخص هم به هر علتی نتونه بره باید یکی رو به نیابتش بفرسته. عمره را بگی ی حرفی.
شما بجای گیردادن به حج، برو به اونایی که دائم میرن مسافرتهای توریستی خارج از کشور بگو این حرفتو (3213106) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۳۵:۱۸
حفظ جان از همه واجبات مهم تر است (3213644) (alef-13)
 
جلیلی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۵۴:۱۲
همه واجباتت رو انجام میدی فقط مونده حج؟؟ (3213713) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۲:۴۷:۰۲
خوبی شما
راحت بگو حرف خدا رو قبول ندارم (3215553) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۱۴:۴۴
حج تمتع به شرط استطاعت واجبه. فرمايش شما برا حج عمره مصداق داره. دقت كن چي مي نويسي (3213203) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۱:۱۵:۱۴
بعضی از این نوشته ها رو که می خونم فقط به حال خودم تاسف می خورم که کجا دارم زندگی می کنم!!! میان مردمی که آنقدر رگ لجاجتشان ورم کرده که کشته شدن هموطن برایشان نارحتی که نمی آورد هیچ خوشحال هم می شوند.

کسانی که فرصت عقده گشایی پیدا کرده اند.

ابراز نظرهای شما برگی از دفتر اعمال شماست که باید پاسخگویش باشید

الحق که پروردگار به درستی در قرآن فرمودند : اکثرهم لا یعقلون، اکثرهم لا یتفکرون ، اکثر هم ...

اکثرمان دیگر انسان نیستیم... مطمئنم برخی از اروپایی ها و آمریکایی ها با شنیدن این خبر گریه کرده اند، اما هموطن من اینگونه حرف می زند، همه چیز را سیاسی می بیند، همه چیز را برای عقده گشایی اش می بیند. (3213787) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۴۹:۰۸
ببینید چرا ؟ چرا این همه بغض آنهم در جامعه ای با ادعای دینی والگوی جهانی بودن !!! (3214364) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۰:۱۴
این آدمها مرض، دل دارند... (3212320) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۴۱:۰۵
یک رجبعلی خیاطی بود که سالیانه سال پول جمع کرد تا به مکه برود . در ان سالها پولش داشت تکمیل میشد همسرش باردار بود، یک روز بوی کباب از خانه ی همسایه امد و این رجبعلی خیاط به دم در همسایه رفت و از خانم همسایه خواست تا کمی به او کباب بدهد گفت من و ۴ فرزندم چند روز است غذا نخوردیم ولاشه ی خری را کباب کردیم اگه حلال حرام حالیتون میشه گوشتمان این است ، رجبعلی خیاط برگشت هرچه پول جمع کرد به همسایه ی خود داد و برایشان خرید هم کرد. حالا تو اون زمان یه بنده خدایی خواب دید که تنها یک نفر تو این ادمها حجشان قبول بود اون هم رجبعلی خیاط بود. بخاطر کمکی که کرد. خدا تو دل ادم هست و خیلی از این عزیزان چندباره رفتن (3212445) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۰:۳۰
کسی که اهل کمک به دیگران بوده و کار خیر انجام میداده، چون مستطیع بوده رفته تنها یک بار حج واجب خود را انجام بده حقش بوده بمیره؟ چقدر بعضی ها... (3212321) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۱۷:۳۹
نه ، ولی کسی را که مییرند زندان قبل از محاکمه میمیره چطور؟ (3212406) (alef-13)
 
amin
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۴۹:۴۲
دوست عزیز ...کسی که کمک میکرده چیه....میگن همین پولی که فرو کردیم توجیب ال سعود هکین فردا موشک میشه تو یمن
این حوادث امسال ساده نیست...در این سال مخصوص ...!!!!! (3212896) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۷:۵۰:۲۵
خب اين آدم به كار خير خودش ادامه ميداد . (3213158) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۰:۳۶
حقشون بود اینا آه افراد مظلومیه که پول حجاج ما گلوله شد تو سینه های اونها در یمن سوریه و... من نه روشن فکرم نه اداشون چرا با پولهامون از دولتهای ادمکش عربستان وامارات حمایت می کنیم حقمونه (3212322) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۰۶:۵۳
چرا شما حرف حق خود را خراب می کنید؟!

لازم نیست بگی حقشون بود! چرا اجازه می دید حرف توی دهنمون بگذارند، کسی نمی گه حقشون بود ولی بهتره مردم نیز در خرج کردن پول خود در راه ثواب تجدید نظر کنند. (3212485) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۳:۰۱:۴۶
حق تو هم میرسه روشن فکر .خدا زودتر جوابتو بده اون وقت دیگران هم میگن حقت بود (3213021) (alef-13)
 
امیررضا
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۹:۲۰:۱۶
درآمد عربستان ازجاج ایرانی نصف درآمد فروش یک روز نفتش نمی شود. اما ما حالا باید ج بکنیم شما فکر می کنید با نرفتن ما به حج همه چی درست می شود؟ عربستان روزی 6 میلیون بشکه نفت صادر می کند به قیمت هر بشکه 40 دلار میشه روزی 740 میلیارد تومن این فقط درآمد نفته. حالا سالی 64000 ایرانی واسه حج تمتعی که واجبه میرند اونجا و از بابت هر ایرانی حدود 5 میلیون تومن وارد جیب عربستان میشه یعنی میشه حدود 320 میلیارد یعنی هزینه ای که ما میدیم بهشون معادل نصف روز صادرات نفتشون هست.
پس ما با نرفتنمون ضربه ای به اقتصاد عربستان وارد نمی کنیم. اما در ازای نرفتنمون چه اتفاقاتی قراره واقعا بیفته؟ اول نا دقیقا همین رو می خوان چون حضور ایرانیها تو حج باعث بیداری مسلمونهای دیگه از پلیدی غرب و عربستان و وهابیت میشه و این یه ضربه مهلکه که اگه ما نریم عربستان و استکبار از این ضربه جان سالم به در می برند. دوم عبستان در نبود ما ایرانیها تا می تونه به تبلیغ وهابیت که پایه اش بر اساس توهین به مقدسات شیعه است می پردازه. سوم میخوان با نرفتن ما بگن شیعه در مقابل حکم واجب خدا ایستاد و بر اساس لجبازی سیاسی مردمش رو از امور واجب دینش محروم کردد. چهارم نرفتن ما منجر میشه به محروم شدن شیعه از زیارت بقیع و قبور گمننام امامان و صلحای شیعه و فراموشی جنایات آل سعود و وهابیت در حق جهان اسلام. و دهها دلیل دیگر .... (3213408) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۲:۲۷:۳۲
شما فقط حج واجب رو محاسبه کردید. به علاوه حج برای عربستان فقط دارای منافع اقتصادی نیست. موجب اعتبار و قدرت سیاسی عربستان هم هست راستی از این محاسبه ها برای انرژی هسته ای و هزینه و فایده اش هم می کنی؟ (3214036) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۹:۳۷:۳۹
اولا درآمدی که از طریق حج نصیب عربستان میشه به یک درصد درآمد کل عربستان نمیرسه،تازه اگه ما حج و تحریم کنیم و نرویم،سهمیه ی ما رو به کشورهای دیگه تقسیم می کنند،و نرفتن ما هیچ تاثیری در درآمد عربستان ندارد،بجای تحریم کردن حج که واجب شرعی است،بیاییم رفتن به آنتالیا رو تحریم کنیم که 30 برابر پولی که باید برای حج بدهیم،باید بریزیم به حساب ترکها،و اینها رو خرج داعشو النصره و گروهای تروریستی میکنه.... (3215211) (alef-13)
 
مرتضی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۰:۴۶
چقدر راحت بعضی ها خودشان را بالا می بینند و اجازه می دهند راجع به کسانی که نمی شناسند راحت قضاوت کنند، تهمت بزنند خیلی دردناک است، این زخم زبان ها از همه بدتر است (3212323) (alef-13)
 
شمیرانی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۰:۵۴
متنی بسیار به جا بود... (3212325) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۱:۰۵
چند روز پیش یک جا می خوندم صدام یک نسل زودتر به ایران حمله کرد (3212326) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۵۱:۴۳
چون به جرم خودت نگاه كردي فكر كردي بقيه هم مثل خودت هستند؟ نخير صدام كه سهل است امريكا هم الان جرات حمله به ايران را ندارد (3212651) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۰۴:۰۴
بله منم خواندم اما اون از سر بی تفاوتی جوانان امروز که محصول آموزش های اسلامی هستند در مقایسه با جوانان و نو جوانان محصول آموزش شاهنشاهی میگفت. اما این داستان عرب ستیزی نسلی است که از هر بهانه ای برای بروز آن استفاده می کنند. (3212668) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۱:۱۳
تفاوت دیدگاه ها از جایی ناشی میشه که یک سری معتقدن اون جسارت عاملی برای نرفتن به حج تمتع و عمره است و عده ای دیگر معتقدند ساقط شدن انجام حج به این موضوعات نیست.برای بحث باید دلیل متقن بیاورند هر دو دسته. (3212327) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۴:۵۰
ما هم از این فاجعه ناراحتیم و به همه مسلمانان جهان تسلیت میگوییم.ولی مگر نه این است که نماز مسافر شکسته است یا شخص بیمار روزه ندارد.ایا نمیشد در این بحبوحه ای که عربستان همه جوره برای ما شمشیر کشیده و مسلمانان یمن را به خاطر امتحان سلاحهای خود میکشد.حج را موقتا تعطیل میکردیم تا دستور همان خدایی را که میخواستیم زیارت کنیم با دفاع از حق مظلوم لبیک بگوییم.حدود 6 ماه پیش این موضوع را به یکی از مراجع عالیقدر عرض کردم که فرمودند:واجب است و نمیتوان ترک واجب کرد. (3212343) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۱:۵۳:۵۹
لطفا شما از طرف خداوند اظهار نظر نفرمایید
خداوند حج را واجب کرده است و کسی هم علم غیب نداشت که حج امسال اینطور می شود
باید صبر کنیم ببینیم که جریان چه بوده
آنوقت اگر احراز شد که عمدی بوده است مراجع تقلید عزیز هستند که حکم خداوند را در این خصوص بیان کنند و به من شما که فقط نوک بینی خود را می بینیم نمی رسد. (3212976) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۴۲:۱۲
کسی از مرگ این انسانها خوشحال نیست.
موضوع اینجاست که این بزرگواران انتخابی به میل خود داشته و به این سفر رفته اند و طبیعی است که همه ی ما باید مسئولیت انتخابمان را بپذیریم (3212358) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۴۰:۴۹
البته طبق نص صریح قران کسانی که برای خدا هجرت می کنند و مرگشان فرا م رسد اجرشان با خداست و این همه سعادتی است که به جای خانه دوست خود دوست را زیارت کردند و به لقا رسیدند این از باب جان باختگان کوی دوست و اما اینکه دولت ما می تونست با توجه به سابقه بدرفتاری دولت عربستان با زوار ایرانی در تمام ایام سال در عمره با جدیت برخورد می کرد تا این حوداث امکان بروز کمی داشت مسئولیت به عهده دولت جمهوری اسلامی می باشدبدون در نظر گرفتن شرایط مردم رو اعزام کرده (3213658) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۴۵:۰۹
اینها نشان دهنده اوج تنفر هست
زمانی که ما در کشور حداقل 6 میلیون جوان بیکار داریم که هیچ امیدی به زندگی و اینده ندارند رفتن به حج چندباره (5 تا 10 بار) این آقایان چه معنی دارد ؟؟؟
وقتی آقایان می فرمایید به من چه اینها بیکار هستند پول خودم (!) من میخواهم به حج بروم ... این یعنی خیلی از جماعت هیچ چیز از انسانیت و دین نفهمیدید !@ (3212363) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۴۰:۴۳
چرا اینجور مسائل رو فقط برا حج میگید مگه کسی که ماشین چند میلیاردی وارد میکنه میندازه زیر پای بچش نمیتونست با اون پول اشتغال ایجاد کنه مگه کسی که داره هر روز تو بازار دنبال جنس خارجی مارک میگرده نمیتونه جنس ایرانی بخره و اشتغال ایجاد کنه مگه این همه سفر خارج از کشور که هزینش بعضا چند برابر سفر حج هست نمیتونست صرف اشتغال بشه و هزاران مورد دیگه
این ها دارن واجبشون رو انجام میدن مثل نماز خواندن ... واقعا چند نفر حجاج دفعه 10 ام که هیچ دفعه دومشونه؟ ... واقعا برا مردم این دوره زمونه متاسفم (3212444) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۰۸:۱۷
البته خیلی از همان آقایان و خانمها می گویند پول خودم است میرم ترکیه، امارات، ارمنستان، گرجستان، اروپا و ... چه فرق می کند؟ (3212677) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۲:۰۶:۱۹
حج واجب تنها برای یکمرتبه است جهت اطلاع
در مورد فقرا قبل از حج باید خمس رو بدن که خیلی از معترضین نمیرن (3212741) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۱۵:۰۷
دقیقا تنفر که میفرمایید در جامعه به شدت ریشه دوانده! فقر و تحقیر و نادیده گرفته شدن یک قسمتی از جامعه توسط یک قسمت دیگه باعث این مسایل میشه! تو همین متن هم نویسنده جتی حاضر نیست قبول کنه که تمام شبکه های اجتماعی پر از نفرت پراکنی علیه حجاج! باز هم ایشون میگه یک عده اندک! تا زمانی که یک قسمت بهره مند و عزیز دردانه باقی جامعه رو نادیده بگیره وضع همینه! تازه خدا رحم کنه روزی که این حرف ها به عمل تبدیل بشه! (3212853) (alef-13)
 
عرفان
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۱۱:۵۸
حج یک فریضه واجب
و از طرفی اینها ۱۰ سال تو نوبت و انتظار هستن
مطمینم یک بار هم پات به مکانهای مقدس نرسیده که اون حال و هوای خاص
زیارت رو احساس کرده باشی.
از طرفی شما مطمین هستین اینها به افراد مستمند کمک نکردند؟ (3212986) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۲۶:۰۲
بهرجا بنگرید خدا همانجاست !!! (3215400) (alef-3)
 
فضیل
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۹:۱۸:۴۶
درسته حج برای بعضی ها واجبه اما همیشه میگن چراغی که به خونه رواست به مسجد حرام پس هنوز خانه های زیادی هست در کشورمان که از شدت فقر خانه هایشان تاریک هست بهتر نیست دل تاریک این آدمهارو روشن کنند! (3216112) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۴۶:۵۴
وقتی زندگی دیگران برای اونها مهم نیست > پول خودم می خواهم به حج بروم به من چه در کشور فقیر وبیکار هست و...
خوب مشخص جون اونها هم برای جماعت بیکار و نا امید از زندگی ارزشی ندارد


لطفا سانسور نکنید (3212365) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۴۱:۱۶
زندگی دیگران فقط باید برای این بدبختها مهم باشه که با جمع کردن یه عمر پس انداز رفتند حج؟ پس فرانسه روها و دوبی گردها و آنتالیاسوارها چی که چندده برابر اینها خرج سفرشونه. اون پولدارها پول خودشونه ولی این اقشار متوسط جامعه پولشون مال دیگرانه و محکومند که چرا با پولشون رفتند سفر حج و ندادند به فقرا؟!
بابا انصافتون رو شکر! (3212633) (alef-13)
 
فضیل
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۹:۲۵:۰۶
عزیزم طرز تفکر اونا با کسانیکه میرن حج فرق کنه حجاج ادعا میکنن که همه مسائل اسلامو رعایت میکنن!در ضمن اینکه بری کشورهای دیگه خوش بگذران بهتر از اینه که پولو بدی یه عده عرب بی غیرت. (3216127) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۵۴:۱۶
کار شما تهمت زنی و تیتر سازی و مثل بقیه حرف ها و کارهایتان است هیچ جا ندیدم کسی چنین توهینی کرده باشد ایراد به حق گرفته شده که چرا این پول ها را به جیب عرب ها میریزید و جایش به نیازمندان کمک کنید ولی گویا شما ها عادت کردید برای مرعوب مخالفان فکری خود از این گونه تهمت ها استفاده کنید در طی سالیان دراز و برایتان هم نان داشته و هم اب اما مردم اگاه تر از شما نویسنده که دنبال چیز دیگری میگردی هستند و هیچکس از مردن کسی خوشحال نمیشود البته شما را نمی دانم (3212466) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۱۸:۲۶
مردم اخلاق را از سیاستمداران یاد گرفته اند که این فاجعه را بلافاصله فرصتی برای حمله به عربستان دانسته و کینه خود را به این شکل نشان می دهند!!! (3212500) (alef-13)
 
مجتبی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۱۰:۰۸
هیچ کسی از مرگ کسی خوشحال نمیشه. اتفاقا این واکنش ها نشون دهنده اوج ناراحتی هست. در جواب کسایی که میگن حج واجبه باید بگم اگه حج واجبه حفظ جون مسلمونها واجب نیست؟ روزه واجبه ولی اگه برای شما زیان بار باشه اونوقت حرام هست. در اسلام قواعدی داره که دستورات دینی رو کنترل میکنه. یکی از اونا اینه که لا ضرر و لا ضرار فی الاسلام. یعنی اسلام با ضرر دیدن و ضرر رساندن مخالفه. حالا اگه واجبی که شما ازش صحبت میکنی باعث ضرر جانی و مالی خود یا دیگران بشه به نظر شما انجامش چه حکمی داره؟ پول ریختن توی کیسه یه مشت وهابی کثیف به اسم حج چه حکمی داره؟ شما حاضری پول شما گلوله بشه بره توی سینه برادر مسلمونت تا شما واجب انجام بدی؟
خداوند همه ما رو به راه راست هدایت کنه.
امین (3212575) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۳۰:۴۳
حق هیچ کس نیست حتی اون 30000 نفری که هر سال در جاده های کشور تکه پاره میشوند (3214299) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۴۶:۵۷
یه سوال از نویسنده متن دارم ، می تونم بپرسم چه فیلترشکنی استفاده می کنی؟ آخه من هرکاری می کنم نمی نونم برم توی فیس بوک !!!!

کسانی که می روند از خودشان ، از نفسشان و از شیطان درونشان بگذرند ، برای اینکه زودتر به بهشت برسند ، از روی همنوعشان گذشتند ! هیچ برطی به هم آل سعود و آل صعود و آل نزول نداره ! گردن اونا نندازید ، نمونه اش را در همه اماکن زیارتی بسیار دیدیم ، ازدهام ! کنار زدن دیگران برای زودتر رسیدن و زودتر رسیدن ! همین و بس ! (3214898) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۲۲:۲۳
انگار مرگ افتاده باشد به جان من، وقتي طفل هفت ساله بجاي مدرسه سر چهارراه گل مي فروشد

انگار مرگ افتاده باشد به جان من، وقتي دختري كه امروز عروسي اش است به بهانه ي عزاي عمومي در مراسمش عقده گشايي مي كنند

انگار مرگ افتاده باشد به جان من، وقتي ديني كه عاشقش هستم را عده اي با عقده هايشان ، ديني مخالف شادي مردم جلوه مي دهند

انگار مرگ افتاده باشد به جان من، وقتي سيل كرج بلاي طبيعي است و مسائل طوفان عربستان عدم مديريت

انگار مرگ افتاده باشد به جان من، وقتي هم ميهنانم تحمل كمي تضاد عقايد يكديگر را ندارند (3212211) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۲۵:۳۴
من هم با شما موافقم و علت رو در این میدونم که هنوز رشد نکردیم. وقتی بلد نیستیم انتقاد کنیم یا منتظر فرصت هستیم تا طرفمون رو نه انتقاد که از بن بکنیم و وقتی ادب و اخلاق کنار میره و توهین و دشنام حسنه و ثواب میشه.
مصیبت زمانی هست که کسانی انتقاد میکنن برای اصلاح امور ولی در این دیار منتقدین کسانی شدن که میخوان خودشون رو اثبات کنن. با این دید حادثه ورزشکاه ازادی قسمت میشه و اتفاق منا نالایقی کشته های سیل بلای طبیعی و سقوط جرثقیل تعمد (3212512) (alef-13)
 
آرش
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۵۶:۱۰
بنظرتون اون خطبای جمعه که میان میگن حوادثی نظیر سیل و زلزله و طوفان اخیر تهران و حوادث رانندگی و .... به دلیل افزایش گناه و گناهکار داره رخ میده و خشم خداست ، در این زمینه چی میخوان بگن .

این موضوع دو حالت داره . یا این ها همه بخاطر گناهان این افراد بوده یا ربط دادن این موضوعات به گناهان مردم اشتباهه.

من دوست دارم حتما در این مورد توضیح بشنوم . (3212659) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۱:۵۷:۰۳
هر حرفی را باید به جای خودش زد
الان وقت دفاع از مظلوم است نه عقده گشائی های شخصی که غالبا ناشی از جهل است (3212978) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۲۴:۱۸
بعضی از افراد به ظاهر با سواد!! با ژست روشنفکری و به قول خودشان منطقی! وجدان و شرافت را نادیده می گیرند (3212215) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۳۰:۲۳
خدا رحمتشان کند اما خیلی از آنهایی که نوشتید باورهایشان با کسان دیگر متفاوت بود نیز شاید به کشته شدن انسانهایی که افکار متفاوتی داشتند چنین عکس العملی نشان داده اند . خیلی ها از کشته شدن ستار همدانی ها بی تفاوت گذشتند و شاید حق او دانستند! (3212225) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۱۷:۵۹
درسته. همین‌ها که واسه حاجیان مرحوم شده در عربستان تو سر و کلشان میزنند که از فوت آنها بهره بارداری سیاسی کنند در مقابل کشته شدن ستار بهشتی‌ بی‌ تفاوت بودند (3212587) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۱۲:۴۷
من خودم به افرادی که در این شرایط به حج رفتن و میرن انتقاد جدی دارم ولی در همزمان از این جریان و کشته شدن هم میهنانم ناراحت شدم و با بازماندگانشان ابراز همدردی میکنم. این دوتا با هم هیچ تضادی نداره. (3212683) (alef-13)
 
جلیلی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۱۴:۰۰
عزیزم ستار همدانی فوتبالیست بود.کشته هم نشد. شاید منظورتان ستار بهشتی بوده و بنده هم با نظرتان کاملا موافقم. وقتی کسانی مخالف عقیده حاکمیت کشته میشن و حاکمیت واکنش عادلانه نشون نمیده طبیعیه وقتی کسانی همفکر با حاکمیت هم کشته بشن دیگران واکنش غیر منطقی نشون بدن.این ربطی به انسانیت نداره.همه اونایی هم که جایی مینویسن از مرگ اینا خوشحالن بدون شک ته دلشون محزونن و این واکنششان فقط اعتراض است. (3212849) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۳۲:۵۴
خدایا تورا قسم میدهم به حق خونهای به ناحق ریخته شده جهان اسلام را از دست این بی دینها نجات بده وبه روزگار بدی گرفتارشان بکن. (3212227) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۵۸:۰۱
شما که خود را دیندار و انسان میدانید اگر سر سوزن به چیزهایی که میگید اعتقاد قلبی داشتید به جای اینکه بگید به روزگار بد گرفتارشان کن میگفتید به راه راست هدایتشان کن. مگر علی نبود وقتی با دشنام و بی ادبی فردی مواجه میشد به مسجد میرفت و برایش دعا میکرد؟ پس شما به چی معتقدید؟ یه چیزایی تو ذهنتون درست کردید و فکر میکنید بهترین آدم های دنیا هم هستید. شما خود را درست کنید به فکر بهشت و دوزخ بقیه نباشید. (3212272) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۲۷:۳۵
کاملا درست نیست.

وقتی در مقابل حق لجاجت می‌ورزند و همچنان راه کج خود را می‌پیمایند و راه را نیز بر دیگران می‌بندند دیگر شایسته دعای خیر هم نیستند.

سوره نوح را لطفا بخوانید. (3212607) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۰۰:۴۱
همه چیز را سیاه سیاه ... سفید سفید نبینید
همان امام علی به اسم بعضی از دشمنان منافق را در قنوت نفرین می کرد...
هر چیز جای خود دارد
لذا تاکید رهبری برای افزایش بصیرت و شناخت دوست و دشمن برای همین است ..
تکلیف وهابیت که یک دین ساختگی دشمنان اسلام است هم برای کسانی که اهل تحقیق هستند یا جنایتهای آنها را هر روز در سوریه و یمن و غیره می بینند روشن است ... (3212979) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۱:۲۴
خانمها و آقایون گرامی. هم میهنان من. در آموزه های دینی من آمده : چراغی که به خونه رواست به مسجد حرومه. من هم دلم به درد میاد. هر روز با دیدن و شنیدن این همه اخبار هولناک و بد از مسلمانان در دنیا. از داعش و طالبان و القائده و آوارگان سوریه و یمن و .... تا کشور خودمون چه خبره؟ ولی وقتی این همه مشکلات اقتصادی، کارتن خواب، معتاد، فقر فرهنگی و بیکاری و بزهکاری و فساد که اکثرا به دلیل همون معضل اقتصادی در کشور خودمون وجود داره، باز هم صفهای طولانی برای رفتن به این فریضه و یا زیارتهای مشابه چه ضرورتی داره. خواست خدا اینه؟ وقتی کارتن خواب تو مملکتت هست بری خونه خدا مهمونی کلی پول خرج کنی؟ بعدشم حجت قبوله. من همون اول هم به این دلیل نظر دادم. ممنون از عزیزان هم عقیده ام (3212329) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۱۷:۳۷
اولا شما دینت رو بذار برای خودت.
میلیون میلیون میرن انتالیا برای کثافت کاری کسی یاد کارتن خواب نمیفته، اما یک سری فرائض برای احیای دین و اجتماعات اون برای انتشار و مانور توحیدی هستش. و ب هر صورت ربطی به گناه آشغال های سعودی نداره (3212405) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۱۹:۵۴
پس شما اعتقاد دارید که هر کس که می خواهد برود حج نرود و پولش را بدهد به بیکارها، اگر چنین است پس بفرمائید همه آنها که به سفرهای تفریحی خارج کشور هم می روند ( که تعدادشان بیشتر هم هست) پولشان را بدهند به فقرا، اگر توانستید راضیشان کنید حتما حجاج هم راضی می شوند. (3212689) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۲:۱۹:۰۷
خودت ميگي سفر تفريحي وسفر تفريحي براي ثواب نميرن ميرن براي تفريح
فرق داره
ولي شما سفر زيارتي ميري براي ثواب راههاي بهتري هم هست مگر اينكه اونم براي تفريح بري (3214008) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۰۱:۲۸
کسی حج واجب برای ثواب نمیره، برای ادای واجب میره.
حرف شما مثل این میمونه بگیم کسی نماز نخونه پولش رو بده به فقرا!
نماز نمازه، زکات زکاته، حج هم حجه. این احکام هرکدوم فلسفه خودشون رو دارن. (3214190) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۸:۴۴:۱۰
بعد ادای واجب برای چیه اونوقت؟ برای رضای خدا نیست مگه؟ همینجا نمیتونی خدا رو راضی کنی؟ حتما باید پاشی بری مکه؟ (3215127) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۰:۳۳:۳۱
عزیزم نیت حجاج قرب به خداست نه اونهایی که میرن ترکیه ومالزی و... پس کسی که نیتش قرب به خداست ازش انتظار هست کارهای خداپسندانه انجام بده نه کسی که میره تایلند ... (3216275) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۱۷:۰۸
دین شما رو نمیدونم چیه ولی در اموزه های اسلام اومده اول همسایه بعد خانه!
ثانیا فلسفه حج کمک به فقرا نیست( گرچه شاید درش مستتر باشه) فلسفه حج عبودیت ه. لطف کنید اجکام رو با هم قاطی نکنید (3212858) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۳۰:۵۰
نماز واجب مطلقه ولی حج نه (3215408) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۰۳:۴۴
چرا بعضی ها وقتی مطلبی و حادثه ای نیاز به تحلیل دارد حاضر نیستند زحمت فکر کردن به خود را بدهند و تر و خشک را با هم می سوزانند
الان بر هر عاقلی لازم است که از مظلوم دفاع کند نه اینکه مشکلات اجاره خانه خودش را وسط بکشد و از وظیفه اصلی خودش غفلت نماید و احیانا ولو ناخواسته از ظالم دفاع کند ...
هر جیز جای خودش (3212980) (alef-13)
 
اا
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۲۵:۳۸
عزیزم چراغی که به خانه رواست به مسجد واجب است.البته منظور این است که بعضی وقتها حفظ دین از حفظ جان مهمتر است (3213224) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۱:۴۱
اول ازهمه اینکه اینجا دادگاه نیست که کسی دنبال مقصر بگرده و در ضمن کسی هم از شما نخواست نطق بفرمایین.انگار متوجه نیستی حج واجب با حج عمره فرق داره.تعداد کثیری از حجاج کهنسال هستند و سالهاست که در صف فیش ثبت نامی هستند و نمیتونند حکم واجب خدارو تنها به صرف عقیده ی شما انجام ندهند.برای. ادب کردن عربستان راه حل وجود داره ولی ظالمانه است گفتن اینکه زیر دست و پا له شدند تقصیر خودشونه؟؟؟؟.آره منم میگم شهدایی که شهید شدند خونشون تلف شده و تقصیر خودشون بود که رفتند و جان دادند چون باعث شد تو و امثال تویی الان وجود داشته باشن تا بتونن‌ پشت صفحه‌ی‌ مجازی مثل ترسوها قایم بشن و افکار مسمومشونو به خورد بقیه بدن . (3212333) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۳:۴۵:۲۴
من نمیدونم اگر یکی ازنزدیکان منم تو اون جمع بود بازهم میگفتم این حرفهارو ولی وای بیچاره بازماندگان فوت شده ها اگرصغیرهم باشند از همه بدتر.....! (3213048) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۰۷:۰۳
اخوی از تعداد حامیان فکریت(کامنتها) می توانی بفهمی که خیلی از عامه مردم دور هستید
دادش پس در قرن بیست و یکم نمیشه با نگاه خطی همه چیز را دید کجاست فقه پویا تا ما را از افکار پوسیده شما رها کنه ؟چرا شما نمی خواهید بفهمید که مکه همین جاست کافیه به اطرافت خوب نگاه کنی به همین هموطنان خودت (3213183) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۰۴:۳۶
ملاک درست بودن و غلط بودن یه فکر تعداد هوادارنش نیست.
اون روزی که امام حسین(ع) قیام کردند 72 نفر بیشتر حامی نداشتن
ملاک ما قرآن و ائمه هستند در قرآن که دستور به ادای حج داریم، در روایات هم داریم. امام علی (ع ) در وصیت خود به هنگام وفات فرمود:
خدا را! خدا را! در حق خانه پروردگارتان ، تا زنده اید آن را وا مگذارید که اگر رها شود، (از عذاب الهی ) مهلت داده نخواهید شد (3214204) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۹:۰۸:۰۱
از شهيد مايه نگذار كه تا مرگم مديونشم. اگر هم خونشون تلف شده باشه نه به خاطر زنده موندن ترسوهايي است كه تنها راه بيان افكار به قول شما مسمومشون پشت صفحات مجازيه بلكه به خاطر اينه كه نتونستن باعث بشن مردم در رفاه و آسايش و آرامش زندگي كنن وطعم عدالت رو بچشن. به خاطر فساد ها و اختلاسهاي بيشمار خونشون هدر رفته وگرنه حرف آدمهاي ترسو در صفحات مجازي چه ارزشي داره؟ باد هواست! (3213376) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۳۲:۱۵
ادب داشته باش (3215413) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۱:۵۲
یک لحظه فکر کنید این همه پولی که میریزین توشکمه شاهزاده های سعودی اگه این پول تو مملکت خودمون خرج کنیم خیلی ثوابش بیشتره فقط کافیه به اون جوانی که دنبال جهیزیه است فکر کنی یا به اون کسی که به خاطر بدهی افتاده زندان فقط خودتونو جای اونا بزارید (3212334) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۰۷:۰۱
دوست عزیز هر چیز به جای خودش باید مطرح شود
الان وقت دفاع از مظلوم است
خوبه وقتی شما دچار گرفتاری مالی شدی و قرض خواستی یکی بیاد مرتب بجای کمک به تو پرونده زندگیت را توی سرت بزنه و بجای کمک سرزنشت کنه؟ (3212983) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۴۴:۵۲
خدا پدرتو بیامرزه
مکه ، خدا همین جاست تو کشور خودمون (3213275) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۱:۲۰:۴۴
حج واجب شرعی است و برای همه ی افراد در هر کجای عالم(چه ایران،چه آمریکا)در صورت استطاعت مالی واجب شرعی است،بجای این حرفهای شبه روشنفکری و پوچ،راههای دیگری برای کمک به فقرا و محرومین وجود دارد،نه اینکه واجب الهی رو زیر سئوال ببریم تا مشکل مادی ما حل بشه،کل پولی که برای حج تمتع ایرانیها می پردازند حدود 700 میلیارد است،اما مردم در ایران سالانه حدود 8 هزار میلیارد تومان خرج سیگار می کنند،این پول نیست چرا کسی به این معترض نمیشه،یا پولی که عیاشها می برند آنتالیا هزار جور فسق و فجور می کنند،که 30 برابر پولی است که خرج حج می شود،اینها که واجب نیستند،اگه می تونید جلوی این کارها رو بگیرید... (3216381) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۲:۰۱
اگر در یک زلزله این تعداد کشته در ایران بود مطمئنا افرادی که در باره این حادثه میگن حقشون بود برعکس برای اون حادثه خیلی زیاد ناراحت میشدند، پس دلایل چی هست که در این ماجرا عکس العملشون اینجوری نیست؟ یکیش رو شما تا حدودی درست میگی که ایرانی ها از سعودی ها خوششون نمیاد ولی دلایل مهم دیگه ای هم داره که نمیگید. اتفاقا باید مهم باشه که چی شده که مردم ایران اینجوری شدن. در شبکه های اجتماعی من دیدم خیلیا ناراحت نیستن و دلایلش رو سالهاست که مسئولان خودشونو به خواب زدن و رسانه ها هم حتی نظرات مختلف رو منتشر نمیکنه تا بحث بشه. حتی شما هم فقط یک جنبه رو که تنفر نسبت به سعودی بود عنوان کردید و دلایل مهم دیگه رو نمیگید و حتی نظراتی که اونا رو میگن منتشر نمیکنید (3212335) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۲۱:۰۳
من از یکی از اینها که میگن حقشونه پرسیدم می گفت مملکت خودمون مشکل داره وقتی پولت رو به یک جوان بدی تا ازدواج کنه یا کار راه بندازه دیگه حج بهت واجب نیست اونم در این وضعیت یمن و رکود خودمون وو.. ...و حرفایی زد که شایسته نیست بنده اینجا بنویسم.کلا درصدی از جامعه رو میبینم که از حج رفتن استقبال نمیکنن و بشدت از سعودی ها هم متنفر هستن حتی ادمایی که اصلا اعتقادات ندارن اگر جنگ بشه به نظر من برا کشتن سعودی ها درنگ نمیکنن نفرت بسیار بالا است. (3212413) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۲۶:۲۴
شما واسه خودت دعا کن نمیخاد غصه بی دین ها رو بخوری شما غصه خودتو بخور و سعی کن هر چه سریعتر به حج مشرف بشی ان شا الله (3212418) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۱۱:۴۴
دوست عزیز
در همین مترو خداییش رعایت حال همدیگه رو نمیکنیم هل میدیم و...اونجا هم جمعیت میلیونیه و حادثه ایجاد میشه با این فرهنگ (3212492) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۳۳:۰۳
به هیچ وجه از کشته شدن این عزیزان خوشحال نیستم. اما با این مسائل امروزه جاش بود امسال حج تحریم میشد. بابا همین عربستان داره سر مردم یمن بمب میریزه. یکی از شرایط وجوب حج نبود 40 خانواده گرسنه و فقیر در اطراف فرد هست. کسانی که خیلی ادعای اعتقاد دارند آیا شرایط وجوب حج رو دارند؟ (3212228) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۱۲:۳۱
شما لطفا از جانب خداوند سخنرانی نفرمایید
تا جیزی برای مراجع عزیز احراز نشود طبعا اقدامی نمی کنند
قرار نیست با علم غیب هم کارها پیش برود که کسی هم مدعی نیست علم غیب دارد
حوادث منطقه و جریان حج را باید همه با هم دید
عاقلانه نیست به صرف دیدن حوادث یمن حج واجب را تعطیل کرد ...
واضح است اگر مراجع می دانسند که قرار است حج امسال آنهم عمدی (که عمدی بودنش در حال بررسی است) زوار دچار خطر جانی شوند وظیفه چیز دیگری بود ...
لطفا هر کس در حد و اندازه خود ادعایی مطرح کنیم که موجب خشم خداوند به ما نشود ... (3212987) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۵۹:۱۳
لابد الان دیگه محرز شده !!! (3214410) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۳۷:۲۵
سوالی که من دارم این است که چرا عده ای از افراد که بعضا بین انها از روحانی های عزیز هم دیده می شود بعد از وقوع زلزله در یک شهر مردم ان شهر را زیر سوال میبرند که اینها گناهکار بودند و...ایا اگر منطق ما اینچنین باشد در همین واقعه نیز استدلال مشابه نمیتوان کرد؟ و حتی در وقایع دیگر و هر حادثه ای نمیتوان استدلال مشابه به کار برد؟
بنده هر بار زلزله ای می اید چه در ایران و چه در ژاپن میبینم برخی هموطنان به حمله کردن به خود زلزله زده ها و زیر سوال بردن انها هم مشغولند!!! و به نظر بنده بسیار تاسف اوره (3212235) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۱۸:۴۱
دمت گرم یادآوری قابل توجهی بود (3212501) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۴۷:۳۲
یه فرق کوچیک داره و ان هم اینه که در زلزله اراده ی انسانها خیلی موثر نیست ولی اینطور حوادث قابل مدیریت و پیشگیری است.

البته فقط خداوند اگاه به حقیقت امور است. (3212646) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۲۲:۳۰:۴۶
آری در زلزله اراده انسانی موثر نیست ولی انسان میتونه با استفاده از علم روزساختمانهای مقاومی بسازه (مثل ژاپن ) که آسیب خیلی کمتری ببینه و همچنین مدیریت در زمان بحران. البته در این حادثه ضعف بسیار زیاد آل سعود (به نظر من فاسد ترین دیکتاتورهای جهان هستند ) کاملا محرز است و کشورهای اسلامی و حتی همه کشورهای دنیا باید با تدبیر لازم وبه شکل کاملا حساب شده وجدی با آل سعود برخورد کنن . به هر حال مسلمانان زیادی بر طبق اعتقاداتشون به این مراسم میرن و کاملا حقشونه که برن . ما هم حق نداریم برای دیگران تعیین تکلیف کنیم ، که پولشونو چطور هزینه کنن . (3218133) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۱۷:۳۱
امثال شما بجای اینکه بروید سوالات اعتقادی خود را با تحقیق و تفکر حل کنید بجای سوال عقده گشایی شخصی نموده و فرمایشات می فرمایید و از زمین و زمان شکایت می کنید ..
اینکه وقتی در گناه زیاد روی شود و خداوند با بلاهای طبیعی به بعضی بندگانش تذکر می دهد یک مطلب است و اینکه در یمن و حج و غیره عده ای مظلومانه جان خود را از دست می دهند و به شهادت می رسند یک موضوع دیگر است
یعنی شما متوجه نیستی که ایندو با هم فرق دارد ؟
توصیه به خودم و شما دارم تحقیق و تفکر در امور اعتقادی ... بجای اظهارت سطحی و نپخته (3212990) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۴۶:۰۵
لعنت ابدی به آل سعود که در واقع همان دست صهیون و آل یهود صهیونیزم است اینها این کار را می کنند که زمینه ظهور مهدی فاطمه را از بین ببرند ولی کور خوانده اند خاک بر سر آل سقوط لعنت بهشان فراماسون های لژ صهیونیزم نوکرهای بی اراده (3212245) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۱۸:۰۹
دوست عزیز از خواب بیدار شو (3212864) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۵۰:۲۶
ضمن عرض تسلیت به خانواده ها و بازماندگان جانباختگان فاجعه منا عملکرد نامناسب و بی کفایتی متولیان امر نشان از لزوم همکاری و همدلی کشورهای اسلامی برای اداره مناسک حج می دهد وباید با مقصران فاجعه برخورد گردد (3212255) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۵۲:۴۹
مقصر اصلی بی فرهنگ بودن مسلمانان هست ، که نباید همدیگه رو هول داد،که خیلی قربانی این شدن،
این مثل اینکه روز گرفتن برات سخت باشه ، ولی بازم روزه بگیری ، (3212260) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۳۱:۰۸
این بی فرهنگی در همه اجتماعات میلیونی در همه کشورها است. (3212699) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۲۱:۵۵
خوبه وقتی شما به علت بی تدبیری آل سعود زیر دست و پا افتادی (حالا فرض کن که خودت هم هول کرده بودی و کسی را هول داده بودی) من بجای اینکه ظالم را محکوم کنم بگم بی فرهنگ تو خودت مقصر بودی؟
شما ها کجا زندگی می کنید؟
با چی مشکل دارید؟
الان وقت کوبیدن ظالمهای خبیث آل سعوده ... یا بی فرهنگ خطاب کردن اینهمه مظلوم که زیر دست و پا نمی توانستند نفس بکشند و مظلومانه جان دادند؟!!!
خداوند شما و ما را هدایت کند (3212997) (alef-13)
 
صبا
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۰۷:۱۳
واقعا متاسفم ... هول دادن چیه عزیز من ، وقتی هزاران انسان رو در یک جای تنگ نگه میدارن بخاطر رد شدم ماشبن یه واهبی از خدا بیخبر ، راه رو برای عبور می بندد . انسان های محبوس شده چه عکس العملی میتونن نشون میدن ؟وقتی دیگه نفسی براشون نمونده و دارن جون میدن .
کمی خودت رو در اون شرایط بزار بعد قضاوت کن
تا حالا نشده تو مترو وسط اون همه جمعیت گیر کنی ؟؟؟
نظر شما دقیقا مطابق نظر آل سعود ملعون است که میگه حاجی ها خودشون مقصرن و ما هیچ تقصیری نداریم .!! (3213558) (alef-13)
 
عرفان
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۹:۲۴:۴۶
چقدر خودتون رو با دوستان به اصطلاح روشن فکر با تدبیر میدونین با این نظر دادنتون!

یعنی سال های قبل که اتفاقی نیافتاده و همدیگه رو هل ندادن اروپایی رفتن حج؟!
چه استدل پوچی دارین شما و مثبت دهندگان به شما.

داعش بیا منو بخور از دست این روشن فکر نماها. (3215190) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۵۵:۰۹
قطعا حقشان نبوده ولی ریختن پول به جیب عربستان داعش پرور شیعه کش مشکل دارد و باید بررسی شود . (3212264) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۵۵:۴۷
بجز آه و ناله و نفرین چیز دیگری برای گفتن دارید ؟ این چه نوع دفاعی از کشته شدگان منی است ؟ دفاع بد ، نشاندهنده بی دفاع بودن شماست . این ملت تکه تکه شده ، دارد جلوه هایی از شکاف ایجاد شده دولت - ملت را به نمایش میگذارد و گرنه هیچ انسانی راضی به کشتار دیگران نیست . اینها از سر خشم فرو خورده خود که محلی برای ابراز نداشت اینگونه احساسشان را بیان میکنند .شما چرا جو گیر میشوید و همه را به نفرین میگیرید ؟ چه تفاوتی است بین شما و انها؟ انها مرگ ناخواسته دیگران را فریاد میزنند و شما انها را نفرین میکنید . ایا شما و انها از یک جنس نیستید ؟ انها به رسانه های اجتماعی دسترسی دارند و شما به رسانه های دولتی . این تذهبون ؟ (3212265) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۵۷:۱۵
حالا یک عده که قطعا در اقلیت هستند چنین حرف هایی زده اند!
من مطمئنم،قطعا آن ها قصد و نیتشان این نیست، آنها از این که اعراب ما مورد توهین قرار داده اند دل پر دلی دارند.
امیدوارم این دوستان اقلیت در جملاتی که می نویسند و انتشار می دهند دقت کنند. این زبان شایسته یک هم وطن نیست. (3212270) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۵۷:۳۷
"لیست سیاه آدم‌هایی که دنیا را تنگ می‌کنند و نفس کشیدن را سخت" از این موافق تر نمی تونم باشم، سالهاست می بینیم انسانیت بین ما از بین می رود ولی اهمیت می دهیم! تا روزی که آنها که ما می خواهیم هدف قرار گیرند چه اهمیت دارد، نیل به هدف با هر وسیله ای، وقتی بلندگو داری آسان دروغ بگو، زیرا صدای تو بلند تر است! وقتی نیرو داری بکوب چون امکانات تو بیشتر است! وفتی پای نیرویت وسط است چشم بپوش چون وفادارت می مانند!
حال با ملتی طرف هستیم که جمع کثیری از ایشان در ساختن جک در خصوص مرگ هزاران نفر با هم مسابقه گذاشتن!!
نندازیم گردن ماهواره و دشمن، این دسپخت خود ماست! ما میلیون ها نفر را درجه بندی شهروندی کردیم و حالا ارتباط با این شهروندان درجه چندم ادبیات جدیدی می خواهد! به نظر می آید آنها نفرتی را با خود حمل کردند که هیچ ابایی ندارند از بخشیدن آن مادامیکه نصیب شهروندان درجه یک شود! و این فاجعه است و مقصران فاجعه! (3212271) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۰۳:۵۵
گرچه همه اطلاح طلبان بد نیستند، ولی این جماعت فقط از اون دستن و امیدوارم حداقل خوباشون یه فکری به حال این جماعت مریض بکنن (3212283) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۲۵:۴۲
به این می گن از آب گل آلود ماهی گرفتن! (3212513) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۳۱:۴۸
شما رسانه های اینترنتی و صدا و سیمای هم فکرتان همه چیز را جهت دار و بازیچه ای برای بهره برداری سیاسی می کنید. کاش دلتان واقعا می سوخت اما تحلیل های فعلی و بعدی تان نشان می دهد که به دنبال چیز دیگری هستید. (3212521) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۳۹:۵۶
امان از شما سیاسی کاران بنده خدا در کدامیک از این کامنتها نوشته شده من اصلاح طلبم ومیگم حقشونه ؟ !!! (3212708) (alef-13)
 
س.ب
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۰۹:۵۹
مرگ حق است.اما بدين شكل حق نيست.اما ميدونيد مشكل كجاست؟مشكل اينه همه چيز سياسي شده.از مكه رفتن اون حاجي با پول خودش تا تايلند و تركيه و آنتاليا رفتن مردم با دلار خودشون.

وقتي صبح تا شام فرياد ميزنيم آل سعود فلان و بهمان.چه علتي داره ما پولمون رو تو جيب اونا بريزيم؟سوالي دارم از خوانندگان.مگر نمگن رفتن به كربلا و زيارت امام حسين بهشت رو بر زيارت كننده واجب ميكنه.خوب اونايي كه ميخوان برن بهشت حداقل بريد كربلا.بهشت هم واجبتون ميشه ؟مگر چند تا بهشت داريم؟؟مگر بهشت عربستان رفتن با بهشت كربلا رفتن فرق داره؟ميگيد حج واجبه؟عمل واجب وقتي باعث خطر جاني و مالي و تحقير بشه بازم واجبه؟اامكانات و توجهي كه به حجاج ميشه در تعطيلات نوروز شامل حال مسافران نوروزي ميشه؟؟؟

زماني دوستان مذهبي دادو فرياد راه مينداختند كه دلار رو گروون كنيم مردم نرن تورهاي تفريحي خارج كشور.در عوض براي مكه و عربستان رفتن و پول تو جيب آل سعود ريختن هيچ مانعي نداره.خوب وقتي رفتارها دوگانه و غرض ورزانه هست الف جان مردم هم نسبت به اين حوادث اينجوري واكنش نشون ميدن.همه اين پولها رفته تو جيب آل سعود.غير از اينه؟تو مملكت اگر حج رو علما تعطيل كنند و پولش رو بدن به نيازمندان و توليد در جامعه و اقتصاد.خداوند قراره روز قيامت بارخواستمون كنه؟؟

آدمي كه ميره تايلند و تركيه و چين .نه تو فرودگاه بهش تجاوز ميكنند نه تو جمعيت و بي برنامگي له ميشه.آدم عاقل پولش رو ميزيزه تو جيب كساني كه كه حكم قتل خودشون رو صادر ميكنند(وهابيت).؟تا حالا ديديد تايلندي ها بگن اين ايراني ها كافر و بت پرست هستند.؟همين الان هشتگ درست كردند نوشتند ايراني ها قاتل حجاج.بفرما..اين دستمزد رفتن به حج .

الف جان مردم عصباني هستند.از همه چيز.از رفتارهاي دوگانه مسئولان.از اقتصاد بي سامان كشور.از بي پولي و بي برنامگي و حتي بي ديني.علت اينكه ميگن حاجي ها خوب شد مردن ريشه عميق و نگران كننده داره.مگر ميشه هموطن از مردن هموطن خودش ولو باهاش مخالف بوده خوشحال بشه؟؟؟ببينيد عمق فاجعه تا كجاست كه ما از مرگ ديگران خوشحال ميشيم.به نظرم سايت الف بايد با دعوت از يك كارشناس علت اين رفتار يك عده رو كه از نظر من تعدادشون هم كم نيست رو واقعا ريشه يابي كنه.

روح درگذشتگان اين فاجعه شاد باد.ناراحتي بيشتر هم بخاطر كشته شدن كودكاني كه در سنين كم كشته شدند.اميدوارم همه ما روزي برسه كه بدونيم اخلاق از دين بالاتر است. (3212289) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۹:۲۷:۳۲
آقا یا خانم س.ب. سلام لطفاً چند نکته را در نظر داشته باشید:
1- درآمد عربستان از حج و عمره حدود 20 میلیارد دلار است.
2- تولید ناخالص عربستان 735 میلیارد دلار است. (آمار سال 2013)
3- درآمد عربستان از حج و عمره کمتر از 3 درصد تولید ناخالص عربستان است.
4- در آمد عربستان از حج تمتع (واجب) حدود 1% تولید ناخالص این کشور است.
5- درآمد عربستان از "حج تمتع ایرانیان" کمتر از یک هزارم! تولید ناخالص عربستان است.
6- عربستان از خدا میخواهد که ایرانیان از رفتن به این کشور صرفنظر کنند و این را مفتیان سعودی بارها اعلام کرده اند.
7- در طول تاریخ صدها میلیون ایرانی به حج و عمره رفته اند که از این تعداد 2 نفر مورد تعرض (و به قول برخی تجاوز) قرار گرفته اند. لذا طبق آمار، احتمال اینکه شما از کشور خارج نشوید و مورد تعرض قرار گیرید به مراتب بیش از زمانی است که به قصد حج یا عمره از کشور خارج میشوید!
8- در نظر داشته باشید که افراد مقید به انجام واجبات دینی عموماً نسبت به خمس و زکات و انفاق نیز تقید بیشتری نشان می دهند.
9- اگر بواسطه حوادث این چنینی تصمیم بگیریم که از مشارکت در انجام چنین مناسکی صرفنظر کنیم قطعاً مطابق میل و آرزوی وهابیون عمل کرده ایم.
10 - حتی اگر عمل حجاج ایرانی در رفتن به چنین سفری به هر دلیل با سلیقه یا منطق ما منطبق نباشد این خوشحالی یا رضایت از مرگ "دگر اندیشان" خیلی انسانی نیست.
یا علی (3213433) (alef-13)
 
امید
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۱۰:۲۵
سلام مگر ما به تقدیراعتقاد نداریم که این همه فریاد خون ناحق سر میدیم که چی؟اتفاقی که افتاده؟مردن درسرزمین وحی که آرزوی همه است! (3212290) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۲۵:۰۹
یعنی اگه شما زیر دست و پا مظلومانه جان دادی من بجای محکوم کردن ظالم بیایم بگویم این تقدیر شما بود؟!!!
مشکل امثال شما جای دیگست
شما مشکل اعتقادی دارید... این یکی از مشکلات شماست ...
خواهش می کنم برای خودتان هم که شده کمی تحقیق و تعقل در امور اعتقادی را وظیفه خود بدانید و الا نه دنیا داریم و نه آخرت (3213001) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۱۱:۱۸
هنوزم میگم حقشون بود که مردن
الف میخوای منتشر کن میخوای نکن. ولی حقشون بود. حقشون (3212291) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۱۸:۱۴
انشاالله این حق نصیب تو هم بشه (3212407) (alef-3)
 
حسن
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۰۶:۱۱
لابد اگه بابات بره زیر تریلی هم می گی حقش بود. آخه مگه آدم عاقل میره وسط خیابون! آخه این نظر تو میزاری. (3212484) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۳۸:۱۸
من چند کامنت گذاشتم که حرف دهن مردم نگذارید، اینکه مردم باید پولشون رو توی جیب اعراب نریزند با اتفاق افتاده دو مساله جداگانه هستند و کسی نمیگه اینها حقشون بوده

شما این حرفها رو منتشر نمی کنید و بعد با انتشار کامنتی مثل کامنت بالا سعی می کنید بر مطلبتون صحت بگذارید. (3212630) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۰۲:۰۷
فقط سیاسی کاری رفتاری که جامعه را به فنا برده ! (3214420) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۴۷:۲۱
دوست گرامی، خودت رو جای خانواده اونا بزار. به نظرم شما بی پدر شدن حق فرزندان اونا بوده!!؟ وجدانت کجا رفته! (3212645) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۵۲:۳۷
خدایی کارشون درست نیست که پول بدن به دشمنان اما خدایی مرگم حقشون نبود (3212718) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۰:۲۷:۲۲
بترس از اون روزی که نوبت خودت برسه و یه عده خوشحال باشن از رفتنت . (3212919) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۱:۱۲:۵۹
حالم بد شد.....حتما فکر میکنی روشنفکر هم هستی؟!!!!ببین اینا مردن...میفهمی...رفته بودن یه کاری که بهش معتقد بودند رو انجام بدن و آدم های سیاسی نبودن.تروریست نبودن.صهیونیست هم نبودن.داعش هم نبودند...اینا انسان بودن.ایرانی بودن.مسلمون بودن.برات متاسفم. (3212941) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۲:۱۴:۴۳
برای ادای پوز دادن به اطرافیان و همچنین وقتی بر میگشتن با راحتی بیشتر از جیب دیگران میچاپیدن متاسفانه خوب شد رفتن به هر حال باید برن دیگه جاودان که نیستن همه میریم ولی کاش بیدار بریم نه خواب الوده (3215513) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۲۶:۵۲
از مکافات عمل غافل مشو
گندم از گندم بروید جو ز جو

بترس از روزی که در موقعیتی گیر کنی که نی شدید از به کمک داشته باشی اما همه بگن حقت بود به ما چه؟ (3213002) (alef-13)
 
فرهاد
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۵۵:۴۳
به نظر شما این عزیزانی که کشته شدند به طفلان مظلومی که در یمن کشته میش فکر کردن
بعید به نظر میرسه که حتی لحظه ای به اون بیگناهان فکر کرده باشن که زیر بمباران همین خادمین شریفین نابود میشن
اون دوستان عزیزی هم که مینویسن درامد حج از طرف ایرانیها برای اعراب ناچیز هست درست میگن اما نکته اینجاست که اون سرمایه ناچیز برای ما بسیار ارزشمند خواهد بود زمانی که خرج هموطنان خودمون بشه (3214579) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۴۴:۴۸
من از دوستان دست اندر کار سایت الف خواهش می کنم توجه کنند که چه تعداد از افرادی که در این سایت محترم اظهار نظر می کنند دارای افکاری متحجر و عقب افتاده هستند که فرق دوست و دشمن را به این واضحی آنهم در این شرایط نمی فهمند و اینطور با قساوت قلب به مظلومانی که زیر دست و پا توانایی نفس کشیدن را نداشتند و جان دادند می گویند حقتان بود!!!!
واقعا دل هر انسانی که ذره ای انسانیت در او باقی مانده باشد می شکند و اشکش سرازیر می شود ...
دوستان سایت الف
این جا را ببینید که دم خروسشان چطور زشت و خارج از فطرت انسانی بیرون افتاد و ببیند که متاسفانه این اظهار نظرها چقدر با نظر مثبت این افراد همراهی می شود
لذا در سایر مسایل سیاسی مثل فته 88 حواستان به اظهار نظر این افراد باشد و کمی هم با برادران و خواهران دیگر خودتان که نظراتی ارزشی دارند مهربان تر باشید البته اخیرا با تغییر مدیریت سایت الف به نظر بهتر شده است ... (3213012) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۲:۴۹:۲۱
ببینم .. قصد پیوستن به داعش رو دارین شما (3214146) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۰۸:۴۱
کی گفته این کامنت گزاران سنگدل همان طرفداران معترض 88 هستند ؟ من یکی از معترضین 88 هستم و امروز هم دلم از جان باختن هموطنان بیگناهم خون است ! چرا همه چیز را به هم ربط می دهید واینجا هم می خواهید از خون این حجاج برای به کرسی نشاندن اهداف سیاسیتان بهره ببرید شرمتان باد؟!!! (3214442) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۶:۵۸:۲۳
عزیز دل برادر مرگ را برای هیچکس روا و سزاوار ندان خداوند از دست رفتگان این حادثه را رحمت فرماید ولی نکته ای که همیشه در این بین از نظر ها دور می ماند این است که این اتفاق هر سال در منی می افتد چرا ؟ آیا ما مسلمانان فقط به فکر خود هستیم ؟ آیا فرهنگ ایثار در بین مسلمانان چنان مرده است که برای زودتر رسیدن به هتل و تهیه ی سوغات باید از سرو کول هم بالا برویم ؟ برای عده ای حاجی شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل !
بی عرضگی آل سعود باعث شد که این حادثه امسال وسیع تر اتفاق بیفتد ولی در اصل مسئله هیچ تغییری ایجاد نمی شود (3213107) (alef-13)
 
صبا
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۰۹:۲۷
انشااله تو هم به حقت برسی ! (3213565) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۰۵:۳۹
چقدر بد اخلاق و تنگ نظر!
دلت پر از کینه و نفرته
مطمئنم هر کی با تو هم سفر و هم سفره بشه پشیمون می شه.
درود بر خانواده های عزیزانی که مظلومانه در مراسم حج جان دادند
درود بر شما و هدایت بر انسانهای غافل ... (3214209) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۱۱:۳۹
مسلما این افراد عقده ای و دیوانه هستند اما تا به حال از این عقده ها آنطرف ندیده بودید؟ کسانی که در تلویزیون رسمی میگفتند خانمی که حجابش ایراد دارد و...... خود را در معرض تعرض ، فروش،واسیب قرار میدهد یعنی حقش است (3212292) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۱۷:۱۸
دقیقا! به بعضی ها باید گفت یک سوزن به خودت بزن یک آرپی جی به دیگران! (3212860) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۲۸:۲۶
هر چیزی را باید در جای خودش بررسی کرد خصوصا نتیجه عملکرد ها را ... (3213005) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۱۱:۵۴
كشته شدن انسان هاي بيگناه تحت هر شرايطي كه باشد دردناك است و رفتن به حج هم جرم نيست كه فردي را مستحق و محكوم به مرگ كند ولي اگر ميخواهيم جامعه اي داشته باشيم كه از اين نظرات "عجيب و غريب" در آن نباشد بايد خشونت و پرخاشگري را در تمامي شرايط آن نفي كنيم نه اينكه تعدادي از سايت هاي خبررساني در شرايطي از همين نظرات خشونت آميز و پرخاشگرانه به نفع اهداف سياسي و اجتماعي خودشان بهره برداري كنند و در جايي ديگر كه دود اين خشونت و عدم عقلانيت به چشم خودشان مي رود فرياد واويلا سر دهند. (3212294) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۳۱:۵۳
برای نداشتن نظرات عجیب و غریب اول خود فرد باید وقت بگذارد و کمی در خصوص مسائل اعتقادی تفکر و تعقل کند که در چنین شرایطی که باید از مظلوم دفاع کند ناخواسته به نفع ظالم موضع گیری نکند ...
این گام اول است و البته باید مسئولات فرهنگی این بستر را در سطح جامعه به اندازه وسع خود ایجاد کنند و اگر نکردند برای یک انسان بالغ و عاقل بهانه نمی شود که در کاری که از دست خودش بر می آید کوتاهی کند ... و اینطور در این اظهار نظرهای واقعا خجالت آور به دفاع از ظالم برخیزد ... (3213007) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۱۵:۴۷
عربستان کشوری توان ایجاد امنیت رو برای 4 میلیون زائر رو نداره ! (3212300) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۱۶:۱۰
متاسفانه بعضی عقب افتاده برای اینکه بخواهند پوششی بر عقل ناقصشان بگذارند چنین اظهار عقیده ای میکنند اگر تحقیقی صورت بگیرد قطعا آنها انسانهایی تازه بدوران رسیده ای هستند که میخواهند خود را نه تنها همتراز قشر فرهیخته تر بلکه جلوتر از آنها معرفی کنند (3212301) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۱۶:۱۰
اسرار ازل را نه تو دانی و نه من . (3212302) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۲۱:۰۹
یک جوری ماتریالیستی محض به قضایا نگاه میکنید انگار همه حوادث فیزیکی است و پس از مرگ هم زندگی نیست و عزا و ماتم گرفتید.
حکمت و مشیت و زندگی پس از مرگ و اینکه ارواح متوفی الان در بهشت برین در بارگاه الهی هستند که ارزوی هر مسلمانیست باید صبر کالبد فیزیکی شما را در برابر این حادثه افزایش دهد. (3212304) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۴۴:۴۱
عزیزم دین یعنی چی ؟؟؟ یعنی اینکه الگوی زندگی ات پیامبر و امامان باشند ، چرا امام حسین حج خود را نیمه تمام گذاشت و هجرت کرد؟ برای اینکه به ما بگوید مسایل مهمتر از حج بسیارند ،ولی کیست که بفهمد (3212641) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۳۴:۲۳
این جای خودش
اما از بین رفتن پدر و برادر و مادر و دیدن جای خالی آنها دل هر انسان صاحب عاطفه را به درد می آورد
روشن است شما بدون اینکه عزیزی را از دست داده باشی راحت نشستی و فرمایشات می فرمایی و نصیحت می کنی ...
دو طرف را با هم بگو... (3213009) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۲۲:۱۸
حقشان نبود، ولی حقشان بود که ولتهایشان فکری به حال انها میکردند، فقط یک سوال، ایا جمهوری اسلامی حاضراست کسی را برای زیارت مسجد الاقصی به اسراییل بفرستد، پاسخ منفی است چون انجا توسط یک مشت ادم کش اشغال شده، مکه و مدینه نیز وضع بهتری ندارند، و توسط ال سعود شهوتران و فاسد اشغال شده، چرا واقعیات را نمی خواهیم ببینیم (3212305) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۴۸:۵۸
در اینکه وهابیت روی دیگر سکه صهیونیسم خبیث است تردیدی نیست
اما دوست عزیز
حج واجب است اما رفتن به مسجد الاقصی واجب نیستد
تا مراجع عظام تقلید که متخصصان دینی هستند به این یقین نرسند که این واجب را باید به خاطر واجب دیگر که حفظ جان است تعطیل کرد هیچ کسی را نمی شود سرزنش کرد
پس باید صبر کرد و دید که پشت حادثه منا چه چیزی بوده است
کسی از مراجع محترم تفلید هم که علم غیب ندارد که قبل از وقوع حوادث بر اساس آن علم غیب حکم دهد ... (3213014) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۲۲:۴۷
درسته که افرادی که در این شرایط به حج میرن به ایران ضرر میزنن ولی مرگ هر انسان بویژه هم میهن جای خوشحالی نداره. مثل این میمونه که یک نفر با سرعت زیاد رانندگی کنه و بعد کشته بشه. درسته که خودش هم مقصر بوده ولی هیچکس از این موضوع خوشحال نمیشه و همه با بازماندگانشون همدردی میکنن. (3212306) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۳۷:۵۵
در خصوص اینکه کسانی که در این شرایط به حج می روند به ایران ضرر می زنند باید دلیل داشت
عزیزان دقت داشته باشید حج یک واجب الهی است و هر کس بتواند حج بروند و نرود در احادیث بسیار سرزنش شده است
ضمن اینکه تا مراجع گرامی تقلید امر به نرفتن حج نکنند بر همه واجب است اگر می توانند و شرایط فراهم است به حج بروند
پس معلوم است عزیزانی که به حج رفتند یک واجب الهی مثل نماز واجب را انجام دادند و هیچ سرزنشی برای آنها نیست تا چه رسد بگوییم آنها چون واجب الهی را انجام دادند به ایران ضرر زدند... اصلا اینطور نیست (3213011) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۹:۱۳:۳۸
من به شخصه از مرگ كسي كه ديوانه وار رانندگي كرده و با حركات مارپيچ جان ديگران را به خطر مي اندازد خوشحال ميشم و هيچ همدردي هم با بازماندگانش ندارم.
فقط خواستم بگم نظر شما در باره "هيچكس خوشحال نميشه" درست نيست چون دست كم يكي مثل من هست كه ميشه. (3213392) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۲۸:۴۲
چقدر نویسنده از مرگ میترسد و هراسناک است؟
به هر حال این حادثه ای است که همه ما به نوعی خواهیم چشید.
لازم به این تحلیلهای غیر روانی نوشتن نیست اگر معتقد به روح باشید این مرگ فیزیکی نسبتا کوتاه و سریع بوده و الان ارواحشان در ارامش است لازم بنوشتن این مطالب و مرگ زجراور نامیدن و اسیب روانی زدن به بازماندگان این متوفیان نیست. به هر حال این قاعده دنیاست و هیچکدام و خودم نمیدانم چه نوع مرگی نصیبمان میشود و چیزیست خارج از اختیار ما
انتشار و ترویج این مطالب و عکسها فقط باعث ازار بیشتر بازماندگان است که با توجه به وضعیت جامعه مثل همه ما اموزش صحیح روانی در برابر این مصیبتها ندارند (3212312) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۲۹:۱۶
خیلی جالبه
برخی از مخاطبان الف همیشه دم از آزادی میزنن و میگن دین یک امر شخصیه و دم میزنن که نباید در امور زندگی مردم دخالت کرد
بهتره اینجا هم سکوت کنن . هر کسی اختیار جونش رو داره.
من منکر قصور و تقصیر ها نیستم اما کسی که زمان مرگش برسه میمیره
حالا اگه تو تکیه و تایلند بود خیلیا خودشون رو به کری میزدند
لازم نیست بی دینی خودتون رو جار بزنید (3212316) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۰۴:۴۵
مساله اینه که اونهایی که دارن در این شرایط به حج میرن دارن به کشور ضرر جدی میزنن. البته باز انتخاب با خودشونه و حق دارن برن و ما هم حق داریم که از این کارشون انتقاد کنیم (3212568) (alef-13)
 
ا. ر
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۳۷:۳۶
يه عده از اينور بوم ميفتند و عده اي از اون سر بوم. وقتي هواپيما در تايلند سقوط كرد و عده اي ايراني كشته شدند، برخي ميگفتند : چون ماه رمضان بوده دچار خشم خدا شده اند...و حالا اينطور... متنفرم از اين اظهار نظرها در مورد كساني كه مثل ما فكر نميكنند. متنفرم از اين تفرقه و دور شدن دلها از يكديگر. (3212881) (alef-13)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۲۹:۱۸
حالا از هر صد هزار نفر يكي هم چنين حرفي بزند نياز نيست كه شما براي اينكه به او حمله كني يك صفحه متن را باز نشر كنيد...با اينگونه رفتارها نگاه كاسبكارانه داشتن از هر سمتي باشد محكوم است....انشا الله خدا هدايتش كند... (3212317) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۳:۱۴:۱۲
یعنی اگر کسی بیاید و در خیابان به شما در اظهار نظری آزاد توهین کند نباید به آن عکس العمل نشان داد؟!!!
کجایی تو ... (3213032) (alef-13)
 
عباس
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۲۹:۴۳
باید افسوس زیاد خورد،و افسوس زیاد برای اتفاقاتی که در کشور خودمان میوفتد اما دریغ از... (3212318) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۳:۱۳:۲۰
هر چیز به جای خود
این هزار بار... (3213031) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۰:۰۰
واقعا این جوک هایی که برخی افراد از خدا بیخبر در مورد اینکه در رمی جمرات امسال از شیطان شکست خوردیم و...میفرستند مایه تاسفه اخه درک ادم باید تا این حد پایین باشه که این چیزها رو مورد شوخی و..قرار بده؟ واقعا به لحاظ فرهنگی مشکل داریم. اینکه میگید که تقصیر اون حجاج بوده هم واقعا اسفناکه خداوند همه درگذشتگان این حادثه رو مورد رحمت خود قرار بدهد و همه گمراهان رو هم مورد شفاعت و هدایت قرار دهد. (3212319) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۱:۱۵
دوستان عزیز، کسی از مرگ هم وطن خودش خوشحال نمی شه، اما سوال اینه که بی احترامی و حقارت تا کی؟ و اینکه به چه قیمتی ، آیا هدا فقط در مکه است؟ خیلی تلخه که هموطنی از مرگ هموطن خودش احساس بدی نداشته باشه، اما روی دیگر سکه هم لطفا بببنید، قضیه خیلی تلخ تر از یه اظهار نظر ساده است (3212328) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۳:۱۲:۲۸
شما هم لطفا متوجه باشید هر چیزی را باید در جای خودش بررسی کرد
نباید وقتی که وظیفه محکوم کردن ظالم است به بهانه مشکلاتی دیگر از این مهم غفلت کنیم و بدتر اینکه ظالمانه مظلوم را محکوم کنیم .. (3213029) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۱:۲۶
بعضیا مثل آدم آهنی میمونن
دریغ از ذره ای عاطفه و انسانیت (3212330) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۵۹:۴۱
آدم آهنی نبودیم، آدم آهنی شدیم..... (3212560) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۳:۱۱:۰۹
لطفا به میمون توهین نکنید که نسبت به فرزندان و هم جنس های خودش بسیار با عاطفه است
من از مینون های عزیز و بی گناه به نوبه خودم عذر خواهی می کنم.
و برای هم وطنانی که متاسفانه پا روی احساسات پاک خود گذاشته اند و بجای مظلوم به نفع ظالم اظهار نظر کرده اند هم آرزوی هدایت الهی دارم اگر خداوند صلاح می داند ... (3213028) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۴۵:۲۷
چه ربطي به ميمون داشت؟!! حداقل كامنت رو درست بخون بعد نظر بده! (3213676) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۲:۳۴:۲۱
بله ربطی نداشت اما دوستمون از فرصت استفاده کرد و خواست بگه صد رحمت به میمونهایی که بهتر از انسان نماهایی هستند که به جای سرزنش ظالم بیگانه، متاسفانه هم وظن مظلوم خود را سرزنش می کنند
بله صد رحمت بهصد رحمت به میمون های با عاطفه و غیرتمند ... (3214067) (alef-13)
 
صبا
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۱:۳۲:۵۸
منظور از میمونن "می مانند" است نه میمون (3213841) (alef-13)
 
فردین
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۲:۳۳
این حادثه یک پیام هم برای جهان اسلام داشت: اینکه نباید در برابر جنایات عربستان در منطقه سکوت کنند. اعمال حج در کنار برائت از مشرکین تکمیل می شود. آیا آل سعود جزو مشرکین نیستند؟
شاید این حوادث برای این بود که خون مسلمین به جوش بیاید و علیه این خائن الحرمین قیام کنند. (3212337) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۸:۰۱
واقعه تلخ و دردناکی بود و خدا به خانواده های درگذشتگان صبر و بردباری عطا بفرماید اما جناب نویسنده همانطوری که قریب به اتفاق انسان ها از این فاجعه دلشان بدرد امد اما اقلیتی هم بنا به دلایل خودشان و نوع تفکرشان اینگونه مراسم را قبول نداشته و بروز هر حادثه و مرگ و میر در چنین مراسمی را تاییدی بر عقایدشان میدانند.اما این مورد باعث نگرانی نیست بلکه مورد نگران کننده رفتار عده ای از بظاهر سیاسیون اما به نظر بنده کاسبان اشفتگی به تحریک افکار عمومی به تعیین تکلیف برای مصادره مراسم حج و کوبیدن بر طبل نفاق افکنی میباشند که اکثرشان هم از طیف ان فردی هستند که معتقد به این بود که مدیریت جهانی را باید به دست ایشان سپرد در صورتیکه مدیریت همین کشور خودمان را به فاجعه تبدیل کردند و حال با این تحریکات به دنبال درگیر کردن ما با بسیاری از کشورها هستند که اینها و افکارشان به دنبال کاسبی از کشته شدن انسان های بی گناه هستند. (3212352) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۳:۰۸:۲۵
عقیده آزاد است
اما به نظر شما بین اظهار عقیده ای که بجای محکوم کردن ظالم به سرزنش مظلوم می پردازد و در واقع در پازل ظالم اظهار نظر می کند با سایر اظهار نظرها فرقی نیست؟
نباید به اسم وجود مشکل در سایر جاها از ظلم سعودی های ظالم غفلت کرد ... این گول به خودی است ...
هر مشکلی باید در جای خودش مورد بررسی قرار گیرد (3213026) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۴۲:۵۲
کاش تشری هم به مسؤلین خودمون بزنید که ماهی بیش از 1000 نفر در همین جاده های خودمون و با همین ماشینهای وطنی جانشون را از دست میدن و ککشون هم نمی گزه. حالا خوشحالن از اینکه سوژه ای پیدا شده برای کوبیدن وهابیها. (3212360) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۳:۰۴:۵۵
یعنی شما داری از وهابیت دفاع می کنی؟
دوست عزیز هر مشکلی باید در جای خودش بررسی شود ...
قاطی کردن مسائل آنهم بجای دفاع از مظلوم و سرزنش ظالم خلاف عقل است (3213023) (alef-13)
 
شهرام
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۴۴:۴۶
بنده حقیر سرا پا تقصیر ضمن اعلام تاسف و تاثر فراوان از کشته شدن هموطنان بیگناه در حواث مراسم حج امسال در عربستان , پیشنهاد و تقاضای تعدادی از مردم را برای عدم سفر به عربستان جهت شرکت در مراسم حج عمره و تمتع تا اصلاح امور مربوط به زائران خصوصا زائران ایرانی در عربستان توسط حاکمان ان کشور را توهین و به احترامی به درگذشتگان حوادث امسال نمی دانم بلکه واکنش به بروز این گونه حوادث می بینم . (3212361) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۵۱:۲۵
اینگونه اظهار نظرها بسیار جای تاسف دارد و نتیجه اعمال و اداره کشور توسط قشری خاص است که بجای دیندار کردن جامعه مروج دین ستیزی بوده و هستند (3212371) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۳:۰۲:۵۰
البته خود این افراد که اینطور اظهار نظر خارج از انسانیت می کنند و بجای سعودی ظالم مسلمانان مظلوم و هم وطن خود را سرزنش می کنند باید مستقلا پاسخگو باشند و اثر چنین اظهار نظرهای ظالمانه را در زندگی شخصی خود آنجایی که خیلی برایشان قبول کنند و آنوقت خودشان را سرزنش کنند
البته زودتر توبه کنند و اظهار پشیمانی کنند (در همانجایی که حرفهای نسنجیده زدند) تا کار به آنجا نرسیده است (3213022) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۵۱:۴۷
تسلیت یه خانواده های داغدار (3212373) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۵۲:۴۳
زاتران به هر نوع چه مشهد چه بازار چه مکه و مدینه چه عراق و سوریه یکم کمتر حل بدهند بهتر است (3212374) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۵۹:۱۴
این به زائران محترم یاد بدهید دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است (3212473) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۵۹:۲۸
شما زمانی که در گرمای شدید و تنگی نفس که با بی تدبیری یا ... آل خبیث سعود ایجاد شده است مثل مجسمه ایستادی و صبر کردی آنوقت ... (3213020) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۵۵:۵۰
مَنْ أَذَاعَ فَاحِشَةً کَانَ کَمُبْتَدِئِهَا: «کسى که کار زشتى را نشر دهد، همانند کسى است که آن را در آغاز انجام داده (3212379) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۵۷:۳۰
البته که دیدن صحنه های سوریه و جان سپردن حاجیان دردناکه اما چرا برای ده ها انسانی که روزانه در داخل به علل متفاوت (از اعتیاد گرفته تا تصادفات جاده ای و افسردگی) می میرند از طرف شما ککی (انچنان که برای غزه و سوریه و حاجیان خدابیامرز )نمی گزد. (3212383) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۱۴:۳۱
الان مثلا این حرف رو میزنی که بگی خیلی دلسوز هستی؟؟؟؟؟؟؟؟ گفتن این حرفا الان چه ربطی به بحث داره؟؟؟؟؟ (3212851) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۵۶:۵۷
هر چیز جای خودش
شما چرا همه چیز را سیاه سیاه و سفید سفید می بینید ... (3213019) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۱۶:۵۵
میگم میخواین برای این معتادها هم مراسمی مثل عاشورا بگیریم؟ قیاس شما اصلاً درست نیست و بعد این فوت ها متمرکز نیست. نه اینکه در حرم الهی، بهترین خلق( کسی که حج واجب میره، حقوق شرعی،خمس و زکات و انفاقشو انجام داده) بدون هر زر و زیوری و اون هم مظلومانه اینطور کشته شدن، حالا بیاین مقایسه کنید.مشخص هست. شما میخواین برای فوت سربازان اسرائیلی هم مراسم بگیریم و غصه بخوریم که چرا هدایت نشدن و مردن؟! فرقی بین یه معتاد که اکثراً هم از ضعف نفس میرن سمت اعتیاد، با کسی که سعی در مخالفت هوای نفس داره نیست؟ (3213590) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۰۲:۱۴
البته یکم فکر کنید پول این حاجی ها کجا رفته تا یک کمی به فکر فرو برید .درسته آل سعود .آل سعود کیه؟براتون میگم .منشا و حامی داعش ،بانی کشتار در یمن ، حکومتی که حاضر بود پول حمله به ایران را بپردازه و اگر نبود درایت دولت جدید چه بسا پول همین حاجیها بمبی بودبر سر من و شما ./ (3212389) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۰۷:۲۳
تو هم وسط دعوا نرخ تعیین می کنی . راضی نیستی مردم بروند مکه ؟ نمی دانم چرا ته خط شماها همه به یک جا میرسد (3212675) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۱۰:۱۸
بمباران یمن بده بمباران سوریه خوبه (3212844) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۱:۴۱:۴۱
درایت دولت جدید!!!!حالت خوبه،اقتداری که دولت قبل بود،که امنیت برای کشور به ارمغان آورد، که دولت جدید دو دستی همه رو تقدیم کرد... (3216435) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۰۳:۴۴
وقتی کسی خودش به استقبال مرگ میره، چیزی نمیشه گفت! (3212390) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۳۲:۰۴
برای مرگ شما و عزیزانتان هم همین را خواهند گفت. (3212623) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۵۲:۴۶
یعنی شما قائلی که حجاج علم غیب داشتند و می دانستند که چنین حادثه ای می شود و رفتند؟
چرا بعضی اینقدر سطحی نظر می دهند و متوجه نیستند که چه بسا نزد وجدان خود شرمنده شوند و عمری از اینکه چنین اظهار نظرهایی کردند پیشمان شوند ..؟ و اگر نشوند هم چوب آنرا در زندگی شخصی خود بخورند ...
الان وقت این است که ظالم را سرزنش کنیم یا به مظلوم طعنه بزنیم؟!!! (3213016) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۰۴:۲۳
در حدیثى از پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) مى خوانیم: مَنْ أَذَاعَ فَاحِشَةً کَانَ کَمُبْتَدِئِهَا: «کسى که کار زشتى را نشر دهد، همانند کسى است که آن را در آغاز انجام داده.

در حدیث دیگرى از امام موسى بن جعفر(علیه السلام) مى خوانیم: مردى خدمتش آمده، عرض کرد: فدایت شوم از یکى از برادران دینى کارى نقل کردند که من آن را ناخوش داشتم، از خودش پرسیدم انکار کرد، در حالى که جمعى از افراد موثق این مطلب را از او نقل کرده اند، امام فرمود: «گوش و چشم خود را در مقابل برادر مسلمانت تکذیب کن، حتى اگر پنجاه نفر سوگند خورند که او کارى کرده و او بگوید: نکرده ام از او بپذیر و از آنها نپذیر، هرگز چیزى که مایه عیب و ننگ او است و شخصیتش را از میان مى برد در جامعه پخش مکن، که از آنها خواهى بود که: خداوند درباره آنها فرموده: کسانى که دوست مى دارند زشتى ها در میان مؤمنان پخش شود عذاب دردناکى در دنیا و آخرت دارند. (3212393) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۰۶:۲۱
به هیچ عنوان حقشان نبود و کسی هم حق نداره تصمیم شخصی افراد برای سفر زیارتی مثل مناسک حج رو که نه نفع و ضرری برای دیگران داره و نه آسیبی به حقوق دیگران میزنه رو محکوم کنه هر کسی آزاده اعتقادات شخصی خودشو تا زمانی که به حقوق دیگران آسیب نمیزنه داشته باشه حتی یک مرتاض هندی حتی یک یهودی یا یک بهایی یا یک وهابی یا یک مسلمان شیعه یا سنی یا یک درویش صوفی فرقی نداره تا زمانی که مرزهای انسانی شکسته نشه . در ضمن برای روح کسانی که جونشونو از دست دادن آرامش و برای خانواده هاشون صبر و بردباری آرزو دارم (3212395) (alef-13)
 
جلیلی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۱۷:۰۵
کسی حق داره یا نداره رو شما نمیتونی مشخص کنی. (3212857) (alef-13)
 
hossein hajiagha
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۳:۲۴:۲۷
عجب .....من زندان اوین بودم دریش و جانباز دیدم خودم هم مجروح شیمیایی هستم و برادر شهید (3213039) (alef-13)
 
رسول مشهدی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۱۳:۴۳
البته با بخش زیادی از بحث موافقم ولی یک سوال برایم باقی مانده که چرا بیشترین کشته ها از حجاج ایرانی اند؟
آیا مرکز بی نظمی در این حادثه ایرانی ها بوده اند؟ (3212402) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۱۵:۲۸
پول دادن به حامی مالی داعش جنایتکار و مسئول حمله به مردم یمن محکوم ... (3212403) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۲۸:۱۱
با همان حساسیت به کشتگان خودروهای بی کیفیت داخلی بپردازید. و اینکه چرا باید این خودروهای بی کیفیت با قیمت بالا به مردم داده شوندو خودروهای خارجی با کیفیت قیمت سربه فلک کشیده داشته باشند تا قیمت تولیدات داخلی منطقی به نظر برسد (3212422) (alef-13)
 
موسی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۲۹:۰۲
مرگ شمر به دست کیسان حقش بود... (3212425) (alef-13)
 
کارگر
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۸:۴۶:۳۲
به نظرم حتی اگر در جنگ نظامی با عربستان باشیم باز هم یه عده می رن حج اونم برای بار چندم!!!
حج واجب است یا جان و آبروی مومن؟ (3212450) (alef-13)
 
ناصر
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۰۴:۲۶
یه عده دوست دارن برن پوذشونو تو دبی و استانبول و تایلند خرج کنن و تفریح کنن یه عده هم دوست دارن پولشونو تو مکه و کربلا خرج کنن و ارضا بشن.همونطور که کسی حق نداره به کروه اول معترض بشه کسی هم حق نداره به افراد مذهبی به خاطر تمایلاتشون ایراد بگیره.ثانیا پولی که برا حج عمره و تمتع هزینه میش ذر مقایسه با پولی که ایرانیها برا سفر به ترکیه و دبی و اروپا خرج میکنن رقمی نیست که رقم قابل توجهی از اون هم به جیب شرکتهای هواپیمایی ایرانی میره.یاد بگیریم به اعتقادات و تصمیمات بقیه احترام بزاریم.میشه در اعتراض به دولت سعودی مراسم سال بعد رو تحریم کرد ولی خیلی از معترضین از ریشه حج رفتن رو بی مورد میدونن.!!ومتاسفانه گاها از موضع بالا و با لحن تحقیرامیز معتقدین به سفر حج رو جاهل میدونن! (3212481) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۱۷:۲۷
چرا مرگ بر آل سعود؟
مرگ بر جهل و بی نظمی
علت مرگ حجاج مسلمان بی نظمی و عدم رعایت حقوق شهروندی و عدم احترام بهم بود
جماعتی که دوست دارند تحت فشار و بهم چسبیده حرکت کنند
آیا نمیتوانستن با رعایت فاصله و با احترام بهم حرکت کنند ؟
چرا این اتفاقات در جوامع متمدن رخ نمیدهد؟؟
فرق صف ایستادن جوامع متمدن و کشورهای جهان سوم رو بارها دیدیم
هنوز توی کشور ما مردم بین خطوط رانندگی نمیکنند
وقت صف بهم میچسبند و تجمع میکنند
برای حرکت کردن هول میدهندو....
خلق را جهلشان بر باد داد
یاد بگیریم نظم مهم است وبهم احترام بگذاریم در صف به منچسبیم .. (3212499) (alef-13)
 
مريم
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۱۹:۳۰
من همه كامنت هاي كاربران را خواندم چند نكته به نظرم مغفول مانده بود و آن اينكه : اول بايد بدانيم كه حج دستور صريح قران است براي همه كساني كه استطاعت( توانايي) مالي و جسمي دارند كه كمك به مستمندان و دستگيري از نيازمندان هيچ وقت مانعي براي انجام آن نيست ، اين تفكر غلط است كه ما تصور كنيم همه كساني كه حج واجب ميروند اصلاً اهل احسان و دستگيري از ديگران نيستند!!! دومين مسئله اين است كه خيلي از زوار سالهاست كه در نوبت تشرف هستند، شاهد اين مدعا ؛ تمام اعزام شدگان عادي ثبت نام شده هاي سال ٨٤ و ماقبل آن هستند كه برخلاف مردم كشورهاي مسلمان ديگر، داوطلبان عادي ِايراني سالها در انتظار تشرف هستند . سوم اينكه : دولت منحوس آل سعودِ وهابي سالهاي سال است بالاخص در اين چند سال اخير به هر بهانه اي ميخواهد كه ايراني ها در حج نباشند و از هر بي احترامي هم نسبت به ايرانيها فروگذار نيست و تنها دليل اينكار جلوگيري از اشاعه تفكر شيعي است و بهترين ترفند هم استفاده از جنگ نرم و نشر اين افكار در ظاهر ضد وهابيت بين ايرانيان كه توسط اتاقِ فكرِ سعودي ها و مخالفين داخلي ايران طرحريزي شده و بين قشري خاص از مردم رواج پيدا كرده كه بجاي صرف پول براي زيارت خانه كعبه ، مبالغ آن براي اهداف انسان دوستانه در داخل كشور صرف شود و نكته جالب اينكه بسياري از مردمِ جامعه عاطفي ما هم بر اثر غَلَيانِ احساسات آنرا تكرار ميكنند بدون اينكه با خود فكر كنند كه بر فرض اينكه مردم حج هم نرفتند و حاضر شدند مبلغ آن را براي جهيزيه و خانه و... ديگر هموطنان هزينه كنند خدا وكيلي چند درصد معزلات اجتماعي نظير جهيزيه و ايجاد اشتغال ومسكن ... را ميشود با اين پولها حل كرد ؟؟؟؟ شما كه مخالف هستيد كلاهتان را در تنهايي قاضي كنيد ببينيد خودتان حاضريد بخشي از هزينه يكي از مسافرتهايتان را به يك نيازمند كمك كنيد؟؟؟؟ اول يك سوزن به خودمان بزنيم بعد يك جوالدوز به مردم ، ضمن اينكه؛ مردم كشورهاي ديگر هم مثل كشورهاي آفريقايي ، هند ، پاكستان ، مصر، فلسطين و افغانستان هم زائر به آنجا اعزام ميكنند و اتفاقاً مشكلات اجتماعي زيادي نظير فقر و بيكاري و ... دارند ، ولي امر واجب حج را همه ساله انجام ميدهند !!!!چرا چنين تفكري بين ايشان نيست چون درصد زيادي از اتباع ديگر كشورهاي مسلمان سني مذهب و در بسياري از موارد همفكر وهابيون هستند..

در آخر اينكه بيگمان برگي از درخت بي اراده و اذن خدا نخواهد افتاد ، شايد واقعه دلخراش و تأسف بار منا ، آغاز سرنگوني حكومت جبار آل سعود باشد كه پايه هايش بر خونِ هزاران انسان بيگناه است ما كه از حكمت خداوند بيخبريم !!! خداوند به خانواده هاي داغدار حادثه منا صبر و روح رفتگان را قرين رحمت الهي سازد. آمين (3212503) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۴۵:۲۴
از چند جهت ناراحت شدم ..
خیلی هم عمیق


1- کشته شدن مردم چه هموطن چه غیر هموطن در کشو عربستان
2- از دو دستگی در بین مردم و مسئولین... که ملت برای نشان دادن اعتراض خود به سوء مدیریت داخلی ... کشته شدن هموطنان به هر دلیلی .(. مدیریت غلط عربستان... فشار و بی تدبیری نیروی امنیتی عربستان .. یا سیاست داخلی عربستان .. و در پایان .. خود حاجی ها .. ) به جای حمایت از هموطنان .. سعی میکنند به شکلی اعتراض خویش را به گوش مسئولین برسانند


3- سوء مدیریت و نالایقی بعضی مسئولین داخلی که گاهی در لباس روحانیت . وقتی جایی زلزله می آید آنرا از گناهان مردم ان منطقه می دانند.. پس مردم برای اعتراض خود به حرفهای آن روحانیون الان مقایسه می کنند.. که پس حاجی ها هم گناهکار بوده اند و بلای آسمانی سر آنها آمده


4- به جای بحث های حاشیه ای کشور خود را از جهان سوم بودن نجات بدهیم.

5- مشکل مسئولین داخلی ما این است هر مشکلی پیش می آید همه رو به صحرای کربلا می زنند .. کمی به سخنرانی امام جمعه تهران گوش کنید .. دستتان می آید ..6- حرف زیاد هست برای گفتن
7- نواقض زیاد داریم

و در پایان .. آنقدر این حادثه برای من غم انگیز و ناراحت کننده بود برای من که دیشب نخوابیدم... از ابعاد مختلف به این حادثه فکر میکردم....... (3212540) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۹:۵۳:۳۲
با نفوذ اسرائیل درعوامل امنیتی سعودی به خاطر یمن رد پای اسرائیل را در این حوادث جستجو کنید. (3212549) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۱۲:۲۸
من خودم طرفدار حج رفتن نیستم و حتی اگه هم به صورت مجانی برنده شوم نمی روم ولی این دلیل نمی شه که به این جور نسبت به مرگ انسان های بیگناه بی تفاوت باشم یا براشون جوک بسازم. می دونم توی اطرافیانم که خیلی از کسانی که دوستشون دارم ممکن بود بین این کشته ها باشن.. حتی دوست دارم ارزوی مادرم رو که رفتن به حج هست رو عملی کنم. من طرفدار حج رفتن نیستم اما این دلیل نمی شه که از مرگ دیگران خوشحال باشم یا به عقاید دیگران توهین کنم. (3212578) (alef-13)
 
...
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۲۲:۱۵
خدا همه حجاجو رحمت کنه ، کسانی که با مرگ کسی خوشحال میشن یا مرگشون رو حقشون میدونند شاید از روی حس تنفرشون نسبت به ال سعود هست که چیزی میگن چون این دیدگاه نه دینی و نه انسانیست ... اما چه شد که امام حج واجبو تعطیل کرد مگر نه این است که هر واجبی با عقل و تدبیر و شرایط مربوط به خودش بررسی می شود مگر روزه فرد بیمار ناگهان از واجب به حرام نمی رسد اما امروز علمای دین عنوان می کنند که نمی شود مانع انجام واجب شد پس چه طور امام خمینی مانع انجام حج شد آیا او عالم دینی شجاع محسوب نمی شود ؟ (3212594) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۲۴:۲۳
شما رو بخدا اینقدر این عکس و فیلمها رو راحت نشون ندین :"( یک در هزار فک کنین کس و کار یه بنده خدایی ببینن جنازه شو که پوست از تنش کنده شده ...:"( (3212596) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۴۹:۲۸
این نشان دهنده دوگانگی و شکاف اعتقادی جامعه است که بسیار خطرناک است. از همان جنس دو قطبی های به شدت باردار که ممکن است با جرقه ای همه مان را به جان همدیگر بیاندازد! (3212647) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۰۵:۲۴
راست میگی والا . از خواندن بعضی کامنت ها و تعداد ارابه ان حلم بهم می خورد . و راست میگی وقتی که گفتی رشد اینترنت سریع تر از فرهنگ استفاده از ان است و. سایت های خارجی و غربی هم همینطورند . (3212670) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۱۷:۲۸
ضمن ابرازتاسف ازاین حادثه ی مرگبار که موجب جان باختن ومجروحیت ومقفودی عده ای از هموطنانم شده، به اعتقاد اینجانب هیچ کسی جز خداوند قادرمتعال از حوادث آینده آگاه نیست وبه اصطلاح علم غیب ندارد،لذا کسانی که جهت انجام حج واجب به این سفر روحانی رفتند اگرمی دانستند گرفتار چنین مشکلاتی خواهند شد احتمالن نمی رفتند، ازطرف دیگر ضدیت حکام جدید عربستان سعودی باکشورمان دیگربرکسی پوشیده نیست چون بارها این دشمنی خودشان رابه انحاء مختلف نشان داده اند،مگردرحادثه ی سال 1366 نبود که تعداد کثیری از هموطنانمان به جرم سردادن شعار برائت از مشرکین،مورد یورش پلیس های عربستان واقع شدند،حادثه ای که امام راحل قریب به مضمون فرمودند، ما اگراز صدام بگذریم از جنایات آل سعود نمی توانیم بگذریم وبه دنبال آن، دولت ایران تا چندین سال از اعزام زائران برای مراسم حج خودداری می کرد؟، امسال هم مسئولین مربوطه با مشاهده حرکات ایذایی که برای زائران ایرانی درمکه و مدینه پیش آمد می باید تدبیر می کردند و با اذن مقام معظم رهبری از اعزام کارون های حجاج ایرانی به مکه و مدینه خودداری می نمودند یا درهمان حادثه اول یعنی سقوط جرثقیل درحرم امن الهی که منجر به کشته وزخمی شدن عده ای ازحجاج ایرانی گردید با کسب اجازه از مقام معظم رهبری،حجاج را به وطن بازمی گردانیدند تا درحادثه جدید بازهم متحمل اینهمه خسارت واز دست دادن عزیزانمان نمی شدیم. (3212688) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۳۱:۳۰
چاپ نمی کنی ولی حقشون بود (3212700) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۳۴:۰۵
مگه برای اونا مهمه که من چهل سالم شده ازدواج نکردم و ارزوی داشتن بچه را به گور می برم .اگه نداشتن من تقصیر خودم مردن ائنا هم تقصیر خودشون است (3212703) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۳۴:۱۸
چقدر خدا بعضی ها را به خودشان واگذاشته واز انسانیت دور شده اند حتی مرگ یک کافرهم چون انسان است خوشایند نیست اینها که میهمانان خداوند بوده اند خدا همه را بیامرزد (3212704) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۳۷:۳۳
ملت را با اعمال ناصوابمان به جایی رساندیم که از مرگ زایران حج خوشحال میشوند ببینید چه کرده ایم با این مردم افسوس (3212705) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۵۲:۳۷
سلام بر شما که برای یکبار هم کهشده، مرگ کسی راکه باوری دارد متفاوت تراژدی اعلام کردید.
آرزو می کنم این بار گزاره شما شمول عام داشته باشد.
معمولن شما مثل دیگر رسانه داران گزاره ها را از شمول عام می کشانید به خاص. پس قبول دارید که باور نباید اولویت بر جان داشته باشد.
جان اولی ست بر باور. آفرین اما این گزاره انسانی را به خاطر بسپارید که متقابلن از مرگ باورمندی از اردوی شما باورمندی از اردوگاه دیگر شاد نشود.
به احکامی که می دهید دوبار فکر کنید اگر این گزاره را باور دارید. شما می دانید منظور من چیست. (3212719) (alef-13)
 
Hossein
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۵۳:۰۹
متاسفانه، ما خيلي آدمهاي بدي شده ايم و روز به روز هم بدتر. والا من هم قبلا فكر نميكردم كه از مرگ يك عده ميشه ناراحت نبود، همون طور كه فكر نميكردم، معترضين انتخابات كتك بخورن و زندان برن، همون طور كه فكر نميكردم هفتاد و دو ميليون نفر اظهار كنند كه به يارانه احتياج دارن، همون طور كه فكر نميكردم هيچ وقت حاضر باشيم اون آقا رو به رياست جمهوري برسونيم، همون طور كه فكر نميكردم با اشتباه دو تا مامور فرودگاه ، توي ورزشگاه آزادي، صد هزار نفر فرياد بزنن عرب ... .... . ما بد شديم. (3212720) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۲:۰۴:۱۳
دوستان بصیرت داشته باشیم وحرفهای مفت رسانه های فارسی زبانی مثل VOA برای تطهیر آل سعود راتکرار نکنیم.چرا این شبکه ها به جای شماتت آل سعود این مومنان به ناحق کشته شده را شماتت می کنند؟چند ساعت پیش این شبکه استکباری به بهانه های واهی _مثل وجود افرادکارتن خواب _حجاج مظلوم ایرانی را مورد شماتت قرار می داد که چرا به این واجب الهی پرداخته اند. وابستگی رژیم سعودی به آمریکا نباید موجب فرار این رژیم بی لیاقت از پاسخگویی به افکار عمومی جهانی گردد.از ابتدای اسلام مسلمانان تحت فشارهای اقتصادی بوده اند و مشکلات اقتصادی مسلمانان بهانه ای برای تعطیلی حج را ایجاد نکرده ونمی کند. حج بخشی از واجبات بوده .پیامبر وامامان _که تاکید زیادی بر رفع فقر داشته اند_به این امر واجب پرداخته اند.پس باید هوشیار باشیم وفریب افراد وابسته را نخوزیم.همه باید رژیم آل سعود را محکوم کنیم. (3212737) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۲:۳۵:۵۵
متاسفانه نوع خبر رسانی ومدیریت خبر مراکز رسمی کشور ما فارغ از منافع ملی وعمومی است از هر حادثه ای شهید سازی میکنند به گونه ای که هر حادثه ای را به سمت سیاسی شدن و تفرقه سوق میدهند ونتیجه این میشود که خیلی ها واقعیت را درست تحلیل نمی کنند. گزارشهای صدا وسیما صادقانه ومستقل نیست وهیجانی برای جنگ سیاسی میشود و نتایج آن درحادثه ای دیگر رخ مینماید .اگر تلویزیون حادثه جرثقیل را به جنگ عامدانه علیه ایرانی ها تفسیر نمی کرد الان دوقطبی آریا(ایرانی)-عربی ایجاد نمیشدکه نتیجه آن به همسایه سفرحج رفته ناسزا بگوییم! برایشان مرگ بخواهیم وبرای حکومت آل سعود هم همین را آرزو کنیم. (3212790) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۲:۵۹:۳۹
فرافكني تا چه حد؟؟؟؟؟؟؟؟كي گفته كه از مرگ انسانها خوشحاله ؟؟ يا از كشته شدن هموطنانش ؟؟؟؟؟؟ بحث سر اينه كه عقل نباشه جون در عذابه حرف اينه كه وقتي مردم ايران ميبينن كه به دو نفر تجاوز شد خودشون نبايد برن تا تكليف متجاوزين جوشس بشه اما براي اين حجاج عزيز ذره اي مهم نبود يعني با عملشون و رفتنشون گفتن بدرك كه تجاوز شد ما ميريم رفتن و اين شد نتيجه اش (3212828) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۰۰:۵۸
مگه اين حجاج از اينكه به هموطنانشون تجاوز شد ككشونم گزيد بازم پا شدن رفتن حداقلش اين بود تا مجازات عاملين تجاوز به دو هموطنشون نميرفتن (3212831) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۰۹:۱۷
ایران و صداسیما برخورد سیاسی با این حادثه دارند و این ماجرا را دستاویزی برای انتقاد از عربستان کرده اند و همش میگن آل سعود (3212842) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۱۵:۳۹
خدا صبر بده به اونایی که پدر از دست دادن (3212854) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۳۲:۲۸
بابا ما با عربستان در جنگ چطور شما ها اینجوری نظر میدین و اینکه همین جمعیت که تو هم میرن تو حرم امام رضا من دیدم ایا این هم از مسولان حرم هست و این مردمی که هی تو هم میچپن (3212876) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۴۰:۰۶
من هم از این واقعه متاسفم. آنهایی که زلزله رو به دلیل بدحجابی و فساد میدونن،کشته شدن این همه حاجی وقت سنگ زدن به شیطان رو چه تعبیر میکنن!؟ (3212883) (alef-13)
 
بی نام
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۴۱:۲۲
ضمن تسلیت به درگذشتگان و طلب صبر برای باقیماندگان حادثه
الف جان یا نویسنده محترم
معلوم نیس شما ایا برداشت خودت هست که این رو با این نگرش نوشتی یا اصلا از دید جامعه شناسی به موضوع نگاه نکردی و با قصد و غرض این متن رو نگارش کردی.
هر کس که گفته حقشان بوده منظورش این نیس که حقش بوده بمیره
منظورش اینه دست از ریختن پول به جیب و حلقوم عربها بردارید
انقد تبلیغ نکنید که با مکه رفتن ادما بهشت رو برای خودشون خریدن (3212885) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۴۶:۵۹
خداوند همه این عزیزان را بیامرزد و ما راهم در غم خود شریک بدانند.
اما در جواب علمایی که اظهار میدارند نمیشود از واجب خدا جلوگیری کرد ایشان را به مناظره با بزرگترین عالم بشری که هیجکس را یارای برابری به اونیست دعوت میکنم.

ای قوم به حج رفته کجایید کجایید

معشوق همین جاست بیایید بیایید

معشوق تو همسایه و دیوار به دیوار

در بادیه سرگشته شما در چه هوایید

گر صورت بی‌صورت معشوق ببینید

هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمایید

ده بار از آن راه بدان خانه برفتید

یک بار از این خانه بر این بام برآیید

آن خانه لطیفست نشان‌هاش بگفتید


از خواجه آن خانه نشانی بنمایید

یک دسته گل کو اگر آن باغ بدیدیت

یک گوهر جان کو اگر از بحر خدایید

با این همه آن رنج شما گنج شما باد

افسوس که بر گنج شما پرده شمایید.


و همچنین:

آنان که به سر در طلب کعبه دویدند
چون عاقبت الامر به مقصود رسیدند
رفتند در آن خانه که بینند خدا را !!
بسیار بجستند خدا را و ندیدند !!
چون معتکف خانه شدند از سر تکلیف !!
ناگاه خطابی هم از آن خانه شنیدند
که ای خانه پرستان چه پرستید گل و سنگ ؟!
آن خانه پرستید که پاکان طلبیدند (3212894) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۱:۵۲:۳۳
عزیزم مناظره نمی خواهد کمی فکر کنید متوجه می شوید که این اشعار به معنای تعطیلی واجب خداوند نیست
این اشعار تذکر می دهد که شما بدانید خالق هستی در همه جا حاضر و ناظر است و فقط در حج نیست که فکر کنید در محضر خداوند هستید ...
ضمن اینکه بر فرض اگر شعری را هم بیاورید که بگوید حج نروید از کی تا به حالا شعر می تواند مقابل نص صریح قران و حدیث که حج را واجب می داند معتبر باشد؟
لطفا هم من و هم شما متوجه اندازه معلومات ناقص خود و شان مراجع تقلید باشیم زود با دیدن یک شعر و برداشت سطحی و غلط از آن بر منبر تذکر به بزرگان دین که عمری در این مسیر طی کرده اند جلوس ننمائیم ... (3213911) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۳:۴۸:۲۳
در بی تدبیری مسولان تازه کار عربستان شکی نیست . این که چه چیز باعث خوشحالی عده ای از مرگ همنوعانشان میشود نیز قابل بررسی جامعه شناختی است که خارج از حب و بغض و بصورت علمی باید ریشه این بیماری شنیع شناخته شود.ولی در طرف مقابل نیز نوعی شادی از آشکار شدن بی کفایتی ال سعود و بالاتر رفتن یا بالا تر نشان دادن شمار تلفات دیده می شود .که شایبه بهره برداری سیاسی از کشته شدن انسانها را نشان می دهد . (3212895) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۰:۰۲:۴۷
خدا رو شکر که مادر نازنینم در اثر فراق پسر مفقودالاثرش سکته کرد و مرد.وگرنه ممکن بود الان در منا کشته شده بود.خیلی دردناکه.خدایا تو کجایی؟بای ذنب قتلت (3212907) (alef-13)
 
Mahdi
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۰:۲۸:۱۹
نامه تاثیر گذار فرزند یکی از کشته شدگان حادثه منا
.
.
انا لله وانا الیه راجعون
اکنون که مشیت الهی آن طور رقم خورد که پدرم را از زیارت خود به میثاق خود ببرد چاره ای جز صبر و آرزوی آمرزش برای پدرمان و سایر از دست رفته ها نداریم. در سنت ما آنکس را که مصیبتی فرو می آید تسلی میدهند و با او هم دردی میکنند. هرچند تسلی ما زخم و زبان شد و توهین و افترا. گله ای نیست از آنکس که پدرم را نشناخت و او را به جهالت متهم کرد. گله ای نیست از آنکه پدرم را به بی توجهی به فقیران متهم کرد. حتما آن شخص نمیدانسته که پدرم هرسال یک پنجم مالش را خمس و یک دهم کشتش را زکات می داده است و هر روزه ای از او که قضا شد گرسنه ای را سیر کرد. گله ای نیست از آنکس که صدقه های روزانه پدرم را ندید. گله نیست از بی انصافانی که نمیدانستند پدرم قربانی هر ساله عید قربان را به کودکان یتیم میدهد. همان بی انصافانی که هر سال به طعنه میگفتند بجای کشتن درخت بکار. گله ای نیست چون که بسیاری از یتیمان و فقیران کوفی که علی را به بی توجهی متهم می کردند تنها بعد از مرگ او فهمیدند که آن ناشناسی که شبها برای آنها طعام می آورد کیست. گله ای نیست از آنها که خرج کردن برای یک بار رفتن به مکه در تمام عمر را جهل می شناسند ولی خرج ده سفر حج را در یک شب خرج عیش و نوش می کنند، همان مجالسی که فقرا را به آنها راه نمی دهند.
گله ای نیست، گله ای نیست، گله ای نیست چون خدایی هست.
اما گله ای دارم به آنکس که میگوید «خدارا در اشک کودک یتیمی جستجو کن» و اکنون که کودکی یتیم شده است مرگ پدرش را مایه خنده خود کرده است. از شما میپرسم با کدام دین و آیین یتیم شدن کودکی، مرگ فرزندی و یا همسری را مایه خنده میدانید؟
اگر خدا را در اشک یتیمی میبینید از شما همدردی نمیخواهیم لطفا نمک به زخممان نپاشید که مولایمان حسین گفته است: اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید.
فرزندی یتیم (3212921) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۲:۰۶:۱۳
دوست عزیزم
من از شما .و همه خانواده قربانیان عید قربان در منا، بخاطر کسانی که احیانا از سر غفلت اظهار نظرهایی نپخته کردند صمیمانه عذر خواهی می کنم
شک ندارم مثل من که مخلص شما و عزیز از دست رفته شما هستم در این مملکت کم نیستند و اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران قلبا با شما در این مصیبت شریک هستند.
البته باید مانند شهدای دفاع مقدس به شما بابت این توفیق بزرگ هم تبریک بگویم
همیشه موفق باشید و سربلند ...
بازم ببخشید ... (3213956) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۱:۱۴:۳۴
سوای همه این موارد به حق و ناحق مطروحه من یه سوال دارم و اونم اینه که اگه تو کشور ما این حجم آدم به یکباره وارد اعمالی می شدند که نباید یه ذره نوک سوزن هم اینور و اونور بشه ما چگونه اونومدیریت می کردیم؟ ما از پس 4 تا سیلاب بر نیومدیم و کشته دادیم ما از پس مانورهای زلزله بر نمی آییم و حتی مانورهامون هم با شکست مواجهه. مدیریت بحران در کشور ما چگونه است. تا دیر نشده به خودمون بیاییم و از این فجایع درس عبرت بگیریم.
مرگ بر آل سعود جنایتکار و خائن به حرمین شریفین .
تسلیت به بازماندگان این فاجعه دردناک که قلب هر انسانی رو آتیش می زنه.
باز هم می گم نکنه فراموش کنیم که فجایع طبیعی و تغییر اقلیم بزرگ ترین فاجعه های هستند که ما را را سرعت دنبال می کنند. (3212943) (alef-13)
 
محمدجواد
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۵:۳۶:۲۷
انسان خیلی باید مراقب باشه که گردوغباری که در حوادث مختلف در فضای مجازی ایجاد میشه مانع دیدن واقعیات نشه. از اونهایی که به راحتی درباره ی این حجاج فوت شده قضاوت میکنند میخوام که لحظه ای درباره نکات زیر تأمل کنند:
1- قبل از اینکه فریاد انسان دوستی و دلسوزی برای فقرا و ... بر سر حاجیان حج تمتع خالی کنید (که تعداد افرادی که برای حج تمتع برای بیش از یک بار اقدام میکنند کم هستند) با یک حساب سرانگشتی میتوانید دریابید که اگر هر حاجی جان باخته در این ماجرا حداکثر هزینه حج را یعنی 10میلیون تومان پول داده باشد به ازای 131 کشته حدود یک میلیارد و نیم میشود و این یعنی کمتر از نصف هزینه بسیاری از همایش های صوری و کمتر از نصف بسیاری از پاداشهای مدیر عاملهای بانکهای خصوصی و کمتر از صدها سفر غیرضروری که هر روزه برای تفریحات مختلف به کشورهای آسیای شرقی و اروپا صورت میگیرد و... لذا اگر خودتان جزء افرادی نیستید که به این سفرها میروید لطفا گروه هایی در فضای مجازی علیه این هزینه ها درست کنید تا پول این هزینه ها برای اشتغال و رفع فقر و .... مصرف شود.
2- بسیاری از این جان باختگان از شهرستان ها هستند و افرادی که به تدریج بخشی از پولشان را پس انداز کردند که این واجب دینی را انجام دهند. اتفاقا چه بسا بسیاری از این افراد (حاجیانی که من میشناسم اینگونه هستند) پولی را که در طول سال برای صدقه و فقرا و ... میدهند به نسبت درآمد ماهیانه شان خیلی بیش از پولی است که بسیاری از افرادی که (اتفاقا از این افراد هم در بین دوستان و آشنایان دارم) داد مظلوم خواهی می دهند، خرج فقرا می کنند
3- اگر روزی گروهی بین المللی مأمور بررسی این جریان شد و نتیجه اش این بود که این اتفاق به صورت عمدی و با بی تدبیری مسئولین سعودی رخ داده است چه جوابی به وجدان خودتان میخواهید بدهید
4- به جای اینکه فقط یک قدمی جلو پای خود را ببینیم خوب است که دیدی وسیع تر داشته باشیم. اگر کسی بیاید و برای شما اثبات کند که برآیند تأثیرات حضور شیعیان در مراسم حج (از قبیل مراسم برائت و گفت
وهایی که شکل میگیرد و...) به نسبت هزینه اقتصادی که دارد به نفع شیعیان است چه خواهید گفت؟ اگر اثبات شود که تحریم حج در شرایط فعلی نوعی عمل منفعلانه در برابر زیاده خواهی های آل سعود است که اتفاقا میخواهد که شیعیان نباشند و درآمد اقتصادی حاصل از آن را به راحتی با پول نفت جبران می کند چه خواهید گفت؟
5- اگر واقعا میخواهید آل سعود را تحت فشار قرار دهید، چرا به جای اینکه با پیگیری علل حوادثی که پی در پی در حج امسال پیش آمده است (که خود برخی از تحلیل گران عرب آن را پیامد اختلافات داخلی دربار سعودی می دانند)، تلاش کنیم که مدیریت حج را از انحصار این انسان های کثیف خارج کنیم، تقصیر را بر گردن جان باختگان می اندازیم؟
6- برای افرادی هم که کشته شدن نزدیک به 2000 نفر در اتفاقی که بسیاری از ناظران عینی وقتی ماجرا را تعریف می کنند قصور و بی تجربگی (اگر نگوییم عمد) در آن موج می زند را با سیل و زلزله مقایسه می کنند نمی دانم چه باید گفت؟!!! نمیدانم چرا وقتی دلمان از حکومت یا دین یا هرچیز دیگری پر است، با بی انصافی حاضریم در هر جای بی ربطی عقده هایمان را خالی کنیم...
فقط همینقدر بگویم که سؤال اساسی این است که چرا سالهای گذشته که جمعیت حاجیان بیشتر بوده است چنین اتفاقاتی با این حجم کشته ها نمی افتاده است؟
7- اگر فقط یک درصد احتمال بدهیم که ممکن است در قضاوتمان در این ماجرا اشتباه کنیم، همین کافیست که با احتیاط بیشتری برخی حرفها را بزنیم و منتشر کنیم و ریشیر کنیم و ....

از الف خواهش میکنم که منتشر نماید (3213058) (alef-13)
 
هانی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۵:۵۸:۴۵
سلام ایا اونایکه بع امارات ودیگرکشورهای عربی مرند بابول هاشون به ادم کشی کمک نمی کنند. (3213064) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۶:۳۹:۳۴
شنیده شد رژیم سعودی اجازه ورود هلال احمر ایران را نمیدهد!
تعجبی ندارد این نتیجه دیپلماسی خنده و لبخند آقای ظریف و رئیس دولتش است.
آن روزی که سعودی‌ها به نوجوانان ما تجاوز کردند و آنروزی که هواپیمایی مسافربری ما توسط جنگنده‌های سعودی تهدید شد و آنروزی که کشی کمکهای ایران به یمن با تلفن جان کری به ظریف مسیرش عوض شد و سمت یمن نرفت آنروزی که مقامات ما با بمب گذاری‌های سعودی به شهادت رسیدند و آنروزی که قیمت نفت به پایین ترین سطح خود رسید و دولت و وزارت خارجه ما فقط خندید و لبخند زد این چیزها دیگر عادی است.
در تعجبم چرا ظریف استیضاح نمی‌شود!!؟!؟!؟
مرگ بر آل سعود
مرگ بر آمریکا
مرگ بر اسرائیل (3213089) (alef-13)
 
هادی
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۴:۴۲:۵۴
شما ها هم از فرصتی و هر آب گل آلودی برای اغراض سیاسی خود استفاده می کنید واقعا متاسفم که چنین مسئله‌ ی مهم وانسانی را دستاویز نیات سیاسی خود می کنید (3217010) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۶:۵۲:۵۵
خیلی وقت است که اخلاق از جامعه ایران رخت بربسته است . زندگی در این جامعه بسیار سخت بود ما که رفتیم انشالله خدا آن جامعه را به راه راست هدایت کند . (3213102) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۷:۱۶:۵۰
حقشان باشد یا نباشد، تو این شرایطی که میلیونها جوان بیکار در سن ازدواج داریم و با این همه بی آبرویی که ال سعود دارد رقم میزند، بهتر نبود پول خود را برای ازدواج جوانان کشور صرف می کردند؟؟ این پولها همان پولهایی هستند که تبدیل به بمب موشکی میشوند که برسر یمن و سوریه ریخته شوند. تبدیل به حمایت از داعش میشوند تا سر مردمو ببرند. (3213116) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۷:۵۳:۳۵
1-وقتی اختلافات بین چند کشور بیش از حد لفظی شده است، سازمان حج و زیارت با چه تدبیری حجاج را بدون هیچ برنامه ریزی لازم راهی حج می کند؟ 2- دیگر موسم حج به طرف فصل گرما می رود، یعنی مدیران حج باید این مساله را پیش بینی می کردند که ازدحام جمعیت و مساله گرما و سن حجاج حد اقل سه عاملی است که به علاوه کینه توزی عربستان می تواند، حادثه آفرین باشد.3- حتما باید در برنامه ریزی ها به دیوار برخورد شودتا تصمیم گیری جدی صورت بگیرد؟4- همین که در صدور ویزا برای افراد دولتی پیگیر با تاخیر و تعلل اقدام می شود،نشان گر اوج اختلاف دو کشور نیست؟5- سازمان حج وزیارت مسوول است، مسوول. (3213162) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۷:۵۴:۰۸
اوحدی استعفاء استعفاء! (3213164) (alef-13)
 
علامت سوال
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۰۹:۴۱
ما هم این حقشونه ها رو خوندیم. حقشون نبود. همه هم می دونیم
اما توی تصادفات هفته اخیر هم بیش از 100 نفر از هموطن هامون فوت کردن. چرا واسه اونا عزای عمومی اعلام نمی شه؟ چرا همین طور که الان همه از آل سعود بد می گن و می گن بلد نبودن مدیریت کنن و غیره، همه از کارخانه های سایپا و ایران خودرو بد نمی گن؟ چرا همه ی این مسئولینی که پیگیر تنبیه آل سعود هستند. پیگیر تنبیه ایران خودرو و سایپا نیستن؟
اینا باعث کینه می شه.باعث میشه ما مردم فکر کنیم مسئله فقط جون مردم بی گناه نیست. چرا که توی هر دو مورد مردم بی گناه کشته می شن............
الف خواهشا منتشر کن.مثل همیشه کامنتای مخالف رو حذف نکن لطفا (3213188) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۱۹:۱۴
ما ايراني ها هميشه بايد تلنگر بخوريم. اين حادثه درناك هست. ولي عبرت آموز اگر عبرت آموز باشيم. (3213209) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۲۲:۱۳
چرا همه فکر میکنن عذاب و خشم الهی در قصه ها و گذشته هاست؟!
کمی چشمتون رو باز کنید و ببینید این همه اتفاقی که امسال تو حج افتاده نمیتونه یک نشانه باشه؟!! (3213215) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۳۰:۱۲
عذاب هم فقط باید سر حاجی نازل می شد؟؟؟؟ (3213624) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۲۴:۱۵
برای من جالب است که چیزهایی در فضای مجازی منتشر می شود که مگر ما این همه کودک فقیر نداریم مگر این همه مشکل نداریم ... پس چرا حج؟ باید از این افراد پرسید چرا این سوالها را از کسانی که پولهای خود را در خوشگذرانیها در کشورهای همسایه خرج میکنند صرف خواننده های هالیوودی می کنند نمی پرسند در کشوری که مصرف لوازم آرایششش رکورد شکن است چرا نمی پرسند بجای این همه خرج بیهوده فکر فقرا بیفتیم.
فقط وقتی کسانی بر اساس اعتقادشان سفری که هم واجب است و هم توشه معنوی دارد را انجام میدهند دادشان در می آید. و به فکر فقرا می افتند. (3213220) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۳۳:۳۲
به علت اینکه افراد خوشگذران اصولا به فرامین مذهبی مبنی بر حمایت از فقرا پایبند نیستند و ادعایی هم ندارند ،اما اونها که به حج میروند لابد شنیده اند توصیه های حضرت علی در مورد ایتام را (3213635) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۲:۵۳:۵۲
مسئله اینه که بعضا همون افراد خوشگذران این حرفها را ترویج میدهند. (3214164) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۲:۲۰:۴۱
در همه عصرها و در همه ی جا حتی تو خود آمریکا که چشم عده ای رو کور کرد فقیر وجود دارد،این رو بدانید تعداد کارتن خوابهای مترو آمریکا بیشتر از تهران است، مگر در صدر اسلام فقیر وجود نداشت،کجا شنیدید که امامان ما حج رو به بهانه کمک به فقرا منع کنند،اگر اینجوری باشه که حج برای همیشه بایستی تعطیل بشه،اینها نه دلیل منطقی و عقلی و نه دلیل شرعی برای کم ارزش کردن فریضه ی حج است،عظمت حج خیلی بالاتر از این است که با تجزیه و تحلیل عده ای سبک مغز کم ارزش بشه،بجاش یه کم از اون پولهایی که انسانهای به ظاهر مومن و خداجو صرف خرج لوازم آرایشی و عمل زیبایی بینی و فک و ... می کنند به فقرا کمک کنید بهتره تا از عملی واجب را تعطیل کنیم. (3216567) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۸:۲۵:۵۰
برات متاسفم که حج رو با تایلند و آنتالیا مقایسه میکنی. (3215096) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۲۴:۴۶
"اما بودند عده ای کم و عجیب و غریب از هموطنانی هم که معتقد بودند آن هایی که کشته شده اند، حقشان بوده است. عده ای که شاید کینه شان از دولت سعودی را به صورت احمقانه ای بر سر کشته شدگان حادثه خالی می کردند. عده ای که ابایی نداشتند کینه شان را علنی کنند."

اینها کینه ای از آل سعود ندارد و امروز فیلم بازی می کنند. (سوابق کامنت های همین سایت نشان می دهد عده ای در تقابل های سالهای گذشته جمهوری اسلامی و آل سعود ، طرف آل سعود را گرفته اند دقیقا مانند تقابل داعش و اسد که اسد رادیکتاتور می خوانند اما از کنار جنایت های داعش بی تفاوت عبور می کنند) اینها از کشته شدن انسانها و کودکان در یمن، بحرین، عراق، لبنان، سوریه ، فلسطین و ... هیچ ناراحت نمی شوند. فقط از کشته شدگان فرضی در هولوکاست افسانه ای غمناک می شوند و برای کشته شدگان 11 سپتامبر در میدان محسنی مراسم می گیرند. اینها همانهایی هستند که در فتنه های مختلف این کشور به جان مردم و مدافعان کشور می افتند و تا می توانند کینه خود را سر مردم خالی می کنند. اینها طرفداران ، م.ک ، س.م.خ، ا.ه.ر، م.ح.م و تفاله هایشان هستند.

اگر انسانید چاپ کنید. بگذارید بی صفتان بفهمند که رفتارشان در ذهن امثال ما باقی می ماند و راه فراری از آن ندارند. حداقل یک گام در راه حق بردارید تا در قیامت شرمنده نشید. (3213221) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۳۴:۳۰
خدا این رفتگان رو که در مراسم حج اینگونه و بدون پذیرایی خاصی مانند آب خوردن، آبپاش و... آنهم در دمای 45 درجه که ازدحام این دما رو بیشتر هم میکنه جانشون رو از دست دادن بیامرزه و به بازماندگانشون صبر بده.واقعا دل همه بدرد اومد.درکنار این مسایل زندگی ادامه پیدا میکنه حتی بدون ما.پس آموزه های دینیمونو بکار بگیریم تا گرفتاریهامون کمتر بشه.آیت ا...مرعشی نجفی که سال 69 به رحمت خدا رفتند هیچ وقت مستطیع نشد... تو خود حدیث مفصل بخوان.... (3213246) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۴۱:۲۴
لعنت خدا بر ال سعود خائن و یزیدیان زمانه (3213266) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۴۲:۱۱
دولت ایران بایستی با بررسی همه جوانب امر با ایجاد یک اتحاد با دیگر دولتهای اسلامی ( دولتهایی که اسم و رسم دارند مانند مالزی، ) و تشکل های مدنی مانند جامعه اسلامی آمریکا و غیره ، ضمن محکوم کردن عربستان ، آنها را مجبور کنه که یک کمیته مستقل علل حادثه رو بررسی کنند و کم کم تلاش کنند که مدیریت حرمین شریف را از عربستان بگیرند و به یک شورایی متشکل از کشورهای مختلف بدهند.
مطلب دوم این است که مردم نیز بایستی تا مدتی حج را تحریم کنند تا عربستان و البته کسانی که در ایران از این باب منتفع هستند متنبه شوند. (3213269) (alef-13)
 
امیر محمد فاطمی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۴۶:۱۲
بخش رول :
1- تصور می کنم باید سپاسگذار حضرت باریتعالی باشیم که مسئولین کشوری و راهنمایی و رانندگی با این منطق به کار مشغول نیستند چرا که احتمالا باید جانباختگان تصادفات رانندگی را معدوم و خانواده داغدیدگان تصادفات دلخراش موظف به پرداخت غرامت به دولت می شدند. یا عزیزانی که سالانه با ورود به آبهای ساحلی شمال چان می بازند و غیره
2- امیدوارم نویسنده معتقد نباشد که کشته های دفاع مقدس را نیز بدلیل قرار گرفتن در برابر شایکهای عراقی مسئول ندانند چرا که حضور و مقاومت همین شهدا بود که دفاع را هشت ساله کرد و زمینه ساز ریختن خون صدها هزار شهید و آسیب دیدگی بالغ بر یک میلیون نفر جانباز و غیره .... نکند فکر کنید که شهدا و مجروحان در حال پرداخت کفاره گناهان خود یا هموطنانشان بودند.
3- حضرت امام(ره) حج را برای چند سال تعطیل فرمودند چرا که صدها تن از هموطنان ما و حجاج خانه خدا رسما و به طرز بسیار فجیعی در نزدیکترین فاصله از مسجدالحرام قتل عام شدند اما فراموش نکنیم که بازگشت به حج نیز توسط ولایت ولایت امر احیا گردید اصولا اتخاذ تصمیم در خصوص حضور و عدم حضور در مناسک حج اعم از عمره مفرده یا حج واجب از اختیارات خاص ولی فقیه بعنوان مرجع عالی دینی و رسمی کشور می باشد که تمامی آحاد مردم به حکم شرع و عقل مکلف به تبعیت هستند.
4- بنده نیز با نگاه افراطی قاضی عسگر تولیت محتوایی حج را که درخواست توقف اعزام به حج عمره را کفر آمیز اعلام کردند(پس از اقدام ماموران در فرودگاه جده) را نپذیرفته و با درج مطلبی در همین سایت شماتت و محکوم کردم و تصور می کنم در شرایط مختلف حاکمیت می تواند و باید با اتخاذ تصمیمات مناسب و اثرگذار به تنظیم رفتار سایر دولتها و کشورها در برخورد با اتباع ایران اقدام کند. مسئولیتی که در برخورد با حوادث حج امسال هرگز مشاهده نشده است. لذا شاید توجه به این سوال مناسب باشد که دولت به معنای حاکمیت چه اقداماتی باید انجام داده باشد؟ و چرا دولت به مسئولیتها و وظایف خود در قبال دفاع از حقوق هموطنان به حج عزیمت کرده عمل نکرده است؟ و اینکه می توان معذوریت های منطقی را برای استیصال در موضع گیری مجموعه دولت به معنای عام را قابل پذیرش بدانیم؟
5- دولت در رویارویی با فاجعه انسانی منا چه تصمیمات و اقداماتی را در انتطباق با رویه های جاری و قابل استناد بین المللی می توانست اتخاذ کند.
الف- رییس جمهور باید با اتکا بر عرف معمول بین المللی ضمن صدور بیانیه ای کوتاه با اعلام عمق فاجعه و به منظور مدیریت مستقیم موضوع بدون درنگ سفر کاری لغو و به کشور باز می گشت.
ب- وزیر کشور باید برای مدیریت مستقیم شرایط حاد ایرانیان حاضر در عربستان و مناسک حج و پیگیری مستقیم و حضوری دلایل وقوع فاجعه انسانی و هماهنگ سازی رسیدگی فوری و قابل قبول به وضعیت ایرانیان و اطمینان از شرایط امنیتی بالغ بر 60 هزار ایرانی حاضر در مناسک حج و عربستان حتی بدون یک لحظه درنگ در راس هیات عالی رتبه سیاسی ، پزشکی ، انتظامی ، امنیتی به عربستان عزیمت می کرد نه اینکه با حداقل هشت ساعت تأخیر خبر ارسال نامه به وزیر کشور عربستان مبنی بر ضرورت رسیدگی به وضع ایرانیان و همکاری با بعثه ایران را اطلاع رسانی کند.
ت- وزارت خارجه با توجه به مصاحبه معاون ذی ربط با رسانه ها و اینکه در تلاش هستند تا از طریق کاردار عربستان در تهران دغدغه های ایران را به مقامات عربستان منعکس کنند از ضعف مفرط این مجموعه در باور پذیری حقوق ابتدایی مردم ایران در خارج از مرزهای کشورشان تأکید داشت در حالی که وزارت خارجه باید با صدور بیانیه جدی و شدیدالحن به حقوق ایرانیان حاضر در عربستان تأکید و بر شائبه متعمدی بودن فاجعه تأکید می کرد ابهام بزرگی که فقط با حضور هیات عالی رتبه ایرانی به مسئولیت وزیر کشور قابل پاسخگویی بود.
ث- صدا و سیما در استیصالی تمام نشدنی و علی رغم برخورداری تعداد قابل توجهی خبرنگار اعزامی و تیم خبری دائمی مستقر در بعثه ناتوان از انتشار حتی یک خبر سالم و قابل اتکادر خصوص فاجعه عظیم منا بود تا جایی که در انتشار خبر حتی تا ساعات پایانی جمعه همچنان اخبار اعلامی به نقل از رسانه های خارجی غیر معتبر انجام گردید. همانطور که طی دو روز مذکور حتی یک فریم تصویر از طریق دوربین های صدا و سیما ثبت و پخش نشده است بطوریکه خبر ساعت 14 جمعه آخرین خبر را به نقل از توضیحات عصر روز پنج شنبه مسئولین حج و زیارت و بعثه مستقر در مکه اعلام کرد همانطور که قشقاوی معاون کنسولی وزارت خارجه با حضور در برنامه خبر مهمترین دستاورد جلسات بحران را پس از کسب موافقت طرف عربستانی اعزام هیاتی میانی به مسئولیت خودشان به عربستان اعلام کردند که تا این ساعت انجام نشده است تصمیمی که در ساعات بعد با مصوبه هیات دولت مبنی بر اعزام هیاتی به ریاست وزیر ارشاد منتفی گردید. البته باید ناکارآمدی دهها خبرنگار اعزامی از سایر مجاری خبری کشور اعم از خبرگزاریها و مطبوعات نیز به همین سان اشاره کرد. فاجعه عظیم منا در واقع فرصتی بود تا سازمان تولید خبر در کشور اعم از سازمان بسیار حجیم صدا و سیما یا خبرگزاریها و مطبوعات لحظاتی را در ناکارآمدی و بی اثر بودنشان تأمل کنند. به این نکته نیز باید تأکید کرد که حتی پس از انتشار پیام رهبری در اواخر پنج شنبه و اعلام سه روز عزای عمومی فقط شبکه های یک و خبر ضمن پخش اخبار تکراری با منبع خارجی نسبت به درج باند سیاه در حاشیه تصویر اقدام کردند.
پ- صدا و سیما طی روزهای پنج شنبه و جمعه ضمن بازپخش اخبار مبهخم و تکراری و نمایش صحنه های بسیار آزار دهنده حجاج فوت شده که قطعا موجب تألمات روحی خانواده حجاج اعزامی و اقشار مختلف مردم شده است تلاش کرد تا با استفاده از کارشناسان سیاسی از موضوع فاجعه منا عبور کرده و افکار عمومی را به سمت مباحث سیاسی مرتبط با دولت عربستان مانند یمن سوق دهد. اینکه رژیم وهابی عربستان باید در خصوص نقشش در جنایات بحرین و یمن پاسخگو باشند بحثی نیست امام رسانه فراگیر ملی حق نداشته و ندارد بجای طرح منطقی و دقیق حادثه و مسئولیت خواهی از مسئولین و مقامات کشور نسبت به انحراف افکار عمومی به سمت مباحق غیر اصلی سوق دهد.
ج- قاضی عسگر در ساعات پایانی جمعه همچون ساعات اولیه وقوع بحران انسانی در منا همچنان به تلاش خود و سایر مسئولین ایرانی مستقر در عربستان مبنی بر درخواست از مقامات عربستانی برای نظارت بر امور در حال پیگیری مانند مشخص سازی تعداد ایرانیان حادثه دیده تأکید کردند البته توضیح داده شد که ایشان در محل بعثه با نماندیه ولیعهد عربستان در این خصوص دیدار کردند که از نتایج و دستاوردهای دیدار چیزی بیان نشده است. اینکه قاضی عسگر به چه منطقی به چنین دیداری تحقیر آمیز تن دادند باید مفصل پرداخته شود اما اینکه چرا مسئولین ایرانی ناتوان از حتی شمارش وضعیت حجاج در کاروانهای اعزامی هستند باید به جد مورد بررسی قرار گیرد. قاضی عسگر می توانستند و باید با عدم پذیرش نماینده ولیعهد عربستان بر دستیابی به اخباری مبنی بر مدیریت وقوع بحران منا توسط دستگاه امنیتی عربستان تأکید می کردند که باید توسط کارشناسان امنیتی و انتظامی ایران مسقتیما بررسی و اعلام نظر گردد. موضوع بسیار معمولی که مکرر در خصوص حوادث مشابه از سوی کشورهای متضرر مطرح و عملی می گردد.
ح- قاضی عسگر و تیم بسیار گسترده همراه در بعثه که تأمین امنیت حجاج را بعنوان یکی از موضوعات بعهده دارد باید توضیح دهند که برای برخورد با حوادثی از این دست علی الخصوص پس از وقوع حوادث نزدیک و بسیار تلخ و تأسف آور جده و مکه چه برنامه و طرحی داشتند که حداقل یک روز تأمل کرده بودند نباید در برخورد با بحران چنین مستأصل و درمانده می شدند فراموش نکنیم امروز شنبه است و مسئولین حج مستقر در عربستان همچنان مستأصل از اعلام آمار قابل اتکا اولیه هستند.
خ- سپاه بعنوان یکی از دستگاههای متولی حفظ امنیت حجاج و زائرین عتبات علی الخصوص در ایام پر تکرار خاص مانند اربعین چه توضیحی برای این حجم از ناکارآمدی در تأمین امنیت اولیه دارند راستی اگر خدای ناکرده خدای ناکرده شاهد اتفاقاتی از این دست در مراسم مذکور باشیم چه کسی باید پاسخگوی مردم باشد؟ آیا مشوقین اعزام بسیار حجیم آحاد مردم به حج و غیره به اندازه سهم در تشویق مایل یا قادر به مسئولیت پذیری نیز هستند؟ باور کنیم تأمل در ماهیت و ابعاد ناشی از وقوع بحرانهایی قابل پیش بینی از این دست عین عقلانیت می باشد نمایش عجزی پر تکراری که همواره و حتی در برخورد مراکز مدیریت بحران در برابر وزش باد ، باران و غیره هستیم.
چ- ریاست سازمان حج و زیارت بعنوان مدیر اجرایی که عملا باید در معیت و تحت نظر ریاست بعثه فعالیت کند در بحران جده ، مکه و منا از کمترین مسئولیت پذیری و اعمال مدیریت برخوردار بود بطوریکه اصولا نوع توضیحات ریاست سازمان چیزی جز انتشار عجز ، استیصال ، بی برنامگی و تحقیر پذیری در برابر مقامات و برنامه های عربستان نبوده و نیست که قطعا در موضع پاسخ به چنین اتهامی به بیان تداخل مسئولیت و خروج ریاست سازمان و سازمان حج از مدار برنامه ریزی و مدیریت حج توسط بعثه خواهیم شنید که در عین غیر قابل انکار بودن نمی تواند ناهی مسئولیت پذیری نامبرده باشد.
ر- جمعه یعنی 24 ساعت بعد از اعلام عزای عمومی توسط رهبری تنها دریابان شمعخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی تنها مقامی بود که در مصاحبه با رسانه از لباس سیاه بعنوان نماد عزاداری استفاده کرد. (3213285) (alef-13)
 
امیر محمد فاطمی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۴۷:۰۵
بخش دوم :
6- تحلیل محتوای پیامهای صادره توسط مقامات عالی رتبه کشورمان در خصوص فاجعه انسانی منا و البته قبلتر مکه و جده بعنوان یکی از مهمترین قابل استناد از اهمیت فوق العاده برخوردار است.
الف- بیانیه تمامی مقامات حداقل هشت تا ده ساعت پس از اعلام وقوع فاجعه صادر شدند.
ب- تمامی بیانیه ها بر لزوم حفاظت از جان و سلامت حجاج نه حجاج ایرانی تأکید دارند.
ت- غالب بیانیه ها به نقش حضور افراد با تجربه نظامی و امنیتی عربستانی در یمن بعنوان یکی از ناتوانی عوامل اجرایی حج و وقوع فاجعه انسانی منا اشاره می کنند. یعنی تمامی بیانیه ها در تناقض آشکار با اصرار 48 ساعته صدا و سیما مبنی بر جریان سازی خبری مبنی بر اثرگذاری عبور احتمالی کاروان خودرویی شاهزاده عربستانی قرار دارند.
پ- تمامی بیانیه ها بر ناکارآمدی مدیریت حج تأکید و درخواست مدیریت بین المللی تأکید می کنند بدون اینکه حتی در یک بیانیه بر ناتوانی عملکرد مدیریتی دستگاههای داخلی اشاره شده باشد.
ث- در هیچ یک از بیانیه ها بطور صریح و قاطع بر حق ایران در بررسی فوری میدانی وضعیت فاجعه منا و مدیریت بحران حجاج اشاره نمی شود و صرفا از مقامات عربستانی برای مساعدت و همراهی و همکاری دعوت بعمل می آید.
ج- هیچ یک از بیانه ههای صادره عربستان را جز سوء مدیریت و بعدتر سوءتدبیر و بی کفایتی عوامل اجرایی به چیزی متهم نمی کنند لذا است که از مقامات عربستانی نیز نباید انتظاری جز عملکرد دو روزه گذشته را داشته باشند.
ح- مقایسه بیانیه رییس جمهور اندونزی با دو کشته یا ترکیه با حدود 4 کشته با بیانیه های ایران با بالغ بر 131 کشته و 360 مجروح و گمشده قطعا قابل تأمل خواهد بود.
7- فاجعه انسانی مکه و منا که به کشته و زخمی شدن بالغ بر هفتصد ایرانی شد علی رغم تمامی تلخیهایی که باید و می توان مورد شمارش قرار داد باید زمینه درک چرایی ناتوانی مقامات و دستگاههای اجرایی کشورمان در دفاع معقول و قابل قبول از حقوق اتباع کشورمان در خارج از مرزها باشند؟ فاجعه مذکور فرصت مناسبی است که همه بدون هیچ سیاسی بازی یا گروه گرایی بیاندیشیم که اصولا به وجود حقوق برای ایرانی عزیمت کرده به هر نقطه از جهان قائل هستیم؟ آیا آمار قابل دفاعی از موارد دفاع از حقوق ایرانیان می توانیم ارائه دهیم؟
8- شاید برخی به یاد داشته باشند که در ماههای میانی سال 77 خبر جالب توجهی به شرح ذیل در خروجی تلکس خبری ایرنا قرار گرفت: بنابر اخبار واصله به وزارتخارجه ایالات متحده یکی از اتباع آمریکایی با هویتی جعلی از یکی از مرزهای نامشخص ایران به این کشور وارد و خبری از سرنوشت این فرد در دست نیست لذا از مسئولین ایران می خواهیم در خصوص سرنوشت تبع آمریکایی بررسی و نتیجه را به اطلاع وزارتخارجه ایالات متحده برسانند قطعا همه شگفت زده خوهید شد اگر بدانید وزارتخارجه کشورمان موضوع را بررسی و خبری مبنی بر عدم شناسایی چنین هویتی را منتشر کرد! امروز قرار بود ما در خصوص بررسی وضعیت صدها آسیب دیده ایرانی در منا و دهها هزار زن و مرد کشورمان که باید تا رسیدن به ایران با دلهره و اضطراب به سر ببرند بپرسیم و اقدام کنیم آیا تصور می کنید با اتخاذ چنین رویه و شیوه هایی کسی دلیلی برای پاسخگویی ما داشته باشد؟ آیا قوه قضاییه آماده دریافت و رسیدگی به شکایات خانواده قربانیان یا هر یک از آحاد مردم ایران شاید هم خدای ناخواسته آقای دادستان از تمامی مقامات و دستگاههای ذی ربط که باید حفظ و مدافع جان ، مال و ناموس ایرانیان در هر نقطه از جهان باشند می باشد؟ آیا نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در موضوع برجام چنان بی تاب بودند و می سوزند یا در برابر کمپین نخریدن مردمی خودرو چنان به دست و پا افتاده اند که طرح افزایش حقوق گمرکی خودروهای وارداتی را با فوریت مطرح تا کمپین مردمی را به شکست بکشانند به یاد قسم دفاع از حقوق ، جان ، مال و ناموس تمامی آحاد مردم ایران را به یاد دارند؟ آیا رییس جمهور و دولت نباید برای اینهمه تأخیر و بی توجهی شرمنده و عذرخواه مردم باشند؟ آیا مقامات بعثه در مکه نباید حداقل به ابراز شرمندگی از اینهمه حقارت پذیری اقدام کند؟ آیا صدا و سیما و بسیاری از خبرگزاریهای نباید حداقل شرمنده خود و حرفه خبرنگاری باشند که حتی طی دو روز قادر به ارسال یک خبر تنظیمی از سوی خود نباشند؟ (3213290) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۵۱:۲۳
این آدمها هم مثل شاهزاده های عربستان ومفتی های وهابی اربابانشان در غرب بی کم و کاست چیزی کم ندارن در یک جبهه اند آنها می گویند آنها خودشان مردند ..اینها می گویند حقشان بود بوی کفتار میدهند اگرچه به ظاهر انسانند . (3213313) (alef-13)
 
مرتضی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۵۲:۳۷
شرط اول بجا اوردن فریضه واجب وجود امنیت است چند بار باید این ازموده را بیازماییم ؟ حضرات علمایی که برای کوچکترین مسئله فرهنگی اظهار لحیه می فرمایند پاسخ دهند عوام منتظر پاسخند (3213320) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۵۲:۲۶
امام حسین علیه السلام مگر حج را برای حفظ حرمت حرم و جلوگیری از خون ریزی در حرم الهی ترک نکرد مگر جان و ابروی مومن ازکعبه بالاتر نیست پس چرا به بهانه واجب مردم رو به هلاکتمیندازید شاید کسانی که در که در این حادثه به لقلئ حق رسیدند خوشحال ترین باشند که به جای خانه صاحبخانه را دیدند اما ماهم باید برای مردم و جانشان ارزش قائل باشیم فقه معنیش چیه نباید با توجه به شرایط زمانه بتونه مطابق با قران و سیره ائمه راهکار بده و فقط چسبیدیم به مسائل 1400 سال پیش و تنگ نظرانه با مسائل برخورد می کنیم عالم باید شجاع باشه و استنباط خودشو بدون ترس بیان کنه (3213705) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۲:۲۴:۲۷
آقای عالم شجاع،شما که می دونستی قراره همچین اتفاقی بیفته قبل از رخ دادن حادثه بایستی خبر می دادی،مردم که علم غیب نداشتند که همچین اتفاقی می افتد.... (3216578) (alef-13)
 
م م
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۵۷:۴۱
مسئولان کشورهم کم تقصیر ندارند مگه اوضاع و احوال را درک نمی کنند حکومت آل سعود یک کشور عجیب و غریب است با حرکتهای غیر انسانی آیا ما باید مردم عزیزمان را به آنجا اعزام میکردیم آیا بره را به گرگ سپردن کار خوبی است چه اندیشه ای در فکر شما خبر نگار است که فکر میکین بهترین توجیهات را دارید اگر مردم میگویند حقشان بود منظورشان این خدا بیامرزها نیست منظور حرکتی است که بدون فکر و تامل انسان را قربانی میکند اعزام حاجی در این شرایط غیر عادی است مگه میشه یک حکومت هم خوب باشه و هم بد آیا عربستان حکومت خوبی است پس چرا انتقاد میکینم اگر بد است چرا اعزام کردیم مردم عزیزیمان را به قربانگاه (3213345) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۴۶:۲۱
دولت ایران و سازمان حج نمی تواند با انداختن تقصیر به گردن عربستان ازخودش رفع مسئولیت کنه دوم اینکه تلویزیون و جمهوری اسلامی و سیاسیون انگار خوب موجی پیدا کردن برای تبلیغات سیاسی علیه عربستان و به جای توضیح منطقی دنبال اهداف سیاسی خودشون هستند مصاحبه هاو گزارشات صدا و سیما به جای همدردی و خبررسانی کاملا سیاسی و مغرضانه است (3213680) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۹:۲۴:۵۵
واقعا" فاجعه دردناكي است خدا به درگذشتگان رحمت و به بازماندگان صبر عنايت فرمايد. نكته ايي بايستي به صورت جدي و پرهيز از هرگونه تعصبات به آن پرداخته شود آن است كه مسئولين فرهنگي و اجتماعي از منظرهاي مختلفي اين واكنش ها را مطالعه و آسيب شناسي كنند كه به چه دلايلي عده ايي اينگونه فكر مي كنند و اين تفكر نتيجه چه تصميمات و عملكردهايي است. (3213430) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۹:۳۱:۵۰
کسانی که فاجعه را با تصادفات جاده ای مقایسه میکنند یا انهایی که به دنبال تعطیلی واجب خدا میگردنند انهایی که در بد حادثه در کنار هم وطنانشان نیستنند خیلی از اینهایی که حج رفتنند ارباب و پولدار انچنانی نیستنند فقط به حج رفتنند که واجب خدا تعطیل نشه خیلی از ایرانیها به مسافرتهای خارجی می روندو میلیونها تومن خرج میکنند آن وقت به فکر بچه های کار و فقرا نیستنند صفر های تایلند و انتالیا که میلیونها دلار خرج داره ولی حج فقط 2/0 آن مخارج نیست مقایسه روشنفکرانه میکننددستور تعطیلی زیارت خانه خدا را می دهند کسانی که نه عاطفه دارند نه عرق ملی وطن دوستی شان هم در بد حادثه دیده شده در زمان جبهه و جنگ از ترس جان به خارج فرار کردنند وطن زمان خوشی برایشان وطنه امروز نظرات شاذ می دهند و آروغ روشنفکری می زنند چون به هیچ دینی عقیده ندارند لاابالیگر مذهبی هستنند اعتقاد به روزه و نماز و حج و امر به معروف و نهی از منکر ندارن مانند آ« شیر بی یال و اشکم و دم می مانند که از اسلام فقط نام انرا یدک می کشند اقایان اگر بفکر صرفه جویی رسیدگی به احوال فقرا و دستگیری از نیازمندان هستنند اگر چراغی که به خانه رواست وبه..... حرام هستنند فقط کمی لطفا کمی ازپولهایی که در صفرهای انچنا نیشان را برای هموطنان بی بعضا عتشان خرج کنند البته با ان عده ای هستم که صفرهای معصیت می کنند (3213442) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۸:۱۸:۳۰
آخه عزیزم شما که حج رو با تایلند و آنتالیا مقایسه میکنی، مگه کسی میره آنتالیا برای زیارت و کسب ثواب؟ بحث بر سر اعتقادات این آدمهاست که به حج میرن. حالا یکبارش رو میگیم حج واجب، دیگه بارهای بعدی هم واجبه که میرن؟ حج عمره واجبه که میرن؟ نمیتونن این پول رو صرف باز کردن گره از زندگی یه بدبخت بیچاره ای کنن؟ حتما باید پول رو بریزیم تو جیب وهابیت که بلندگوهاشون علیه ما قویتر و شمشیرشون تیزتر بشه؟ آخه تو تایلند و آنتالیا، اینهمه با ایرانیها بدرفتاری و بی احترامی میکنن؟ به نوجوانشون تجاوز میکنن؟ مسافر رو میکشن و زیر دست و پا میندازن؟ اگر کسی همسایه بدبخت و فقیر داشته باشه پول حلالش رو ببره آنتالیا خرج کنه، اون هم گناهه. مگر کسی گفت گناه نیست؟ (3215083) (alef-13)
 
بي نام
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۹:۵۳:۴۱
"رو به هرسو كه كني روي خدا رابيني" كعبه زن بي سرپرستي است كه در شهر خود و در همسايگي خودت با خون دل و هزاران سختي بچه هاي يتيمش را سرپرستي مي كند ،كعبه اون بيمار سرطاني هم مملكته كه هزينه درمان و دارو هاش رو نداره ، اي كاش اين عزيران به جاي رفتن به عربستان كه هيچ ارزشي به زوار ندارند به درد هم ميهنانشان مي رسيدند و خودشان هم زنده مي ماندند ، فكر ميكنم خداوند هم از اين كارشون راضي و خوشحال مي شد. (3213513) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۰۷:۲۰
نمیدونم،بعضی حرفها نتیجه مشکوک بودن لقمه هست یا شاید نطفه! انسان و بعضی حرفها؟! (3213559) (alef-13)
 
کلاغ
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۱:۰۱:۲۲
بنظر بنده باید حج امثال کنسل میشد (3213741) (alef-13)
 
بي نام
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۱۴:۱۰
كاملا" موافقم (3214241) (alef-3)
 
سیدعباس
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۲۰:۳۴
مرگ برای همه حق است . (3213597) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۲:۱۷:۱۰
این حرف احساسی وگاه نارواست. فقط باید با تدبیر سعودی ها را تنبیه کرد. (3213997) (alef-13)
 
منصور
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۲:۳۳:۵۶
مرگ بر ال سعود (3214061) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۵۰:۱۷
حج دکان عربهاست این وباید فهمید (3214369) (alef-3)
 
صمصام
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۵۹:۲۰
قبل از نوشتن جملاتم مصیبت جانسوز درگذشت هموطنان عزیزم در حادثه منی در سرزمین حرم امن الهی را به خانواده های داغدارشان تسلیت وتعزیت عرض میکنم . جناب روحانی عزیز معتقدم حق هموطنانم در این حادثه هرگز مرگ نبوده و نیست اما علت اصلی چنین تفکری از سوی عده ای از هم میهنان که مرگ را حق این درگذشتگان میدانند به دلیل دشمنی با این جانباختگان نیست .بلکه ناشی از عوامل دیگری است .عواملی که دست به دست هم داده و متاسفانه به یکباره به موجی از حس تنفر شتابزده ای همراه شده است .حقا" این عزیزان میهمان حرم امن الهی بودند و اکنون مقام و جایگاهشان از شهدای صحنه جنگ حق علیه باطل کمتر نیست .اما ایکاش عزیزانی که برای چند وچندمین بار عازم خانه خدا هستند هزینه ان را صرف امور خیری کنند که اجر آن مطمئنا"از زیارت خانه خدا کمتر نیست . در جایی که اکنون در کشور ما جوانان بی سرپرست زیادی به دلیل عدم تمکن مالی قادر به تشکیل زندگی نیستند ،قادر به تامین هزینه های معالجه عزیزانشان نیستند آیا رواست که مبالغ هنگفتی به کشور جنایتکار سعودی پرداخت شود ؟؟؟؟!!!اگر واقعا اعمالمان به قصد قرب الی الله و رضای خداست :بسم الله !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3214411) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۵۳:۲۷
من هم میگم حقشان بود نه اینکه در کشته شدن هزاران انسان شریف خوشحال باشیم نه فقط بخاطر اینکه برای دیگران عبرت شود وبه حج تا زمانیکه در دست ال سعود می باشد نروند بگذارند منزوی شود تا خودبخود فرو ریزد والا هیچ کس با مرگ دیگر انسانی خوشحال که نیست ناراحت ومحزون هم می شود مگر قضیه فرودگاه جده یادمان رفته قضیه جرثقیل وحالا منا باید با احتیاط عمل کرد خدا همه را بیامرزد (3214570) (alef-13)
 
ریما
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۹:۲۰:۲۶
سلام دوست عزیز بیشتر فکر کن (3217731) (alef-3)
 
محمد.ر.م
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۳۰:۰۸
به همه ایرانیان و بخصوص خانواده های داغدار جانباختگان فجایع امسال مسجدالحرام و سر زمین منا صمیمانه تسلیت عرض می کنم.
عزیزان به عنوان یک دانشگاهی خدمتتان عرض می کنم چرا ما اینطوری شده ایم!!!؟؟؟ و جای هر کس و یا هر چیزی را زود عوض می کنیم؟ نظرات بسیاری از عزیزان را خواندم واقعا متاسف شدم هر چند این همه مطالب نیست!؟ مدتهاست در کشور ما عده ای با دلایل نامعلوم موضوع حج عمره و تمتع را زیر سوال می برند!!! هزینه ای که بخشی از جامعه ایران صرف سفر حج می نمایند با هزینه های که جمع کثیر دیگری صرف مسافرت های تفریحی به کشورهای دیگر از قبیل ترکیه، دوبی، کشورهای شرق اسیا و .... می کنند به هیچ عنوان با هزینه های این سفر قابل مقایسه نیست!!! این مسافرت برای میلیونها نفر پس از سالیانی دراز و پر انتظار روی میدهد!!! چرا اینقدر ما ایرانیان عادت به خود زنی داریم از هر چه که دلخوریم و از هر کس و چیزی که نارضایتی داریم نباید با ارزشهای دینی مردم و اعتقاداتشان اینگونه برخورد و بازی کنیم ...شخصا بسیار متاسفم از بر خورد بسیاری از افرادی که ادعای فهیم بودن و روشنفکر بودن می کنند !!! چشمهایمان را بشوییم و اتفاقات را جور دیگری ببینیم.!! کشورهای غربی اعم از اروپائیان و امریکا کشور های خود را مهد پیشرفت و ارامش و... کرده اند و هر روز با یک سری انسانهای خود فروخته در کشورهای جهان سوم هر روز جنایتی و خیانتی را مرتکب می شوند. چرا؟؟؟!!!از اشتباهات خود متنبه شویم و با پشتیبانی ازهم ضمن تسلی دادن به بازماندگان این حادثه، انها را در رسیدن به حقوقشان کمک نماییم. خداوند نگهدار شما (3214678) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۴۸:۳۱
از این به بعد هر که رفت حج یعنی هرچی سرش اومد حقشه تا زمانی که رژیم دد منش عربستان از بین بره (3214740) (alef-13)
 
شروین
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۹:۲۴:۱۵
سلام. خیلی دلم گرفته. حالم اصلا خوب نیست. درست همون حالی را دارم که چند سال پیش پدرما از دست دادم. کسایی که برای زیارت خانه معبودشان به یه سفر معنوی رفتن ولی این طور دردناک و تاسف بار، دست کمک خواهی تکان میدن و ناله می کنن و در نهایت جان میدن. با شور و شوق برا قربانی رفتن و اعمال مناسک معنوی و الهی رفتن ولی خودشون قربانی میشن.از صمیم قلبم به تمام خانواده هایشان تسلیت میگم و شریک غم و اندوهشان هستم. برای اون عزیزان از دست رفته هم اجر و پاداش الهی مسئلت دارم. (3215189) (alef-13)
 
خطر
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۳:۲۷:۱۶
عرض تسلیت به بازماندگان جان باختگان مکه و منا انهائی گه عاشقانه رفتند به معشوقشان رسیدند بازماندگانشان باید افتخارکنند و صبور باشند و رفتگان هم خوشحالند . اما انهائی که همه ساله طبق عادت کارشان و عملشان ریائی بوده باید نتیجه عملشان را ببیند اما حاجیان شیعه بدانند که چرا اکثرشان در کشور عزیز اسلامی ایران راه مسجد را نمی دانند الا اندکی شاهد مسجدهای خالی ما می باشند. امید است اهل ایمان باشیم هر کجا هستیم به یاد خداوند بزرگ دانای حکیم باشیم از مرگ نهراسیم و بدانیم خداوند در همه جا حاضر و ناظر اعمال مان می باشند وچیزی را که نمی دانیم بهتر است به زبان نیاوریم (3215631) (alef-13)
 
feri
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۰:۲۴:۰۴
این حرفهای مفت چیه که بعضی میزنند . پول تو جیب عربها ریختن یعنی چه پول تو جیب غربیها و امریکا و انگلیس که قراردادهای آنچنانی و چندین هزار برابر در آمد حج را در جیب کافران و وبطور غیر مستقی در جیب جحود و صهیونیستها می ریزید تحت عنوان رابطه اقتصادی اینکار حرام نیست. فکر میکنید صاحبان کارخانه پژو و امثال آن چه کسانی هستند همه آنها سر در آخور صهیونیستها و و امریکای جنایتکار دارند قبل از پیروزی انقلاب امام خمینی خوردن نوشابه پیسی را حرام اعلام کردند چون پولش در جیب جحود های اسرائیلی میرفت و صاحب کارخانه نوشابه مذکور آنها بودند حالا چندین برابر آن قرارداد های آنچنانی با آنها بسته میشود و آنها هر روز گردن کلفت تر و مسلمانان بدبخت تر میشوند این حرام نیست وام گرفتن و نذول دادن به بانکهای بین المللی و صندوق پول که گردانندگان آنها یهود و نصاری هستند اشکالی ندارد اما حج رفتن اشکال دارد ؟!!!! این حرف صهیونیستها و غربیها است که از تجمع مسلمانان هراس دارند از کجا معلوم که این تبلیغات که حج نروید و پول تو جیب عربها نریزید کار آنها و عواملشان نباشد آل سعود نوکر آنان و خائن به اسلام و مسلمین است آنها عمال صهیونیست ها و انگلیس و امربکا هستند انشاء الله پولی که این حاجیان مظلوم برای انجام واجب الهی دادند آتشی شود به جان آل سعود وآنها را ریشه کن کند . حاجیان برای انجام فریضه واجب رفته بودند انشا الله با شهدای راه خدا و امام حسین ع محشور شوند. (3215719) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۵:۳۶:۵۴
این عزیزان ده تا دوازده سال پیش یک میلیون ثبت نام کردندمثلا من خودم خونمو فروختم ثبت نام کردم تا سال 1402ممکن است نوبتم شود
حالا این بندگان خدا بعداز این همه انتظار مواجه شدند با هزینه 10میلیونی خیلی ها نداشتند بروند یکعده هم که سن وسالی ازشون گذشته با پس انداز وکمک بچه هاشون راهی شدند حالا منظورتون از چراغی که به خانه رواست ... یعنی چه
خداوکیلی می فهمید چه میگویید
خیلی ها با سهمیه وبدون سهمیه بارها وبارها رفتند اون موقع کسی نگفت پولتون را به جیب عرب ها نریزید
وقتی ما مردم خودمون به خودمون رحم نمی کنیم از دشمنان چه انتظاری هست
مکه سالهاست به دست سعودی هاست مگر فقط ایرانی ها رفتند یا گشته شده اند (3217191) (alef-13)
 
مریم
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۶:۰۴:۴۶
با سلام
انا لله انا الیه راجعون
بازگشت همه بسوی خداست

خواهران و برادران گرامی چرا میگید حقشان بود اونها سالها ثبت نام کردند تو نوبت بودند بسختی کار کردن پول جمع کردند که حج برند کسی حق نداره بگه مردن حقشان بود خودتون رو جای اونها بذارید مکه رفتن ارزوی هر مسلمانه شما چه میدونید به نیازمندان یا مریضا کمک نمی کردند یا خمس و زکات را نمی دادند بیخودی قضاوت نکنید lدر ضمن مگه قراره هر چی ادم بدبخت و بیچاره با پول حاجی ها بسامان برسه خدا جای حق نشسته همه بنده خدا هستیم باید از رفتار و کردار زشتمان خجالت بکشیم ممکنه روزی خودت به بین بلای ناگهانی گرفتار بشی پس اونوقت ادمها بگن حققته
الان خانواده ها داغدارن بجای همدردی کردن با انها نمک به زخمشان می ریزید
حج واجب بر مسلمان بی نیازی واجبه (3217260) (alef-13)
 
ریما
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۹:۱۹:۴۱
با سلام و ضمن عرض تسلیت به مردم بزرگوار ایران
بعضی دوستان روح سلحشور و ایمان را از دست دادن امروز با حادثه کربلا تفاوتی نداره مهم نیست که حجاج اهل چه کشور بودن مهم و واضح است که کم کاری صورت گرفته انهم تا اندازه ای که عمدی به نظر می رسه اگه کسی فکر می کنه با نرفته به حج مسئله آل سعود حل میشه سخت در اشتباه ما موظفیم صدای ندای هیهات منه ذله خودم را به تمام دنیا صادر کنیم مراسم حج که متعلق به مسلمان است روح سلحشور اقتضامی کنه محکم وایستیم و برای رسیدن به حق شهدا مون مقاومت کنیم اگه قرار بود به جا مقاومت صورت مسئله (رفتن به حج) را پاک کنیم که الان از قیام حسینی اثری نمانده بود. (3217730) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۲۱:۳۸:۱۷
با عرض تسلیت ومحکوم نمودن دولت بی کفایت عربستان که ثابت کرد از عهده میزبانی زائرین خانه خدا بر نمی ایند .معمولا وقتی خانواده ای عزیزی را از دست میداد افراد به بازماندگان تسلیت میگفتند و سر سلامتی میدادند ولی متاسفانه این مهم در بعضی از نظرات نادیده گرفته شده است ،همچنین واجبات دین را به نفع ظالم ندیده میگیرنددرعین حال باید در نطر داشته باشیم حکام بی کفایت سعودی قصد دارند افتضاح بار اورده را به گردن حجاج بیندازند اول اعلام نمودند مقصر حجاج افریقایی بودند وبعد گفتند حجاج ایرانی مقصر بودند باید گفت حجاج در حال بجا اوردن مناسک بوده اند و مامورین بی لیاقت عرب به جای اینکه سهولت در امر عبور ومروررا به عهده بگیرند و به زایرین در بعد مسافت ابرسانی بکنند وبه وظیفه شان عمل کنند همانطور که در عکسها شاهد هستید بسیار ناشیانه برخورد میکنند ،وسلام (3220830) (alef-13)
 
پریسا
۱۳۹۴-۰۷-۰۷ ۱۴:۰۴:۵۷
سلام.راستش من زیاد حوصله نداشتم همه ی نظرات رو بخونم.ولی ی حرفی همیشه تو دلمه.اونم اینه ک چرا فک میکنن این فقط حاجیا هستن ک باید ب فقراکمک کنن؟ چرافک میکنن پول حاجیا فقط خرومه؟ چرافک میکنن پول کسی ک تمام عمرشو تو عیش و نوشه حلاله.چرا کسی نمیگه همسایه شما شب گشنه سرشو رو بالش میذاره؟ چراکسی نمیگه همسایه اون نیاز به کمک داره؟ بابا بخدا اینا فقط ادعای روشن فکری دارن.واقعا چرا ی انسان باید از مرگ این همه ادم چ ایرانی چ غیر ایرانی.چ مسلمون چ غیرمسلمون خوشحال باشه.من با چشم خودم دیدم ی بنده خدایی میخندید و میگف حقشون بوده ک کشته شدن.ولی همون شب از شبکه ی جم توی ی فیلمی ی نفرو داشتن کتک میزدن.جیغ کشید و گف بدم میاد ازخشونت.و کانال وعوض کرد.بخدا اینا ی مشت عقده ای اند.ایشالا خدا به خانواده های این حجاج صبر بده.از ادمایی ک عقلشون و دادن دست ی سری ادم ک از رو عقده حرف میزنن متنفرم.واقعا قدرت تجزیه تحلیل ندارن. (3222967) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۸ ۰۶:۱۳:۲۸
افرادی که درحادثه ی مناجان باخته اندحقشان نبوده است چون درحال انجام فریضه ای بوده اندکه خداان رابرهمه ی مسلمانان واجب کرده است...به طورکلی انهاعمداقربانی کینه توزی دولت امریکاوعربستان واسراییل شده اند.این برنامه ازقبل طراحی شده بودودست اسراییل وامریکاودولتهای معاندباشیعه دراین طرح دیده میشود.هروجدان پاک وقلب هرانسان بشردوست ازاین فاجعه ازرده شد.نفرین خداوال خدابردولت عربستان سعودی وامریکاواسراییل..همان کسانیکه مسلمانان یمن راهم قتل عام میکننداینهاخونخوارندوباخونخواری زندگی میکنند. (3224826) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۸ ۰۶:۳۲:۰۳
خداخواسته ازباغ حج گلهایش رابچیند.گلهای معبطروزیباکه به حج امده بوده اند.اینکه کجابمیریم وچه کسانی مارابلندکنندواینکه درکجادفن شویم مهم است. (3224843) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۸ ۰۹:۴۵:۰۹
بعضیا خیلی پول عربستان از حجاج ایرانی رو زیاد میدونن


باید برخورد بشه با عربستان ولی نه به قیمت تخریب وجهه ی حج


فراموش نکنیم که همین عربستان برای نشوندن ایران نفت تا 30دلار آورد پایین

احساسی برخورد نکنید (3225226) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۸ ۲۲:۴۲:۳۶
من یکی از کسایی بودم که می گفتم حقشون بود .ولی الان از حرفم شرمنده ام و حلالیت می طلبم .چون حرفم از نفهمی بود چون از دست جای دیگه و مسولان دلم پر بود.خانواده شون حلال کنید مرا (3228262) (alef-13)
 
س ح
۱۳۹۴-۰۷-۰۹ ۲۳:۲۸:۵۲
لطفا زود قضاوت نکنید واینقدر راحت نظر ندید قبل از ارسال نظر راجع بهش حسابی فکر کنید یه خدایی اون بالا هست که خیلی بیشتر از من و شما به همه چی آگاهی داره. (3230604) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۰۱ ۰۸:۵۳:۰۶
خدا همه ما را هدایت کنه بعضیا با اصل اصل اسلام مخالفن حج امری واجب است خداوندی که از اول اخر اگاه است ونماد وحدت اسلام است حالاممکن اختلافات داشته باشیم مسلمانان با هر مذهبی جمع میشن اینجا بده که جای ما خالی باشه بعضی افرادی که اینجا تایپ میکننن با اصل اسلام مخالفن خدا بهتر میداند خدایا ما را دریاب ما اتحادمان شکسته افراط وتفریط ما باعث ازبین رفتن قدرت ما شده (3276322) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.