توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 447627
محدودیتی جدید برای پخش اذان در ترکیه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۹
دولت ترکیه اعلام کرده است که در اجرای محدودیت جدید برای پخش اذان از مساجد این کشور، محدودیت سقف 80 دسیبل برای صدای اذان های پخش شده تعیین شده است.به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا، در این مقررات جدید که قرار است ابتدا در آنکارا و استانبول به اجرا در آید، بر پخش اذان با صدا، اصول و صوت زیبا تاکید شده و آمده است: تجهیزات پخش صدا در مساجد نیز باید نوسازی و روزآمد شود.

این تصمیمات جدید از سوی سازمان امور دیانت ترکیه اتخاذ شده و بر این اساس، از این به بعد در داخل و بیرون از مسجد شدت پخش صدای اذان بررسی و اندازه گیری خواهد شد و این میزان نباید بیشتر از 80 دسیبل باشد.

این تصمیم در کارگروه اذان، مسجد و خدمات دینی و در سازمان دیانت ترکیه اتخاذ شده و بر اساس آن اذان پخش شده در مساجد باید مطابق با شان این فریضه و با صدای خوش باشد.

در مقررات جدید نسبت به افزایش قابلیت های خواندن اذان توسط روحانیان و خادمان دینی مستقر در مساجد و به کارگیری تجهیزات مناسب پخش صدا در مساجد تاکید شده است.

بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده، باید میکروفون ها و تجهیزات پخش اذان نیز به طور دقیق ارزیابی شود.

بر این اساس، روزانه پخش اذان در پنج نوبت به طور مرتب انجام شده و اذان های استاندارد شده تهیه و برای پخش در اختیار مساجد قرار می گیرد و برای اجرای دقیق این مقررات سایت اذان راه اندزی شده و همه امور از آن طریق کنترل و نظارت شده و پس از این، پخش صدای اذان از طریق نوار ضبط و با تجهیزات قدیمی متوقف خواهد شد.

بنا به اعلام سازمان امور دیانت ترکیه، شکایات در خصوص کسانی که اذان خوب نمی خوانند، در این نهاد بررسی خواهد شد.
اطلاعیه سازمان امور دیانت ترکیه تاکید کرده است که صدای بالای 85 دسیبل برای سیستم شنوایی انسان مضر بوده و به همیه علت 80 دسیبل حداکثر صوت اذان انتخاب و تعیین شده است و برای تحقق این هدف مشکلات صوتی مساجد رفع و تجهیزات فنی آنها نیز نوسازی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، بر اساس تدوین اولین قانون اساسی ترکیه در سال 1924، اسلام به عنوان دین رسمی این کشور تعیین شد ولی به دنبال اصلاحات انجام شده درسال 1928، این بخش از قانون اساسی ترکیه حذف شد و در حال حاضر ترکیه با نزدیک به 98 درصد مسلمان، کشوری لائیک شناخته می‌شود.

مسلمانان ترکیه بیشتر پیرو مذاهب اهل سنت هستند که از میان آنها حنفی‌ها بزرگترین گروه به شمار می روند که عمدتاً در مرکز و غرب ترکیه ساکن بوده و شافعی ها نیز با جمعیتی کمتر در مناطق شرقی ترکیه ساکن هستند. ترکیه بیش از 25 میلیون شیعه و علوی دارد که اغلب در استانهای مرکزی و مناطق شرقی این کشور و همچنین استان قارص زندگی می‌کنند.

کشور ترکیه حدود 86 هزار و 700 مسجد دارد که استان استانبول با تعداد سه هزار و 269 مسجد، رتبه نخست تعداد مساجد در این کشور را دارد و قونیه با سه هزار و 134 مسجد در دومین رتبه قرار دارد.
 
کلمات کلیدی : ترکیه+ پخش اذان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.