نظر منتشر شده
۲۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 347529
کری: بانک‌ها از معامله با ایران نترسند/ ظریف: اظهارات جان کری راهگشای نگرانی‌های بانک‌ها از تعامل با ایران باشد
بخش خبری الف، 4 اردیبهشت 95
تاریخ انتشار : شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۴
وزیر خارجه کشورمان در نیویورک در دیدار با همتای آمریکایی خود اعلام کرد که اختلافات تهران و واشنگتن در بسیاری از مسائل همچنان پابرجا و باقی است.

به گزارش الف، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در دیدار با جان کری وزیر خارجه امریکا گفت: این بسیار مهم است متوجه باشیم برجام یک قرارداد متعادل بوده و ایران تعهدات خود را در برجام انجام داده و با صحبت هایی که جان کری می گوید مشخص شد که باید منتظر باشیم ایران تمامی منافع ذکر شده در برجام را ببرد.

وی گفت: باید به اطمینان خاطر برسیم که مذاکره و قرارداد تنها راه حل مناقشات بین المللی است و تحریم و فشار راهکارش نیست.

ظریف گفت: امیدواریم اظهارات جان کری راهگشای حل نگرانی‌های بانک‌ها از رویکرد آمریکا بشود.

وزیر خارجه کشورمان افزود: اختلاف نظرهای ما در شمار زیادی از مسایل با آمریکا همچنان پابرجا و جدی است.

ظریف افزود: تصمیم گرفته شد از طریق پنج بعلاوه یک (۱+۵) تنها این مشکل برجام حل شود و ما می خواهیم این را نشان بدهیم که ایران و پنج بعلاوه یک توانستند مشکل بسیار جدی را از طریق مذاکرات حل کنند و گامهای مناسب را بردارند تا ایرانیان بتوانند تغییرات پس از اجرای برجام را درک بکنند.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: تنها زمانی که مردم ایران بتوانند این تغییرات پس از برجام را احساس کنند است که ما هم می‌توانیم به روند اجرایی شدن برجام ادامه دهیم.

ظریف در پایان گفت: ما باید مناقشات بین المللی را زیربنایی و بدون محدودیت درست کنیم.

به گزارش الف، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با محمد جواد ظریف تاکید کرد که با برداشته شدن تحریم‌ها، بانک‌ها و موسسات مالی دیگر نباید از معامله با ایران بترسند.{اینجا}

کری در دیدار با محمد جواد ظریف تاکید کرده است که آمریکا مانع معاملات مالی و اقتصادی بانک‌های جهانی با ایران که پس از رفع تحریم‌های هسته‌ای مجاز شده است، نخواهد شد.

براساس گزارش بی.بی.سی ، کری همچنین تاکید کرد چنانچه بانک‌ها و موسسات ملی بین‌المللی پس از برداشته شدن تحریم‌ها ابهامی برای آغاز روابط پولی و تجاری با ایران دارند، می‌توانند با مراجعه به دولت آمریکا مشورت دریافت کنند.

جان کری گفت:برجام اجرا شده و تحریم های ایران برداشته می شود و هیچ کشور یا شرکت و یا حتی هیچ شخصی نباید از این موضوع بترسد. برای معامله با ایران هیچ مشکلی وجود ندارد.بانک‌ها و موسسات ملی بین‌المللی نباید از بحث تحریم ها هراسی داشته باشند چون دیگر تحریمی وجود ندارد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد: همانطور که اوباما، جیکوب لو، وزیر خزانه داری و من بارها گفته ایم، ایالات متحده آمریکا مانع معاملات تجاری که از زمان اجرای توافق هسته ای مجاز شناخته شده اند، نشده و نخواهد شد.

وی ادامه داد:دولت آمریکا آمادگی دارد برای برطرف کردن ابهام های موجود، مشخص کند که چه نوع تراکنش‌هایی با ایران در چارچوب توافق هسته‌ای، یا برجام، مجاز است.

براساس گزارش رویترز، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: متاسفانه به نظر می رسد نوعی سردرگمی در بین بانک های خارجی وجود دارد، ما تلاش می کنیم در این زمینه شفاف سازی کنیم.

جان کری تاکید کرد: اینجا می خواهم تاکید کنم ما تحریم های هسته ای را برداشته ایم و به این اقدامی هم متعهد هستیم و اکنون فرصت برای بانک های خارجی جهت معاملات تجاری با ایران فراهم شده است.

کری درعین حال از اینکه ابهام در قوانین باعث شده که ایران با مشکلاتی برای بهرمندی از توافق هسته ای روبه رو شود، ابراز تاسف کرده است.

وزیران خارجه ایران و آمریکا برای دومین بار در هفته جاری در چارچوب برجام در مقر سازمان ملل در نیویورک دیدار کردند.

محمدجواد ظریف و جان کری سه شنبه هفته گذشته نیز درحاشیه حضور به مناسبت امضای موافقت نامه تغییرات آب و هوایی پاریس در نیویورک در چارچوب برجام پشت درهای بسته و به مدت دو ساعت و نیم دیدار کردند.

دومین دیدار ظریف و کری در حالی برگزار شد که بر اساس تصمیم معاونان وزیران خارجه ایران و ۱+۵ در سومین کمیسیون مشترک برجام در وین دو طرف تفاهم کردند که "برای پیگیری موثرتر حل مشکلات، یک گروه کاری ویژه برای تضمین اجرای لغو تحریم ها تشکیل شود که بتواند با تمرکز بیشتر بر روی مباحث اجرایی، مشکلات فرا روی ایران را حل و فصل کند."

این تصمیم با توجه به مشکلاتی که در خصوص نقل و انتقالات بانکی و ارزی میان بانکهای ایرانی و بانکهای بزرگ اروپایی وجود دارد اتخاذ شده است و این مسایل وقت زیادی را در سطح کارشناسی و معاونان در نشست روز جمعه به خود اختصاص داد.

سومین کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ درباره برجام در سطح کارشناسان و معاونان دو طرف طی روزهای پنجشنبه و جمعه در وین برگزار شد .

این دیدار در هتل پالاس نیویورک و با محوریت هماهنگی‌های پس از برجام صورت گرفت.
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۰۹:۵۱
 
۱۳۹۵/۰۴/۲۱ ۲۳:۱۴
 
۱۳۹۵/۰۴/۰۴ ۲۱:۰۶
 
۱۳۹۵/۰۳/۲۷ ۱۷:۴۴
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۵ ۱۳:۳۲
 
۱۳۹۵/۰۲/۲۵ ۱۸:۵۳
 
۱۳۹۵/۰۲/۲۳ ۱۹:۵۳
 
۱۳۹۵/۰۲/۲۱ ۲۳:۲۶
 
۱۳۹۵/۰۲/۱۵ ۱۳:۰۷
 
۱۳۹۵/۰۲/۰۴ ۰۷:۳۰
 
 
کلمات کلیدی : جان کری+اجرای برجام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۹:۲۸:۲۰
ریسک بانکها و شرکتهای خصوصی به نظر من بسیار زیاده ممکنه ایران دوباره تحریم بشه و ضرر کنن من هم جای مدیر یک شرکت خصوصی بودم کار و معامله نمیکردم
اعتبار طی چند هزار سال به دست میاد و یک شبه هم از دست میره و بعید هم میدونم که روال اقتصادی به روند سابق برگرده به این زودی.
نتیجه: تحریمها کاغذ پاره نیست و حتی برداشتن تحریمها هم اوضاع رو نرمال نمیکنه (3661940) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۱:۲۵:۴۳
ایران فدایه حسرتو امیدت و ...
96 می آییم تا نشانتان دهیم (3662225) (alef-13)
 
مهدی
Australia
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۱:۴۷:۰۸
با اکثر صحبت شما موافقم، بجز این قضیه کاغذ پاره.

بعضی‌ از دوستان بدجوری شورشو درآوردن. وقتی‌ کشوری رو تهدید می‌کنن، انتظار داشتی رئیس جمهورش بیاد گریه کنه؟

منم بودم می‌گفتم برو جمعش کن با اون چهارتا کاغذ پاره....

این ابدا موافقت با روش و منش آقای احمدی‌نژاد نیست. اما هرچیزی رو هم پیراهن عثمان کردن غلطه. (3662286) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۲:۴۳:۵۷
خود گفتی و خود خندیدی

نتیجه: مسئولین ما نمی دانستند که اعتبار چند هزار سال بدست می آید و یک شبه از بین می رود و متاسفانه ناآگاهانه پای میزه مذاکره نشستند!!!!!!!!!!!!!!!!!!

باید برای از دست ندادن اعتبار چند هزار ساله خفخان گرفت


مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت است امام حسین (ع) (3662411) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۶:۰۶:۱۸
دوست عزیز تحریمهایی که غیرقانونی و ظالمانه هستند صد البته کاغذ پاره هستند. ۱ + ۵ بهت میگه سیستم دفاعی موشکیت رو نابود کن، و اگر نه تحریم میشی! انرژی هسته ای تولید نکن، ماهواره به فضا پرتاب نکن، آب خوردن نمیتونی داشته باشی و اگر نه تحریم میشی! تا ابد که نمیتونی به هر سازیشون برقصی، در یک نقطه ای باید روی پاهای خودت بایستی!

اگر اعتبار طی چند هزار سال به دست میاد، پس دلیل اینکه هسته ای و فضایی رو نابود کردیم چی بود؟ دلیل اینکه آقای زنگنه در آذر ۹۲ فرمودند، میخواهیم تولیدات روزانه نفت رو به سطح ۴ میلیون بشکه افزایش بدیم، حتی اگر این روند باعث شود قیمت هر بشکه نفت به ۲۰ دلار برسد، چی بود؟! آمریکا ورشکسته شده بود و تا خرخره به چین مقروض شده بود، ولی الان کل کشورهای صادر کننده بخاطر این اظهارات نسنجیده چندین تریلیون ضرر دیدند، و آمریکا هم تمام ذخایرش رو پر کرده و حتی وقتی نفت گرون شد میتونه صادر بکنه!

دوست عزیز، خود آقای ظریف و روحانی بارها و بارها تأکید کردند، که این تحریمهای غیرقانونی و ظالمانه و ظالمانه باید برداشته بشن. وقتی تحریم ها غیرقانونی و ظالمانه هستند،چطوری با دو سال و نیم مذاکره توی هتلهای ۷ ستاره سوئیس و مؤافقت با نابود کردن هسته ای و فضایی، میشه این تحریمها رو برداشت؟!

وقتی تیم مذاکره کننده الان همه چیز رو نابود کردند، و دیگه چیزی برای دادن ندارن، الان میخوان چکار کنن؟ مثل اینکه اشرار بهمون بگن اگر خودتون رو خلع سلاح کنید دیگه بهتون کاری نداریم! (3662889) (alef-13)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۹:۳۱:۲۲
باید متوجه باشیم که روند تحریمی که سالها میلیاردها دلار به کشور در اثر سیاستهای خارجی متخذه ضرر وارد کرده زمان می برد تا به حالت عادی خود برگردد و کسانی که قضیه دو میلیارد دلار پول ضبط شده ایران توسط دادگاه آمریکایی را بزرگنمایی می کنند همانهایی هستند که صدها میلیارد دلار در طول سالها تحریم به کشور ضرر زدند که آن دو میلیارد در مقابل آن عددی نست .
پس بگذارید دیپلماسی کار خودش را بکند . (3661945) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۱:۲۱:۴۶
زمان زیادی میبره و خیلی بعیده که شرکتهای خصوصی براحتی بیان با ما کار کنن ما بازار رو هم از دست دادیم مشتری رو از دست دادیم. تجار میدونن اعتبار یک تاجر هم مهمه.اعتبار رو هم از دست دادیم.
اینا چیزایی هست که رئیس جمهور یک کشور باید بدونه یا مشاوراش باید بهش بگن که این روند رکود حاصل نشه یک جمله که قطعنامه کاغذ پاره است یا انقدر قطعنامه بدهید به بنده که تاجر خارجی هستم سریع میرسونه که این کشور بزودی دچار دردسر میشه سریع دست و پامو جمع میکنم. الان حدودا 5 سال رشد ناچیز یا منفی داریم و این عواقبش رو در سالهای اینده با ورشکستگی و بیکاری نشان خواهد داد. بنگاه اقتصادی چند سال تحمل میکنه بعد ورشکسته میشه. و الله اعلم (3662213) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۲:۴۸:۲۶
پس بگذارید دیپلماسی کار خودش را بکند، خدارو شکر فکر کردم می گویید پس بگذارید پول را بردارند.

ضمنا 2 میلیارد مربوط به 33 سال پیش می باشد.

11 سپتابر هم برای بیش از 15 سال پیش می باشد که عربستان درش دست داشته و احتمالا خسارتش را از ما می گیرند. (3662421) (alef-13)
 
پژمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۲:۵۵:۵۷
چند نکته :
1- تکنولوژی هسته ای که نیازمند نرم افزار و سخت افزار است یک شبه بتن ریزی شد چطور تحریمی که روی کاغذ شکل گرفته یک شبه برداشته نمی شه؟

2- اگه یک شبه تحریم برداشته نمیشه پس چرا چند دقیقیه بعد از امضا برجام رئیس جمهور خبر از برداشته شدن تحریم پولی داد و گفت صدها ال سی باز شده ؟؟؟

3- تمام بستر برای برداشته شدن تحریم مالی آماده است تنها کافیست خزانه داری آمریکا طی یک فکس به بانکها اعلام کنه منعی وجود نداره فقط همین (3662444) (alef-13)
 
پژمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۳:۲۱:۵۴
«دیپلماسی التماسی»، راهزن را جری‌تر خواهد کر (3662498) (alef-13)
 
K
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۲۰:۰۶:۰۱
دیپلماسی به نفع چه کسی ،دیپلماسی با طعم دلار ،ببخشید شما که از کیسه خلیفه می بخشید وکیل و وصی اموال مردم این کشوری (3663353) (alef-13)
 
کفن پوش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۱۵:۲۶:۳۷
انشاالله دکتر احمدی نژاد میاد و همه چیزا درست میکنه.
خداحافظ سیاست لبخند وتحقیر
دکتر استارت را زده اونم چه استارتی (3664973) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۹:۵۱:۲۲
ساده اید به خدا، ساده لوح (3661988) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۱:۲۵:۵۳
بله این دوستان ساده لوح هستن فکر میکردن قطعنامه کاغذ پاره است و اهمیتی نداره و..الان باطل شده اون قطعنامه هم دردسر ساز شده مرسی بابت کامنت جالبت (3662226) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۰:۰۱:۴۰
ببین چه جوری زور دادیم به التماس!!!! (3662015) (alef-13)
 
K
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۰:۳۳:۴۷
وزیر خارجه یک چیز را میگوید اما عملکرد وزیر خزانه داری که محور تصمیم گیریست هشدار به بودن تحریمهاست (3662083) (alef-13)
 
Australia
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۸:۳۱:۰۷
شما راه حل بده! (3663175) (alef-13)
 
بسیجی واقعی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۱۵:۲۷:۴۸
نه سازش نه تسلیم نبرد با امریکا (3664978) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۰:۴۰:۱۰
در مورد 2 میلیارد غرامت چیزی نگفتن؟ (3662100) (alef-13)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۱:۰۴:۴۲
بیشتر تحریم ها برداشته شده و بقیه هم با مذاکره لغو می شود.
فقط کمی باید صبور بود (3662176) (alef-13)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۱:۱۳:۰۶
بازهم دارند سرما کلاه میزارن . آخه مجوز به بانکها که با توصیه شفاهی نمی شه باید بصورت کتبی به آنها ابلاغ بشه (3662198) (alef-3)
 
Australia
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۸:۳۲:۳۶
جناب پروفسور. دستور کتبی داده شده ولی بانکها هنوز می ترسند. نیاز است که تذکر شفاهی از جانب حداقل وزیر خارجه آمریکا بصورت علنی داده شود. (3663179) (alef-13)
 
محمد حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۱۴:۰۶:۲۴
دکتر! آمریکا اونارو تهدید میکنه که یا بازار آمریکا و یا بازار ایران.
اینجوری یه مانع بوجود میاد که هیچ کس سمت ایران نیاد (3664768) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۹:۴۸:۴۷
کتبی اعلام شده روی سایتشون هم هست ولی مساله اعتماده. خیلی ها از آینده میترسن که نکنه دوباره اوضاع به هم بریزه. (3663326) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۱:۲۵:۳۹
اظهارات آقای کری در رابطه با تعامل بانکهای بیگانه با ایران و همچنان اظهارات مسئول هر کشوری در هر زمینه ی تعامل توافقی بتنهایی تا در وزارت امور خارجه بعنوان یک سند رسمی امضا نشوند در معاملات توافقی بین الملل قابل قبول و اجرا نیستند. (3662224) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۲:۰۸:۴۳
مستر کری مرحمت فرموده اند واقعا شرمنده الطاف ایشان شدیم!!!!! (3662336) (alef-13)
 
قرتاسي
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۷:۴۸:۰۴
عناصر خود جوش اگر شلوغ بازي در نياورند و كارهاي عجيب نكنند تمام نسخه برجام و روابط با امريكا را آقاي ظريف درست مي كنه. ولي متاسفانه نون خيلي ها با اين عادي سازي سنگ مي شه. (3663079) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۲۰:۰۱:۳۷
به این شاهکار دولت احمدی نژاد توجه کنید:
قابل توجه برادران بسیار بسیار دلواپس!

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه در صفحه تلگرام خود به چند نکته در خصوص دستبرد جدید به اموال ایران در آمریکا اشاره کرده است.
افشاگری بعیدی نژاد درباره خرید اوراق قرضه دولت آمریکا توسط احمدی نژاد !

حمید بعیدی‌نژاد نوشت:

١- اصولا اقدام سرمایه گذاری توسط مسوولان وقت بانک مرکزی ایران که به خرید اوراق قرضه دولتی آمریکا به‌عنوان یک کشور متخاصم انجامید با سیاست کلان ایران هماهنگ نبوده است، به‌ویژه که در همان زمان پرونده‌هایی در آمریکا علیه ایران مطرح بود و اصلاحیه قانون جدید مصونیت دولت‌ها در آمریکا، امکان ضبط اموال دولت‌ها برای پرداخت به قربانیان آمریکایی را مجاز شناخته بود.

٢- خارج نکردن این اموال با شروع روند تحریم‌های شدید مالی و بانکی آمریکا از سال 2006 میلادی که کاملا متصور بود به تحریم بانک مرکزی می‌انجامید، یک بی‌احتیاطی روشن بوده است.

٣- خارج نکردن این اموال از آمریکا از سوی مسوولان وقت قبل از سال 1387 با توجه به تلاش بی‌شمار "اصحاب پرونده پدرسون" که به‌شدت دنبال یافتن منابع مالی ایران در آمریکا برای توقیف بودند یک بی‌خبری و بی‌احتیاطی دیگر محسوب می‌شود.

٤- دخالت و رأی دیوان عالی آمریکا به‌عنوان عالی‌ترین مرجع قضایی آمریکا بعد از رای دادگاه اولیه و به‌دنبال اعتراض بانک مرکزی ایران در سال 1391 صورت گرفت و عملا هر گونه انتخابی را از دست دولت ایران و امکان دخالت سیاسی از بین برد. این اتفاق بیش از یک‌سال قبل از شروع حتی مذاکرات تفاهم ژنو بود.

٥- ایران این اقدام آمریکا را به‌هیچ‌وجه به رسمیت نمیشناسد و حق خود را برای بازگرداندن این اموال از هر طریق قانونی و بین‌المللی محفوظ می‌داند. (3663344) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۰۸:۵۳:۳۴
خزانه داری آمریکا در دست یهودی هاست و تحریم ها برداشته نخواهند شد....امیدوارم اولین رئیس جمهور 4 ساله ایران راببینیم (3664026) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.