توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430120
تمدید قرارداد گازی ایران و ترکمنستان
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۴
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از گسترش همکاری‌های تهران و عشق آباد خبر داد و گفت: قرارداد واردات گاز از ترکمنستان تا پنح سال آینده برقرار خواهد بود.

به گزارش ایلنا، حمیدرضا عراقی که پایان هفته گذشته در راسی هیئتی به ترکمنستان سفر کرده بود، اهداف سفر به این کشور آسیای میانه، مذاکرات و ملاقات‌ با معاون رئیس جمهوری، وزیر انرژی، وزیر امور خارجه ترکمنستان و مدیرعامل شرکت ترکمن گاز را با حضور سفیران ٢ کشور تشریح کرد.

وی ضمن موفقیت آمیز خواندن مذاکرات میان این شرکت و ترکمن گاز اعلام کرد: در این مذاکرات، تفاهم‎نامه ارتقای همکاری‌های ٢ کشور در باره صادرات گاز به ایران، سوآپ و همچنین تدوین راهبردهای ارتباطات آینده شرکت ملی گاز ایران و ترکمن گاز بررسی شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: قرار شد موارد اختلافی از سوی کمیته‌های مشترک ٢ شرکت، طی ٢ ماه آینده با برگزاری جلسه‎ها، بررسی و نتیجه نهایی برای تصمیم گیری اعلام شود.

 ارتباط ایران و ترکمنستان را بر اساس حسن همجواری و استراتژی‌های دو کشور برای مشارکت در تجارت جهانی گاز مهم دانست و گفت: قرارداد واردات گاز ایران از ترکمنستان همچنان تا پنج سال آینده برقرار خواهد بود و هر ٢ کشور متعهد به اجرای کامل آن هستند.

به گفته معاون وزیر نفت، در این مذاکرات همچنین ارتقای همکاری‌ها در سال‎های آینده و پس از پنج سال آینده نیز بررسی شد.

عراقی همچنین به موقعیت بسیار مناسب ایران برای سوآپ گاز ترکمنستان به دیگر کشورها اشاره و گفت: ما آمادگی خود را برای سوآپ گاز این کشور به مقام‌های رسمی ترکمنستان اعلام کردیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، امضای تفاهم‎نامه ایران و ترکمنستان را بر اساس همکاری‌های ٢ کشور عنوان و تصریح کرد:  این تفاهم‎نامه میان مدیران عامل ٢ شرکت و با حضور سفیران دو کشور تنظیم و پس از تأیید مقام‌های رسمی ترکمنستان، قابلیت اجرایی خواهد داشت.
 
کلمات کلیدی : واردات گاز + ترکمنستان + ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.