نظر منتشر شده
۲۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 451325
خلبان پرواز ۱۰۳۴ ماهان بازداشت شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۱
خلبان پرواز ۱۰۳۴ هواپیمای ۷۴۷ شرکت ماهان که مسافرانش ۱۲ ساعت در آن حبس شده بودند، روز گذشته پس از بازجویی در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد و با صدور قرار قانونی بازداشت و روانه زندان شد.

روزنامه خراسان نوشت، به دنبال وقوع برخی حوادث در پی بارندگی های اخیر در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد که منجر به تاخیر بیش از 12 ساعته پرواز 1034 مشهد - تهران شد، بازپرس ویژه فرودگاه مشهد با حضور شبانه در فرودگاه به تحقیق و بررسی پیرامون حوادث مذکور پرداخت. در پی اعتراض های مسافران و اعلام شکایت آنان مبنی بر نگهداری و توقیف غیرقانونی حدود 500 مسافر در هواپیما، پرونده ای در این باره تشکیل شد.

با توجه به اهمیت موضوع و بروز مشکلات حادی برای مسافران این پرواز و به دستور قاضی غلامعلی صادقی (دادستان مرکز خراسان رضوی) تحقیقات گسترده ای برای جلوگیری از تضییع حقوق شهروندان توسط بازپرس محمد حسن اصولی صفار آغاز شد و خلبان پرواز 1034 به همراه برخی مدیران و مسئولان مرتبط با این حوادث به شعبه 410 مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد احضار شدند.

این گزارش حاکی است: روز گذشته خلبان این پرواز نیز که به دادسرا احضار شده بود در شعبه مذکور مورد بازجویی های فنی و تخصصی قرار گرفت. در این جلسه بازپرسی که حدود 4 ساعت به طول انجامید، خلبان مذکور به دفاع از خود پرداخت و در پاسخ به اتهام توقیف غیرقانونی چندین ساعته مسافران در هواپیما گفت: این اتهام را قبول ندارم چرا که مسافران آزاد بودند و هر زمان که اراده می کردند، از هواپیما خارج می شدند و هیچ گونه مشکلی نیز برای خروج آنان وجود نداشت.

در عین حال بازپرس پرونده با توجه به اسناد و مدارک موجود و همچنین مشاهدات عینی به هنگام حضور در فرودگاه بین المللی مشهد، دستور بازداشت خلبان را صادر کرد و بدین ترتیب خلبان پرواز 1034 مشهد - تهران با صدور قرار قانونی روانه زندان شد.

در همین حال معاون دادستان مشهد با تایید خبر بازداشت خلبان هواپیما گفت: با توجه به اسناد و مدارک قانونی و بازبینی برخی تصاویر دوربین ها و همچنین حضور مقام قضایی در محل حادثه و مشاهدات عینی بازپرس ویژه فرودگاه، خلبان این پرواز بازداشت شده است.

قاضی سید جواد حسینی افزود: اگرچه این پرونده روند قانونی خود را با دقت و سرعت طی می کند اما دولتمردان و مسئولان امر برای جلوگیری از تضییع حقوق مسافران طبق قوانین کشور باید چاره ای بیندیشند چرا که تاخیر های زیاد و لغو برخی از پرواز ها به یک معضل حاد در فرودگاه ها تبدیل شده است و بسیاری از مردم از این وضعیت گلایه مند هستند.

بازپرس اصولی صفار نیز با بیان این که تحقیقات در این مرحله از رسیدگی محرمانه است و نمی توان به جزئیات پرونده اشاره کرد، گفت: در پی بروز برخی حوادث در فرودگاه مشهد، پرونده قضایی تشکیل شده است و روند تحقیقاتی خود را طی می کند.

بازپرس شعبه 410 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد خاطرنشان کرد: خلبان پرواز 1034 که به دادسرا احضار شده بود به سوالات تخصصی پاسخ داد اما اظهارات وی با توجه به مدارک موجود قانع کننده نبود.
 
کلمات کلیدی : خلبان + ماهان + بازداشت
 
مسافر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۳:۱۰:۴۳
همین مشکل در ترمینال های مسافربری اتوبوس های بین شهری نیز وجود دارد و مسافران بخاطر پر کردن چند مسافر از سوی راننده مجبورند حداقل یک ساعت در اتوبوس منتظر بنشینند. افزایش قیمت بلیت اتوبوس سبب شده که رانندگان بیشتر طمع کنند و بخاطر هر صندلی که حدود 50 هزار تومن قیمت دارد، با تاخیر حداقل یک ساعته از ترمینال حرکت کنند و در طول مسیر برای یافتن مسافر، چندین بار توقف کنند و اعتراض مسافران نیز بی نتیجه می ماند. (4187908) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۳:۱۵:۰۱
دیوار کوتاه تر از خلبان گیر نیاوردن! (4187914) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۵:۲۸:۲۸
چه عجب یکی به داد مسافران و مردم بیچاره رسید

مکرر در همین فرودگاه مشهد در جواب اعتراض به تاخیر و لغو پروازها با جواب پر غرور و حقارت امیز برخی مسوولان شرکتهای هواپیمایی مواجه شدم.

این ها از خدمت رسانی به مردم، فقط ازادسازی نرخ بلیط را یادگرفته و کپی برداری کرده اند.

درود بر این دادستان (4188163) (alef-11)
 
قشقایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۲۰:۰۴:۴۴
فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد یکی از بی نظم ترین فرودگاه های ایران هست که متاسفانه قلدری در بین کارکنان و مدیران آنجا نهادینه شده است و هر فرد جدیدی هم آنجا به عنوان کارمند یا مدیر مشغول می شود تحت جو آنجا خودش نیز قلدرمآب می شود . (4188532) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۳:۴۵:۰۰
چه ارتباطی به خلبان داره! خلبان تا شرایط مساعد نباشه برای حفظ امنیت پرواز پرواز نمیکنه . شرکت هواپیمایی باید پاسخگوی خسارت وارده باشه (4187969) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۲۲:۱۰:۵۲
خلبان مسوول سلامت مسافران هست. خلباني كه متوجه نيست دوازده ساعت مردم رو گرسنه و تشنه و بدون تهويه هوا نميشه تو هواپيماي دربسته محبوس كرد، بهتره اصلا خلباني نكنه (4188723) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۰۹:۵۸:۳۱
اصلا از هوانوردی سر در میاری ؟ (4189135) (alef-11)
 
بیژن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۴:۰۶:۴۵
باید شرکت هواپیمایی ماهان جریمه می شد و در صورتیکه از نظر ماهان هم خلبان مقصر بود آنگاه خود هواپیمایی ماهان از خلبان شکایت میکرد نه اینجوری که خلبان بدبخت که باید با صد نفر هماهنگی کند و بعد پرواز کند و اگه یک نفر هم مجوز پرواز ندهد بایستی ایشان پاسخگو باشد
خلبان موظف است ابتدا از امن بودن همه چیز مطمئن شود و بعد پرواز کند
در نظر بگیرید اگه تو این شرایط اگه خلبان پرواز میکرد و خدایی نکرده اتفاق ناگواری می افتاد شرایط چگونه بود
خلبان پرواز فوق الاشاره که مریض نبوده اگه شرایط پرواز مناسب پرواز باشه این همه آدم را در هواپیما نگهدارد حتما ضمن هماهنگی با یکی از این صدها سازمانی که مجوز پرواز میدهند به مشکل برخورده و یا با هم اختلاف نظر پیدا کرده بودند (4188010) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۴:۱۳:۱۲
یعنی پرواز کنن بمیرن خوبه؟ (4188021) (alef-11)
 
آریابان
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۴:۱۳:۱۳
یعنی شرکت هواپیمائی ، مدیریت فرودگاهها و .... همگی به وظایف خودشون کاملا عمل کردند و فقط این خلبان بود که مقصر بود ؟!؟!؟!؟!؟!؟
گر حکم شود که مست گیرند ،........ !!!! ؛ (4188022) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۴:۱۹:۴۰
بیچاره خلبان (4188037) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۴:۲۲:۴۶
تو مملکت ما متاسفانه همینه بجای اینکه مقامات بالاتر زیر سوال قرار گیرند به خلبان بیچاره گیر دادن والا ... (4188043) (alef-11)
 
ن.ن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۴:۲۲:۵۷
در جواب دوست عزیزمون، خانم یا آقای "مسافر":
خیلی ممنون که خلبان هواپیما رو به راننده اتوبوس های بین شهری مقایسه کردین!!!
یعنی خلبان این پرواز هم باعث 7 ساعت تاخیر شده، چون روی باند وایستاده بوده، داد میزده: "تهران! تهران نبود؟!"
متاسفانه بی فرهنگی در میان مسافران پروازهای داخلی بیداد می کنه!!!
فکر می کنن چون پول دادن، باید خلبان و هواپیما و مهماندار و فرودگاه و .... در اختیار ایشان باشن!!!
نمی دونن که همه این اقدامات و حتی تاخیر ها، در وهله اول برای ایمنی پرواز و سلامت خود مسافرانه!!!! (4188044) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۴:۵۷:۵۰
حاجی پیش داوری نکن.
نظرات مسافرای همون پرواز رو هم بخون.
خلبان اجازه پیاده شدن به هیچکس رو نمی داده! (4188122) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۷:۴۲:۱۷
خلبان سر خود اجازه نمی داده یا مدیرانش بهش گفتن؟ (4188362) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۲۲:۱۲:۳۱
در هواپيما خلبان تصميم مي گيره. (4188725) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۰۱:۰۰:۰۴
کدام خلبان اجازه داره دوازده ساعت مردم رو زندانی کنه حتی اگه به دستور شرکتش باشه؟ (4188868) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۲۲:۱۴:۰۵
كاملا حقش بوده (4188729) (alef-11)
 
م ص
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۲۱:۲۲:۰۶
اگه خودت و همسر و بچه های کوچکت رو 12 ساعت تو هواپیما زندانی می کردند و به التماس و گریه و زاری مردم هیچ توجهی نمی کردند ، باز هم این طور طرفداری می کردی؟ آخه امنیت پرواز چه ربطی به زندانی کردن مردم توی هواپیما داره؟ اگه هواپیما مشکل داره چرا مردم رو به سالن تشریفات برنگردوندند؟ شعور و انسانیت و احترام به حقوق شهروندی مردم کجاست؟؟؟؟؟؟ (الف مدیونی اگه منتشر نکنی ) (4188654) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۱۰:۰۱:۵۲
اقا یا خانم م.ص

وظیفه خلبان نیست مسافرا رو برگردونه وقتی پله نیست وقتی گیت بستس خلبان در هواپیما رو باز کنه بگه برید طرف از 5 متری بپره بره روی باند ؟؟؟؟؟؟ (4189146) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۵:۱۴:۵۹
هواپیمای آماده پرواز حاوی چندین تن بنزین در مخازن داخلی بال و بدنه هستند و در واقع مسافران محصور در میان این مخازن بنزین میباشند و با توجه به بارش برف و یخبندان محوطه و شلوغی باند و محوطه پروازی احتمال انحراف و برخورد دیگر هواپیماهای ورودی و خروجی به فرودگاه بسیار بیشتر از حالت عادی میشود ( همانند حادثه برخورد هواپیمای c130 ارتش با ارباس ایران ایر در مهرآباد در چند سال قبل ) لذا خلبان محترم بعنوان فرمانده هواپیما در چنین وضعیتی نباید 500 نفر مسافر را اجبارا در هواپیما نگه میداشت و بایستی دستور تخلیه مسافران را میداد و نهایتا نیم ساعت قبل از پرواز دستور مسافرگیری مجدد را صادر میکرد چندین سال قبل چنین اشتباهی از سوی یکی از خلبانان خطوط هواپیمایی سعودی صورت پذیرفت و بدلیل حبس مسافرین و تاخیر نامتعارف در عدم صدور دستور بازشدن دربها و سرسره های اضطراری آتش به تمام قسمتهای هواپیما سرایت کرد و کلیه مسافرین کشته شدند
از سویی دیگر خلبان محترم این پرواز به محدودیت ساعت پرواز خود و کروی پروازی توجه نکرده و بعقیده من با توجه به تاخیر بسیار نامتعارف روی باند و خستگی زیاد مجاز به ادامه نبوده و باید درخواست تغییر کروی پروازی را میکرد که ظاهرا به این موضوع هم توجه نکرده و بعد 12 ساعت انتظار روزی باند پرواز هم کرده است ! و ایمنی پرواز و مسافرین را به مخاطره انداخته است (4188147) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۱۰:۰۸:۳۸
استاد محترم

به نظر شما که اینچنین قاطع نظر میدید خلبان زنگ بزه کرو جدید بیاد ؟ خلبان زنگ بزنه کیترینگ ؟ خلبان زنگ بزنه تخلیه سوخت ؟ خلبان زنگ بزنه امنیت پرواز ؟ خلبان زنگ بزنه گیت رو باز کنن ؟ و الا آخر

از چیزی که راجبش صفری و هیچی نمیدونید لطفا اظهار نظر نکن برادر یا خواهر من

خلبان تا زمانی که روی بانده و و و فقط بعد از تیک آف مسئول پرنده هست تا زمانی که چرخاش روی بانده تمامی مسئولیت ها بر عهده ایرلاین و فرودگاهه (4189158) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۰۰:۵۸:۳۷
خلبان از وقتي كه درب هواپيما بسته ميشود و موتورهل را روشن ميكند فرمانده هواپيما محسوب ميشود چيزي را كه سر در نمياوري راجع بهش اظهار نظر نكن (4190450) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۲۰:۴۳:۱۷
ُسلام ... جطور 500 مسافر توی هواپیما جا شدن !؟ (4188593) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۲۲:۲۴:۱۳
400تا طبقه اول 100تا طبقه دوم (4188743) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.