توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 384140
تحقیق و تفحص از بنياد شهيد به قوه قضاييه مي‌رود؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۰
گويا حواشي مربوط به گزارش تحقيق و تفحص از بنياد شهيد تمامي ندارد؛ تحقيق و تفحصي كه در مجلس قبل به سرانجام رسيد اما به دلايل نامعلوم در اين مجلس قرائت نشد. حالا نمايندگان مجلس دهم پيگير اين گزارش هستند. بعد از آنكه دو روز قبل رييس مجلس در ديدار با اعضاي فراكسيون شاهد تلويحا گله مندي خودش را از معطل ماندن گزارش تحقيق و تفحص از بنياد شهيد بيان كرد، روز گذشته هم محمود صادقي، رييس فراكسيون شفاف‌سازي اقتصادي و انضباط مالي مجلس بر پيگيري اين گزارش از طريق ماده ٢٣٦ آيين نامه داخلي مجلس تاكيد كرد؛ ماده قانوني كه البته علي لاريجاني هم در سخنانش به آن اشاره كرده بود. لاريجاني در ديدار اعضاي فراكسيون شاهد با گله مندي از تعلل در ارايه گزارش اين تحقيق و تفحص گفته بود: ‌تحقيق و تفحص در مجلس قبل با چند صد ميليون خرج انجام شد و بعد رفت در كميسيون ماند و اصلا متوجه نشديم چه شد! البته ظاهرا به نكاتي هم رسيده بودند اما باتوجه به اينكه تحقيق و تفحص قابل انتقال به مجلس فعلي نيست، از طرفي هم خرج زيادي براي آن شده، راه بهتر براي ادامه كار اين است كه تحقيق و تفحص را از طريق ماده ۲۳۶ دنبال كنيد.

ماده ٢٣٦ چه اختياري به نمايندگان داده است؟

بنابر ماده ٢٣٦ آيين‌نامه داخلي مجلس، هرگاه حداقل ده‌ نفر از نمايندگان يا هر كدام از كميسيون‌ها، عدم رعايت شؤونات و نقض يا استنكاف از اجراي قانون يا اجراي ناقص قانون توسط رييس‌جمهور يا وزير يا مسوولان دستگاه‌هاي زيرمجموعه آنان را اعلام كنند، موضوع بلافاصله از طريق هيات رييسه جهت رسيدگي به كميسيون ذي‌ربط ارجاع مي‌گردد. كميسيون حداكثر ظرف ده‌ روز موضوع را رسيدگي و در صورت وارد بودن با اظهارنظر صريح، گزارش خود را از طريق هيات‌‌رييسه به مجلس ارايه مي‌دهد. اما اين ماده يك تبصره هم دارد كه كليد رسيدگي به گزارش تحقيق و تفحص از بنياد شهيد در آن تبصره نهفته است. در تبصره ١ ماده ٢٣٦ آمده است: چنانچه نظر مجلس بر تاييد گزارش باشد موضوع جهت رسيدگي به قوه قضاييه و ساير مراجع ذي‌صلاح ارسال مي‌شود تا خارج از نوبت و بدون تشريفات دادرسي رسيدگي نمايند. به اين ترتيب رييس مجلس و نمايندگاني همچون محمود صادقي در عمل پيشنهاد داده‌اند براي باز شدن گره كور گزارش تحقيق و تفحص از بنياد شهيد دست به دامان ماده قانوني شوند كه با توجه به تبصره اول آن دستگاه قضايي ملزم مي‌شود بدون رعايت نوبت و رعايت تشريفات دادرسي به اين پرونده رسيدگي كند.
 
کلمات کلیدی : بنیاد شهید+تحقیق و تفحص
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.