توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509141
سطح آب دریاچه ارومیه ۲۶ سانتی‌متر کاهش یافت
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۱
مدیر دفتر استانی ستاد احیاء دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: وضعیت دریاچه ارومیه هم‌اکنون بدتر از مدت مشابه سال قبل است و سطح آب ۲۶ سانتی‌متر کاهش یافته است.

فرهاد سرخوش با اشاره به چرخه آب دریاچه ارومیه اظهار کرد: همواره در زمستان و بهار آب دریاچه ارومیه بالا می‌رود و در تابستان در اثر تبخیر، سطح آب کاهش می‌یابد و این یک روند طبیعی است.

وی با اذعان به وضعیت بغرنج فعلی دریاچه ارومیه تصریح کرد: شرایط دریاچه ارومیه در شهریور ماه سال گذشته بهتر از امسال بوده است که دلیل آن هم افزایش دمای هوا و کاهش بارش است. مدیر دفتر استانی ستاد احیاء دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی افزود: میزان بارش‌ها نسبت به مدت مشابه قبلی کاهش یافته و در مقابل دمای هوا هم 4 درجه گرم‌تر از سال قبل بود که این دو عامل منجر به شرایط نامناسب فعلی شده است.

وی در پاسخ به سئوال تسنیم مبنی بر اقدامات ستاد احیا در بهبود چرخه گردش آب دریاچه ارومیه بیان کرد: این وضعیت بعد از سال 98 دچار تغییر و تحوالات مثبت بسیاری می‌شود و فعلا همه تلاش‌ها در این است که از مرگ دریاچه ارومیه جلوگیری شود و روند تثبیت آب آن، تا سال 98 با موفقیت به اتمام برسد.

سرخوش با تشریح برنامه‌هایی که در دو سال آینده به اتمام می‌رسند گفت: سد سیلوه اردیبهشت امسال توسط وزیر نیرو به بهره‌برداری رسیده است که آب پشت سد آن یعنی 200 میلیون متر مکعب به‌زودی به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود.

وی اظهار کرد: سد‌های چپر‌آباد و کانی سیب تا پایان سال 96 به اتمام می‌رسند و می‌توان از آن‌ها هم استفاده کرد که تاثیر بسزایی خواهند داشت. مدیر دفتر استانی ستاد احیاء دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی بیان کرد: انتقال آب کانی‌سیب با تونل 36 کیلومتری تا سال 98 به اتمام می‌رسد که بصورت شبانه‌روزی می‌تواند به دریاچه ارومیه آب منتقل کند.

وی در مورد تصفیه خانه‌های فاضلاب هم افزود: تصفیه خانه فاضلاب تبریز با آب‌دهی 150 میلیون متر مکعب و نیز تصفیه‌خانه ارومیه و دو شهر دیگر آذربایجان‌غربی در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد تا دیگر هیچ آبی تصفیه نشده وارد دریاچه ارومیه نشود.

سرخوش در پاسخ به سوال تسنیم درباره زمان  قطع کاهش فعلی آب دریاچه ارومیه تصریح کرد: آخرین باری که آب به دریاچه ارومیه منتقل شده است اردیبهشت ماه امسال بود و بعد از آن هیچ‌گونه آبی به آن وارد نشده است و این وضعیت تا آذرماه ادامه خواهد داشت.

وی افزود: بر اساس اطلاعات هواشناسی، در سال آبی جدید میزان بارش‌ها بهتر از مدت مشابه قبلی خواهد بود و بعد از آذرماه امسال، آب پشت سد‌ها و نیز روان‌آب‌ها به دریاچه منتقل می‌شود که روند کاهش تدریجی آب آن قطع و رو به افزایش می‌رود.
 
کلمات کلیدی : دریاچه‎ ارومیه، کاهش سطح آب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.