توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 323345
ایران برای فوتبال امن‌تر است یا عربستان؟
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۱۱
دبیرکل فدراسیون فوتبال با تأکید بر اینکه ایران امن‌ترین کشور منطقه است، گفت: کشوری که امنیت ندارد عربستان است که روی آسمانش بمب وجود دارد.

علیرضا اسدی در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص جلسه‌ای که عصر امروز (شنبه) در وزارت ورزش و جوانان با حضور مسئولان فدراسیون فوتبال و این وزارتخانه در خصوص اقدامات اخیر عربستانی‌ها برگزار شد، اظهار داشت: اگر بخواهیم در این خصوص بحثی را مطرح کنیم اولین نکته این است که ما در موضع انفعال نیستیم. باید واقع‌بین باشیم و ببینیم آیا شکایتی به AFC رسیده است یا نه، اگر چنین اتفاقی افتاده باشد باید آن را با مفاهیم مقابل قیاس کرد.

وی افزود: حقوق حقه ما در ورزش مسئله بسیار مهمی است که این موضوع در ظرفیت‌های AFC دیده خواهد شد و به هیچ وجه از حقوق قانونی خود نمی‌گذریم و از مباحث ورزشی کوتاه نخواهیم آمد؛ ضمن اینکه به هیچ وجه علاقه نداریم مسائل ورزشی را با مسائل غیرورزشی و سیاسی مخلوط کنیم. یکی از اصول اساسی منشور ورزش دنیا جدا بودن ورزش از سیاست است و این اشتباه بسیار فاحشی است که عربستانی‌ها انجام دادند و از هر منظر که بگویید، مسائل سیاسی را وارد ورزش کرده‌اند. از نظر ما ظرفیت فیفا و AFC خارج از مسائل سیاسی بوده و آنها به هیچ وجه اجازه نخواهند داد که چنین مسائلی در فوتبال تاثیر بگذارد.

دبیرکل فدراسیون فوتبال با اشاره به اعتراضی که عربستانی‌ها نسبت به امنیت ایران داشته‌اند، خاطرنشان کرد: ایرادی که عربستانی‌ها گرفته‌اند شاید شاکی بودن آنها در خصوص امنیت داخل کشور ما باشد اما اگر بخواهیم از این منظر هم نگاه کنیم و وارد حوزه دفاعی شویم موضع ما خصمانه نیست چرا که فوتبال همیشه در ورزش عنصری برای تفاهم، دوستی و نزدیکی بوده است. اکنون عربستانی‌ها دنبال این مسائل بوده و خودشان به کارشان علاقه‌مند هستند. باز هم در این خصوص موضع ما انفعال نیست و رفتاری عاقلانه از خود نشان می‌دهیم.

اسدی ادامه داد: همیشه سعی کردیم که با همسایگان خود رفتاری دوستانه داشته باشیم، ضمن اینکه اگر بخواهیم در حوزه سیاسی و نظامی هم وارد بحث شویم این عربستان است که اکنون جنگ دارد و با یمن وارد جنگ شده است. آنها هستند که کشورشان امنیت ندارد و بمب روی آسمانشان است. این کشور عربستان است که امنیت ندارد و در منطقه با ثبات‌ترین کشور ایران است.

وی با بیان اینکه برای ثابت کردن امنیت کشورمان باید به تصمیم مسئولان سوریه، عراق و افغانستان توجه شود، گفت: اگر کشور ما امنیت نداشت هیچگاه مسئولان سوریه، عراق و افغانستان بازی‌های ملی خود را در کشور ما برگزار نمی‌کردند. خوشبختانه در کشورمان امنیت بوده، این اتفاق افتاده و همین موضوع در AFC نقطه بسیار روشنی برای کشور ما بوده است، کشور ما امن است و شاید عربستان برعکس این مسئله باشد. این اتفاق در حالی رخ داده که اخیراً مسئولان کشورهایی که نام بردم اعلام کردند حتی می‌خواهند بازی‌های باشگاهی‌شان را هم در ایران ایران برگزار کنند و ما این مسئله را با آغوش باز می‌پذیریم چرا که می‌خواهیم به همسایه‌های خود کمک کرده و به خاطر امنیتی که در کشورمان وجود دارد، این کار را انجام خواهیم داد.

اسدی تصریح کرد: متاسفانه سعودی‌ها در این مسئله به مشکلات دامن می‌زنند اما این موضوع برای ما اهمیت چندانی ندارد چرا که به صورت عاقلانه و خارج از احساس با این مسئله برخورد می‌کنیم تا بهانه‌ای به دست رقیب‌مان ندهیم. خیلی راحت نظرمان قانونی‌مان را بیان خواهیم کرد آن هم در صورتی که برای‌مان مسلم شود عربستانی‌ها به صورت رسمی شکایتی از ما کرده‌اند. باید ببینیم آیا مواضعی که در رسانه‌ها اعلام می‌کنند واقعاً به صورت رسمی اتفاق افتاده یا گمانه‌زنی است و مسلماً در این صورت واکنش عاقلانه ما را در AFC و فیفا در پی خواهد داشت.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که نظر محمود گودرزی و مسئولان وزارت ورزش در این خصوص چه بوده است، اظهار داشت: واکنش‌ها جز تصمیم عقلانی و منطقی چیز دیگری نیست. همه کسانی که در این خصوص اظهارنظر کرده‌اند، موضع‌شان همین بوده و با اینکه وزیر ورزش در جلسه امروز حضور نداشت، اما مطمئنا موضع او نیز به همین شکل و با کاملا عقلانی است.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.