نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 361343
چرا ارج به چنين روزي مبتلا شد؟
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۴
محسن جلال پور رییس اتاق بازرگانی در کانال تلگرام خود نوشت: هر چند اخبار ضد و نقيضي از تعطيلي كارخانه ارج به گوش مي رسد اما شايد پاسخ به اين پرسش كه چرا چنين روزگاري بر ارج و واحدهای شبیه آن، مي گذرد بسيارلازم است. نخست باید بدانیم که فرازو نشيب هاي زندگي يك بنگاه همواره، درس آموزاست.

گفته می شود بنگاه ها مانند انسان ها دوران تولد،رشد،بلوغ و كم كم پيري وميرايي دارند اما برندها،آن هم برندهای ملی چنين فرآیندی را طي نمي كنند.

با اين حال شنيدن تعطيلي ارج همان قدر مایه تعجب است كه روزی در رسانه های آلمانی با این خبر مواجه شویم که كمپاني بنز تعطيل شده است. اما آیا هر دو خبر به اندازه هم تعجب بر انگیزند؟

اگركارخانه بنزدرطول دهه هاي گذشته خودرا به روز نکرده بود و هر روز به نوترين و روز آمدترين تكنولوژي ها مجهزنمي کرد، امروزحتما سرنوشتي بهتراز ارج نداشت.

اماچرا ارج چنين نكرد؟
آن چه به نظرمي رسد اين است كه سلب مالكيت اين كارخانه و سپردن مديريت آن به مديران حقوق بگير و دولتي و فراز و نشيب مديريتي در طول سال هاي گذشته باعث شد روند زوال در اين كارخانه طي شده و به چنين روزي مبتلا شود.

اگرچه فضاي كسب و كاركشور متاثر از تصميمات متفاوت و گاها متناقص سياست گذاران است، اما مديریت كارآمد بخش خصوصي و هم چنين مالك واقعي كه خود، دل سوز مال واموال خود باشد، حتما نمي گذارد آخر وعاقبت برندي هم چون ارج به زوال انجامد.

ضمن اينكه برندهاي فراواني داريم كه هم اكنون مالكيت ومديريت آن توسط بخش خصوصي اداره مي شود و درهمه اين سال ها با وجود همه مشكلاتي كه بر بنگاه داري ايران گذشته، به زحمت خود و شرکتش راسرپا نگه داشته وهم چنان مشغول توليد است.

به نظرم زوال ارج بيش ازهرچيز ناشی از سیاست های نادرست سلب مالكيت در سال های گذشته است که در همان دوران مخالفان فراوانی داشت اما به هرحال، پیش رفت و شرکت های بزرگی را به کام سوء مدیریت دولتی انداخت.

خدا می داند اگر رهبر انقلاب که آن روزها رئیس جمهور بودند، با قانون حفاظت از توسعه صنایع که در شورای انقلاب به تصویب رسید و دولت وقت اصرار زیادی برای اجرای آن داشت،مخالفت نمی کردند،امروز نام و نشانی از شرکت های بزرگ بخش خصوصی نمي ديديم.
 
کلمات کلیدی : ارج+تعطیلی+کارخانه+اقتصاد ایران
 
اسد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۱۵:۳۵:۴۹
باسلام برای اینکه قیمت کالای ایرانی با کیفیت پایین بالاست مردم توان خرید ندارند قیمت های را پایین بیارید که مردم توان خرید داشته باشند پو لدار همیشه دنبال کالای خارجی وباکیفیت است هیچگاه ماشین پرادو سوار دنبال ماشین ایرانی نیست به فکر مردم بدبخت و کم درامد جامعه باشید باتشکر (3753248) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۱۵:۴۵:۰۹
متنو نخوندم ولي يه چيزيو دوست دارم بنويسم
از كادوي 30ميليوني كه شهردار يه منطقه براي پسر يكي از كارخونه دارها اورده
رشوه 500 ميليوني كه شهردار از همون كارخونه دار براي صدور مجوز ساخت و ساز گرفته
از فروش قسمتي از خيابون و در گذاشتن واسه خيابون واسه اينكه كسي نزديك اون محل نشه
زدو بند ريس كارخونه با بازرس وزارت صنايع و اقاي .... و ريس يكي از همين بانك هاي دولتي
كسي كه سرمايه اش رو نزديك 2000 ميليارد تومن رسونده در عرض ده سال
كشور ما پره از اين دست داستانها
از داخل داره ميپاشه شده عين خونه مورچه ظاهرش هست و توش پره حفره (3753287) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۱۶:۲۵:۳۴
قانون حفاظت از توسعه صنایع که در شورای انقلاب به تصویب رسید و دولت وقت اصرار زیادی برای اجرای آن داشت!!!!!!،مخالفت نمی کردند،امروز نام و نشانی از شرکت های بزرگ بخش خصوصی نمي ديديم. (3753396) (alef-11)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۱۷:۰۶:۱۷
بنده شخصا برای آقای مهندس موسوی احترام قائلم ولی این حرف کاملا درست است ایشان کاملا و صد درصد پشتیبان دولتی و شبه دولتی کردن تمام صنایع بودند و بنیانگذار اعطای ارز دولتی به بهانه افزایش تولید .ارزهایی که نود درصدشان در بازار آزاد فروش رفت .خداوند از سر تقصیرات و یا قصورات همه بگذرد . (3753492) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.