توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 458355
آیا اوپک از آمریکا رودست خورده است؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۱
قیمت های بالاتر نفت و افزایش حفاری ها، کارگران آمریکایی را به زمین های نفتی تگزاس برگردانده است و باعث بالا رفتن روحیه و افزایش سودآوری در سراسر مجموعه عظیم نفتی در این ایالت شده است.

به گزارش تابناک و به نقل از هوستون کرونیکل، با وجود افزایش تولید نفت در آمریکا، تحلیلگران و مقامات اجرایی هشدار می دهند که مبادا صنعت نفت بار دیگر قربانی موفقیت خودش بشود. آن ها هشدار می دهند که با افزایش دوباره تولید نفت خام داخلی امسال، تلاش های اوپک برای کاهش ذخائر اشباع شده نفت جهان خنثی خواهد شد.

بنابر گفته وزارت انرژی آمریکا، تولید کنندگان نفت ایالات متحده می توانند تا اواخر امسال 630 هزار بشکه نفت دیگر در هر روز تولید کنند که این میزان نصف کاهش های تولید اوپک می باشد و این مسئله باعث خواهد شد که تولید کنندگان خارج اوپک نیز تولید خود را افزایش دهند. این تولید کنندگان انتظار داشتند که بعد از توافق سازمان کشور های صادر کننده نفت، قیمت این ماده اولیه افزایش یابد و آن ها بتوانند کاهش تولید خود را جبران نمایند.

تحلیلگران می گویند احیای شیل می تواند در طول زمان باعث تضعیف یا جلوگیری از بالاتر رفتن قیمت ها شود که این مسئله برای اوپک به این معنا است که اهرم فشار اصلی او برای مدیریت بازار که کاهش تولید می باشد، کارامدی کمتری خواهد داشت چرا که تولید کنندگان شیل می توانند نسبت به قیمت های بالاتر به سرعت عکس العمل نشان بدهند.

«جیم کرین» که در مطالعات انرژی موسسه بیکر در دانشگاه رایس فعالیت می کند می گوید "اوپک ناخواسته راه را برای تولید کنندگان شیل باز می کند تا سهم خود را از بازار بگیرند. این پارادایم جدیدی است که حالا آن ها برای مقابله با آن تلاش خواهند کرد"

بدنبال اعلام اوپک برای کاهش تولید نفت در پاییز گذشته، قیمت ها به طور پیوسته افزایش داشتند سپس در حدود 50 دلار به ازای هر بشکه متوقف شدند. در هفته های اخیر نیز به خاطر نگرانی از افزایش تولید آمریکا قیمت های نفت تا پایین 50 دلار کاهش داشته اند اما دوباره در هفته گذشته به سطح قبلی رسیدند. نفت در روز جمعه در نیویورک 50.60 دلار به ازای هر بشکه معامله شد.

جالب این جا است که  یکی از دلایل اوپک برای افزایش تولید تا حد بی سابقه آن در طی دو سال نزول قیمت نفت، کم توان کردن و آسیب پذیر کردن تولید کنندگان پر هزینه ای مانند حفارهای شیل بوده است تا از عکس العمل سریع صنعت شیل آمریکا جلوگیری کنند. با این حال علائم اولیه نشان از آن دارد که صنعت شیل آمریکا که راه های کسب پول با هزینه های پایین را پیدا کرده است، قوی تر از آن چه تحلیلگران انتظار داشتند برگشته است.

ناوگان سکوهای فعال حفاری این کشوراز تابستان گذشته به بیش از دو برابر رسیده است. بنابر وزارت انرژی آمریکا تولید روزانه نفت این کشور در ژانویه 600 هزار بشکه در روز افزایش داشته است و به 8.84 میلیون بشکه در روز رسیده است همچنین تولید تگزاس به بالاترین سطح خود از آپریل گذشته رسیده است. اگر روال موجود به همین صورت ادامه یابد، تا اواخر 2018 تولید کنندگان ایالات متحده می توانند حدود 10 میلیون بشکه تولید کنند.

بعد از سپتامبر یعنی زمانی اوپک برای اولین بار گفتگوهای خود را برای کاهش تولید و حمایت از قیمت ها آغاز کرد، کشور های خارج اوپک به رهبری آمریکا، کانادا و برزیل، به ازای هر بشکه ای که اوپک سعی می کرد وارد بازار نشود، یک بشکه اضافی تولید کرده اند که نتیجه آن افزایش 1.2 میلیون بشکه نفت در روز بوده است. بنابر مرکز مشاوره آی اچ اس انرژی، این میزان در حدود همان حجمی است که اوپک از ژانویه تاکنون کاهش داشته است. جیم بورخاد رئیس تحقیقات بازار در این مرکز مشاوره می گوید "این مسئله جدا خیره کننده است که کاهش تولید اوپک به طور کامل جبران شده است"

ماه بعد اوپک مذاکراتش را درباره تمدید توافق خود برای کاهش تولید بعد از تابستان شروع خواهد کرد. تصمیم در اینباره بخاطر به وجود آمدن عوامل تأثیرگذار که خارج از کنترل اوپک می باشد پیچیده تر شده است. بانک فرانسوی «سوسایته جنرال» پیشبینی کرده است که تولید نفت در سال جاری با وجود کاهش های اوپک 400 هزار بشکه در هر روز افزایش خواهد داشت که بیش تر از میانگین سالیانه سال گذشته است.

این مسئله بیشتر از همه در «پرمیان بیسین» واقع در تگزاس غربی و نیو مکزیکو خودش را نشان می دهد که بنابر وزارت انرژی آمریکا، مسئول سه چهارم رشد تولید شیل ایالات متحده است.

با این حال بهبود شرایط برای تولید کنندگان آمریکا به این آسانی بدست نیامده است. آوی میرمان، مدیر ارشد سان آنتونیو لیلیس انرژی می گوید که شرکتش حجم زیادی از نیروی کاری خود را در طی رکود نفت قطع کرده است و مدیران اجرایی این شرکت 4 ماه بدون حقوق سپری کرده اند.

اما حالا که قیمت های نفت افزایش یافته است و این شرکت راه های تولید نفت با هزینه کمتر را پیدا کرده است، 40 کارگر را استخدام کرده است و قصد دارد 12 چاه جدید در پرمیان بیسین حفر کند و سال آینده نیز حفاری خود را دو برابر کند.
 
کلمات کلیدی : نفت ، قیمت نفت ، شیل ، اوپک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.