توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 308757
خشکسالی و تنش آبی دیار بارانی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۲۸
خشکسالی و تنش آبی برای دیار بارانی مازندران اصلا معنا دارد و پذیرش آنها سخت ولی این موضوع در فصل زراعی نگرانی‌ها و خسارت‌های بسیاری را برای کشاورزان مازندرانی به همراه دارد.

به گزارش فارس، خشکسالی و تنش آبی برای دیار بارانی مازندران اصلا معنا دارد و پذیرش آن سخت است، ولی این موضوع در فصل زراعی نگرانی‌ها و خسارت‌های بسیاری را برای کشاورزان به همراه دارد.

در فصل پاییز و زمستان شاهد بارش‌های سیل‌آسا و گسترده‌ای در مازندران هستیم که پیامدی جزء خسارت ندارد در حالی‌ که با ذخیره‌سازی آن می‌توان جلوی بروز خسارت و همچنین تنش آبی در فصل کشاورزی را گرفت.

*افزایش ۲۰ درصدی بارش در مازندران
مدیرکل هواشناسی مازندران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در ساری گفت: میانگین بارندگی مهر ماه امسال در استان حدود ۱۱۲ میلی‌‏متر بوده که در مقایسه با نرمال بلندمدت حدود ۲۰ درصد افزایش و نسبت به مهر ماه سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش را نشان می‏‌دهد.

نوربخش داداشی اظهار کرد: هر چند در نیمه نخست مهر ماه امسال بارش چندانی در استان اتفاق نیفتاد اما در نیمه دوم مهر ماه امسال با عبور متناوب دو سامانه بارش‌زا متوسط میزان بارش مازندران نسبت به دوره بلندمدت حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: میانگین بارندگی مهرماه امسال نسبت به دوره بلندمدت در بین ۱۵ ایستگاه هواشناسی در بین بیش از نیمی از ایستگاه‌ها افزایش داشته و بیشترین افزایش از رامسر حدود ۹۰، نوشهر ۳۰، دشت‌ناز ۳۳، سیاه‌بیشه ۶۵ و آلاشت ۵۱ درصد بوده است. مدیرکل هواشناسی مازندران یادآور شد: بارش در ایستگاه‌های بابلسر حدود ۱۲، قراخیل قائم‌شهر حدود ۲۰، بندر امیرآباد و ساری حدود ۹، پل‌سفید ۱۹، بلده ۲۳ و کیاسر حدود ۱۱ درصد کاهش داشته و بیشترین کاهش مربوط به بلده بوده است.

وی با بیان اینکه میانگین بارندگی هفت ماهه امسال در مازندران حدود ۳۴۰ میلی‌‏متر بوده است، افزود: در مقایسه با نرمال بلندمدت حدود هشت درصد افزایش و نسبت به مدت مشابه سال ۹۳ حدود ۶ درصد کاهش بارندگی را شاهد بودیم.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به اینکه در نیمه‌غربی و بخش‏‌های از نیمه‌شرقی استان بارش اتفاق افتاده افزایش داشته، اضافه کرد: بیشترین افزایش از بابلسر حدود ۲۶ درصد و بیشترین کاهش از قراخیل قائم‌شهر حدود ۲۰ درصد بوده است.

داداشی اظهار کرد: براساس نقشه‏‌های پیش‌آگاهی مدل‏‌های اقلیمی و تحلیل شرایط پدیده‌‏های دورپیوندی تهیه شده در مرکز پیش‏‌بینی مرکز ملی اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی کشور، میانگین بارش در طی یک‌ماه آینده (آبان ماه ۹۴) بیشتر از میانگین و در دوره سه ماهه آبان، آذر و دی در حد میانگین بلندمدت یا بیشتر و در دوره سه ماهه‏ آذر تا اسفندماه امسال در حد میانگین بلندمدت پیش‏‌بینی می‌‏شود.

وی با اعلام اینکه میانگین دمای هوای پاییز در حد نرمال تا یک درجه کم‌تر از آن پیش‏‌بینی می‏‌شود، افزود: در ماه آبان نیز دمای هوا یک تا دو درجه زیر نرمال و در ماه آذر حدود یک درجه کم‌تر از نرمال پیش‏‌بینی می‌‏شود. مدیرکل هواشناسی مازندران یادآور شد: همچنین دمای هوا در دی ماه در حد نرمال و از اواخر دی تا اسفند گرم‌تر از معمول و تا ۱.۵ درجه فراتر از نرمال ماهانه می‌رسد.

داداشی در پایان گفت: براساس آخرین ارزیابی، صحت پیش‏‌بینی فصلی حدود ۷۰ درصد است.

*عمده بارش‌ها در مازندران سیلابی بود
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: در ماه نخست سال آبی جاری ( مهر ماه امسال ) در حوزه آب‌ریز رودخانه‌های مازندران به طور متوسط ۸۳ میلی‌متر بارندگی داشتیم که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد و در مقایسه با سال ۹۲، حدود چهار درصد کاهش داشته است.

محمد ابراهیم یخکشی با بیان اینکه آورده رودخانه‌های استان در این مدت حدود ۲۰۰ میلیون متر مکعب بوده که ۱۳۰ میلیون متر مکعب مربوط به هفت رودخانه مهم استان بوده است، گفت: این آمار در مقایسه با دو سال گذشته ۱۸ درصد و نسبت به دوره شاخص ۴۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: طی این مدت بیشترین کاهش بارش مربوط به حوزه رودخانه بابل‌رود با ۱۷ درصد و بیشترین افزایش مربوط به رودخانه‌های چالک‌رود و صفارود بالغ بر ۱۳۰ درصد بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران درباره آب‌دهی رودخانه‌های استان، گفت: بیشترین افزایش مربوط به چشمه‌کیله با ۱۶ درصد و بیشترین کاهش تجن ۶۷ و نکارود ۷۲ درصد بوده که در این حوزه خشکسالی گذشته همچنان تداوم دارد.

یخکشی افزود: می‌توان گفت به طور میانگین ۴۰ درصد کاهش روان‌آب در دوره شاخص را شاهد هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با اعلام اینکه امیدواریم پاییز پربارانی داشته باشیم، تصریح کرد: توجه به این نکته نیز ضروری است که بارش‌هایی که داشتیم عمدتا سیلابی بوده و منجر به خسارت شده است.

یخشکی خاطرنشان کرد: با توجه به بارش‌های منطقه‌ای میزان روان‌آب نیز متغیر بوده و در برخی مناطق با توجه به بارش‌های گسترده امکان ذخیره‌سازی وجود نداشت.

وی اظهار کرد: زمانی می‌توان بگوییم بارندگی خوب بوده که در فصل و زمان خود، بارش را شاهد باشیم.
 
کلمات کلیدی : خشکسالی، باران، مازندران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.