توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 361857
چرا ملک سلمان پسرش را نزد اوباما فرستاد؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۴
"محمد بن سلمان بن عبدالعزیز" جانشین ولیعهد عربستان سعودی سفر رسمی خود به آمریکا را آغاز کرد.

به گزارش العالم، روزنامه " عکاظ " عربستان در تارنمای اینترنتی خود ادعا کرد که محمد بن سلمان برای بررسی بحران های منطقه و دخالت های ایران به واشنگتن رفته است.

محمد بن سلمان قرار است در این سفر با "باراک اوباما" رییس جمهوری، "اشتون کارتر" وزیر دفاع و شماری از مسئولان دولت آمریکا ملاقات کند.

به ادعای منابع سعودی بن سلمان که معاون دوم نخست وزیر و وزیر دفاع عربستان نیز هست، در این سفر چند روزه درباره بحران های منطقه به ویژه سوریه، فعال سازی نقش آمریکا در آن و حل این بحران گفت و گو خواهد کرد.

وی همچنین در نیویورک با روسای شرکتها و موسسات مالی آمریکا برای اجرای طرحش جهت آینده عربستان، متنوع سازی منابع درآمد و عدم تکیه به نفت به عنوان منبع اصلی تامین درآمد گفت و گو می کند.

پیش بینی شده که پسر ملک سلمان در نیویورک با "بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار کند.

منابع آمریکایی که به نام آنان اشاره نشده است، گفتند که مذاکرات محمد بن سلمان درباره پرونده های منطقه به ویژه یمن، سوریه، عراق، لیبی، امنیت خلیج فارس، ائتلاف سعودی برای به اصطلاح مبارزه با تروریسم، جنگ علیه گروه های تروریستی "داعش" و "القاعده" خواهد بود.

روزنامه عربستانی "عکاظ" نوشت، محافل اقتصادی آمریکا خواهان استفاده از فرصت هایی هستند که "چشم انداز سعودی ۲۰۳۰" و برنامه اجرای آن به نام "تحول ملی ۲۰۲۰" ایجاد خواهد نمود.
کارشناسان معتقدند که هدف اصلی از این سفر جذب سرمایه آمریکا از سوی آل سعود جهت اجرای چشم انداز سعودی به منظور بازسازی ساختار اقتصادی عربستان است.

دولت عربستان سعودی اردیبهشت ۱۳۹۵ به منظور کاهش اتکا به نفت، طرح اصلاح اقتصادی گسترده ای را تصویب کرد که چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی نام دارد و مبتنی بر خصوصی سازی، کاهش بیشتر یارانه ها، فروش بخشی از غول نفتی دولتی «آرامکو» و تشکیل صندوق ذخیره ارزی ۲ تریلیون دلاری است.

عربستان سعودی بر مبنای این طرح بزرگ‌ترين صندوق ذخيره ارزي جهان را به خود اختصاص خواهد داد و بعد از عرضه اوليه پنج درصد از سهام شركت ملي نفت آرامكو به عموم، حجم ذخاير اين صندوق به ۲ هزار ميليارد دلار (۲ تریلیون دلار) خواهد رسيد.

شاهزاده محمد بن سلمان مدتی قبل در مصاحبه‌ با پایگاه اینترنتی "بلومبرگ" بر لزوم انجام تغييرات در بسياري از جنبه‌هاي زندگي در عربستان خصوصا اقتصاد تاکید کرد و گفت: «ما به روش متفاوتي فكر مي‌كنيم و روياهايمان نيز متفاوت است».
 
کلمات کلیدی : ملک سلمان+عربستان+اوباما
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.