نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 393078
درخواست فعالان فرهنگی حامی انقلاب برای برخورد قضایی با «یالثارات»
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۸
در میان نام امضاکنندگان این بیانیه، اسامی برخی منتقدان پرسابقه فعال نظیر محمدتقی فهیم و همچنین آرش فهیم، مسئول سینمایی روزنامه کیهان دیده می‌شود که نشان از نگرانی جدی این طیف بابت دفاع بد یالثارات از ارزش‌ها دارد.

به گزارش تابناک؛ پس از استمرار حواشی نشریه یالثارات، این بار جمعی از فعالان رسانه ای و فرهنگی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، با انتشار بیانیه ای ضمن انتقاد از عملکرد نشریه یالثارات، خواستار برخورد قضایی با آن شدند.


پس از آنکه نشریه یالثارات در هفته‌های اخیر مطالب متعددی منتشر کرد که در هفته پیشین به یک اتهام جنسی بسیار بی‌سابقه در تاریخ مطبوعات ایران به چند سینماگر منتهی شد، گروهی از خبرنگاران و فعالان فرهنگی ـ که خود را «فعالین رسانه ای و فرهنگی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» خوانده‌اند ـ در نامه‌ای سرگشاده، خواستار برخورد قضایی با این نشریه شدند.

در میان نام امضاکنندگان این بیانیه، اسامی برخی منتقدان پرسابقه فعال نظیر محمدتقی فهیم و همچنین آرش فهیم، مسئول سینمایی روزنامه کیهان دیده می‌شود که نشان از نگرانی جدی این طیف بابت دفاع بد یالثارات از ارزش‌ها دارد.

متن این بیانیه به شرح زیر است؛

ادع الی سبیل ربک بالحکمه و الموعظه الحسنه و جادلهم بالتی هی احسن (نحل، آیه ۱۲۵)

ای جماعت نه اگر بیش، کمی عار کنید

مسأله نقد فرهنگی در کشور با توجه به مسائلی که در مدیریت فرهنگی وجود دارد، مسأله مهمی است که دلسوزان هیچ گاه از آن غافل نبوده اند، اگر روزی تهاجم فرهنگی و روز دیگر ناتوی فرهنگی مورد بحث بود، امروزه دیگر بحث نفوذ فرهنگی مطرح است و اختلالات فرهنگی و اقدامات ضد فرهنگی از درون کشور و از درون ساختارهای رسمی و یا به ظاهر همراه، سرچشمه می گیرد.

حرمت قلم آن قدر بالاست که خداوند متعال در قرآن به آن سوگند خورده است و اسلام عزیز همواره چه در آیات قرآن چه در روایت امر و سفارش به نیکویی کلام و موعظه حسنه و زبان نرم و جدال احسن کرده است. برهمین اساس نیز نویسندگان مومن و متعهد جبهه فرهنگی انقلاب همواره در نوشته‌های خود منطق و استدلال و گفت وگو را منشا حرکت و اثر خود دانسته و هیچ گاه قلم بر ناسزا و ناصواب نرانده‌اند.

روزنامه‌نگاران و منتقدان جبهه انقلاب، درباره فرهنگ و هنر و انواع قالب های مختلف فرهنگ‌ساز ازجمله سینما، ادبیات، تئاتر، موسیقی، تجسمی و... و مدیریت کلان فرهنگی کشور همواره انتقاداتی جدی داشته‌اند و سعی کرده‌اند در عین حفظ صراحت و دوری از محافظه‌کاری، انتقادات خود را با استدلال‌های منطقی، قابل درک و محکم بیان کنند و به همین دلیل هیچ گاه از هیچ گفتگو و مناظره ای فرار نکردند.

اما متاسفانه اخیرا در یکی از مطبوعات کشور که مع الاسف نام مبارک سیدالشهدا علیه السلام را نیز یدک می‌کشد و شوربختانه منتسب به جبهه انقلاب نیز هست، شاهد اوج‌گیری ادبیات سخیف، غیردینی، توهین‌آمیز و غیرشرعی هستیم که هیچ نشانی از رعایت اخلاق و ادب و شرع در آن نیست.

ما گرچه شاید در بسیاری موارد، پس از طرح انتقادات اساسی‌تر، به شرایط پوشش و حجاب اهالی هنر نیز انتقاد داشته باشیم و آن را در شان هنرمند ایرانی ندانیم، اما نسبت ناروا به هنرمند را هم درست نمی دانیم. ما نیز به بسیاری از اتفاقات سیمای جمهوری اسلامی انتقاد داشته و داریم و همواره سعی در نقد مصلحانه تریبون اصلی جمهوری اسلامی کرده‌ایم، اما این انتقادات از نظر ما هیچ‌گاه مجوزی برای اینکه فردی را به دلیل اختلاف سلیقه و نگاه، مرتد و بی دین بخوانیم نبوده است.

بر همین اساس، بسیاری از اهالی رسانه‌ای جبهه فرهنگی انقلاب از همان ابتدا به فیلم "فروشنده” نیز انتقاداتی جدی داشته‌اند و به دلایلی کاملا متنی و در داخل اثر، آن را فیلمی مضر و ضدفرهنگی دانسته‌اند، اما برای انتقادات خود دلیل و برهان مشخص نیز ارائه‌کرده‌اند و حاضرند در هر تریبونی با مخالفان به بحث بنشینند و خود را به قضاوت عموم مردم قرار دهند.

مسأله‌‌ اساسی اما این است که ما با آثار سر و کار داریم، نه آدم‌ها و افعال و رفتار خصوصی‌شان. بنابراین بر این نظریم که مطلب اخیر نشریه یالثارات در خصوص سه تن از عوامل سینمای ایران – با حفظ انتقادات اصولی ما به هر سه تن – خلاف شرع و ادب، تهمت و قذف و دارای حد شرعی و اشاعه فحشا و کبیره است که متاسفانه نه‌تنها باعث حل شدن مشکلات فرهنگی نخواهد شد، بلکه اتفاقا باب نقد سالم و فنی را نیز خواهد بست و بحث‌های اساسی را نیز به حاشیه خواهند راند.

رویه اخیر این نشریه در شرایط فعلی کشور و در زمانی که جبهه فرهنگی انقلاب سعی در گفتگو و حل منطقی مسائل را در جهت بهبود وضعیت فرهنگ کشور دارد، بسیار مشکوک و قابل توجه است.

بارها به این موضوع اشاره کرده‌ایم و باز باید بر آن تاکید کنیم که الگوی ما، در نقد فرهنگی و ورود مصلحانه و متفکرانه به عرصه فرهنگ، سید شهیدان اهل قلم؛ شهید بزرگوار سیدمرتضی آوینی است که هیچگاه در مطالب و آثارش ورود اینچنینی را ندیدیم و حتی اگر حرفی مخالف اکثر بدنه سینما وجود داشت، با منطق و دلیل آن را بیان می‌نمود و با حفظ صراحت بیان هیچ‌گاه چارچوب‌های اخلاقی و شرعی را زیرپا نگذاشت و نقد فرهنگ و هنر را به حریم خصوصی افراد تعمیم نداد.

با این‌همه اینک سؤال اصلی و درخواست مجدانه از قوه محترم قضاییه و دادستان محترم این است که چرا اجازه سواستفاده از عنوان مذهبی این نشریه را به عده‌ای هتاک و بی‌ادب داده است تا ضمن تداوم انتشار و توهین‌های خود، به چهره جریان اصیل مذهبی و انقلابی کشور خدشه‌ای جبران‌ناپذیر وارد کند در حالیکه اساسا این اقدامات نه‌تنها مورد تأیید جبهه فرهنگی انقلاب نیست، بلکه صد در صدمخالف شئون و شرع و قانون نیز هست.

در پایان تاکید می کنیم، ضمن حفظ اختلافات و انتقادات جدی به جریان روشنفکری و نفوذ در فرهنگ کشور، اقداماتی از قبیل نشریه مذکور را خطا و ناصواب و مستحق برخورد قضایی می دانیم.

و السلام علی من التبع الهدی

در ذیل این نامه اسامی چون مهدی آذرپندار، کبری آسوپار، امیری ابیلی، مهدی احدی، محمدجواد اسدیان، سجاد اسلامیان، مصطفی اسماعیلی وردنجانی، ابوالفضل اشناب، احمد اکبرزاده، محمد اکبری، محمدرضا باقری، فاطمه سادات بکائی، محمد پاریاب، میثم تولایی، ایمان جابری، زهرا جعفری، سیده سمانه جلیلی، روح الله چهره افروز، مهدی حاجی آبادی، مهدی خانعلی زاده، مهرداد خوشبختی، رضا دهقان، حسین رستمی، میثم رمضانعلی، مسعود زارعیان، احمد ذوعلم، احسان سالمی، سمانه سلمانی، علیرضا شاطری، محمدرضا شهبازی، علی صابونچی، سمانه صادقی، علی صدر نیا، امیرعلی صفا، جواد طالبی، جمال طاهری، زهرا علی رمضانی، محمد صادق علیزاده، محمدجواد عمرانی، آرش فهیم، مسعود فروغی، محمدتقی فهیم، هادی فیروزمندی، مریم فیروزفر، الهه قاسمی، علی قلهکی، مهدی کریمی زارچی، زهرا کوشافر، محمدرضا ماندگاران، روزبه قمصری، علیرضا ملوندی، سید مهدی موسوی، مجید مهرابی دلجو، ایزد مهرآفرین، احمد نجمی، امین نوروزی، محمد نوروزی، مهدی نوری، محمدرضا وحیدزاده، حامد یامین پور و محسن اخوان درج شده است.
 
کلمات کلیدی : یالثارات
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۶-۲۷ ۱۹:۲۴:۰۲
چه عجب! بارک الله (3938636) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۰۸:۰۴:۱۸
من هم نگرانم. (3939057) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.