توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 481872
کیلاگر نویس معروف 19 ساله در سمنان دستگیر شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۶
رئیس پلیس فتا استان سمنان از دستگیری هکری که با بهره‌گیری سوء از دانش برنامه نویسی اقدام به نوشتن کدهای مخرب می نمود و با استفاده از بستر وب و مراکز عمومی ارائه دهنده خدمات اینترنت (‌کافی نت‌)‌، به صورت غیر مجاز از حساب بانکی افراد برداشت می‌نمود خبر داد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ صادقی در راستای شناسایی و دستگیری این متهم اظهار کرد: در پی وصول یک فقره پرونده مبنی بر برداشت غیر مجاز از حساب شاکی، اقدامات اولیه در راستای شناسایی متهم آغاز و در دستور کار قرار گرفت .

وی افزود: با توجه به اظهارات شاکی و مستندات ارائه شده مشخص گردید‌، کارت بانکی به صورت ایمن‌، مورد استفاده شاکی بوده ولی قراین و شواهد برداشت غیر مجاز را نشان می‌داد‌. در ادامه سیر تکمیلی پرونده، چندین شاکی دیگر به این پلیس مراجعه که از حساب‌هاي بانكي آنها به صورت اينترنتي برداشت‌هاي متعددي صورت گرفته بود.

این مقام انتظامی ادامه داد: با توجه به ورود چندین پرونده سریالی به این پلیس، تیم ویژه‌ای برای رسیدگی به این پرونده‌ها تشکیل و مستندات لازم از کلیه پرونده‌ها جمع آوری گردید با توچه به ادله های موجود و استفاده از ابزارهای تخصصی و داده کاوی اطلاعات جمع آوری گردیده، مشخص شد سیستم‌های رایانه‌ای کلیه شکات به یک کد رایانه‌ای آلوده بوده است.

سرهنگ صادقی گفت: با بررسی تخصصی کدهای آلوده مشخص گردید متهم فردی است که آشنایی کامل با رایانه و کدهای برنامه نویسی دارد و سعی در پنهان سازی هویت خود در این برنامه‌ها را دنبال می‌کرده است‌. در نهایت کارشناسان مجرب این پلیس با بهره‌گیری از دانش روز و شیوه‌های تخصصی و آنالیز ادله‌های موجود متهم را شناسایی و با اخذ دستورات قضایی لازم، متهم دستگیر گردید.

رئیس پلیس فتا استان افزود: متهم پس از دستگیری، هرگونه ارتباط با پرونده‌های متشکله را انکار نموده لیکن پس از مشاهده مستندات و ادله موجود به بزه انتسابی اعتراف نمود و انگیزه خود را کسب منفعت مالی بیان داشت.

سرهنگ صادقی گفت: با توجه به اعتراف متهم که از مکان‌های عمومی برای انتشار این کدها استفاده می‌نموده، لازم است متصدیان کافی نت‌ها توجه جدی به احراز هویت مراجعه کنندگان و متقاضیان استفاده از خدمات را داشته باشند و به صورت روزانه سیستم‌ها را به لحاظ امنیتی کنترل نمایند و کلیه قوانین و مقررات صنفی و ... را مد نظر قرار دهند.

رئیس پلیس فتا استان سمنان ادامه داد: کاربران فضای سایبر به این نکته توجه داشته باشند که به صورت دورهای  پسوردهای کارت‌های بانکی خود را تغییر داده و تحت هیچ شرایطی از اماکن و سیستم‌های عمومی برای انتقال وجه استفاده ننمایند و در زمان خرید از طریق دستگاه کارت‌خوان، شخصا کارت را داخل دستگاه کشیده و رمز عبور حساب خود را وارد نموده و سعی نمایند از مراکز معتبر خرید‌های خود را انجام دهند.

شایان ذکر است سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.ir آماده دریافت گزارشات مردمی و اخذ نقطه نظرات شهروندان و کاربران گرامی بوده و همچنین کاربران فضای مجازی می‌توانند آخرین اخبار حوادث و رویدادهای سایبری را از این سایت دریافت نمایند.
 
 
کلمات کلیدی : پلیس فتا + سرقت اینترنتی + کلاهبرداری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.