نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 431679
یادداشت‌های پلاک نوزده؛
اتفاق ملی از نوع ضد ملی آن!
اکبر نبوی، 15 دی 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۳
در جامعه‌ی امروز ایران، میان حزب اللهی و بی دین و سکولار و روحانیت و حوزه و دانشگاه و چپ و راست و میانه و اصولگرا و اصلاح طلب و مسوول و مردم و هنرمند و ورزشکار و روشنفکر و نویسنده و شاعر و روزنامه نگار و تلویزیون و رادیو و شهردار و شورای شهر و مرفه و فقیر و کاخ نشین و کوخ نشین و قوه‌ی مجریه و قوه قضائیه و قوه مقننه و آزادیخواه و مستبد و رانتخوار و ربا دهنده و دزد یقه سفید و یقه سیاه و قاچاقچی و معتاد و خباز و قصاب و تولید کننده‌ی کالای نامرغوب و وارد کننده‌ی کالای بنجل و... خلاصه، در جامعه‌ی ما یک وحدت و اتفاق ملیِ ضد ملی وجود دارد: نشان دادن و در بوق کردن مشکلات و نارسایی‌های ریز و درشت کشور؛ و فریاد کردنِ سیاهی و پلشتی و تیرگی و بدبختی و بیچارگیِ ملک و ملت.
 
 جالب اینجاست همه و همه فقط طلبکار اند. همه یکدیگر را مقصر و خطاکار می‌دانند. انگار این مشکلات را آدم فضایی‌هایی که نمی‌شناسیم و نمی‌دانیم کی و از کجا آمده‌اند بوجود آورده‌اند. هر کس خود را پاک و منزه و دیگری را گناهکار می‌داند.
 
 هیچکس از زیبایی‌ها نمی‌گوید. دور از جان همه‌تان، همه مگس شده‌ایم و فقط روی آلودگی و لجن می‌نشینیم و از آنها عکسی درشت می‌گیریم و در کوچه و خیابان و اداره و رسانه‌های مجازی و غیر مجازی به روان و جان یکدیگر مخابره می‌کنیم و گویی از این فرآیند جانفرسا و تباه کننده لذت می‌بریم.
 
انگار اگر گاهی هم زنبور عسل باشیم و در میان گلها گردش کنیم و به یکدیگر عسل تعارف کنیم، آسمان به زمین می‌آید و دامن کبریایی طلبکاری‌مان خدشه دار می‌شود.
 
آقایان! خانم‌ها! آهای خودم! شما! آهای هرکس! عزیز! نازنین! سرور! رفیق! مسوول! رییس! مدیر! مدیرکل! وزیر! رییس قوه! نماینده! شهردار! مردم! روشنفکر! عوام! نویسنده! روحانی! حزب اللهی! برادر! خواهر! هموطن! کجا می‌روید و می‌رویم؟
 
هر چه هست، خوب یا بد، زیبا یا زشت و ... همگی در پدید آمدن اش سهم داریم. خوبی و زیبایی جامعه از ماست و زشتی و بدی آن را هم ما رقم زده‌ایم.
 
 اگر بدی‌ها و سیاهی و پلشتی‌ها بد و ناپسند اند، آستین بالا بزنیم و از همین امروز و به مرور از میان برداریم این هرزاب‌های بد بو و متعفن را؛ و باز با هم به انتشار زیبایی و همدلی و گذشت و نوعدوستی همت کنیم و عسل عشق و محبت در کام یکدیگر بریزیم.
 
به آب و آینه و سپیده و آفتاب و به خدا سوگند: دریغ است ایران که ویران شود.
 
کلمات کلیدی : یادداشت‌های پلاک نوزده+اکبر نبوی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۴:۳۴:۴۰
رییس جمهور که ۴ سال است، مسوول است ، در هر مجلس و... ژست منتقد می گیرد. انوقت مردم عادی نق نزنند.؟! (4100435) (alef-13)
 
سماواتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۶:۰۹:۴۵
واقعا حرف دل همه مردم رو زدید آخه نمی شود که شخص رییس جمهور باشد مدام از عملکرد ادارات و وزارتخانه انتقاد کند نمی شود رییس قوه قضاییه دادستان باشد و مدام از روند رسیدگی به شکایات و پروندهای قضایی شکایت کند نمی شود نماینده مجلس باشید و مدام از کم کاری و معامله گری نمایندگان گلایه کنید نمی شود مقام دستگاهها را منصوب کنید و بگویید عملکردشان را قبول نداشته و مسئولیت نپذیرید نمی شود معلم کلاس درس باشید در برابر افت و فرار تحصیلی دانش آموزان شانه بالا انداخته به کلاس فوق العاده نقدی حواله دهید نمی شود متولی هماهنگی بین چند دستگاه بود و مسئولیت اینکار را نپذیرفت نمی شود ناظر عملکرد بود و نظارت بر افراد مذکور را غیر عقلانی و ناممکن دانست ..... واقعا درست گفتید هر کس باید مسئولیت کارها و وظایف محوله را بدرستی عهده دار گردد. (4100631) (alef-13)
 
عدالت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۵:۰۳:۵۶
وقتی یک وزیر کارش را درست انجام نمیدهد و اکثریت خواهان برکنار شدن او هستند و جان انسانهای سوخته در آتش بر اثر اهمال در سیستم زیر نظرش را با پول بیمه مقایسه میکنند، این نقصیر ما ملت نیست،‌ برای اینکه مای ملت میخواهیم این شخص برکنار شود ولی یک عده بخاطر منافعشان مانع این اتفاق میشوند، خوب اینجا باید چکار کرده به نظر شما ؟؟ (4100481) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۶:۰۴:۵۱
فقط شفاف سازی از بابت فساد ودزدی وافشای فاسدین اجتماع میتواند ملت را ارام وخوشحال کند (4100613) (alef-13)
 
MOUSA
United States
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۷:۳۷:۳۰
افشای بدون مجازات سبب توسعه دزدی می شود... (4100780) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۶:۲۵:۲۲
"جالب اینجاست همه و همه فقط طلبکار اند. همه یکدیگر را مقصر و خطاکار می‌دانند. انگار این مشکلات را آدم فضایی‌هایی که نمی‌شناسیم و نمی‌دانیم کی و از کجا آمده‌اند بوجود آورده‌اند. هر کس خود را پاک و منزه و دیگری را گناهکار می‌داند."
این نشون میده مردم درد را فهمیده اند ولی برای درمان حاضر نیستند از خودشون شروع کنند میخواهند بقیه درست شوند شاید این هم اگه خیلی آلوده نشده باشه بخواد شروع به درست کار کردن بکنه.
یک مثال میزنم در بحث رانندگی کسی که درست رانندگی نمیکنه علتش را از دیگران میبینه و فکر میکنه چون اگه این رعایت کنه حقش اجحاف میشه و باید بقیه شروع به رانندگی درست بکنند تا من هم شروع کنم تا حقم اجحاف نشه و زود به مقصد برسم برای درمان باید مثلا یک روز در هفته را از طریق تمام رسانه ها روز رانندگی پاک اعلام بکنند و همه شروع کننده باشند و اندک کسی هم که رعایت نکنه منزوی میشه و مردم اونو طرد میکنند خوب این مسئله را میشه برای بقیه حوضه ها هم بسط داد و .... (4100675) (alef-2)
 
محسن
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۶:۵۵:۲۷
ممنون از نوشته بجا و پر نکته شما. امیدوارم صاحب نظران علوم اجتماعی بیشتر در این مورد بنویسند تا از این خودکشی‌ دسته جمعی نجات پیدا کنیم. (4100725) (alef-2)
 
شمالی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۶:۵۵:۳۵
همه حرفهات رو قبول دارم الا جمله اول " در جامعه امروز ایران " ، این " در جامعه دیروز ایران" هم بود ( نمونه اش فیلم گوزنها و...) حالا اسمشو هر چی میخواهی بگذار ، ژنتیک ، فرهنگ ، رسم ، عادت و یکی از دلایل گذار ازجامعه دیروز به امروز هم همین ایراد گرفتنها بود، گذشته مان را یادمان باشد. (4100726) (alef-2)
 
محمد
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۷:۰۷:۳۱
من به عنوان یک فرد در این جامعه اعتراف میکنم، درسم را در دانشگاه به خوبی نمیخوانم، کارم را به درستی انجام نمیدهم، الگوی کامل در خانه نیستم و خیلی دیگر از کاستی ها
ولی به خودم اجازه میدهم از خیلی ها انتقاد کنم.
از این به بعد سعی میکنم به خودم بفهمانم اول ایراد های خودم را ببینم و اصلاح کنم و اینقدر به دنبال ایراد دیگران نباشم
تا خودم خوب بشم و مثل خوبهای دیگر ایران خوبها رو بسازم
به نظرم این مطلب خیلی در جامعه فراموش شده (4100744) (alef-2)
 
حسن اوغلو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۷:۴۸:۲۵
بسمه تعالی

باسلام

برادر عزیز زیاد ناراحت نباشید؛ زیرا که به قول سعدی علیه الرحمه:نرود میخ اهنین بر سنگ! وطبق فرموده خداوند:

قُل کُلّ یعمل عَلی شاکِلَتِه فَرَبُّکم أعلَمُ َبَمن هُو أهدی سَبیلا.( سوره اسراء،84)
بگو(ای پیامبر) هر کس بر اساس شاکله(راه وروش یاخلق وخوی)خودمل می کند. فقط آفریدگارتان آگاه تر است به آن کس که او هدایت یافته تر است به راه(درست).
حالا جنابعالی به این مهم بیندیشید که شاکله ما به چه نحوی ودر کجا ودر جوار چه کسانی شکل گرفته است؟ والسلام. (4100797) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۸:۰۷:۳۳
وقتی مردم نتوانند حرف مثبتشان را با آسودگی مطرح کنند، فقط حرفهای منفی می زنند. (4100817) (alef-2)
 
امین
Austria
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۸:۱۵:۰۱
جانا سخن از دل ما می گوئی

برادران بزرگوار مطمئن باشید و باشیم که جز با همدلی و اتحاد مشکل کشور حل نخواهد شد .بس است ،کشتی میهن را سوراخ نکنیم . (4100835) (alef-2)
 
سهیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۸:۵۱:۰۴
از این متن زیبا بسیار سپاسگزارم همه ما انسانهای مسول گریزی هستیم وفقط دیگران رامقصر میدانیم وبچه هایمان نیز با این سبک یاد گرفته اند به امید اصلاح ازخود وآینده ای زیبا. (4100894) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۹:۴۱:۰۱
کاش میشد حرف دلم بزنم و راحت بگم اما آدم از همه میترسه که فردا روز همین پیام ها دردسر بشن (4100993) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۹:۴۱:۱۲
چه عجب گاهى هم از كلمه ملى هم استفاده كنيدخيلى مظلوم قرار گرفته (4100994) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۹:۴۷:۵۸
الناس علی دین ملوکهم. (4101005) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۲۳:۲۲:۰۵
راهو گم کردیم
منحرف شدیم از مسیر (4101376) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.