توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 476003
آموزش ابتدایی دچار رکود و عقب‌ماندگی شده است
تاریخ انتشار : جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۹
مدیرکل اسبق آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر خوشبینانه نگاه کنیم و واکنش منفی نداشته باشیم حداقل آن چیزی که در این دوره تصدی آموزش ابتدایی توسط افراد بدون تجربه رخ داده است توقف، رکود و عقب‌ماندگی است.

ابوالقاسم جامه‌بزرگ مدیرکل اسبق آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس، انتخاب افراد بی‌تجربه در کسوت معاون آموزش ابتدایی در سال‌های گذشته را ناگوار توصیف کرد و اظهار داشت: تصدی پست معاونت ابتدایی توسط فردی با وجود ویژگی‌های مثبت علمی اگر آشنایی لازم با حوزه وسیع آموزش ابتدایی نداشته باشد، خسارت‌آور و ناگوار است.

وی افزود: فرد بی‌تجربه و ناآشنا تا بخواهد قدمی برای آشنایی با حوزه و پیشرفت کار بردارد عقب‌ماندگی بسیاری در طول دوره خدمتش رخ خواهد داد که جبران آن بسیار مشکل می‌شود.

جامه‌بزرگ به اهمیت معاونت آموزش ابتدایی اشاره کرد و ادامه داد: دوره ابتدایی از جهت تربیتی اهمیت ویژه‌ای دارد، من اصطلاح ابتدایی را به کار نمی‌برم چون مفهوم ساده و بی‌اهمیت بودن با این واژه تداعی می‌شود. من کلمه دبستان را استفاده می‌کنم که بیانگر تربیت و ادب است.

مدیرکل اسبق آموزش ابتدایی اضافه کرد: مطابق تعالیم اسلامی شخصیت کودک در این دوره شکل می‌گیرد و پژوهش‌ها هم این بیان را تأیید می‌کند که 80 درصد هوش و شخصیت تا 8 سالگی تثبت می‌شود و سبک زندگی در اوان کودکی نهادینه می‌شود.

وی با بیان اینکه با وجود اهمیت این حوزه از آن غفلت شد گفت: بعد از تعهد، تخصص اهمیت بسیار دارد و باید فردی به سمت معاونت آموزش ابتدایی وزارتخانه مسئول منصوب می‌شد که از جهات مختلف در طول سال‌ها کار و تلاش و ارتباط با معلمان،‌کارشناسان، خانواده و دانش‌آموزان به زوایای آشکار و پنهان آموزش و پرورش و آموزش ابتدایی آشنا بوده و با آشنایی با کارشناسان برای ارتقاء کیفیت اقدام می‌کرد.

جامه‌بزرگ خاطرنشان کرد: در مجموعه هر نظام تشکیلاتی که جمعیت زیادی در آن اشتغال دارند افراد زیادی که ذی‌صلاح برای اداره مجموعه باشند حضور دارند که در آموزش ابتدایی هم این گونه است، بنابراین انتخاب فردی فاقد تجربه خاص در آن حوزه توهین مستقیم به متخصصان باتجربه حوزه است.

مدیرکل اسبق آموزش ابتدایی گفت: این بیان به معنای نفی شخصیت و کارایی یک فرد نیست بلکه گویای این است که تجربه و تخصص در بازدهی مؤلفه بسیار مهمی هستند.

وی شرایط حوزه معاونت آموزش ابتدایی را ارزیابی کرد و بیان نمود: اگر خوشبینانه نگاه کنیم و واکنش منفی نداشته باشیم حداقل آن چیزی که در این دوره تصدی آموزش ابتدایی توسط افراد بدون تجربه رخ داده است توقف، رکود و عقب‌ماندگی است.

جامه‌بزرگ تصریح کرد: اتفاق خاصی در حوزه پیش‌دبستانی در این چهار سال مشاهده نشد و آنچه اتفاق افتاد، فعالیت‌های جاری است که خود به خود پیش می‌رود.

مدیرکل اسبق آموزش ابتدایی ادامه داد: در سال‌های 86- 85 که من مسئول دفتر ابتدایی و پیش‌دبستانی بودم، به عنوان «سال ابتدایی» در آموزش و پرورش اعلام شد. کارگروه‌های متعددی در طرح ستاد با حضور معاونان وزیر و 5 دبیرکل و مدیرکل دفتر ابتدایی در استان‌ها با حضور مدیرکل و معاونان تشکیل شد که حدود 69 مسئله اساسی این دوره استخراج شد و 70 هزار معلم کلاس اول با امضاء اصل وزیر وقت تقدیر شدند و گروهی از معلمان ابتدایی همان سال به حج مشرف شدند.

وی ابراز داشت: البته مسائل مشخص شده در آن زمان برای اجرایی شدن پیگیری نشد،‌ منظور این است که باید اقدامات جدی برای تحول صورت بگیرد وگرنه انجام کارهای عادی و روزمره کاری از پیش نخواهد برد.
 
کلمات کلیدی : آموزش و پرورش+آموزش ابتدایی +نقص نظام آموزشی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.