نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 472601
بیم و امید سپرده‌گذاران؛ کاسپین به ساحل آرامش می‌رسد؟
بخش اقتصادی الف، 26 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۸
یک‌ماه پس از وعده بانک مرکزی مبنی بر تعیین تکلیف دارایی‌ها و تعهدات تعاونی اعتبار فرشتگان برای روشن شدن وضعیت سپرده‌گذاران و سامان دادن به مؤسسه اعتباری کاسپین، هنوز سپرده‌گذاران منتظر و نگران در بیم و امید به‌سرمی‌برند که سرانجام پس‌انداز آنها چه خواهد شد؟در آخرين اظهارنظر رئيس‌كل بانك مركزي وعده داده بود به‌زودي تعيين تكليف سپرده‌گذاران تعاوني منحله فرشتگان در دستور كار قرار خواهد گرفت.

به گفته ولي‌الله سيف، بخش عمده‌اي از سپرده‌گذاران فرشتگان كه بيشترين حجم مسائل اين روزهاي كاسپين مربوط به آنهاست تعيين تكليف مي‌شوند و آنگاه مي‌توانند مبلغي كه به‌عنوان سپرده داشته‌اند را بنا بر تصميم خود در مؤسسه مجاز سپرده كاسپين سپرده‌گذاري كرده و يا دريافت كنند.

از آخر فروردين تا پايان مردادماه
اواخر اسفندماه سال گذشته، فرشاد حيدري، معاون نظارتي بانك مركزي قول داده بود: با پيشرفت حاصل شده در سال95 بتوانيم در پايان فروردين سال96 كار انتقال دارايي‌ها را آغاز و سپس به تناسب سپرده سپرده‌گذاران تعاوني منحله فرشتگان با برنامه‌اي مدون و با نظر مرجع قضايي و بانك مركزي به مؤسسه كاسپين منتقل و سپس مؤسسه مذكور پاسخگوي سپرده‌گذاران خواهد بود.

اين در حالي است كه رئيس‌كل بانك مركزي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: با اقدامات انجام شده و نقل و انتقال دارايي‌ها، مشكل 6تعاوني هم حل شده است. اين تعاوني‌ها داراي برنامه زماني هستند كه سپرده‌گذاران، هيأت تصفيه و هيأت مديره كاسپين درجريان آن بوده و تا آخر مرداد‌ماه شرايط آنها كاملا عادي مي‌شود.

در عين حال كه اكنون هم مشكل خاصي در مورد آنها نداريم. البته مرد شماره يك بانك مركزي زمان خاصي را براي تعيين تكليف تعاوني اعتبار فرشتگان اعلام نكرده اما گفته دارايي‌ها را شناساسي و ارزيابي كرده‌ايم و متناسب با نياز كاسپين اگر لازم باشد با در رهن‌گرفتن دارايي اين مؤسسه، خط اعتباري به‌تدريج در اختيار آن قرار مي‌گيرد. براساس اعلام بانك مركزي بيشترين تعداد سپرده‌گذاران در كاسپين مربوط به تعاوني منحل شده فرشتگان هستند كه تعداد سپرده‌هاي آنها بالغ بر ۷۳۰ هزار فقره است كه از اين تعداد سپرده‌هاي زير ۲۰ميليون تومان حدود ۶۵۰ هزار فقره را تشكيل مي‌دهند.

به گزارش همشهري، خبرها حكايت از آن دارد كه بانك مركزي به‌زودي مجوز تاسيس شعبه را به مؤسسه اعتباري كاسپين صادر خواهد كرد تا اين مؤسسه بتواند پاسخگوي سپرده‌گذاران تعاوني‌هاي منحل شده باشد، هرچند كه گفته مي‌شود بيشترين سپرده‌گذاران معترض و نگران مربوط به تعاوني اعتبار فرشتگان هستند. مؤسسه اعتباري كاسپين كه اخيرا با تغييرات مديريتي هم مواجه شده، 27اسفندماه سال 94مجوز فعاليت را دريافت كرده و بانك مركزي مي‌گويد:

اين مؤسسه شعبه‌اي در كشور نداشته است، اين در حالي است كه تابلوي كاسپين بر سر در تعاوني اعتبار فرشتگان نصب شده و حتي به برخي سپرده‌گذاران دفترچه حساب سپرده سرمايه‌گذاري كاسپين داده شده كه بانك مركزي مدعي است اين اقدام خلاف مقررات بوده است.

مؤسسه كاسپين ميوه ادغام 8تعاوني اعتبار «فرشتگان»، «الزهراء مشهد»، «حسنات اصفهان»، «دامداران و كشاورزان كرمانشاه»، «بدرتوس مشهد»، «پيوند»، «اميد جلين گرگان» و «عام كشاورزان مازندران» است كه پيش از آن تحت عنوان مؤسسه اعتباري آرمان ايرانيان ادغام شده بودند. سؤال اصلي سپرده‌گذاران اين است كه آيا مؤسسه كاسپين با توجه به شكننده بودن ساختار آن مي‌تواند به ساحل آرامش نزديك شود؟

احتمال مي‌رود تعداد زيادي از سپرده‌گذاران اقدام به دريافت اصل سپرده‌ خود نزد كاسپين كنند كه در اين صورت پنجمين مؤسسه اعتباري داراي مجوز از بانك مركزي با چالش كمبود شديد نقدينگي مواجه خواهد شد. افزون بر اينكه مشخص نيست آيا مجوز بانك مركزي براي تاسيس شعبه به مؤسسه كاسپين به‌معناي تأييد شعب فعلي است كه تابلوي كاسپين بر سر در آنها نصب شده يا اينكه تعدادي از اين شعب تعطيل خواهند شد. بايد منتظر اطلاعيه مهم احتمالي بانك مركزي بود كه گفته مي‌شود امروز منتشر خواهد شد.

دريافت سپرده بدون سودهاي نجومي
آخرين خبرها حكايت از آن دارد كه برنامه بانك مركزي براي سامان دادن به وضعيت سپرده‌گذاران بلاتكليف، درنظر گرفتن يك خط اعتباري در قبال دارايي‌ها و اموال تعاوني‌هاي هشت‌گانه است و در نهايت اين سپرده‌گذاران هستند كه بايد تصميم بگيرند اصل سپرده خود را مي‌خواهند يا تمايل دارند نزد كاسپين پول‌شان باقي بماند اما با نرخ سود بانكي؟ به اين ترتيب گزينه دريافت سود سپرده بالاي تعهد شده از سوي تعاوني‌هاي اعتبار ادغام شده در كاسپين مبناي تسويه حساب سپرده‌گذاران نخواهد بود و حتي ممكن است بانك مركزي در نهايت بازپرداخت اصل سپرده‌هاي سپرده‌گذاران را براساس يك جدول زمانبندي‌شده متعهد شود و ابتدا سپرده‌گذاران خرد تعيين تكليف شوند.
 
کلمات کلیدی : کاسپین+سپرده‌گذاران کاسپین+بانک مرکزی
 
ایلامی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۳:۴۴:۳۳
خواهشها تکلیف آرمان رو هم معلوم کنید (4361125) (alef-18)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.