نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 497109
نشریه آمریکایی:خطر جنگ میان تهران و واشنگتن بالاست
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۵۹
نشریه امریکایی «نیویورک مگزین» در گزارشی با اشاره به رویکرد خصمانه ترامپ علیه ایران اشاره کرده و می نویسد:«روز جمعه کره شمالی ازمایش موشک بالستیک بین قاره ای را انجام داد که موجبات نگرانی جامعه بین المللی را فراهم کرد. 

به گزارش روزنو به نقل از نشریه آمریکایی، هفته گذشته، تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که ایران طبق تعهدات خود در برجام عمل کرده است. با این حال، به نظر می رسد که ترامپ مخالف موضع گیری تیلرسون بوده است و گفت که اگر در ۹۰ روز آینده ایران کماکان به برجام پایبند باشد تعجب می کند. این موضوع نشان دهنده نارضایتی ترامپ از اعضای کابینه اش درباره مسئله برجام است به همین خاطر است که او تیمی از مقاماتی اتفاقا سطح پایین تر از مقام های وزارت خارجه امریکا و کم تجربه تر از آنان را برای مشاوره پیرامون مسائل ایران تشکیل داده است. 

در نتیجه، تهدید درگیری شدید با ایران بسیار بالاست چرا که دولت تحت رهبری ترامپ این را می خواهد. اگر نگوییم همه اما اکثریت بازیگران امنیت ملی دولت و متحدان آنان در کنگره خواستار افزایش اقدامات نظامی امریکا در منطقه برای مقابله با ایران هستند. 

 فارغ از برجام آنان معقتند که ایران تهدیدی برای امریکا و متحدان آن کشور است. آنان باور دارند که تغییر رژیم در ایران و عوض شدن حکومت فعلی با یک دموکراسی فرضی سکولار تنها راه طولانی مدت برای مقابله با این تهدید است. 

 جبهه ضد ایرانی در منطقه نیز باور دارد که اعمال فشار بر ایران برای تضمین پیروی آن کشور از توافق هسته ای و فشار درباره سایر موارد ارزش دارد در حالی که دولت اوباما معتقد بود که امریکا و منطقه می توانند با رفتارهای دردسر افرین ایران زندگی کنند اما با توانمندسازی هسته ای آن کشورهرگز. واقعیت اما آن است که نظامی شدن منطقه، وقوع چندین حادثه رویارویی در منطقه و دولتی که شعارهای تند سر می دهد و پیش بینی پذیری درباره رفتارش دشوار است امکان گسترش بحران را تقویت می کند. تنها روز سه شنبه بود که یک ناو امریکایی در خلیج فارس رویاروی قایقی ایرانی قرار گرفت و در ۱۵۰ متری یکدیگر بودند.

  چنین حوادثی در سال ۲۰۱۶ میلادی به طور قابل توجهی کاهش یافته اند اما هنوز ادامه دارند. 

یکی از علل اصلی آن قطع شدن خط ارتباطی میان کری و ظریف است. علاوه بر آن تنها ۲۴ ساعت پس از صدور گواهی پایبندی ایران به برجام رییس جمهوری امریکا پای تحریم های اشخاص و شرکت های ایرانی را امضا کرد و ادعاهایی را درباره ازار و اذیت کشتی های نیروی دریایی امریکا  تلاش برای ساخت موشک از سوی ایران و جرایم سایبری مطرح کرد. 

اکثر جرایم ارتباط مستقیمی با توافق هسته ای نداشند اما تهران خشمگینانه پاسخ داد و گفت که این تحریم ها نقض شراط برجام بوده اند. کاخ سفید نیز به تشدید کشمکش و تنش کمک می کند. اکنون مجلس نمایندگان و سنا لایحه تحریم های دوجانبه را تصویب کرده اند. 

 اکنون باید منتظر ماند و دید که ایا ترامپ این لایحه را امضا می کند یا از حق وتوی خود استفاده می کند و بر مسکو فشار خواهد اورد به امید این که تهران را به نقطه در هم شکسته شدن برساند. 

 در نتیجه، اکنون در ایران هر کسی که بخواهد ادعا کند که امریکا با دولت فعلی مخالف است و تلاش می کند از لحاظ اقتصادی و حتی از نظر نظامی آن کشور را تضعیف کند و به چالش بکشد شواهد زیادی در دست دارد که می تواند برای تایید صدق ادعایش ارائه کند. 

 محدوده ای وسیع از توئیت ها و اظهارات بی سابقه و تهدیدات در مورد تغییر رژیم در ایران نشان می دهند که بازیگران ایرانی به این باور رسیده اند که واشنگتن مصمم است که نه تنها حکومت ایران را محدود کند بلکه هدفش حذف آن از قدرت است. 

این نشریه در پایان می نویسد:«توافق هسته ای هرگز با هدف حل تمام مشکلات میان امريکا و ایران به نتیجه نرسید بلکه هدف از آن جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای بود و دو طرف به آن رضایت دادند تا جنگ به وقوع نبپیوندد. اما به دلیل اختلاف میان واشنگتن و تهران درباره مسائل کلیدی از جمله حقوق بشر و فعالیت ایران در سوریه و لفاظی های بی سابقه اخیر ما دقیقا در همان جایی هستیم که پیش تر بودیم و خطر جنگ وجود دارد».
 
کلمات کلیدی : نشریه امریکایی+ترامپ+ ازمایش موشکی+برجام+درگیری با ایران
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۲:۲۹:۵۶
لطفا کمی صبر کنید تا هوا کمی خنک شود بعد جنگ راه بیندازد ید (4496659) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.