نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 177708
در ديدار احمدي نژاد و مرسي چه گذشت؟ +تصاوير
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۵۶
رئيس جمهوري اسلامي ايران و رئيس جمهور مصر با اشاره به جايگاه و نقش مهم تهران و قاهره در منطقه و جهان اسلام بر گسترش روابط دو كشور در همه زمينه‌ها بدون هيچ‌گونه محدوديتي تاكيد كردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، "محمود احمدي‌نژاد" ظهر امروز (سه شنبه) به وقت محلي در بدو ورود به قاهره، در ديدار "محمد مرسي" همتاي مصري خود، با بيان اينكه ايران و مصر دو كشور بزرگ، با تاريخ و تمدن ديرينه و برخوردار از فرهنگ بسيار بالايي هستند كه نقش سياسي بسيار مهمي در منطقه دارند، اظهار داشت: روابط دو ملت همواره روند مثبتي داشته و امروز بايد همه ظرفيت ها را براي افزايش سطح اين روابط فعال كنيم.

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه با گسترش همكاري هاي ايران و مصر قدرت جديدي در منطقه ايجاد خواهد شد، تصريح كرد: اگر ايران و مصر با هم باشند، دشمنان بين المللي بشريت نمي توانند هيچ آسيبي به ملت‌هاي ما وارد كنند. احمدي‌نژاد با بيان اينكه ايران و مصر اهداف مشتركي داشته و نقش مهمي در مناسبات جهاني دارند، به نقش كليدي مصر در جنبش عدم تعهد اشاره كرد و گفت: جنبش عدم تعهد ظرفيت بزرگي دارد كه بايد از آن براي گسترش همكاري ميان ايران و مصر و ساير كشورهاي مستقل نهايت استفاده را به عمل آورده و از همه ظرفيت هاي آن براي پيشرفت و اقتدار ملت ها استفاده كنيم.

رئيس جنبش عدم تعهد با بيان اينكه شرايط جهان و منطقه در حال تحول است، به اهميت برگزاري اجلاس سران سازمان همكاري هاي اسلامي در شرايط كنوني در مصر اشاره كرد و گفت: همكاري ايران و مصر در موضوعات مختلف از اهميت بالايي برخوردار است و مي تواند تمام تحولات را تحت تاثير قرار دهد. وي خاطرنشان كرد: از نگاه تاريخي و كلان چنانچه ايران و مصر در كنار هم باشند، هر دو موفق بوده و اين موضوع نه تنها به نفع دو ملت، بلكه به نفع كل منطقه است.

رئيس جمهور در ادامه به تحولات سوريه اشاره كرد و رفع مشكلات آن را از موضوعات مهم بين دو كشور ايران و مصر دانست و گفت: با ادامه درگيري و كشتار، قطعا مشكل اين كشور برطرف نخواهد شد و بايد در كنار يكديگر براي رفع ريشه اي مشكل سوريه به تفاهم رسيده و در اين راستا براي رفع مشكلات با هم همكاري و همياري داشته باشيم.

وي با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران از شرايط كنوني سوريه ناراحت است و بايد به سرعت مسائل سوريه خاتمه يابد، اظهار داشت: چنانچه در موضوع سوريه ايران و مصر با هم هماهنگ عمل كنند، بخش مهمي از مشكلات اين كشور برطرف خواهد شد. احمدي‌نژاد افزود: جمهوري اسلامي ايران، معتقد است كه سوريه بايد آباد و قوي باشد و مردم اين كشور بتوانند براي خودشان تصميم بگيرند.

وي همچنين با اشاره به موضوع فلسطين و ضرورت هم انديشي در اين خصوص گفت: اگر در موضوع فلسطين نيز ايران و مصر در كنار هم بوده و همكاري كنند، اين مسئله مي تواند به نفع مردم فلسطين به اتمام برسد. رئيس جمهور تاكيد كرد: بايد از كيان ملت هاي خود و ملت هاي منطقه در برابر هجوم دشمنان بين المللي دفاع كنيم.

احمدي نژاد در خصوص روابط ايران و مصر گفت: جمهوري اسلامي ايران بدون هيچ محدوديتي آمادگي دارد روابط خود را در تمام زمينه ها با مصر افزايش دهد. راه و آغوش ملت ايران براي توسعه و پيشرفت ملت مصر باز است.

رئيس جمهور تعميق و تحكيم روابط تهران و قاهره در بخش هاي مختلف را مورد تاكيد قرار داد و گفت: ايران و مصر ظرفيت هاي فراواني براي گسترش همكاري در زمينه هاي مختلف صنعتي، بازرگاني، علمي، گردشگري و فرهنگي دارند كه بايد همه آنها را به نفع دو ملت و ملت هاي منطقه فعال كنيم.

محمد مرسي، رئيس جمهور مصر نيز در اين ديدار با بيان اينكه روابط ايران و مصر از جايگاه مهم و تاثيرگذاري در منطقه و جهان برخوردار است، اظهار داشت: امروز همكاري ايران و مصر در تمام زمينه ها لازم و ضروري است، از اين رو بسيار خرسند هستم كه شخصاً از جنابعالي استقبال كردم و بسيار مايلم كه از فرصت اين سفر براي رايزني در موضوعات مختلف منطقه اي و بين المللي و نيز تحكيم روابط دو جانبه نهايت استفاده را به عمل آوريم.

رئيس جمهور مصر گفت: انقلاب مصر شرايطي همانند انقلاب ايران دارد و از آنجايي كه مصر فرصتي مانند ايران براي پيشرفت سريع ندارد، از اين رو گسترش همكاري ها و روابط با ايران را بسيار مهم و ضروري مي‌دانيم. وي با اشاره به تحولات سوريه، نقش مهم ايران و ضرورت نقش آفريني ايران در حل مشكل سوريه تاكيد كرد: معتقدم مشكل سوريه بدون ايران قابل حل نيست و تلاش هاي ايران در اين زمينه در اولويت ساير اقدامات قرار دارد.

مرسي با اشاره به اينكه بايد با هم در جهت رفع مشكل سوريه همكاري داشته باشيم، گفت: ما نسبت به تلاش‌هاي ايران، رهبري معظم، رييس جمهور و مسئولين ايراني اعتماد كامل داريم و نسبت به اينكه ايران در جهت رفع مسائل در سوريه و ساير ملت‌ها تلاش خالصانه دارد هيچ ترديدي نداريم. از اين رو تاكيد داريم كه با ايران در اين زمينه همكاري داشته باشيم.

رئيس جمهور مصر تصريح كرد: اگر چه در موضوع سوريه كشورهاي ديگري نيز نقش دارند، اما تصورم اين است كه ايران و مصر از تاثيرگذاري جدي تر و مهم تري برخوردار هستند و اين اقتضاء مي كند كه همكاري و هماهنگي هاي خود را هر چه بيشتر گسترش دهيم. وي تصريح كرد: ما هميشه به عنوان اخوان المسلمين پشتيبان و در سطح حمايت از انقلاب اسلامي ايران قرار داريم و معتقديم پيشرفت ايران، پيشرفتي براي مصر و ساير كشورهاي اسلامي است، چرا كه شاهديم كه چگونه كشورهاي اسلامي مورد هجمه دشمنان سلطه گر قرار مي گيرند و آنان هرگونه پيشرفت ملت ها را مورد حمله قرار مي دهند.

مرسي تصريح كرد: وقتي جبهه دشمنان وجود دارد بايد جبهه ديگري نيز در برابر آنان وجود داشته باشد و اين بدون اتحاد و همكاري كشورهاي اسلامي ممكن نيست. وي افزود: تفرقه اندازي دشمنان نمي تواند به روابط دو ملت و ملت هاي اسلامي آسيب بزند. رئيس جمهور مصر با اشاره به موضوع فلسطين گفت: حل مسئله فلسطين نيز جز با همكاري كشورهاي اسلامي با يكديگر امكان پذير نيست.

مرسي تصريح كرد: ايران و مصر مي توانند در بخش هاي مختلف، همكاري هاي خود را به طور كامل گسترش دهند و مطمئناً جهان، شاهد شكل جديدي از همكاري ايران و مصر خواهد بود. ايران و مصر همواره دنبال صلح و پيشرفت و امنيت هستند چرا كه معتقديم حق ملت هاي ماست كه پيشرفته باشند. 
کلمات کلیدی : احمدی نژاد+مرسی+سفر مصر
 
Canada
۱۳۹۱-۱۱-۱۷ ۱۹:۱۰:۴۹
کوش پرچم ایران پس؟ (1122070) (alef-7)
 
۱۳۹۱-۱۱-۱۸ ۰۷:۰۵:۲۳
احسنت به این ملی گرایی (1122718) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۱-۱۱-۱۷ ۱۹:۲۱:۲۱
تحریفی که نکردید؟ این عین حرف های مرسی بود؟ (1122090) (alef-7)
 
Canada
۱۳۹۱-۱۱-۱۷ ۱۹:۳۴:۴۱
پس پرچم ایران کو !؟ (1122110) (alef-7)
 
anoosh
۱۳۹۱-۱۱-۱۷ ۲۲:۳۰:۰۸
فکر میکنم چون ما آنجا سفارت نداریم در رسم سیاسی نباید پرچم بذاریم (1122348) (alef-10)
 
۱۳۹۱-۱۱-۱۸ ۰۰:۳۲:۱۷
رنگ جوراب باید مشکی می بود. (1122533) (alef-11)
 
رضايي
United States
۱۳۹۱-۱۱-۱۸ ۰۱:۲۵:۴۱
من از بالا رفتن وقت وبي وقت دو انگشت جناب احمدي نژاد متعجبم گويا به ديدن دوربين شرطي شده است. اين چه حركتي است؟!!!!!!!!!! (1122617) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۱-۱۱-۱۸ ۰۷:۰۴:۵۷
به نظرتان همراهی یک وزیر معزول با رئیس جمهور ، توهین به طرف مقابل نیست ؟

ضمنا" نبود پرچم ، توهین بزرگی است (1122717) (alef-11)
 
رضایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۱-۱۸ ۰۷:۴۵:۰۸
یکی نیس بپرسه احمدی نژاد در مراسم رسمی سان چرا دستش را اینجوری بالا برده و علامت نشون داده ؟!!! (1122767) (alef-11)