توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490502
با توجه به فصل برگزاری مجامع و رشد 103 واحدی؛
بورس دومین روز هفته هم سبز پوش ماند
بخش اقتصادی الف؛ 18 تیر 96
شاخص بازار سهام اوراق بهادار امروز و در دومین روز هفته با 103 واحد افزایش برای دومین روز متوالی در هفته جاری مثبت و سبز پوش شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۳
به گزارش الف؛ شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز یکشنبه متاثر از معاملات مثبت نمادهای همراه و فخوز با رشد حدود 103.81 واحدی به ارتفاع 78 هزار و 985 واحد رسید.

در معاملات امروز بازار سهام تعداد 1121 میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش 261 میلیارد تومان در 42 هزار و 879 نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد 103 واحدی در ارتفاع 78 هزار و 985 واحد قرار گرفت. براین اساس در پایان معاملات دومین روز هفته جاری، ارزش بازار ارزش بازار 320 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص های بورس مثبت بودند به طوری که شاخص کل با افزایش 41 واحدی به 17 هزار و 268 واحد، شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 201 واحدی به رقم 86 هزار و 140 واحد، شاخص بازار اول اما با افزایش 28 واحدی به رقم 54 هزار و 409 واحد و شاخص بازار دوم با افزایش 475 واحدی 177 هزار و 358 واحد رسید.

بیشترین حجم معاملات امروز نیز به نمادهای خزامیا 29.3 میلیون سهم، خپارس 29 میلیون سهم، ذوب 28.3 میلیون سهم، فولاد 21.6 میلیون سهم، ارفع 18.9 میلیون سهم اختصاص یافت. معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های همراه اول با 57 واحد، فولاد خوزستان با 56 واحد و پارس خودرو با 22 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. امروز خودرویی ها لیدر بازار بودند و نگاه همه گروه ها به سمت آنها بود.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد خوزستان با 35 واحد، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با 13 واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با 7 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

بورس تهران در حالی با معاملاتی متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی روبه‌رو بود که در غیبت پالایشی‌ها معامله‌گران اغلب حقیقی ترجیح دادند تا در گروه خودرویی‌ها و برخی قطعه‌سازها به دنبال نوسان‌گیری کوتاه‌مدت خود باشند در عین حال امروز همزمان با برگزاری مجمع شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و حواشی قابل تأمل آن، معامله‌گران بورس تهران در انتظار انتشار خبری مهم در گروه معدنی‌ها و فولادی‌ها به رهبری شرکت فولاد مبارکه تا هفته آینده هستند.

با توجه به فصل برگزاری مجامع شرکت‌ها و تقسیم سود بین سهاداران، بازار مثبت شده به طوری که امروز بازاری متعادل بود که با تحرک معامله‌گران اغلب حقیقی در گروه‌های کوچک و بازار دومی باعث شد تا بازار سهام با نماگرهای سبزپوش به کار خود پایان دهد.

در این روز ارزش معاملات بورس 261.7 میلیارد تومان شد که نماد اخابر 2 با 108 میلیارد تومان صدر نشین ارزش معاملات بورسی ها بود.

در گروه شیمیایی در حالی صف خرید شفارس و معاملات مثبت مارون، شتوکا، پاکشو و شکلر را نظاره گر بودیم که سایر نمادهای گروه اکثرا با نوسانات منفی و افت قیمت همراه بودند، در این بین قیمت پایانی نمادهای زاگرس، خراسان و شیران حوالی صفر مثبت بود.

نمادهای غدیس، غفارس و غسالم نمادهای صف خرید گروه غذایی بودند و نماد غشهداب با رشد 11 درصدی به کار خود پایان داد و نمادهای غگلپا، غمینو، غپاک و غشان مثبت با رشد جزئی بودند سایر نمادهای گروه اکثرا منفی و متعادل دادوستد شدند.

در گروه کانیهای غیر فلزی نمادهای کفپارس، کسرام، کفرا، کپشیر و کاذر در حوالی مثبت کامل قرار داشتند و دو نماد کاذر و کفرا صف خرید مابقی در آستانه صف شدن قرار داشتند، در این گروه نماد شلیا با بیشترین افت قیمت صف فروش تشکیل داده بود.

در گروه قندی نماد قشهد با بیشترین افت قیمت در گروه، منفی کامل و صف فروش بود، پس از آن به ترتیب قشکر، قشیر و قپیرا منفی بودند، در طرف مقابل قثابت که در روز معاملاتی قبل کشف قیمت نشده بود بدون محدودیت نوسان معامله شد و توانست رشد 22 درصدی را ثبت کند، نمادهای قشرین، قصفها، قزوین و قهکمت نیز رشد 5 و 4 درصدی داشتند.

در گروه فلزات اساسی ابتدای بازار اکثر نمادهای گروه با معاملاتی منفی همراه بودند و صف خرید نماد فنوال و معاملات مثبت نمادهای فولای و ارفع قابل توجه بود ولی نهایتا نمادهای فروس (بازگشایی پس از مجمع سالیانه) و ارفع با صف خرید به کار خود خاتمه دادند، فنوال صف خود را عرضه کرد و نماد فخوز رشد 6 درصدی (به دلیل عدم کشف قیمت در روز قبل و بازگشایی بدون محدودیت نوسان) داشت.
در گروه حمل و نقل نماد حسیر پس از رشد روزهای اخیر خود امروز متعادل شد و با 14.5 میلیون حجم معامله در حاشیه 2 درصد مثبت امروز را به پایان برد، مابقی نمادهای گروه همگی منفی بودند به جز دو نماد حپارسا و حریل که در حوالی صفر مثبت قیمت پایانی قرار گرفتند.

معاملات مثبتی را در گروه خودرویی نظاره گر بودیم به نحویکه نمادهای بسیاری در نزدیکی آستانه بالا قرار داشتند و شاهد صف خرید نمادهای خریخت، خکاوه، خپارس، ورنا، خلنت و خپویش بودیم، خزامیا در آستانه صف خرید به کار خود خاتمه دادو خوساز که صف خردی بود، صفش را عرضه کرد.

گروه ساختمانی معاملات متعادلی را تجربه کرد که در این میان ثعمرا رشد 11 درصدی را پس از بازگشایی ثبت کرد، نمادهای ثپردیس با رشد 4 درصدی، ثاپاد در حاشیه 2 درصد مثبت، ثتران 1 درصد مثبت و وآذر در آستانه صف خرید به همراه وساخت با رشد 0.7 درصدی سایر نمادهای مثبت گروه بودند.

در ابتدای بازار در گروه آی تی شاهد صف خرید سنگین در نماد مداران و همچنین صف خرید نماد مرقام در کنار معاملات مثبت سایر نمادهای گروه بودیم، در پایان مداران علی رغم شفاف سازی و تاکید بر عدم تغییرات در وضعیت شرکت با صف خرید 17 میلیونی و مرقام در حاشیه 4 درصد مثبت با عرضه صف خرید به کار خود خاتمه دادند.

رفت و آمد نمادها
در پایان معاملات امروز بورس تهران همچنین 7 نماد بازگشایی و 5 نماد متوقف شد. نماد معاملاتی شرکتهای فروسیلیس ایران، لامپ پارس شهاب پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی، پلاسکو کار سایپا پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بدون تقسیم سود نقدی، بین‌المللی محصولات پارس پس از تشکیل جلسه هیئت مدیره مبنی بر تصویب افزایش سرمایه، صنایع کاغذسازی کاوه، مجتمع های توریستی و رفاهی آبادگران ایران پس از برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق‌العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیئت مدیره، نفت سپاهان با توجه به ارائه صورت های مالی حسابرسی شده، عمران و توسعه شاهد پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم و شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم به تالار شیشه‌ای بازگشتند.

 همچنین نماد معاملاتی شرکتهای نفت سپاهان جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی، گروه صنعتی سپاهان، ذغال سنگ نگین طبس جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی، بیمه پارسیان با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، تولید تجهیزات سنگین هپکو جهت برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام و شرکت لیزینگ خودرو غدیر با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم نیز در روزجاری متوقف شدند.

فرابوس هم مثبت شد
در معاملات امروز بازارهای فرابورس ایران نیز با معامله 272 میلیون ورقه به ارزش 308 میلیارد تومان در 36 هزار نوبت، آیفکس ۳.۷۸ واحد رشد کرد و در ارتفاع 900 واحد قرار گرفت.

 امروز 272 میلیون سهم در بازار فرابورس جابه جا شد که ارزشی بالغ بر 308 میلیارد تومان داشتند و این میزان اوراق بهادار در 36.5 هزار نوبت معاملاتی دست به دست شدند.

امروز مارون به تنهایی 3 واحد تاثیر مثبت روی شاخص آیفکس داشت و پس از آن نمادهای شپاس، زاگرس، ثعمرا و ارفع همگی با هم تاثیر 1.74 واحدی مثبت داشتند و نمادهای وملل و دماوند با تاثیر منفی 0.63 و 0.43 واحدی مانع رشد بیشتر شاخص شدند.
 
 
کلمات کلیدی : بورس+بازار سهام+ر شد بازار سهام+اقتصاد ایران+معاملات بورس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.