نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 391502
بازی اصلاح طلبان با کارت شورای نگهبان برای عبور از روحانی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۶
چند روز پیش بود که روزنامه آرمان از قول شیخ نور خبر داد‌: «در یافتن گزینه‌ای غیر از روحانی فعال باشید!» حجت الاسلام ناطق نوری این توصیه را در دیدار با جبهه اصلاح‌طلبان و جبهه اعتدالگرایان کرده است.
روزنامه آرمان در گزارشی که ۲۱ شهریورماه منتشر کرد، از تلاش اصلاح‌طلبان برای معرفی گزینه‌هایی غیر از روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ خبر داد. این روزنامه در گزارش خود تلاش کرد تا دلیل این موضوع را با پیش‌بینی احتمالاتی مانند رد صلاحیت روحانی مطرح کند تا از این طریق به مردم القا شود که اصلاح‌طلبان همچنان از روحانی حمایت کرده و فقط برای اطمینان خاطر گزینه‌های دیگر را هم معرفی می‌کنند.
                                                                                     
آرمان در این زمینه نوشته است: «طبق آنچه به نقل از شیخ نور منتشر شده، این جمله را می‌توان آماده‌باش او به اصولگرایان میانه‌رو حامی روحانی دانست که اگر مانند سال ۹۲ که صلاحیت آیت‌ا…‌ هاشمی برای انتخابات ۹۲ محرز نشد، در سال ۹۶ هم روحانی نتوانست به هر دلیلی در قامت کاندیدا ظاهر شود، شوک بزرگی به این طیف وارد نشود و بتوانند کاندیدای خود را جایگزین کنند اما در نهایت بر همگان روشن و واضح است آقای ناطق نوری هیچگاه از حمایت آقای روحانی منصرف نشده و نخواهد شد.» آقای بابک آذرباد، نایب‌رییس جبهه اصلاح‌طلبان راوی دیدار جبهه اصلاح‌طلبان و جبهه اعتدالگرایان با ناطق نوری نیز در پاسخ به این پرسش که به نظر شما چه کسانی باید از سوی جبهه اصلاحات برای سال ۹۶ نامزد شوند، گفت: باید دکتر عارف، حجت الاسلام ناطق نوری و دکتر ظریف که مورد تأیید آقایان‌هاشمی و رییس دولت اصلاحات هستند، در انتخابات پیش رو کاندیدا شوند.
تنها رسانه‌های اصلاح‌طلب نیستند که خبر کاندیداتوری ظریف را مطرح می‌کنند؛ به گزارش فارس، اندیشکده «یوراسیا» در مطلبی تحت عنوان «محمد جواد ظریف، رییس جمهور آتی ایران» نوشت: اینک در بین نخبگان سیاسی ایران برخی چهره‌های مطرح، آشکارا عنوان می‌دارند «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه نامزدی مناسب است؛ لذا تحرک‌های سیاسی در حمایت از گنجاندن ظریف در فهرست نامزدها به سرعت در حال شکل گیری است.

سفیر سابق ایران در عربستان: ظریف مقابل روحانی قرار نمی‌گیرد

آقای محمدرضا نوری شاهرودی، سفیر سابق ایران در عربستان در گفت‌وگو با «صبح نو» درباره خبرهایی مبنی بر کاندیداتوری ظریف در انتخابات ۹۶ گفت: عده‌ای در تلاش‌اند تا مواجهه‌ای را بین روحانی و ظریف به‌وجود بیاورند که به مصلحت ظریف نیست و تا آنجایی که من با روحیات وی آشنایی دارم ظریف که دیپلماتی پخته و با تجربه است، به عرصه انتخابات وارد نمی‌شود. وی با تاکید بر اینکه شایستگی‌های ظریف در حد استانداردهای جهانی است، اظهار داشت: ظریف خود، مقابل روحانی قرار نمی‌گیرد، وی فرد قدرتمندی است و توانسته سکان پرتلاطم وزارت خارجه را به سر منزل مقصود برساند و این کار کمتر از کارهای دیگر نیست. نوری شاهرودی افزود: ظریف می‌تواند به همین شکل ادامه دهد، شخصیتی بین‌المللی است و این کار از کارهای دیگر پر اهمیت‌تر است.

غرویان: عارف مجدداً کاندیدا می‌شود

حجت‌الاسلام محسن غرویان هم در گفت‌وگو با «صبح نو» با اشاره به خبرهایی درباره حمایت از ظریف برای حضور در انتخابات ۹۶، گفت: ما در محافل خصوصی جمعی از اساتید حوزه گفتیم جناح اعتدالگرایان باید چندین گزینه برای مطرح کردن داشته باشند که کسانی فکر نکنند حامیان دولت و اعتدالگرایان گزینه‌ای جز آقای روحانی ندارند. از جمله افرادی که به نظر ما شایستگی ریاست جمهوری را دارند دکتر ظریف است که با بینش وسیع جهانی و بین‌المللی و نوع نگاهی که به مسائل داخلی و خارجی دارد؛ ما وی را مناسب پست و مقام ریاست جمهوری دیدیم و با ظریف هنوز گفت‌وگوی مستقیمی نداشتیم. وی ادامه داد: بعد از رسانه‌ای کردن این موضوع، ظریف به بنده پیغام داد که من قصدی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ندارم، لذا ما گفتیم اگر در این دوره شرکت نمی‌کند در سال ۱۴۰۰ و بعد از اتمام دوره دوم روحانی کاندیدای حضور در انتخابات شود چراکه شخصیتی مناسب است و می‌تواند در منصب ریاست جمهوری در خدمت مردم باشد. این فعال سیاسی اعتدالگرا درباره گزینه‌های منتخب اعتدالگرایان برای حضور در انتخابات ۹۶ گفت: ما درباره گزینه‌های دیگر در حال مطالعه هستیم اما گزینه‌های دیگر هم به‌خاطر حضور روحانی حاضر به حضور در انتخابات نیستند؛ اما نمی‌توانیم اسامی افراد را مطرح کنیم چراکه اگر ما اسامی گزینه‌های مورد نظر خود را اعلام کنیم شاید توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شوند.
وی درباره احتمال کاندیداتوری لاریجانی و عارف افزود: بنده شخصاً برای انتخابات ۸۸ و ۹۲ از لاریجانی برای حضور در عرصه دعوت کردم اما وی اعلام کرد که برای ورود به عرصه انتخابات ریاست جمهوری برنامه‌ای ندارد، لذا در این دوره هم جمع بندی لاریحانی این است که فعلاً مصلحت نیست. غرویان درباره اینکه انتخابات ۹۶ هم مانند انتخابات ۹۲ خواهد بود؛ اظهار داشت: نمی‌توان هم اکنون درباره تعداد گزینه‌های موردنظر به طور قطعی نظر داد اما بر اساس محاسبات و جمع بندی‌های جریانات موجود کشور احتمالاً عارف مجدداً کاندیدا می‌شود ولی نهایتاً به نفع روحانی کنار می‌رود، همچنین ممکن است افرادی برای پرشور کردن انتخابات بیایند اما گزینه اول ما روحانی است.
درحالی‌که ۸ ماه به انتخابات ریاست جمهوری زمان مانده است اصلاح‌طلبان با القای احتمال رد صلاحیت روحانی در انتخابات ۹۶ و معرفی گزینه‌هایی دیگر چون ظریف آیا از عملکرد روحانی ناراضی‌اند و به دنبال دلیلی برای عبور از وی می‌گردند و می‌خواهند بار عبور از روحانی را بر دوش نظام و شورای نگهبان بگذارند یا اینکه با اعلام این اخبار و پر و بال دادن به آن، از هشت‌ماه مانده به انتخابات، می‌خواهند افکار عمومی را منحرف بر وعده‌های محقق نشده دولت سرپوش بگذارند؟
 
کلمات کلیدی : روحانی +اصولگرایان+اصلاح طلبان+انتخابات96
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۱۴:۳۷:۱۳
ریس دولت یازدهم محمود احمدی نژاد با رای میلیونی رکورد شکن خواهد بود
روحانی به نفعشه اصلا نامزد انتخابات نشه (3932960) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۱۹:۵۶:۴۵
فقط محمود (3933310) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۱۹:۵۷:۰۹
محمود 81 میلیون رای میاره (3933311) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۱۹:۵۷:۴۴
دکتر احمدی نژاد محبوب قلبها و ستاره جهان علم دانش (3933312) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۲۱:۳۳:۴۵
منظورم دولت دوازدهم بود (3933395) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۰۱:۲۶:۴۳
در خواب هم این اتفاق نمیوفته چه برسه به واقعیت (3933555) (alef-3)
 
سعید راد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۱۴:۳۹:۴۶
مردم مشکل اقتصادی و معیشتی دارند، جناح های سیاسی دنبال اهداف خود هستند نه حل مشکلات مردم، قدم زدن با جان کری و خوش و بش و دست دادن با اوباما و برجام و پذیرش بی قید و شرط fatf مشکل مردم را حل نمی کند و جناب روحانی و ظریف غیر از اینها کار دیگری بلد نیستند، مردم فهیم و آگاه و دور اندیش ایران بار دیگر با ریسمان پوسیده روحانی و ظریف خود را به ته چاه نمی اندازند، ایران بزرگ ما مردان بزرگ کمترشناخته شده ای دارد که می توانند مملکت را در تراز مورد نظر رهبری و ملت اداره کنند و با حفظ عزت و اقتدار ملی و بین المللی ایران گره ها مشکلات اقتصادی کشور را یکی پس از دیگری باز کنند، اگر احمدی نژاد و روحانی نمره خوبی از ملت و رهبری دریافت نکردند شایسته نیست که دوباره برمسند ریاست جمهوری تکیه بزنند. (3932964) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۱۵:۴۱:۴۴
به طور قطعی عارف از وسوسه ریاست عبور نخواهد کرد حدود شیش تا ده میلیون رای خواهد داشت و رقابت را نفس گیر خواهد کرد چ اصلاح طلبان بخواهند چ نخواهند قلقلک ریاست عارف را بی خواب کرده و ایشون نشون داده در همه موارد حساب حسابه و کاکا برادر حسن روحانی دوازده تاپانزده میلیون رای داره احمدی ده تا دوازده میلیون به طور قطع و یقینرقابت اصلی اگر اصول گرایان فرد معتدل مورد قبول و دارای وجه مثل بوترابی یا آقا تهرانی رو نکنند احمدی و روحانی دور دومی خواهند بود و عارف به طور قطع زیر بار سفارش رئیس خاتمی و رفیق هاشمی نمی ره رای آوری روحانی یقینا به کارایی بستگی داره که هر روز کنتر می شه و هر روز مردم امیدشون را از دست می دهند جهت تغییر معیشت خودشون حتی استان هایی که از سرمایه گذاری کلان دولتی برخوردار بودند مردم آنجا راضی نیستند از شرایط فعلی اقتصاد و معیشت روحانی با سیاسی بازی به هیچ جا نخواهد رسید و تنها راه نجات بازی اقتصادی است انتخابات نزدیک و نفس گیری که همش دست کارا بودن وزرایی اقتصادی دولت چند وزاتخانه صنعتی رفاهی اقتصادی معجزه شون را دولت بیست و نه اردیبهشت خواهند دید راه به بهشت یا به جهنم (3933050) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۰۸:۲۲:۳۶
مطمئن باش عارف نمیاد یا اگه بیاد به نفع روحانی کنار میکشه. در مورد رای هم حرف خاتمی و رفسنجانی 10 تا 15 میلیون به رای کسی که معرفی کنن اضافه میکنه. (3933650) (alef-3)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۱۸:۴۹:۰۴
هرچند انتقاداتی به روجانی داریم اما روند او را بسیار بهتر از روند اداره کشور توسط احمدی نژاد و احمدی نژادی ها می دانیم پس قاطعانه از روحانی حمایت می کنیم هرچند از ایشان خواستار تسریع گشایش های سیاسی و اقتصادی هستیم...
الف تو به این خوبی بهت نمیاد این نظراتو سانسور کنی!
با تشکر. (3933249) (alef-13)
 
حسین
Canada
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۰۲:۴۷:۵۳
هیچ کدام از اینها نیست. ریسک بزرگی هست که اصلاح طلبان و اعتدالگرایان (همینطور اصولگرایان) با یک کاندیدا (روحانی) وارد انتخابات شوند به چند دلیل:

1- در سیاست همیشه باید حساب احتمالات را کرد. اگر روحانی به هر دلیل چون رد شدن صلاحیت، بیماری، یا انصراف از گردونه خارج شود اصلاح طلبان و اعتدال گرایان بدون کاندید می شوند و اصولگرایان بدون رقیب. تجربه انتخابات 92 نشان می دهد که اگر روحانی بعد از امدن هاشمی انصراف می داد پس از رد صلاحیت هاشمی، جریان اعتدالگرا کاندیدی نداشت و نتیجه انتخابات به کلی چیز دیگری می شد.
2- در جریان انتخابات و ماهها قبل از ان کاندیداهای مختلف برنامه تبلیغاتی دارند و از جناح خود دفاع کرده و جناح مقابل را به نقد می کشند اگر جریان اصولگرا 3-4 کاندید داشته باشد 3-4 نفر با برنامه انتخاباتی از تفکر اصول گرایی دفاع می کنند و 3-4 نفر جناح رقیب را نقد می کنند حال اگر جناح اصلاح طلب فقط روحانی را داشته باشد فقط یک نفر از تفکر نزدیک به اصلاح طلبی و اعتدال دفاع کرده و جناح رقیب را نقد می کند. همین موضوع در مورد مناظره ها هم صدق می کند 4 نفر از یک جناح اگر هر کدام 10 دقیقه فرصت داشته باشند می شود 40 دقیقه و یک نفر از یک جناح می شود 10 دقیقه. بنابراین تعدد کاندیداها قدرت تبلیغاتی جریان سیاسی را افزایش می دهد مادامی که تعدد به دلیل اختلاف و شکاف های عمیق درون جریانی نباشد.
3- حضور الترناتیو روحانی برای اصلاح طلبان و اعتدالگرایان دست انها را برای مذاکره و چانه زنی با روحانی تا انتهای انتخابات باز می گذارد و از چرخش احتمالی روحانی جلوگیری می کند.
با این حساب کاملا منطقی است که جناح اصلاح طلب و اعتدال گرا چند کاندیدا را وارد رقابت کنند و نهایتا به نفع یکی انصراف دهند.
جناح اصول گرا هم اگر با کاندیداهای اصلی وارد کارزار شود ریسک می کند زیرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، رئیس جمهور وقت شانس بالایی برای انتخاب دارد و اگر کاندیدای اصلی اصولگرا شکست بخورد شانس اصولگرایان برای انتخابات 1400 هم کم می شود چون یکی از کاندیداهای خود را از دست می دهند. مردم ایران تمایلی ندارند به کسی رای بدهند که یک بار طعم شکست انتخاباتی را چشیده باشد مگر انکه ان کاندیدا به کلی تغییر فکر و هویت داده باشد. (3933573) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.