توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 436999
جان کری از وزارت خارجه آمریکا رفت
تاریخ انتشار : جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۸
جان کری، وزیر خارجه آمریکا بعد از چهار سال این سمت را ترک کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، جان کری، وزیر خارجه آمریکا پنجشنبه‌ شب بعد از چهار سال، وزارت خارجه آمریکا را ترک کرد.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که وی نیز روز آخر خود را در این سمت سپری کرد، گفت:  جان کری با رکس تیلرسون، وزیر خارجه جدید آمریکا که از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب این کشور تعیین شده، به دلایلی دیدار نکرد. با این حال کری آماده دیدار و صحبت با وزیر خارجه جدید است.

دونالد ترامپ اواسط دسامبر تیلرسون را به عنوان وزیر خارجه تعیین کرد اما سنای آمریکای نیز باید در این باره تصمیم بگیرد.

جان کری در زمان خداحافظی گفت: من بسیار ناراحت هستم از اینکه وزارت خارجه را ترک می‌کنم اما درباره سیاست خارجه‌ای که همواره از آن دفاع کردم، خوش‌بین هستم.

کری 73 ساله و کارشناس پرونده‌های اروپا و خاورمیانه از موفقیت‌های خود در زمینه‌های مختلف از جمله توافق‌نامه آب و هوا، توافق درباره پرونده هسته‌ای ایران، ائتلاف علیه تروریست‌ها در عراق و سوریه، عادی سازی روابط با کوبا و توافق‌نامه صلح در کلمبیا صحبت کرد.

وی اما صحبت کردن درباره شکستش در میانجیگری برای حل نزاع میان فلسطین و اسرائیل و حل بحران سوریه را نادیده گرفت.

کری از باراک اوباما، رئیس‌جمهور در حال کناره‌گیری آمریکا به دلیل آزادی که به وی درباره سیاست خارجه داده بود، قدردانی کرد.

وی که همواره روش بسیار محتاطانه‌ای درباره سوریه داشته چند روز پیش از ناامیدی و اندوه بسیار خود در قبال ناتوانی آمریکا از توقف جنگ در سوریه صحبت کرد.

جان کری که سمت خود را ترک کرد، طی چهار سال بیش از 128سفر داشته و به 91 کشور رفت.
 
کلمات کلیدی : تحلیف ترامپ+جان کری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.