توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477994
ساخت ارزان تر و سریع تر داروی پارکینسون
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۲
محققان آنزیم جدیدی کشف کرده اند که تولید یک نوع داروی پارکینسون را ارزان تر و سریع تر می سازد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی انجمن فیزیک آمریکا، محققان دانشگاه های منچستر و یورک این آنزیم را در نوعی قارچ به نام Aspergillus oryzae که برای ساخت سس سویا استفاده می شود، کشف کردند.

بیشترین تاثیر این آنزیم می تواند در طبقه ای از داروها به نام مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAO) باشد.

نمونه ای از این نوع دارو، Rasagiline است که با افزایش ماده ای در مغز که بر عملکرد حرکتی تاثیر می گذارد، به بیماران پارکینسونی کمک می کند. این مواد به کاهش لرزش های غیرارادی مرتبط به پارکینسون کمک می کند.

این دارو هم برای مبتلایان به بیماری پارکینسون که بیماری آنها در مرحله اولیه قرار دارد و هم برای افرادی که بیماری آنها در مرحله پیشرفته قرار دارد کارایی دارد و به ویژه برای مقابله با علائم غیر حرکتی این وضعیت مانند خستگی مفید است.

اکنون محققان موسسه بیوتکنولوژی منچستر، بیوکاتالیست جدیدی معرفی کرده اند که موجب تسریع روندی به نام reductive amination می شود. این روند یکی از مهم ترین روش ها برای سنتز آمین های کایرال است که بلوک های ساختمانی شیمیایی مهمی در تولید محصولات دارویی محسوب می شوند. کشف RedAms به معنی کشف مسیرهای کاراتری برای سنتز آمین کایرال از جمله داروهایی مانند Rasagiline است.

کاربست RedAms به کاهش چشمگیر زمان لازم برای سنتز منجر می شود که تاثیر مثبتی بر قیمت و نیروی انسانی مورد نیاز برای تولید آمین های کایرال نیز دارد.

این دستاورد در نشریه Nature Chemistry منتشر شده است.
 
کلمات کلیدی : پارکینسون، مغز
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.