نظر منتشر شده
۳۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 366230
جناب آقای دادستان! از مردم در برابر قانون شکنان یقه سفید حمایت کنید تا در مبارزه با فساد در کنارتان باشند
احمد توکلی، 5 تیر 95
تاریخ انتشار : شنبه ۵ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۵
دیروز نوشتم که جناب جعفری دادستان محترم تهران روز چهارشنبه دوم خرداد پیرامون مبارزه با فساد مواضعی مهم، واقعبینانه و امیدوارکننده گرفت. {اینجا} مهم بود هم به دلیل جایگاه گوینده و نیز به این دلیل که از استدلال پشتیبانی کننده برخوردار بود.

مطلب با این جمع بندی پایان یافت که برای توفیق بیشتر قوه قضائیه در مبارزه با فساد (که در اولویت یک قوه قضائیه قرار داده شده است) باید دادستان تهران بیش از پیش از آزادی‌های مشروع دفاع کند.

محور مهم دیگر در موضعگیری دادستان این بود که با تأکید و صراحت تام و به درستی، راه نجات کشور از فساد را حضور مردم در میدان مبارزه خواند و گفت: " امروز باید به این مردم اعتماد کنیم؛ این هنری است که در مبازره با فساد باید مورد توجه قرار گیرد. اعتماد مردم باید به‌گونه‌ای جلب شود که پس از اعلام خبر محکومیت یک فرد، نگویند که چرا افراد پشت پرده‌ محکوم نشدند."

نسخه مردم محور دادستان، بر آموزه‌های متقن دینی، تجربه‌های بشری و تحقیقات علمی متکی است. از مسلمات فقهی ماست که نظارت بر امور، به ویژه امور مربوط به حکومت را اسلام با وجوب امر به معروف و نهی از منکر به مردم سپرده است. همان واجب که علی علیه السلام در باره‌اش فرمود: "همه كارهاى خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهى از منكر چون قطره‏ اى است در برابر درياى عميق و مواج که اگر ترک شود، اشرار بر جامعه مسلط می‌شوند. به فتوای امام رحمه الله علیه اگر نهی از منکر به شکل فردی مؤثر نبود یارگیری برای حرکت جمعی واجب است. در تجربه بشری سازمان‌های مردم نهاد شکل گرفته است. بزرگ‌ترین NGO جهان، شفافیت بین المللی (Transparency International) است که برای مبارزه با فساد تأسیس شده است. در تحقیقات اقتصاد سیاسی نیز با انتشار پژوهش‌های جدید، هر روز شاهد تازه ای بر ضرورت حضور مردم در مبارزه با فساد پیدا می‌شود.

اعتماد مسئولان به مردم و جلب اعتماد مردم به دستگاه‌های مسئول مبارزه با فساد، تاکید دیگر جناب دادستان است که برای مشارکت مردم در مبارزه با فساد طریقیت دارد؛ اما چگونه به مردم اعتماد کنیم؟ امیر مؤمنان به این پرسش پاسخی عجیب می‌دهد: "بدان، بهترين چيزى كه اعتماد و خوشبینی حاکمان را نسبت به مردم سبب می‌شود، نيكى كردن حاکم است در حق مردم و كاستن از بار رنج آنان و وادار نكردنشان به انجام كارهايى است كه بدان ملزم نيستند." ظاهراً مبنای این دستور توجه دادن به این حقیقت است که مردم عموماً قدرشناس‌اند و به خادمان صادق خود خیانت نمی‌کنند؛ یعنی اگر دادستان یا وزیر یا نماینده مجلس بخواهند به مردم اعتماد کنند باید به آنان خدمت کنند، از رنجشان بکاهند و از زورگویی به آنان بپرهیزند.

چه کنیم مردم به حاکمان اعتماد کنند؟ حکومت هرچه شفاف تر عمل کند ومردم را شایسته آگاهی از همه مسائل بداند، بیشتر و بهتر اعتماد مردم را جلب می‌کند. امیر مؤمنان می‌فرماید: "اگر دیدی به سبب اتخاذ سیاستی یا اعمال سیاستی مردم گمان اتلاف منابع یا تبعیض در توزیع منابع در تو بردند، با صراحت عذر خویش را با مردم درمیان بگذار و با بکار گرفتن این صراحت بدگمانی آنان را نسبت به خود تعدیل کن". (نامه ۵۳) باز در جای دیگری می‌فرماید: "بدانيد حقّ شما بر من است كه چيزى را از شما جز اسرار جنگ پنهان ندارم". در واقع حضرت امیر بیشترین شفافیت را در حکمرانی دستور می‌دهند. شفافیت رفتارکردن به نحوی است که دیگران به آسانی بتوانند بدانند که چه اتفاقی دارد می‌افتد. شفافیت بر بازبودن، امکان برقراری ارتباط و قابل محاسبه بودن دلالت می‌کند. رهبر فرزانه ما همین مضمون را در تعریف شفافیت بکار می‌گیرد: "شفافیت معنایش این است که مسئول در جمهوری اسلامی عملکرد خودش را به طور واضح در اختیار مردم قرار [دهد]... (۲۹/۰۶/۱۳۸۸)

اکثر مسئولان برخلاف این روش عمل می‌کنند. به ویژه در پرونده‌های فساد اطلاعات دیر و بسیار محتاطانه داده می‌شود. طبق اصل ۱۶۵ قانون اساسی دادگاه‌ها، جز در دو سه استثنا، باید علنی باشد. در چند درصد دادگاه‌ها این اصل رعایت می‌شود؟ رعایت این اصل ضرورتی حتمی است؛ زیرا در مرحله فساد سیستمی اعتماد مردم بسیار ضعیف است و عدم شفافیت با دامن زدن به شایعات از مشروعیت قوه قضا می‌کاهد. میدانم محدودیت مذکور در ماده ۱۸۸ دست شما را بسته است، ولی استناد به ماده ۱۸۸ آئین دادرسی موجه نیست چرا که دادن لایحه قضایی از جمله وظائف قوه است. علنی نبودن محاکمه مهدی هاشمی چقدر این کار برجسته قوه را زیر سئوال برد؟

جناب دادستان اطلاع رسانی مؤثر و حمایت از قضات را به درستی از لوازم توفیق در مبارزه با فساد شمرد در حالیکه تعریف مضیق علنی بودن در ماده ۱۸۸ و رعایت نکردن همین حد ناکافی در اغلب دادگاه‌ها، مانع تأمین این لوازم است؛ بلکه قضات شریف را در مظان اتهام تبانی با صاحبان زر و زور قرار می دهد، دست روزنامه نگاران پاک را می بندد و برای رسانه های فاسد نیز میدان می گشاید. قوه می‌تواند اصلاح ماده ۱۸۸ را از مجلس بخواهد.

دادستان همچنین گفت: "عملکرد قوه قضائیه در مقابله با مفاسد اقتصادی نسبت به گذشته در وضعیت بهتری قرار دارد؛ اما راه نجات و برون رفت از این وضعیت، استفاده از ظرفیت مردم است". بهترین نوع حضور مردم تحرک ایجابی است یعنی برای دفع فساد از خود مایه بگذارند و به طور فعال وارد عرصه مبارزه شوند. به شکل فردی یا جمعی متشکل.

می‌خواهم نقش قوه قضائیه را در تحقق این حضور مردمی نشان دهم. فرض کنید کارشناس متدین و وطن دوستی موردی از فساد در دستگاه محل کارش به مقامات یا نمایندگان مجلس یا سازمان مردم نهاد قانونی که موضوعش مبارزه با فساد است خبر داد. ایا قانون از او در برابر زورگویی و انتقام جویی مسئول یا مسئولان خودخواه و یا فاسد حمایت می‌کند؟ جواب مثبت است. لا اقل سه قانون که در مجلس‌های هفتم هشتم و نهم تصویب شده از وی حمایت می‌کند.

مثلاً قانون ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد مصوب ۱۳۸۷، در ماده ۱۷ چنین مقرر کرده است:
" ماده ۱۷ ـ دولت مكلف است طبق مقررات اين قانون نسبت به حمايت قانوني و تأمين امنيت و جبران خسارت اشخاصي كه تحت عنوان مخبر يا گزارش‌دهنده، اطلاعات خود را براي پيشگيري، كشف يا اثبات جرم و همچنين شناسايي مرتكب، در اختيار مراجع ذي‌صلاح قرار مي‌دهند و به اين دليل در معرض تهديد و اقدامات انتقام‌جويانه قرار مي‌گيرند، اقدام نمايد. ..." آیا حمایت می‌کنند؟

قانون حمایت از آمران به معروف و نهی کنندگان از منکر مصوب ۱۳۹۴ در ماده ۸ حق تمام آحاد ملت ایران می‌داند که از رهبری تا یک کارمند عادی را آمرانه به معروفی بخواند یا از منکری نهی کند و در ماده ۹ هر شخصی را، هرکه باشد که با فشار اداری و مالی بخواهد مانع امر به معروف و نهی از منکر او بشود مجرم شناخته و برایش مجازات تعیین کرده است. آیا تا کنون این نوع مجرمان مجازات شده‌اند؟ اگر این احکام قانونی اجرا شود مردم برای کمک به قوه قضائیه در مبارزه با فساد به میدان خواهند آمد.

در باره شفافیت که بیشترین اثر پیشگیرانه را برای کاهش فساد و ایجاد رانت دارد، قانون آزادی انتشار و دسترسی به اطلاعات مصوب ۱۳۸۷ را داریم. این قانون دسترسی به اطلاعات غیر از اسرار دولتی را حق هر ایرانی می‌شمارد. دستگاه‌ها حتی حق ندارند از متقاضی اطلاعات علت تقاضایش را بپرسند. آیا دستگاه‌ها اطلاعات درخواستی را می‌دهند؟

در قدرت بخشیدن به تحرکات جمعی برای اصلاح امور، قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۳ در ماده ۶۶ به سمن‌ها (NGO ها) حق می‌دهد علیه قانون شکنی‌ها در موضوع کار خویش اعلام جرم کنند. در تبصره ۳ این ماده وزیر دادگستری موظف شده تا طی سه ماهه اول هر سال، اسامی سمن‌های دارای صلاحیت را با کمک وزیر کشور تعیین کند و به تأیید رئیس قوه قضائیه برساند. این حکم مترقی که قدرت قوه را در مبارزه با فساد به مراتب می‌افزاید، اجراء شده است؟

دادستان محترم توجه دارند که هر حکم قانونی که مسئول اجرایش از انجام آن خودداری کند یا کسی از اجرای قوانین ممانعت کند، طبق قانون مجازات اسلامی مرتکب جرم شده و باید تعقیب، محاکمه و مجازات شود. اتفاقاً جرم جنبه عمومی دارد و دادستان مسئول تعقیب متهمان این عرصه است. اگر دادستانی به این قبیل جرائم رسیدگی کند آنگاه مشاهده خواهد کرد مردم احساس امنیت کرده و صادقانه در کنار قوه قضائیه با زرپرستان روزمدار و مزور که عموماً از همان مجرمان یقه سفید هستند، خواهند جنگید.

جناب آقای دادستان!
از مردم در برابر یقه سفیدان زورگوی سه قوه که دست در دست زرپرستان یقه سفید آن طرف میز دارند، حمایت کنید تا شاهد حضور آنان در کنار خویش برای مبارزه با فساد باشید. چیز زیادی نیست فقط قدرت قانونی خود را علیه قانون شکنان زرطلب زورگو بکار بگیرید.
۱۳۹۶/۰۱/۲۰ ۱۰:۱۶
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ ۰۸:۰۲
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ ۱۷:۱۰
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۱۶:۵۴
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۶ ۱۰:۲۷
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۹ ۱۴:۵۷
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۲ ۱۰:۱۲
 
۱۳۹۵/۰۴/۰۶ ۱۱:۳۴
 
۱۳۹۵/۰۲/۲۰ ۱۳:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۲/۱۴ ۱۷:۵۷
 
 
کلمات کلیدی : احمد توکلی+توقیف مطبوعات+توقیف قانون+فساد اقتصادی+یقه سفیدها
 
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۴:۳۷:۰۷
سلام چطور مي توانم عضو اين ngo بشم تشكر (3782800) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۱۵:۵۴:۰۶
اگه مردم در سازمانهاي مردم نهاد عضو شوند و همكاري كنند فساد ريشه اي حل مي شود ٠ (3785350) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۱۶:۵۱:۳۰
از أقاي توكلي بخاطر ديد گاههاي حق طلبانه تشكر مي كنيم و آماده همكاري هستيم ، از آقاي دادستان كه او نيز فرد دلسوزي است تشكر مي كنيم ، واقعيت مطلب در كشور ما قانون احترم كمتري دارد ،و مراجع زيربط وظايف خود را بخوبي انجام نمي دهند ،براي دفاع از حقوق مردم دادستان و ديگه مسيولين نقش اساسي دارند، مثلا بانكها سي و پنج هزار ميليارد تومان پول پس انداز قرض الحسنه مودم را كه طبق مصوبه مجلس بايد به وأم ازدواج و اشتغال مي دادند و نداده اند را دادستان بعنوان مدعي العموم پي گيري كنند كه بزرگترين رقم تخلف و فساد اداري و اقتصادي است ،انجام نمي دهند ، هيچ مقام و مسئولي هم رسيدگي نمي كند ، حال اگه اينگونه موارد كه كم هم نيست مردم به دادستان يا مسيولين بگويند و رسيدگي شود فساد باقي نمي ماند ، شما را به خون شهدا بياييد خارج از خط و جناح انقلاب إسلامي و كردم را دريابيد، تشكر ، فيشهاي حقوقي نيز نتيجه عدم اجرائية قانون و عدم نظارت است ، خيليها بايد محاكمه شوند ، ولي خواهيد ديد با يك كار مختصر سرهم بندي مي شود ، (3785458) (alef-13)
 
Estonia
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۴:۳۷:۳۲
مسئوليني كه وامها و تسهيلات كلان و انچناني و دريافتيهاي انچناني دارند اين افراد به اين مملكت و مردم و اسلام دارند خيانت ميكنند انقدر كه اينها به اين مملكت ضربه ميزنند و خيانت ميكنند و وجه اسلام و مسئولين دلسوز نظام را خدشه دار ميكنند و مردم را نسبت به مسئولين بي اعتماد ميكنند اسرائيل و امريكا همچين كاري نتوانسته اند كه انجام دهند (3782801) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۴:۵۱:۳۱
متاسفانه فراموش میشه جرا قوه قضاییه وجود داره با یک بررسی کوتاه تاریخی میشه فهمید دلیل اصلی بوجود امدنش محافظت از حقوق مردم در مقابل زیاده خواهی یقه سفیدها میباشد وگرنه دعواهای عوام که از دیرباز بین خود مردم با ریش سفیدی کدخدا و امام جمعه محل و... حل و فصل میشده اما نمیدونم از کی این بدعت توی سیستم ما افتاده که نظام مظلوم هست و باید در مقابل مردم محافظت بشه در صورتی که مردم هستند که مشروعیت میبخشند به نظام و مردم هستند که در مقابل دشمنان خارجی و داخلی خود سینه سپر میکنند و تنها راه نجات و محافظت از نظام عدالت هست و اشد مجازان برای هر احدی که در سیستم حکومت نفوذ میکنه و ظلم میکنه به پشتوانه قدرت (3782839) (alef-13)
 
Estonia
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۴:۵۵:۲۳
بعد از افشای حقوق‌های کلان مدیران دولتی، امروز وظیفه مجلس سنگین‌تر است. مجلس باید برای جلوگیری از اینگونه حقوق‌ها قانون سختگیرانه‌تری را به تصویب برساند. انتظار مردم از نمایندگان مجلس در برخورد و رسیدگی به افشاگری اخیر مدیران امری بجاست، نمایندگان مجلس دهم در آغاز کار مجلس در آزمون مهمی قرار دارند. (3782854) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۸:۴۷:۳۳
چطوره نهاد‌ها و ارگان‌های دیگر که به مجلس هم جوابگو نیستند و هیچکس نمیداند چقدر میگیرند و چطوری خرج میکنند هم فیش حقوقی و دخل و خرج خود را منتشر کنند (3783500) (alef-3)
 
Estonia
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۴:۵۵:۴۸
به برخی از مسئولینی که برای قشر باشرف جامعه یعنی مستضعفین عنوان قشر آسیب‌پذیر را به‌کار می‌برند عرض می‌کنم بر اساس آموزه‌های دینی ما، مستضعفین قشر آبرومند و انقلابی و حاضر در تمامی صحنه‌ها هستند و صورت خود را با سیلی سرخ نگه می‌دارند ولی تن به ذلت نمی‌دهند و قشر آسیب‌پذیر واقعی کسانی‌اند که دستشان به دهانشان می‌رسد و با حقوق‌های نجومی درد فقر و محرومیت را لمس نکرده و از غیرت و... بی‌بهره‌اند. تمامی شهدا، جانبازان، آزادگان و رزمندگان 8 سال دفاع مقدس و شهدای حریم انقلاب اسلامی و خانواده‌هایشان جزو مستضعفین جامعه‌اند، به قول امام راحل کوخ‌نشینانی هستند که یک موی سرشان بر تمامی کاخ‌نشینان شرف دارد. (3782857) (alef-13)
 
Spain
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۴:۵۸:۳۱
جناب آقاى دكتر توكلى عزيز شير مادرت حلال است و نانى كه پدرت داده حلال است درود بر شرفت و شجاعتت ، وقتى خوب بررسى ميكنيم فارغ از احساسات و تعصبات ملى و اينجور چيزها
كشورهايي كه پيشرفته و مدرن و تقريبا عدالت اجتماعى در حداكثر و مفاسد اقتصادي مديران و مسئولان كشورشان در حداقل ودر حد صفر ميباشد ميبينيم در راس امور حكومت داريشان
قوه قضاييه اى ، سالم ، شفاف ، قوى و قاطع و صادق دارند . (3782867) (alef-13)
 
کمالی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۵:۰۲:۵۹
اقای مطهری چرا از حقوق ملت دفاع نمی کنن ایشان که ادعا می کرد صدای ملت هست چرا به حقوق های نجومی اعتراضی نمی کنن (3782885) (alef-13)
 
جعفری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۵:۰۵:۳۴
با تشکر از جناب آقای توکلی
لطفا در خصوص حقوق های بالای نظامیان مامور به دستگاه های دولتی(علی الخصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چرا که حضرت آقا فرمودند حقوق نجومی حمله به ارزش ها می باشد) که احتمالا دارای قانون نیز میباشد پیگیری نمایید....باتشکر (3782892) (alef-13)
 
خسرو گار س چي
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۵:۲۳:۴۳
با سلام و احترام

با كسب اجازه از جناب آقاي جعفري دادستان محترم تهران قابل توجه و تامل است :
1- پيرو سخنان جناب آقاي توكلي رييس محترم سازمان مردم نهاد شفافيت و عدالت استدعا دارم شما و مجموعه نظارتي و قضايي نظام بييند "" براي اولين مرتبه با اندك مديراني را كه اين فساد حقوقي را تحت لواي نبود قانون مدون در اين زمينه و بي توجهي قانونگذار در اين زمينه مرتكب شدند را با شدت بررسي و اقدام نماييد ..چون د ر نظام ما در اين سطح هر چند اندك چون پاي مديران و مقامات در ميان مي باشد كمتر مردم برخوردي را با آنان از نظام ديده اند .... يعني بياييد شما و مجموعه شما "" بدعت گذاري در اين زمينه كنيد"" و نام خودتان را در تاريخ قضايي نظام جمهوري اسلامي ثبت نماييد بدون هر گونه ظلم به مديران ... مردم خواهان قاطعيت و بررسي هستند ...اما خواهان ظللم نيستند ...
2- جناب آقاي توكلي فرمودند : "" ".... امروز باید به این مردم اعتماد کنیم؛.."" با كسب اجازه از ايشان اينجانب و در كنار اين جمله متين از ايشان مي گويم : "" بياييد بعد از 38 سال و آن همه ايثار و تحمل سختي هاي پيروزي انقلاب - تحريم - دفاع هشت ساله و هزاران سختي ديگر به عنوان تشكر از مزدم"" در جهت و راستاي اعتماد سازي بيشتر حركت كنيم .......
3- بياييد "" مفاهيم "" شفاف سازي و "" حق دانستن مردم "" را در اين سطح به صورت عملي به مردم نشان دهيد و اين جمله ها را "" نگفتيم برخورد نمي كنند ؟؟ "" ... نگفتيم نمي خواهند با مقامات برخورد كنند و مقامات از خودشان مي باشند ؟؟ "" ... "" نگفتيم سر و ته قضييه را هم مي اورند ؟؟ "" .... و غيره را از ذهن مردم براي اولين بار پاك كنيم ... يعني براي هميشه و براي اولين مرتبه در اين سطح اين شبهات را از ذهن مردم دور و پاك كنيم و تودهني محكمي نيز به افراد مغرض اين نظام كه طعنه مي زنند بزنيم .....
4- جناب آقاي جعفري دادستان محترم هم از شما عذر مي خواهم و هم با كسب اجازه از جناب حجت الاسلام آقاي اژه اي سخنگوي محترم قوه قضاييه كه واقعا دلسوز و امتحان پس داده در اين نظام مي باشند مي خواستم سخني را از ايشان نقل كنم ..."" ايشان چند روز پيش متاسفانه فرموده بودند : ...برخورد با صاحبان قدرت و ثروت از سوی قوه قضائیه وجود دارد اما باید قبول کنیم برخورد با آنها ساده نیست چون به صورت پیچیده کار می کنند و کشف آن ساده نیست و....( 1395/4/3 ).... اين سخنان ايشان هم در ميان مردم شبهه ايجاد مي كند و هم موجب جسارت و دست درازي بيشتر آن مديران اندك را فراهم مي سازد .......
5- جناب آقاي جعفري بياييد براي اولين مرتبه به اين مديران اندك ثابت كنيد "" حتي اگر قانون نيز نقص داشت شما نمي توانيد اينگونه عمل مي كرديد ... با شما با قاطعيت برخورد مي كنيم كه از به كار گيري اين جمله صرف نظر كنيد و هم از نقص قانون در اين نظام شديدا يترسيد و هرموقع خواستيد سوءاستفاده كنيد نگران بشويد ......
نتيجه : چنا ب آقاي جعفري دادستان محترم تهران كل اين فساد با يادآوري اين جمله ها مي تواند براي هميشه از نظام جمهوري اسلامي ايران بيرون برود : """ دستور پيگيري مقام معظم انقلاب اسلامي براي برخورد با اين مديران اندك و خدشه دار شدن ارزش هاي اين نظام ""...... ""دستور مكرر جناب آقاي روحاني رييس محترم جمهوري اسلامي در اين خصوص به همكارانشان"" ..... ""ورود مجلش شوراي اسلامي در اين خصوص"" و در نهايت "" اقدام عملي براي سركوب فساد و جلب افكار عمومي از سوي جناب عالي و همكارانتان .... با تشكر - گار س چي (3782930) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۵:۳۴:۱۰
متاسفانه امیدی به اصلاح وضع موجود نیست و مطمئنا عذاب الهی برای قوم ظالم و مفسدان اقتصادی نازل خواهد شد که متاسفانه خشک و تر را با هم میسوزاند. (3782958) (alef-13)
 
سامیار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۵:۴۳:۵۳
علاوه بر این که باید با مدیرانی که به بیت المال دست درازی کرده اند به سرعت برخورد شود، با دستگاه های نظارتی که تاکنون کاهلی کرده اند از جمله دیوان محاسبات نیز باید برخورد شود. (3782983) (alef-13)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۵:۵۸:۲۱
نهادها و سازمان ها مرتبطی که با مسامحه و سهل انكاري و بيخيالي و بيحالي كه از خود نشان داده بيشترين سهم را در رواج يافتن فساد دارد .!!!!!!!!؟؟؟؟؟ (3783014) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۶:۰۱:۳۸
نماینده بود خیلی ساکت نبود ؟ (3783023) (alef-13)
 
حقیقت بین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۷:۳۳:۴۳
نه خیر!, جنابعالی یا حواستان نبوده و یا خواب بودید ! (3783308) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۶:۰۴:۵۰
کاش تومجلس بودی (3783030) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۶:۱۵:۴۴
نویسنده محترم موارد جالبی در متن فوق ارائه شده اگر مردم از قوانین اطلاعات کافی داشته باشند وبتوانند مجری قانون را توجیه کنند که کارش درست انجام بده خیلی کار خوبی است.اما مشکل اینجاست مردم یا اینکه به قوانین آگاه نیستند یا احساس میکنند بجای بحث کردن و طولانی کردن کار خود از روشهای پارتی بازی ویا رشوه وغیره که سریعتر است کار خود را پیش ببرند چون مجری ارباب رجوع را در دست انداز اداری میندازد پس در اینجا هم مجری تخلف کرده وهم ارباب رجوع اما هر دو راضی هستند این فساد که پنهانی است امکان دارد مدتها اتفاق بیفتد وچون سازمانهای بازرسی بسیار ضیعف. عمل میکنند این فساد پنهان میماند!!اما بعضی مواقع ارباب رجوع مجبور است از راه میانبر به نتیجه برسد .چون احساس میکند در این سیستم فساد بصورت شبکه ای عمل میکند.واگر بخواهد جلوی این فساد بایستد شاید متحمل هزینه های گزافی خواهدشد وکار او نیز به درازا خواهد کشید!! بارها اتفاق افتاده مردم برای احقاق حق به سازمانهای نظارتی شکایت کردند یا اینکه گفتند رسیدگی محرمانه است ونتیحه رااعلام نمیکنم ویا اینکه اینقدرموضوع طول دادن که طرف خسته شده ودیگر موضوع را پیگیری نکرده!!نتیجه میگیریم عمق فاجعه بسیار پیچیده است !!نیاز به یک عزم ملی دارد .خطوط قرمز در کشور ما خیلی مواقع چون مردم حق انتقاد از آنها راندارند مورد سواستفاده بعضی افراد به ظاهر دلسوز وارزشی قرار میگیرد وهیچ کس هم توان رویا رویی با آنها راندارد چون نفوذ گسترده ای در ارگانهای دولتی مختلف دارند .اما با تمام این مشکلات ما ملت آماده ایم که برای شفافیت همکاری کنیم در صورتیکه حکومت ساز وکار قانونی را طوری تنظیم کند که در نهایت ما به عنوان ملت محکوم نباشیم. (3783057) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۶:۵۳:۰۷
آقای دکتر منتظریم شمارو در قامت نامزد اصولگراها و ان شالله رییس جمهور بعدی ببینیم....بی اغراق شما یکی از معدود افرادی هستین که فارغ از منافع جناحی فقط به وضعیت مردم فکر میکنید و مطمئنم نه مثل احمدی نژاد از اونور پشت بوم میفتین نه مثل روحانی از اینورش (3783165) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۷:۵۱:۰۹
اتفاقا آقای توکلی در بیرون از قوه مجریه خیلی بهتر می تواند عمل کند مثلا در مجلس یا در همین NGO و کار رسانه ای
کار ملک است آنکه تدبیر و تامل بایدش
رند عالم سوز را به مصلحت بینی چه کار (3783350) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۶:۵۶:۱۷
آقای دادستان ؛ شما را به این شبهای مقدس و به امیر المومنین(ع) قسم میدهیم ، به خاطر رضای خدا رسیدگی و دست زیاده خواهان را قطع کنید . . خدا شاهد است مدتهاست بیکارم و از اداره ی مطلوب خانواده شرمنده ام و دائما" در حال نفرین دزدان و حرامخواران و حامیان و مدافعان ساکتین بی رحم و ناجونمردشان هستم . (3783177) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۰۶:۰۲:۴۹
نون توی کار آزاده مخصوصا غذا و کارهای خدماتی (3784244) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۶:۵۷:۱۳
اقای توکلی سلام .من به خاطر بعضی از موضع گیری ها و عقاید شما در سر جوانی تان و اوایل انقلاب از شما خیلی دلخورم و گله دارم .لطفا به پیگیری هایتان در مورد فساد ادامه دهید تا ما که خودمان سایه خدا میباشیم کمی از سر تقصیرات شما بگذریم .(( شوخی اخر برای رفع خستگی شما وما میباشد . )) (3783180) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۷:۱۹:۵۳
جناب دادستان, لطفا مردم را دریابید ... همین حالا (3783254) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۷:۲۹:۴۴
فقط توکلی می تواند ایران را از فساد نجات دهد ما دوستت داریم کاندیدا شوی با تمام توان در خدمت هستیم (3783292) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۷:۵۶:۰۹
لطفا اقدام نمایید از دولت امیدی نیست (3783372) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۸:۲۷:۵۴
آقای توکلی تو رو خدا به مالیات مغازه دار ها رسیدگی کنید...!
دارن کاسب ها رو پوست می کنند (3783462) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۲۲:۰۰:۴۰
از رييس جمهور درخواست ميكنم آقاي دكتر توكلي را به عنوان مديرى از طرف رياست جمهوري در امر مفاسد اقتصادي منصوب نمايند . (3783851) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۰۰:۴۰:۳۷
جناب توکلی .....یغه سفید چه کسانی هستدند؟چگونه وچرا اینطور تلقی میگردند که از حاشیه امن برخوردارند..جنابعالی یک اقتصاد دان هستید وظاهرا دکتری خود را از انگلستان گرفته اید...واشراف کامل به مبانی اقتصاد ومفهوم واقعی فسادداربد...میدانید مشگل کجاست...به همانگونه که در اوایل انقلاب در مبحث قانون کار که با ایده واعتقاد شما همخوانی نداشت بر علیه ان جبهه گرفتید که بعضا مواضع شما با توجه یسیار صحیح بودند...امروز هم انتظار است بجای معلول به علل بپردازیدواالا برخورد قهری با معلولیت که بیشتر در اوضاع احوال امروزی بوی جناحی میدهد اب در هاون کوبیدن است...(شما چند دوره نماینده مجلس بودید ..حالا از دادسنان محترم تقاضای رسیدگی میکنید؟)حال این تعداد مدیران متخلف با حقوق های انچنانی لااقل با لورفتن فیش های چاپ شده واقعی افشا میشوند ..شما بدنبال بی نام ونشان وبدون اثرچند هزار میلیاردی باشید...وبیشتر هم به علل وعلت...مردم هم با توکل به خدای یشان با جان ودل پشتیبان شما وامثالهم خواهند بود.....که بیش از همه شفافیت..ودفاع از حق دانستن بدون خط وخطوط جناحی....از حاشیه های متنی به بطن نقب بزنید . موید وموفق باشید...انشاله (3784055) (alef-13)
 
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۰۳:۵۶:۴۱
سلام.به داد نیروهای مظلوم انتظامی برسید.از 75هزار نفر 4 سال پیش 8 میلیون گرفتند تا امسال 30 میلیون بدهند. بنام عطر گل یاس
حالا موقع پرداخت شد اعلام ورشکستگی کردند. داد مان را به کجا ببریم.
رهبر عزیز بدادمان برسد.حتما چاپ کنید (3784203) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.