نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 270434
اظهارات ترکان درباره پرونده ۱۷۰ نامزد انتخابات مجلس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۷
مشاور رییس جمهور ضمن تشریح آخرین وضعیت مناطق آزاد، درباره ادعای مطرح شده دریافت پول از سوی ۱۷۰ نماینده مجلس به ارائه توضیحاتی پرداخت.

به گزارش ایسنا، علی اکبر ترکان در حاشیه نشستی برای بررسی حذف صفر از واحد پول در جمع خبرنگاران با ابراز بی‌اطلاعی از صحت ادعای دریافت پول از سوی ۱۷۰ نماینده مجلس اظهار کرد: تردیدی ندارم در این‌که کسانی که به نمایندگان یا کاندیداهای ورود به شورای شهر، مجلس یا هر جای دیگری که پول می‌دهند بعدا سراغ نمایندگان می‌آیند و انتظار دارند که نمایندگان جبران کنند.

وی تصریح کرد: نمی‌دانم که نمایندگانی که در حال حاضر مطرح شده‌اند پول گرفته‌اند یا نه. چون برخی از همین نمایندگان خواستار پیگیری موضوع شده‌اند، اما فردی اظهار کرده است که من به این نمایندگان پول داده‌ام و میزان صحت این ادعا باید مورد پیگیری قرار گیرد.

مشاور رییس جمهور با تاکید بر این‌که نمی‌توانم حرف وزیر کشور یا نوبخت را ترجمه کنم، افزود: من مسوول حرف خودم هستم و به نظرم راه‌حل این مشکل این است که هر نماینده‌ای اظهار کند که از کجا پول گرفته و کجا خرج کرده است.

ترکان تصریح کرد: برخی خرج‌ها نیز در این زمینه مشکل دارد اگر برخی خرج‌ها از نوع چلو و کباب باشد خرج نابه‌جاست و به نظر من از بالاترین تا پایین‌ترین لایه‌ها نمایندگان و کاندیداها باید این اظهارنامه را در مورد محل دریافت و خرج پول ارائه دهند.

وی همچنین درباره‌ی آخرین وضعیت مناطق آزاد تصریح کرد: تا به حال لایحه ایجاد چهار منطقه آزاد جدید که همگی در مناطق مرزی است براساس موافقت رییس جمهور و تصویب شورای عالی از سوی دولت به مجلس تقدیم شده است که این چهار منطقه شامل جاسک، بوشهر، مهران و اردبیل است.

مشاور رییس جمهور ادامه داد: این چهار منطقه همگی مناطق مرزی هستند و گذرگاه‌های مبادلاتی ما به حساب می‌آیند و می‌توانند موجب توسعه صادرات باشد.

وی با اشاره به این‌که مهران یکی از گذرگاه‌های صادراتی کشور محسوب می‌شود، عنوان کرد: اردبیل و آذربایجان نیز یکی از گذرگاه‌های مهم صادراتی است که ایجاد صنایع در این مناطق آزاد نیز موجب بهبود اقتصاد استان می‌شود.

ترکان همچنین در پاسخ به این سوال که منطقه آزاد اردبیل قرار است مستقل یا الحاق شود، گفت: طبق لایحه ارائه شده به مجلس منطقه آزاد اردبیل به صورت یک منطقه آزاد مستقل در می‌آید.

وی همچنین اظهار کرد: موافقت‌نامه‌ای را نیز در زمینه‌ی مناطق آزاد بین بوشهر و قطر با این کشور داریم و قرار است برای انجام تجارت دوجانبه ایران قطعه‌ای را به قطر و قطر نیز قطعه‌ای را به ایران دهد.

مشاور رییس جمهور همچنین از راه‌اندازی فرودگاه ماکو ظرف یک ماه آینده خبر داد و درباره‌ی پیشرفت پل خلیج فارس اظهار کرد: پیشرفت این پل تاکنون بد نبوده است، ولی به دلیل فاینانس این پروژه متوقف شده ، اما طراحی آن همان طراحی اولیه است.

وی افزود: پیشنهادی مطرح شده بود که سناریوی جایگزینی برای این پروژه در نظر بگیریم در این پیشنهاد مطرح می‌شد که این عرصه به صورت یک آزاد‌راه دو طرفه باشد که فعلا یک سمت آن ساخته شده و سمت دیگر بعدا ساخته شود، ولی این پیشنهاد بعدا مورد بررسی قرار گرفت و قبول نشد و قرار شد همه پل براساس طراحی اولیه ساخته شود.

مشاور رییس جمهور افزود: اگر ما بتوانیم فاینانس را به دست آوریم یعنی برای فراهم‌کردن فاینانس پولی را از بیرون قرض کنیم ساخت این پل تا سه سال دیگر کار دارد.

ترکان همچنین درباره‌ی ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بحث توسعه مناطق آزاد اظهار کرد: در حال حاضر دو موضوع در این زمینه وجود دارد اول آنکه تعدادی آمده‌اند و دارند در این حوزه کار می‌کنند مانند سرمایه‌گذاران ترکیه و آذربایجان. همچنین با ارمنی‌ها نیز برای سرمایه‌گذاری در منطقه ارس صحبت‌هایی شده است و این امر در حال گفت‌وگو است.

وی افزود: با هندی‌ها نیز موافقت‌نامه‌ای در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری در منطقه چابهار اتفاق افتاده است، ولی افراد دیگر تنها در این زمینه صحبت کرده‌اند و به نظر می‌رسد منتظر اتفاق‌های جدیدی باشند.

ترکان همچنین درباره‌ی حضور بانک‌های خارجی در مناطق آزاد و مخالفت رییس بانک مرکزی با این امر تصریح کرد: سیف در حال حاضر با این امر موافقت کرده و این امر در حال حاضر مورد بحث قرار گرفته است. ما منتظر این هستیم که مصوبه مربوط به آن تهیه شود تا بتوانیم از این طریق بانک‌های فراساحلی را در مناطق آزاد راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: در مناطق آزاد بانک‌های خارجی نیز می‌توانند شعبه بزنند که در حال حاضر این امر به دلیل تحریم‌ها امکان‌پذیر نیست، اما بانک‌های فراساحلی که همه گردش آنها ارزی است امکان حضور در مناطق آزاد را دارند.

مشاور رییس جمهور در این باره تصریح کرد: این بانک‌ها شعبه بانک خاصی نیستند، بلکه بانک‌های فراساحلی بانک‌های مستقلی به حساب می‌آیند و در آنها تحریم اثری ندارد.

ترکان همچنین در همایشی حذف صفر از واحد پولی کشور با اشاره به این‌که هرگاه درآمد دولت از فروش نفت بالا رفته است اقتصاد کشور به بیماری هلندی دچار شده اظهار کرد: هرگاه ارز نفتی وارد اقتصاد ایران می‌شود واردات بالا می‌رود.

وی در این باره عنوان کرد: مالک ارزهای نفتی دولت است که آن را به بانک مرکزی می‌فروشد و بانک مرکزی نیز با فروش این دلارها به بازار به خزانه دولت ریال می‌دهد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: البته گاهی هم بانک مرکزی همه ارز‌های نفتی را صرف خرید کالاهای مصرفی نمی‌کند و ارز را نمی‌فروشد، اما در مقابل ریال به دولت می‌دهد که نتیجه این امر افزایش نقدینگی و تورم است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: دولت‌ها معمولا علاقه‌ای به عرضه پول زیاد در بازار و افزایش تورم ندارند. بنابراین برای مهار تورم ترجیح می‌دهند دلار نفتی را وارد بازار کرده و عرضه را افزایش دهند که این سیاست برای مهار تورم تاکنون تجربه موفقی نبوده است.

ترکان با اشاره به تلاش دولت برای ارزان‌ نگه‌داشتن نرخ ارز جهت جلوگیری از تورم ادامه داد: این در حالی است که عرضه کم در بازار با وجود نقدینگی زیاد از قبل باعث افزایش سطح عمومی قیمت‌ها شده است.

وی همچنین اظهار کرد: هر وقت درآمد‌های ارزی دولت زیاد شد و این درآمدها به اقتصاد کشور تزریق شده است موجب ایجاد فساد، دو نرخی شدن ارز و در نتیجه ایجاد رانت در کشور شده است کما این‌که در دهه ۷۰ ما شاهد وجود سه نرخ متفاوت ارز در بازار بوده‌ایم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تاکید بر این‌که چند نرخی‌بودن ارز، وجود مجوزهای مختلف برای واردات و مساله‌ی تایید مراکز تهیه و توزیع از جمله مسائلی است که باعث ایجاد رانت می‌شود گفت: این مسائل با نظارت حل نمی‌شود و باید از ریشه اصلاح شوند. هرجا رانتی باشد نمی‌توان اشکال را به رانت‌جو وارد کرد. بیشتر از رانت‌جو کسی مقصر است که این رانت را به وجود آورده است.

وی با اشاره به راه‌های کشور‌های صنعتی و پیشرفته برای جلوگیری از ورود پول کثیف گفت: کشور‌های دیگر با قانون‌گذاری اجازه نمی‌دهند پول بدون شناسنامه در اقتصاد حرکت کند که این امر جلوی بخشی از فساد‌ها را می‌گیرد.

فعالان سیاسی منابع و مصارف خود را شفاف کنند

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین با اشاره به رقابت‌های انتخاباتی برای کسب رای اظهار کرد: این رقابت‌ها کم‌کم به کسب و کار تبدیل شده است و گاه هزینه‌های تبلیغاتی فرد برای پیروزی در انتخابات از مجموع حقوق چهار سال نمایندگی وی نیز بیشتر است.

وی تصریح کرد: این هزینه‌های تبلیغاتی همیشه از پول خود کاندیداها و ارث پدری وی تهیه نمی‌شود. بلکه کسانی به او برای تبلیغات پول می‌دهند که پس از رای آوردن و انتخاب‌شدن سراغت خواهند آمد تا آن را جبران کنند.

ترکان با اشاره به این‌که کسانی که هزینه تبلیغاتی نمایندگان را می‌دهند بعدا انتظار دریافت وام، ارز و برخی تسهیلات دیگر را دارند، گفت: چند تن از همین نمایندگان به اتاق من آمده‌اند که کار افرادی را برایشان درست کنم.

وی در این باره عنوان کرد: در کشور‌های صنعتی این قانون وجود دارد که هر کس که وارد سیاست می‌شود باید بیلان منابع و مصارف خود را ارائه دهد. در واقع برای این‌که فعالان اقتصادی در انتخابات شرکت کنند باید مشخص کند که منابع و مصارف‌شان چیست و امیدوارم قانون‌گذاران کشور نیز حقوقی را در این مورد ایجاد کنند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد: من برای کاهش فساد اقتصادی و جلوگیری از ورود پول کثیف به اقتصاد دو پیشنهاد استفاده از الگوی پول کشورهای صنعتی و التزام اشخاص حقوقی یا حقیقی فعال در حوزه‌های سیاسی به شفاف‌کردن منابع و مصارف خود را ارائه می‌دهم.

ترکان افزود: در کشور‌های صنعتی تنها پول‌هایی مورد پذیرش است که از معاملات قانونی به دست آمده باشد، در دفاتر پخش و مالیات آن نیز پرداخت شده باشد.
 
کلمات کلیدی : ترکان+۱۷۰ نماینده مجلس
 
علی
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۱۶:۵۳:۰۱
منطقه ازاد مستقل اردبیل هیچ گونه توجیه فنی و اقتصادی ندارد (به جهت نزدیکی به استارا و نیز توپوگرافی منطقه ای که قرار است مرکز منطقه ازاد باشد ) در صورتی که شمال استان ( شهرستان پارس اباد ) با دارا بودن تمام ویژگی های انسانی ، اقتصادی و فنی و با الحاق به منطقه ازاد تجاری ارس و بدون تحمیل نمودن هزینه اضافی که ایجاد مناطق ازاد در پی دارد میتوانست موجبات توسعه کل استان را فراهم نماید . ولی علیرغم قول مساعد رئیس جمهور و نیز آقای ترکان در سفر استان اردبیل ، مسئله الحاق کنسل گردید . (2880798) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۱۹:۰۷:۵۸
مالک ارزهای نفتی دولت است که آن را به بانک مرکزی می‌فروشد و بانک مرکزی نیز با فروش این دلارها به بازار به خزانه دولت ریال می‌دهد.!!!!!!! (2881035) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۱۹:۲۱:۲۷
راستی کدوم نمایده ها شجاعت دارن بگن چقدر برای انتخابات هزینه کردن و از کجا آوردن؟ (2881063) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.