نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 398118
«تذكر» جامعه مدرسين به دولت به «اخطار» تبديل شد
آیت الله یزدی: به اجرای برنامه کنسرت اعتراض شدید داریم/وزیر ارشاد: کنسرت نبود همخوانی بود
بخش فرهنگی الف،‌ ۱۱ مهر ۹۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۳
برگزاری کنسرت در شهرهای مختلف کشور مدتی است که با مخالفت و موضع گیری جدی تر افراد مختلف مواجه می شود و در مواردی نیز به لغو آنها انجامیده است. این حساسیت نسبت به برگزاری کنسرتها در شهر های مذهبی بیشتر نمود پیدا کرد و نمونه ی بارز آن ممنوعیت برگزاری کنسرت در مشهد مقدس بود؛ چنانچه با وجود مجوز رسمی هنرمندان از وزارت ارشاد اما باز هم اجازه برگزاری از سوی مسئولان مختلف داده نشد.

پس از گذشت چند ماه از ماجرای لغو برگزاری کنسرت در مشهد؛ در تاریخ 6 مهرماه کنسرتی توسط گروه «مهبد» در تالار آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برگزار شد. پس از برگزاری این کنسرت خبر نارضایتی ها و موضع گیری شخصیت ها و نهادهای مختلف نسبت به این برگزاری این کنسرت به تیتر یک رسانه تبدیل شد.

بیانیه نمایندگان مجلس در محکومیت برگزاری کنسرت در شهر قم

علی لاریجانی، احمد امیرآبادی و مجتبی ذوالنوری نمایندگان استان قم در مجلس شورای اسلامی در اعتراض به برگزاری یک کنسرت در شهر قم و اعتراض مراجع تقلید نسبت به این مسئله بیانیه نوشتند و آن را به امضاء نمایندگان مجلس رسانده و در جلسه علنی امروز مجلس قرائت کردند. این بیانیه به شرح زیر است:

«شهر مقدس قم مرکز تشیع و خاستگاه انقلاب اسلامی، امام راحل عظیم‌الشان و محل تربیت شاگردان امام صادق (ع) است لذا حفظ حرمت و جایگاه آن به عنوان عشق آل محمد بر همگان لازم و واجب است. متاسفانه با حمایت اداره کل ارشاد اسلامی استان قم در این شهر مذهبی، ساختارشکنی شده است و جلسه‌ای بر خلاف شئونات اسلامی و اخلاقی برگزار شده است که موجب تالم و تکدر خاطر مراجع معظم تقلید و خانواده‌های معظم شهداء و ایثارگران و عموم مردم شریف، متدین و انقلابی قم شده است.

ما نمایندگان مردم در استان قم ضمن محکوم کردن رخدادهای غیراخلاقی و غیراسلامی در سالن اداره کل ارشاد اسلامی استان قم از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواهیم ضمن برخورد با متخلفان به ویژه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، تمهیدات لازم و اقدام عاجل و موثر را برای جلوگیری از تکرار این گونه ساختارشکنی‌ها و هتک‌حرمت‌ها در شهر مقدس قم و حریم اهل بیت (ع) به عمل آورد.»

 جامعه مدرسین حوزه علمیه قم؛ در واکنش به برگزاری کنسرت شهر مقدس قم اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به نوشته سایت اینترنتی جامعه مدرسین، در این اطلاعیه آمده است:

شهر مقدس قم به عنوان مرکز علمی و فقهی جهان تشیع و پایگاه انقلاب اسلامی شهر بصیرت وایمان است. حفظ کرامت و حرمت قم، حفظ فرهنگ دینی وارزشهای اسلامی است.

اقدام موهن و غیر منطقی مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در برگزاری کنسرت و حواشی و منکرات بیّن و شرم‌آور پیش آمده در آن، غیر قابل پذیرش و حرکتی به دور از شأن شهر مقدس قم بوده است.

برگزاری این کنسرت که به بهانه هفته دفاع مقدس در ام القرای کشور اسلامی «قم» صورت گرفت؛ متدینان را متأثر نمود. این حرکت ناشایست نه تنها حریم احکام الهی را نشانه رفت، بلکه قداست حرم اهل بیت(ع) را پاس ننهاد و مرجعیت بزرگ شیعه را به موضع واداشت.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژه شخص وزیر ارشاد باید پاسخگو باشند. چرا در امر ترویج فرهنگ اسلامی و احیای ارزش‌های دینی آنگونه که باید، قدم بر نمی‌دارند و مسئله کنسرت‌ها و حواشی آن را مصرانه در نقاط مختلف کشور حمایت می‌کنند؟

تلاش برای خلاصه کردن فرهنگ و هنر در موسیقی، لطمه‌ای بزرگ به فرهنگ و ارزش‌های دینی و اسلامی است. اکنون که استان قم در موارد مختلف اعم از زیر ساخت‌های اقتصادی، عمرانی و همچنین مسائل مربوط به اشتغال جوانان با مشکل روبروست آیا این درست است که مسئولین برای رفع این کمبودها این چنین نسخه‌های خسارت‌باری را بپیچند؟

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن محکومیت قاطعانه این حرکت غیر ارزشی، و یادآوری لزوم توجه به ارزش‌های اسلامی و فرهنگی، خواستار برخورد با متولیان برگزاری این گونه کنسرت‌های پر حاشیه است. ‌ما به مسئولان اخطار می‌کنیم در شرائطی که کشور در سایه عمل به احکام الهی نیاز به همدلی، وحدت و آرامش دارد اینگونه تحرکات به مصلحت آنها و کشور نیست و به پایگاه مردمی آنان آسیب وارد می‌کند.

باید توجه داشت صبر و حوصله مردم متدین و مراجع بزرگ محدود است، نگذارید در برخورد با این حرکات با حواشی زشتی که دارد مردم وارد عمل شوند که در آن‌صورت شاید خسارت‌های مادی و معنوی آن به راحتی قابل جبران نباشد. کسانی که مدعی ارتباط با مراجع و تقویت آن هستند، چرا در این امور بی‌توجهی می‌کنند؟

امید است مسئولین محترم ضمن توجه به هدایت‌ها و رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب، مراجع معظم تقلید و علمای اعلام«دامت برکاتهم»، فرصت خدمت در جبهه‌های فرهنگی انقلاب اسلامی را غنیمت شمرده و با تمام توان به تقویت و ترویج فرهنگ دینی و مبارزه با جبهه ضد اخلاقی و انسانی فرهنگ غربی تلاش کنند.

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی نیز خواستار برخورد با عوامل برگزاری کنسرت در قم شد.

به گزارش شفقنا ، این مرجع تقلید صبح امروز در دیدار رئیس ستاد امربه معروف ونهی از منکر کشور و مسئولان ستاد قم برخورد جدی با برگزار کنندگان کنسرت در قم را خواستار شد.

او افزود: حرمت قم باید حفظ شود ونباید در این موضوع سکوت کنید.

آیت الله صافی گلپایگانی تاکید کرد: با اجرای مجالس موسیقی و کنسرت قلب امام زمان علیه السلام متاثر می شود و شما آمران به معروف با مقابله و جلوگیری از این منکر بزرگ موجبات خرسندی امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف را فراهم آورید.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام و المسلمین زرگر گزارشی از عملکرد ستاد ایراد و با تبیین قانون حمایت از آمران بمعروف از این مرجع تقلید تقاضای حمایت و دعا کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم: رنامه اداره کل ارشاد اسلامی قم در حوزه موسیقی پرداختن به سرودها و آهنگ های انقلابی و موسیقی سنتی است

پیش از این حجت الاسلام دانشی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم؛ در تاریخ 8 مهر در پاسخ به سؤال خبرنگاران در رابطه با برگزاری کنسرت موسیقی در شهر قم گفته بود: برنامه اداره کل ارشاد اسلامی قم در حوزه موسیقی پرداختن به سرودها و آهنگ های انقلابی و موسیقی سنتی است و در همین راستا قرار شد که هنرمندان قمی برنامه های خود را به ما ارائه دهند و امیدواریم که ما تا پایان دولت یازدهم بتوانیم آلبوم موسیقی فاخری از هنرمندان قم داشته باشیم.

به گزارش رسا، وی در رابطه با موضع اداره کل ارشاد استان قم در رابطه با برگزاری کنسرت در این شهر ابراز داشت: به این خاطر که تا کنون در خواستی برای برگزاری کنسرت در قم نبوده است ما هم هیچ موردی را نداشته ایم.
انتقاد امام جمعه قم از برگزاری کنسرت در این شهر و آزرده شدن مراجع تقلید
امام جمعه قم با اشاره به برگزاری کنسرت در قم گفت: در چنین شهری هر گناهی که این حرمت آن‌ را بشکند از دید ملت شریف قم و ملت محکوم مطرود است، در این اتفاق مراجع عظام تقلید آزرده شده‌اند.

به گزارش تسنیم، رییس جامعه المصطفی با اشاره به برگزاری کنسرت در قم اظهار داشت: همه ایران مهم است اما قم پایگاه انقلاب و جایگاه آشیانه خاندان پیامبر(ص) باید گرامی نگه‌داشته شود، قم باید الگوی شهر پاک، معنوی، عفاف و حجاب و برای همه ایران و جهان نمادی از یک شهر اسلامی باشد.

وی با تأکید بر اینکه باید در شهر اسلامی نشاط و شادابی و توجه به نیازهای جوانان رعایت شود عنوان کرد: در چنین شهری هر گناهی که این حرمت را بشکند از دید ملت شریف قم و ملت محکوم مطرود است، در این اتفاق مراجع عظام تقلید آزرده شده‌اند، تأکید ما بر این است که باید به ارزش‌ها احترام گذاشته شود و نصایح علما و بزرگان دینی پشتوانه همه است.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه مسئولان گفتند که پیگیری‌های لازم برای جبران این اقدام صورت گرفته است گفت: ارزش‌های متعالی اسلام و حرمت موازین اسلام باید موردتوجه باشد و نباید از آن‌ها کوتاه بیاییم، از کسانی که اعلام همراهی می‌کنند تشکر می‌کنیم.  
آیت‌الله حسن ممدوحی: هدف از برگزار کنسرت ترویج فحشاست؛ میخواهند مردم را بی دین کنند
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: تذکراتی که مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی، ولنگاری فرهنگی، بیکاری وغیره داده‌اند متأسفانه روی زمین‌مانده و دولت هیچ کاری در این زمینه انجام نداده است.

آیت‌الله حسن ممدوحی با اشاره به تأسف‌بار بودن برگزاری کنسرت موسیقی در شهر مقدس قم اظهار داشت: هدف از برگزاری این کنسرت‌ها ترویج فحشا است و دارای هیچ نظام فرهنگی نیست و نمونه‌ای از ابتذال فرهنگی است.

به گزارش تسنیم، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: تذکراتی که مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی، ولنگاری فرهنگی، بیکاری وغیره داده‌اند، متأسفانه روی زمین‌مانده و دولت هیچ کاری در این زمینه انجام نداده است که در این موضوعات ناراحتی و نگرانی وجود دارد.

وی تصریح کرد: متأسفانه برخی فعالیت‌ها در کشور برنامه‌ریزی‌شده تا مردم را به سمت بی‌دینی و بی‌ایمانی سوق دهند.

آیت الله یزدی: کسی حق ندارد عذرخواهی مدیرکل ارشاد قم را بپذیرد. وزیر ارشاد، احیاگر کنسرت در قم بوده است
پس از اطلاعیه دیروز جامعه ی مدرسین قم؛ امروز آیت الله محمد یزدی بار دیگر نسبت به برگزاری کنسرت در قم گفت: به رئیس‌جمهور عرض می‌کنم "شما غیرت روحانیت، لباستان ایجاد می‌کند وقتی این قبیل چیزها را می‌شنوید نتوانید تحمل‌کنید" از رئیس‌جمهور می‌خواهم به وزیر ارشادشان تذکر دهند.

به گزارش تسنیم، آیت‌الله محمد یزدی صبح امروز در نشست خبری خود که در سالن جلسات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، بابیان اینکه مطالبی که می‌گویم از طرف خودم است و از طرف جامعه مدرسین نیست، اظهار داشت: به وزیر ارشاد ناصحانه می‌گویم برنامه و روشی که شما در پیش‌گرفته‌ای سبب تضعیف دولت است و اکثر اقدامات شما مشتمل بر منکرات است که نمی‌دانم توجه دارید یا نه.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم وزیر ارشاد را احیاگر کنسرت نامید و افزود: کنسرت‌هایی که در شهرها برگزار شده، اکثر روزها هم به عنوانی از بزرگداشت یک خواننده، نوازنده، پیشکسوت موسیقی‌دان و آوازه‌خوان نام‌گذاری شده است، وی تحت عنوان ترویج هنر اکثراً ازاین‌دست برنامه‌هایی داشته است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در واکنش نسبت به اجرای کنسرت در قم افزود: به این برنامه اعتراض شدید دارم، اگر فیلم آن را ندیده بودم هرگز این تصمیم را نمی‌گرفتم، عکس‌های بسیار زننده‌ای از این کنسرت دیدیم؛ دین‌شکنی تا چه اندازه، حرمت‌شکنی تا چه اندازه؟

هیچ‌کس حق ندارد عذرخواهی مدیرکل ارشاد را بپذیرد

وی با تأکید براینکه هیچ‌کس حق ندارد عذرخواهی مدیرکل ارشاد را بپذیرد، چون حریم حضرت معصومه(س)، حریم حوزه‌های علمیه و مراجع شکسته شده است، عنوان کرد: اینجا قم است، شکستن این حریم مثل شکستن حریم شهرهای دورافتاده نیست و این حریم‌شکنی بسیار رقت‌بار بود.

آیت‌الله یزدی خطاب به وزیر ارشاد گفت: روش‌تان را عوض کنید چراکه سبب کاهش محبوبیت دولت‌تان می‌شود، به رئیس‌جمهور عرض می‌کنم "شما غیرت روحانیت، لباستان ایجاد می‌کند وقتی این قبیل چیزها را می‌شنوید نتوانید تحمل‌کنید" از رئیس‌جمهور می‌خواهم به وزیر ارشادشان تذکر دهند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بابیان اینکه ممکن است عده‌ای از این برنامه‌ها خوششان بیایید، ما با شادی جامعه مخالف نیستیم اما باید ملازمات آن رعایت شود، خاطرنشان کرد: آقای وزیر "به شما نرسیده است که در قم چه موسیقی جایز هست یا نیست؟ شما کار خودت را بکن. شما حق دخالت در امور فقهی را ندارید" .

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بابیان اینکه وزیر ارشاد گفته از نظرات رهبر معظم انقلاب پیروی می‌کند عنوان کرد: اگر وزیر ارشاد نظر رهبری را رعایت می‌کند، باید بداند که ایشان برخی سرودها را تجویز کردند اما ایشان فرمودند ترویج موسیقی را جایز نمی‌دانند و عملکرد وزیر ارشاد ترویج موسیقی است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه در قم نباید کاری خلاف رضای اهل‌بیت (ع) انجام شود گفت: مراجع عظام تقلید سخت از برگزاری کنسرت در قم ناراحت‌اند، نباید مرجعیت را تنها گذاشت و حریم آن را شکست؛ مرجعیت عالی‌ترین مقامی است که در تشیع همیشه مورداحترام بوده و خواهد بوده است، این اقدام غیرقابل‌برگشت است.

وی تأکید کرد: مدیرکل ارشاد باید استعفا دهد و از قم برود این بحث با عذرخواهی حل‌شدنی نیست.
 
کلمات کلیدی : کنسرت+لغو کنسرت+کنسرت در قم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۱۵:۳۰:۱۶
من با برپایی کنسرت مبتذل موافق نیستم. اما لغو تمام کنسرتها به ضرر ابروی کشور و به عقب بردن ان است. (3959231) (alef-3)
 
عقبگرد تاریخی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۱۷:۳۸:۴۹
کلا ما رو به عقبیم .
چه کنسرت برگذار شود و چه نشود .
شما نگران نباش (3959460) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۱۵:۴۲:۳۹
همخوانی خوبی بود .
روحانی مچکریم (3959258) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۱۶:۲۱:۱۴
آخه کنسرت به چه درد مردم میخوره ؟!
جدیدا هم هر کسی با مادرش قهر میکنه ، خواننده میشه و میخواد آلبوم بده بیرون !!! و کنسرت برگزار کنه (3959315) (alef-3)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۱۶:۲۱:۵۹
باید با وزیر ارشاد برخورد شود (3959316) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۱۶:۵۶:۳۴
حالا همه چی مملکت درسته فقط مونده کنسرت ! (3959371) (alef-3)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۰:۵۴:۳۲
والله از رئیس جمهور بپرسید همه چیز مملکت درست شده دولت افتاده به دنبال برگزاری کنسرت
اونم توی شهر های مذهبی (3961994) (alef-3)
 
شرهانی از بندر عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۱۷:۰۳:۵۷
در شهر ری هم نباید کنسرت برگزار شود (3959391) (alef-3)
 
:-)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۱۷:۴۰:۴۸
کنسرت اجرا شود ، کشور به جلو می رود ؟ (3959469) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۲۲:۱۰:۴۵
اجرا نشود مشکلات حل میشود؟ کنسرت چه مشکلی دارد این چه معالطه ای است که شما میفرمایید؟ (3959832) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۲۰:۳۳:۳۸
متاسفم برای مملکتی که دغدغه مردمش برگزاری یا عدم برگزاری کنسرته
دنیا به کجا میره و این کشور به کجا میره..... (3959692) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۲۲:۱۳:۱۱
اگر کنسرت عیرشرعی است چرا در شهرهای دیگه میتونه برگزار بشه؟ اگر عیر شرعی نیست هم این بحثها چیه؟
بالاخره نمیتونه که هم شرعی و هم عیر شرعی باشه (3961355) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.