توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 387417
سرقت های اسرار آمیز دنیا
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
پرونده‌های پلیس سراسر دنیا پر است از معماهای حل نشده انواع سرقت‌ها، جنایات و سایر جرایم خشن. اما در این میان پرونده‌های برخی ازبزرگترین سرقت‌های جهان هنوز هم کارآگاهان پلیس را به خود مشغول کرده است. سرقت‌هایی که هیچ وقت دزدان واموال به سرقت رفته پیدا نشده و جست‌و‌جو برای حل این معماها همچنان ادامه دارد.این سارقان همواره با زیرکی نقشه بسیار ماهرانه‌شان را طراحی کرده و در اجرای نقشه نیز موفق بوده‌اند. برخی از آنها حتی از فیلم‌های پلیسی الهام گرفته‌اند و باعث شگفتی کارآگاهان خبره پلیس هم شده‌اند.

دراین گزارش، روزنامه ایران به شش سرقت جنجالی دنیا که هرگز پرونده‌های آنها بسته نشده و از پرونده‌های مرموز دردنیا هستند می‌پردازیم.

سرقت ۳۰۰ میلیون ین از بانک ژاپنی
سال ۱۹۶۸ میلادی یک منبع ناشناخته در تماس با یک بانک در ژاپن از بمب‌گذاری در این بانک خبرداد. مسئولان بانک این موضوع را به پلیس گزارش دادند و مأموران نیز امنیت بانک را افزایش دادند اما هیچ بمبی منفجر نشد.اما چند روز بعد خودروی حامل پول های نقد درجریان انتقال هدف سرقت مسلحانه قرارگرفت.تبهکاران پس ازسرقت ۳۰۰ میلیون ین گریختند و هرگزهم ردی از آنها پیدا نشد. به گفته مأموران پلیس، دزدان درجریان سرقت بزرگ از بمب دودزایی استفاده کرده بودند که خودروشان در میان دود ناپدید شده بود.پس ازاین ماجرا فرضیه‌های زیادی مطرح شد که دزدی کار یاکوزاها بوده یا فردی به تنهایی این کار را انجام داده است. دراین میان تنها یک تصویراز مردی ژاپنی به عنوان مظنون پرونده منتشر شد اما هیچ وقت این فرد نیز شناسایی و دستگیر نشد. برخی هم معتقد بودند که مظنون از طریق سازمان سیا در امریکا مورد حمایت قرار گرفته بود و به همین خاطر هیچ وقت بازداشت نشد.

بزرگترین سرقت از کامیون پستی امریکا
درجریان یکی دیگر ازسرقت‌های اسرارآمیز که سال ۱۹۶۲ میلادی درامریکا رخ داد مردان مسلح با حمله به کامیون ضد گلوله، یک ونیم میلیون دلارپول نقد را در مسیر بانک فدرال در بوستون تا ماساچوست به سرقت بردند.در این حمله دو مرد مسلح که لباس افسران پلیس را پوشیده واسلحه در دست داشتند کامیون حامل پول و گارد محافظتی را به مکانی ناشناخته بردند.

آنها پس از برداشتن پول ها، راننده و دو مأمور گارد را در حالی که دست و پاهایشان را بسته بودند رها کرده و با پول ها گریختند.کارآگاهان پلیس حدود ۵ سال در جست‌و‌جوی سارقان بوده و برای دستگیری‌شان جایزه ۵۰ هزار دلاری نیزتعیین کرده بودند اما تمامی جست‌و‌جوها برای یافتن دزدان مسلح بی‌نتیجه ماند.هرچند پلیس چند مظنون را دستگیر کرد اما هیچ کدام ازعاملان سرقت نبودند. پس ازاین سرقت، پلیس فدرال تدابیر امنیتی شدید را برای نقل و انتقال پول در نظر گرفت.

سرقت از موزه مکزیکو سیتی
سال ۱۹۸۵ میلادی دزدان با سناریویی حساب شده توانستند ۱۴۰ مجسمه بسیار ارزشمند را از موزه ملی مردم شناسی مکزیکو سیتی به سرقت ببرند. این سرقت بزرگ در شب کریسمس وهنگامی رخ داد که بسیاری از نگهبانان در حال گذراندن تعطیلات بودند.همان شب تبهکاران، سیستم ایمنی موزه را خنثی کرده و براحتی نقشه سرقت را عملی کردند. درتحقیقات پلیسی مشخص شد سارقان از طریق لوله هواکش وارد موزه شده و مجسمه‌هایی متعلق به دوران آزتک‌ها و مایاها را به سرقت بردند.ارزش تنها یکی از مجسمه‌ها ۲۰ میلیون دلار برآورد شده بود و پلیس هرگز نتواسنت سارقان و اشیای قیمتی را بیابد.

سرقت بزرگترین الماس تاریخی
یکی از سرقت های عجیب و حل نشده تاریخ مربوط به سرقت بزرگترین الماس جهان در بلژیک است. این الماس در شهر آنتورپ قرار داشت که سال ۲۰۰۳ میلادی ربوده شد. ارزش این الماس ۱۰۰ میلیون دلار بود که در کنار دیگر جواهرات ارزشمند به سرقت رفت.این در حالی است که بیش از ۸۰ درصد از سنگ‌های با ارزش تراش نخورده جهان از این شهر منتقل می‌شود. مرکز الماس آنتورپ مسئول حفظ و نگهداری تعداد بسیاری از این الماس‌ها است. سال ۲۰۰۳ چند سارق حرفه‌ای با ورود به گاوصندوق‌های این مرکز موفق شدند الماس ۱۰۰ میلیون دلاری را به سرقت ببرند. با اینکه سرقت موفقیت‌آمیز بود اما پلیس موفق شد با استفاده از دی ان ای کشف شده از دو سارق آنها را بازداشت کند. اما الماس به سرقت رفته هیچ گاه پیدا نشد.

پلیس اعلام کرد: مردی به نام «لئوناردو ناتابارتولو» سردسته سارقان بود که هرگز نام شرکای خود و محل اختفای الماس را فاش نکرد.این متهم نیز پس ازمدتی به قید وثیقه آزاد شد و معمای الماس‌های آنتورپ لاینحل ماند.

سرقت از موزه گاردنر بوستون
سال ۱۹۹۰ میلادی دو سارق در لباس نگهبان‌ها و با فریب نگهبان اصلی وارد موزه شدند و پس از دستبند زدن به آنها نگهبانان اصلی را در زیرزمین انداخته و سرقت جنجالی را کلید زدند. در این سرقت مهم‌ترین نقاشی‌های جهان از جمله ۱۳ نقاشی به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار از جمله نقاشی‌هایی متعلق به رامبراند و ادواردمانه در کنار گلدان‌های باستانی چینی ربوده شد. هیچ‌کس متوجه نشد که سارقان چه کسانی بودند و آیا این آثار به کلکسیونر‌ها فروخته شد یا هنوز در دست سارقان است. این سرقت نیز در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است. پلیس حتی جایزه ۵ میلیون دلاری برای دادن اطلاعاتی در جهت دستگیری سارقان تعیین کرد اما هویت آنها همچنان نامشخص است. تنها اطلاعاتی که کارآگاهان فدرال به دست آوردند این بود که سارقان اعضای یک باند سازمان یافته انگلیسی بوده‌اند.

سرقت صلیب زمردنشان از موزه «برمودا»
یکی از سرقت‌های معماگونه تاریخ جهان نیز مربوط به سرقت صلیب طلای زمرد نشان زیبایی است که سال ۱۵۹۴ میلادی از یک کشتی غرق شده در نزدیکی جزیره برمودا به دست آمد و به موزه «برمودا» واگذار شد.اما سارقان توانستند این صلیب را سال ۱۹۷۵ براحتی بدزدند و ردی هم از خود برجا نگذارند. هیچ‌کس تاکنون نمی‌داند چه بلایی بر سر این صلیب آمده اما پلیس بر این باور است که سارقان، صلیب زمردنشان و دیگر جواهرات مسروقه را در بازار سیاه به فروش رسانده‌اند. این صلیب ازطلای ۲۲ عیاری ساخته شده بود که از کشتی بادبانی غرق شده «سن پدرو» اسپانیایی به دست آمده بود. این کشتی از کوبا به سمت اسپانیا درحرکت بود که غرق شد.
 
کلمات کلیدی : سرقت،دزدی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.