توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 403616
ادعای روزنامه پاکستانی از تلاش‌های طالبان برای پذیرش دیپلماتیک توسط ایران، چین و روسیه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۳
روزنامه پاکستانی مدعی شد که طالبان افغانستان تلاش می‌کند تا با تعیین نمایندگانی سیاسی در امور کشورهای منطقه از لحاظ دیپلماتیک روابط خود را با ایران، چین و روسیه گسترش دهد.

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه «اکسپرس تریبیون»، یک عضو گروه طالبان افغانستان گفته است که این گروه نمایندگان سیاسی را در امور کشورهای منطقه از جمله ایران منصوب کرده است.

به گفته این عضو طالبان، قرار است نمایندگان این گروه از لحاظ دیپلماتیک با کشورهایی مانند چین، روسیه و ایران برای رسمیت یافتن تلاش کند.

این منبع گفته است که «مولوی نیک محمد» جزء کاندیداها برای رایزنی با کشور ایران است.

به نوشته این روزنامه، مولوی «نیک محمد» قبل از سقوط حکومت طالبان در سال 2001 میلادی رئیس آموزش و پرورش این حکومت در ولایت قندهار بود و اکنون مأمور سیاسی طالبان در امور تهران شده است.

یکی از رهبران طالبان نیز بدون ذکر نامش به اکسپرس تریبیون گفته است که نمایندگان سیاسی خود را به برخی از کشورها از جمله کشورهای آسیای مرکزی معرفی کرده‌ایم و  همچنین روابط خود را با روسیه را نیز افزایش داده‌ایم.

طالبان همچنین از روابط خوب خود با چین در ماه جولای سال جاری خبر داده است.

سال گذشته نماینده سیاسی ویژه چین در امور افغانستان نیز گفته بود که کشورش طالبان افغان را به عنوان یک نیروی سیاسی عمده می‌شناسند.

تهدید رو به افزایش گروه تروریستی داعش و حضور طولانی مدت نیروهای خارجی به رهبری آمریکا در افغانستان به عنوان عوامل اصلی روابط رو به رشد ایران با طالبان از سوی رسانه‌ها مطرح شده است.

این در حالی است که گروه تروریستی داعش مسئولیت حملات مرگبار به عزاداران شیعه در ماه محرم در کابل و مزارشریف را به عهده گرفت و طالبان نیز با محکومیت شدید انگیزه این حملات را نفاق افکنی بین فرقه‌های اسلامی دانست.

پیش از این برای مدت چهار سال، ایران و طالبان پرتنش‌ترین روابط را داشتند بویژه در سال 1998 به کنسولگری ایران در شهر مزارشریف در شمال افغانستان این روابط به ضعیف‌ترین سطح رسیده بود.
 
کلمات کلیدی : افغانستان+ طالبان + ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.