توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 421210
سی ان جی ۱۳درصد سوخت خودروها را تشکیل می‌دهد/ بنزین و گازوئیل بیشترین علت آلایندگی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۴
رئیس همایش CNG با اشاره به اینکه فقط 13 درصد از حمل و نقل کشور را CNG تشکیل داده است،‌ گفت: بیشترین آلایندگی هوای کلانشهرها مربوط به سوخت‌های بنزین و گازوئیل است.

به گزارش فارس،‌ مصطفی میرسلیم رئیس همایش بین‌المللی CNG با اشاره به اینکه یکی از جلوه‌های از طبیعی که در اجلاس 1992 که در کشور برزیل برگزار شد و من هم حضور داشتم این است که گاز طبیعی رسماً به عنوان سوخت سبز معرفی شده، به طوری که 90 درصد از سوخت کشور اگر از گاز طبیعی نبود، امروز ایران تبدیل به یک منبع پرقدرت تولید آلایندگی می‌شد.

وی با اشاره به اینکه امروز 80 درصد از آلودگی هوای شهر و کشور به تولید و ترابری منتسب است، ادامه داد: گاز طبیعی فقط 13 درصد از سهم حمل و نقل را به خود اختصاص می‌دهد که با این شرایط باید گفت بنزین و گازوئیل بیشتری آلایندگی را در ترابری دارند.

وی با تأکید بر اینکه تا امروز قرار بود 2 میلیون و 300 هزار خودروی با پایه گازسوز تولید شود، اما فقط 140 هزار موتور پایه‌گازسوز تولید شده است، تصریح کرد: این نکته را نیز باید در نظر گرفت که موتورسیکلت‌ها هیچ‌کدام گازسوز نیستند که می‌تواند در آلایندگی هوای کشور تأثیر به سزایی داشته باشند.

میرسلیم با اشاره به اینکه گاز طبیعی سوخت نیست و ماده بسیار ارزشمندی است که می‌تواند منجر به تولید کالای واسطه‌ای و بادوام شود، خاطر نشان کرد:‌ در صنعت CNG باید چند مورد اساسی مورد توجه قرار گیرد که اولین آن اصلاح قیمت سوخت طبق مفاد قانون هدفمندی یارانه‌ها است و دیگر افزایش تعداد جایگاه‌های توزیع گاز شهری است، همچنین باید به نگهداری و تعمیرات منظم تجهیزات و جایگاه‌ها نیز توجه شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از موارد اساسی که باید مورد تأکید قرار گیرد جلوگیری از تبدیل کارگاه‌های خودروهای بنزین‌سوز به گازسوز است،‌ادامه داد: ارتقاء موتورهای گازسوز که بیش از 10 سال از طراحی اولیه آنها می‌گذرد، باید مورد توجه دست‌اندرکاران این صنعت قرار گیرد.

رئیس همایش CNG خاطر نشان کرد:‌ توسعه شبکه‌های شهری سوخت‌رسانی بر اساس تکلیفی که ستاد مدیریت حمل و نقل کشور تعیین کرده بود، باید به آن توجه شود.
 
کلمات کلیدی : آلودگی هوا + شاخص آلودگی + واحدهای آلاینده
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.