توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491510
11 درصد افغانها در ایران زندگی می‌کنند/جای خالی 220 مدرسه برای آموزش فرزندان اتباع
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۶
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور اعلام کرد: با فرمان رهبر معظم انقلاب در سالهای 2015 و 2016 افزون بر 80 هزار تن از دانش آموزان و فرزندان اتباع خارجی غیرمجاز در ایران زیر پوشش آموزش قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، احمد محمدی فر در نشستی با حضور سفیران کشورهای خارجی مقیم تهران که به میزبانی استاندار خراسان رضوی در مشهد برگزار شد، اظهار کرد: امروز همه فرزندان پناهندگان و مهاجران اعم از مجاز و غیرمجاز از امکان تحصیل رایگان در کشور بهره مند شده‌اند.

وی افزود: پیش از آن هم 330 هزار دانش آموز مهاجر و پناهنده مجاز در مدارس ایرانی در کنار دانش آموزان کشور مشغول به تحصیل بوده‌اند.

محمدی‌فر با اشاره به اینکه در 2 سالی که فرزندان اتباع خارجی غیرمجاز را در مدارس پذیرش کرده و به ازای هر 30 دانش آموز یک کلاس دایر کرده ایم، در مجموع 2600  کلاس درس به ظرفیت آموزشی ما افزوده شده است، ادامه داد: افزوده شدن این گروه از اتباع غیرمجاز به ظرفیت آموزشی کشور معادل 250 مدرسه است که در سال 2016 با کمک سازمان ملل 30 مدرسه ساخته و به ظرفیت آموزشی ما افزوده شد در حالی که برای این ظرفیت 220 مدرسه دیگر نیاز است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور با بیان اینکه این جمعیت که عمده آنها افراد آسیب‌پذیر هستند، نیازهای جدی از جمله تامین معیشت دارند، گفت: چهار درصد از جمعیت ایران را مهاجران تشکیل می دهند. بر اساس آمار سازمان ملل، جمهوری اسلامی ایران چهارمین کشور مهاجرپذیر دنیاست و در واقع 11 درصد جمعیت افغان ها در ایران حضور دارند که معادل سه میلیون مهاجر قانونی و غیرقانونی است.

وی تصریح کرد: ایران در خدمات دهی به این جمعیت، با همکاری کمیساریای ملل متحد در امور پناهندگان سه اولویت را در دستور کار خود قرار داده که بهداشت و سلامت آنان از آن جمله است چنانکه تمامی این جمعیت از خدمات بهداشتی چون واکسیناسیون و حمایت از مادران باردار برخوردارند.

محمدی‌فر با اشاره به اینکه 114 هزار نفر نیز با کمک کارگزاری سازمان ملل متحد زیر پوشش بیمه های رایگان سلامت قرار گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: برای سایر پناهندگان هم امکان بهره مندی از بیمه سلامت، تا سقف بیش از 800 هزار نفر با فرانشیز دولتی فراهم شده است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور با بیان اینکه خراسان رضوی، بزرگترین جمعیت مهاجر کشور را میزبانی می کند، گفت: این استان از نظر پذیرش پناهندگان و مهاجران، در رتبه دوم اما از نظر ارائه خدمات و رسیدگی در رتبه اول کشور قرار دارد.

وی با تقدیر از استاندار خراسان رضوی به دلیل توجه و مدیریت ویژه ای که در موضوع پناهندگان اعمال کرده، افزود: در سطح دنیا نیز جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگترین جمعیت های پناهنده و مهاجر را دارد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور با اشاره به فعالیت تروریست ها در منطقه، بویژه در افغانستان، گفت: این به مفهوم انتظار و حرکت جمعیت پناهنده بیشتری با آمار بالاتر از این منطقه است.

وی تصریح کرد: انتظار آن است که جامعه جهانی به کشورهای در معرض مهاجرت به نحو مناسب تری توجه کرده و شرایط آنها را درک کند.

محمدی‌فر افزود: عدم حمایت و همراهی از سوی جامعه جهانی به گونه‌ای است که گاه احساس می کنیم در این امر تنها هستیم در حالی که نیاز است درک عمیق تر و جدی تری از شرایط پناهندگان و منطقه و تهدیداتی که با آن مواجه هستیم در بین کشورهای مختلف شکل گیرد.

وی ابراز امیدواری کرد که حضور سفیران خارجی به مشهد به درک و دریافت عمیق و واقعی تر از شرایط جمهوری اسلامی ایران در خصوص مهاجران بینجامد و آنان از حجم و انواع خدمات گسترده ایران به این پناهندگان آگاهی بیشتری یابند.
 
کلمات کلیدی : ثبت‌نام دانش‌آموزان + اتباعِ غیرمجاز
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.