توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 423390
هشدار پلیس فتا؛ سوءاستفاده از عکس‌های سلفی در سایت‌های همسریابی و صیغه‌!
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۵
سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به برخی از سوء‌استفاده‌های صورت گرفته در فضای مجازی و انتشار اطلاعات مهم و خصوصی کاربران در این فضا گفت: متاسفانه مدتی است جرائم فضای مجازی به سمت و سوی حوزه اخلاقی رفته و سوءاستفاده از اطلاعات منتشر شده توسط قربانیان آمار بالایی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش سایت پلیس، سرگرد حمید کیانی گفت: کاربران زیادی در فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و به خصوص نرم‌افزارهای پیام‌رسان تلفن همراه اقدام به انتشار اطلاعات خصوصی و شخصی و تصاویر به اصطلاح سلفی خود می‌کنند. متاسفانه برخی از این کاربران باور ندارند که مجرمان سایبری از ساده‌ترین اطلاعات شخصی که کاربر درصفحات اجتماعی خود منتشر می‌کند سوء‌استفاده می‌کنند.

وی در ادامه گفت: بر اساس آمار موجود بیش از 70 درصد از جرائم رخ داده در فضای مجازی به خاطر عدم رعایت نکات ایمنی توسط خود قربانی صورت می‌گیرد.

کیانی افزود: اگر کاربران فضای مجازی کمی دقت داشته باشند یا نسبت به نوع محتوایی که منتشر می‌کنند کمی حساس‌تر باشند و به عواقب احتمالی آن توجه کنند، قطعاً شاهد کاهش وقوع جرائم اینترنتی و امنیت بیشتر برای کاربران خواهیم بود.

سرگرد کیانی در ادامه به برخی از سوءاستفاده‌های صورت گرفته از تصاویر کاربران اشاره کرد و گفت: مدتی است فروش نرم‌افزارهای همسریاب و صیغه‌یاب در فضای مجازی و به خصوص برخی از نرم‌افزارهای پیام‌رسان موبایلی باب شده است. نرم‌افزاری که بعد از تهیه‌و نصب به کاربر اجازه می‌دهد تا به رسم صیغه، فرد مورد نظر خود را بر اساس تصاویر موجود برای ازدواج موقت انتخاب کند.

وی ادامه داد: برخی از افرادی که تصویر آنان در اینگونه سایت‌ها و نرم‌افزارها وجود دارد، وجود خارجی نداشته و فقط تصویر آنها در این سایت‌ها یا گروه‌ها وجود دارد. تصویری که حتی ممکن است دست‌کاری شده باشد.

سرگرد کیانی افزود: این افراد با استفاده از تصاویر سلفی که کاربران در فضای مجازی منتشر کرده‌اند سعی می‌کنند سایت خود را به روز رسانی کرده و اهداف مجرمانه خود را که همان سوءاستفاده از کاربران فضای مجازی است عملی کنند.

سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا در توصیه به کاربران فضای مجازی گفت: هموطنان دقت داشته باشند که چه نوع محتوایی را در فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی به انتشار می‌گذارند. قبل از انتشار کمی به عواقب احتمالی آن فکر کننده و سوءاستفاده‌های احتمالی را حتماً در نظر بگیرند.

سرگرد کیانی گفت: شاید یک تصویر در ظاهر فقط یک عکس باشد اما در باطن می‌تواند زمینه ساز وقوع جرمی شود که ارزش‌های خانواده‌ها را هدف گرفته و باعث فروپاشی بنیان ارزشمند خانواده شود.

وی با تاکید بر عدم ضرورت انتشار برخی از اطلاعات در فضای مجازی گفت: برخی از اطلاعات مانند اسرار خانوادگی بوده و دسترسی دیگران به این اسرار کار صحیحی نیست. کسی هست که دوست داشته باشد آلبوم خانوادگی خود را به دیگران بدهد؟ قطعاً جواب منفی است. پس همواره باید این نکته را در نظر داشته باشیم که انتشار اطلاعات بدون در نظر گرفتن سوءاستفاده‌های احتمالی می‌تواند حریم خصوصی ما را نقض کرده و عواقب جبران ناپذیر بعدی را به همراه داشته باشد.

 سرگرد کیانی در انتها از هموطنان درخواست کرد در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.
 
کلمات کلیدی : فضای مجازی + پلیس فتا + سایت‌های همسریابی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.